Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: Petja, dobrodružstvo kože a farieb

SAShE.sk . » Rozhovory / 2016-04-21 19:03:00 /  54 komentárov / 195 lajkov / 12220x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

Na jar tohto roku sme sa vybrali na návštevu do dielne čerstvej značky Petja, ktorá za celkom krátky čas zaznamenala úspech na SAShE. Ivan a Peťa vyrábajú farebné kabelky z prírodne činenej kože, ktoré postupne získavajú svoje verné nositeľky.

Privítali nás na prahu malého domčeka na pozemku JRD za dedinkou Košolná, ktorá sa kúpala v jarnom slnku. Ich cesta k vlastnej dielni nebola v skutočnosti ani rýchla, ani jednoduchá. Ak potrebujete trochu nakopnúť, prečítajte si ich inšpirujúci príbeh v tomto dvojitom rozhovore - účinok zaručený!

 

Porozprávajte nám, ako ste sa dostali k výrobe kožených kabeliek.

Peťa: Mne to trvalo dosť dlho, Ivan mal vždy k výrobe bližšie ako ja. Bola som vychovávaná skôr intelektuálne - chodila som na gymnázium a potom som študovala etnológiu a rumunčinu. Po škole som pracovala v ÚĽUV-e, ako kurátorka v Múzeu ľudovej umeleckej výroby.

Až počas štúdia na vysokej škole som zistila, že ma baví vyrábať. Keď som sa mala učiť o slovanských šperkoch, viac ma bavilo ich napodobňovať, než o nich čítať. Lákalo ma šperkárstvo a drotárstvo, ale nakoniec som skončila pri koži, čo je aj pre mňa samú prekvapenie.

Počas práce v ÚĽUV-e som sa namotala na krpce a chcela som sa začať živiť ich výrobou. Môj kolega, pán Jiří Halámek, ma prihlásil na svoj kurz Výroby z kože, ktorý vedie v Škole remesiel. On je majster ľudovej výroby a o koži vie veľa… veľmi ma to oslovilo. Bola som síce kurátorka, čo znie skvele, ale nebola som šťastná.

Asi rok som sa mentálne pripravovala na odchod. V tej dobe som nemohla SAShE ani otvoriť, lebo ma rozčuľovalo, že toľko ľudí vyrába také krásne veci a ja stále sedím za počítačom. Rozhodla som sa skončiť s prácou v ÚĽUV-e a začať vyrábať krpce a topánky.

Ako nezamestnaný človek som sa vybrala na kurz výroby topánok do Londýna. Prihlásila som sa na London College of Fashion, na trojmesačný kurz obuvníctva. Učili sme sa, ako sa vyrábajú strihy na topánky, ako sa šijú sandále a ako čižmy. Tá škola je veľmi inšpiratívne miesto, priam z nej dýcha tvorivosť.

Aby som získala lepšiu remeselnú zručnosť, prihlásila som sa ešte aj na kurz opravy obuvi do Zlína. V Bratislave som sa potom stretla s jedným obuvníkom, ktorý potreboval pomocníka do Stupavy. Tak som išla som na jeden rok k nemu, opravovať obuv.

Pri tomto pánovi som sa trošku oťukala a po čase som začala premýšľať, čo ďalej... a potom som spoznala Ivana! Zoznámil nás spoločný známy Peter Škrabák, tiež obuvník. Ja som sa totiž vtedy snažila dostať do obuvníckych kruhov na Slovensku (smiech).

 

Aké sú obuvnícke kruhy na Slovensku?

Peťa: Malé. Ale sú v nich výborní ľudia! Obuvníkov je na Slovensku veľmi málo, je to ťažká práca. Ivan niekoľko rokov pracoval u Peťa. Vďaka nemu sme sa stretli, dali dokopy a spolu sme si založili našu vlastnú opravovňu obuvi. Z podnikateľského príspevku sme si nakúpili mašiny. Strašne sme sa báli, ale išli sme do toho.

 

Kde ste si otvorili opravovňu?

Ivan: Opravovňu sme prebrali od jedného pána v Senici, ktorý už chcel ísť na dôchodok. Našli sme ho cez inzerát. Napísal: Je tu práca pre dvoch ľudí. My sme už vtedy síce obzerali jeden priestor na Myjave, mali sme ho skoro podpísaný, ale ešte sme sa stavili aj u tohto pána. Mal asi 68 rokov a povedal, že ak sa dohodneme, tak nám všetko nechá a vezme si len svoju kabelu z kúta. Tak povedal cenu a bolo. A zobral si fakt len tú kabelu!

Mali sme naozaj štastie, pretože ľudia boli naučení do tejto opravovne chodiť. Nemuseli sme vôbec zháňať zákazníkov. Prví prišli, ešte sme len zametali pred vchodom.

 

Teda sa z vás stali regulérni opravári obuvi. To je skvelá škola. Ako dlho ste opravovali?

Peťa: Ja celkovo tri a spolu dva roky. Prvý rok to bol adrenalín, ale druhý rok to už bola zase nuda.

Ivan: No nuda... za mesiac tam prišlo aj 250 zákazníkov, takže sme sa nestíhali nudiť. Bývalo to dosť hektické. Ja som robil manuálne náročnejšie činnosti, napríklad nabíjanie opätkov a brúsenie.

Snažil som sa, aby mali na deviatu všetci opravené topánky. Hneď ráno tam čakal hlúčik ľudí. Niekedy sa stalo, že som už nevládal a nemal som hotové. Bolo to veľmi náročné. Ku koncu som už nechcel mať zodpovednosť za to, aby malo 250 ľudí hotové topánky.

Peťa: Zo začiatku sme mali strach, či to vôbec zvládneme a potom sme zistili, že zvládneme, ale že nás to už nebaví. Rozhodli sme sa konečne preorientovať z opravy na výrobu. Ivan sa prihlásil na brašnársky kurz do Hožíc a ja som šla na obuvnícky Erasmus, tiež do Čiech. V Senici sa vyrábať nedalo, pretože tam stále chodili zákazníci, tak sme sa rozhodli znovu sa presťahovať. Zamierili sme do Trnavy.

 

V Trnave ste začali s výrobou Petja kabeliek?

Práveže nie, začali sme vyrábať topánky a krpce. Pôvodne sme mali v pláne predávať obuv a tašiek malo byť len zopár (smiech). Zábavné je, že v našom logu je meno Petja a noha - ale nakoniec vyhral plán B a vyrábame tašky, ktoré nás vlastne zachránili. Asi by sme mali zmeniť logo…

 

Prečo ste sa rozhodli prestať vyrábať topánky?

Topánky sú veľmi náročné na výrobu, chodí sa na to do školy štyri-päť rokov. Na Slovensku je síce po obuvníkoch diera, uživilo by sa ich tu viac, ale nie je to také jednoduché. Ja som to nezvládla. Keď sme sa po niekoľkých mesiacoch rozhodli topánky vypustiť, opadol zo mňa neskutočný stres. Bol to síce môj sen, ale skoro som pri tom profesijne vyhorela. Tašky sú omnoho príjemnejšie, nemajú toľko variácií a najmä nikoho netlačia (smiech).

Začali sme vyrábať, chodiť na jarmoky a na SAShE. Popri výrobe sme stále trochu opravovali. Bolo to naše najťažšie obdobie, (Ivan: Obdobie hladu!) ale vždy sa stalo niečo pozitívne, čo nás hnalo dopredu. Zistili sme, že ísť po celom týždni ešte predávať na jarmok je nad naše sily a boli sme celkom radi, keď sme si uvedomili, že máme dosť objednávok cez SAShE a jarmoky sme úplne vypustili. 

Postupne nám vďaka skúsenostiam pribudlo remeselnícke sebavedomie. Keď som začínala s opravovaním topánok u majstra v Stupave, tak som si vôbec neverila. Neverila som, že niečo viem a že niečo dokážem. Teraz, keď už mám niečo za sebou, už sa nebojím. Povedala by som, že najhorší je strach pred skokom do vody.

 

Čo by ste poradili ľudom, ktorí pracujú v kanceláriách, ale chceli by sa stať remesleníkmi?

Ivan: Ak chcú robiť s kožou, tak im môžem poradiť, aby sa prihlásili na brašnársky kurz do Hoříc. Tento rok mali tak málo ľudí, že ani neotvorili ročník, čo je škoda, lebo sa tam dá veľa naučiť a nestojí to veľa peňazí. Až na to, že pani, ktorá ma na kurze učila, ma presviedčala, aby som s výrobou tašiek radšej ani nezačínal... (smiech).

Povedal by som im aj to, že dobré veci vznikajú krok po kroku, naraz to nejde. Koľko krát je to pokus-omyl. Človek je niekedy zúfalý, ale musí vytrvať. Treba sa najprv učiť kopírovaním vecí, hoci aj z Youtube. Najprv treba zvládnuť základy a potom môžete svoj výrobok vylepšovať, tie nápady prídu postupne. Nič sa nedá hneď a naraz. 

 

Čo vnímate ako najväčšiu prekážku, ktorú ste prekonali?

Peťa: Najväčšie prekážky boli podľa mňa tie mentálne.

Ivan: Áno. Človek si hovorí, že na to nemá, že to bude trvať hrozne dlho, že to aj tak nikto nekúpi…

Peťa: Mala som dosť strach aj z cenotvorby - povedať, že naša taška proste toľko stojí. Mne pomohlo, že som dospela do fázy, kedy som skoro nemala čo do úst a to ma naučilo vážiť si svoju prácu.

Ivan: My si ceny určujeme od piky. Polovička z ceny je pre mňa - to, čo potrebujem na dôstojný život a druhá polovička ide do firmy - nájom, elektrina, stroje, materiál. Niekedy sa mi naše ceny zdajú vysoké, ale v týchto podmienkach to inak nejde. 

 

Z akej kože vyrábate vaše kabelky?

Peťa: Vyrábame kabelky z triesločinenej kože, ktorá je pre mňa kráľovnou medzi kožami. Nazýva sa “hladenica” a môžete ju vidieť najmä na tradičných jarmokoch.

Ľudia ju používali celé stáročia, pred vynálezom rýchlo-činenia chrómom. Je činená v prírodných rastlinných roztokoch a teda omnoho vhodnejšia na časté nosenie. Dýcha z nej niečo príjemné a je veľmi dobrá na dotyk. Koža je veľmi tvárny materiál, dá sa s ňou robiť čokoľvek. Môžete do nej nádherne vtláčať, pretože má pamäť a skvele absorbuje farby.

Ivan: Pre mňa je práca s kožou také bádanie. Dajú sa na ňu aplikovať rôzne umelecké postupy, ktoré stále iba objavujem. Koženka je technicky vzaté dobrý materiál, dá sa z nej dobre ušiť taška, ale na koži môžem mať svoj vlastný umelecký podpis.

 

Ako prebieha výroba?

Ivan: Proces výroby koženej kabelky Petja sa skladá z viacerých krokov. Najprv treba navrhnúť strih a vyrezať ho z pevnej lepenky. Jednotlivé dielce, z ktorých taška pozostáva, sa podľa strihov vyrežú z kože. Potom sa ide do oddelenia farbenia (úsmev), ktoré je vo vedľajšej miestnosti a keď farba uschne, taška sa zošije.

Peťa: No počkaj, veď tam je toho ešte strašne veľa medzitým (smiech)! Keď sa koža nafarbí, tak ju ošetríme pastami na povrchovú úpravu kože. Voskujeme a leštíme, a nakoniec nanesieme jemnučký film, ktorý kabelku ochráni pred vodou a špinou. Zabráni aj otláčaniu farby na vaše oblečenie. Po nanesení filmu upravujeme hrany a pridávame kovania. Nakoniec kabelku zlepíme, zošijeme a pridáme remienky.

Tašku od nás dostanete ošetrenú, takže ju stačí nakrémovať až po niekoľkých rokoch nosenia. Koža si žije svojím životom, takže časom trochu stmavne a získa patinu. Možno aj zvráskavie. No nie je ako koženka, že drží päť rokov pokope a potom sa rozpadne. Kožená taška starne do krásy.

 

Vydrží kožená taška svojmu majiteľovi celý život?

Spolu: Boli by sme radi, keby to tak pri našej taške bolo. Vyrábame bez kompromisov, tak aby sme si za našimi výrobkami mohli stáť. Zatiaľ fungujeme iba rok, takže ešte musíme pozbierať viac spätnej väzby od zákazníkov, aby sme to vedeli povedať naisto (úsmev).

 

Kritizujú vás za to, že vyrábate zo zvieracej kože?

Ivan: Koža má svojich kritikov, ale na druhej stane Eko-koža je nakoniec z ropy. Takže... aspoň z toho hľadiska je zvieracia koža prírodná a rozložiteľná.

 

Máte stabilného dodávateľa kože?

Ivan: V podstate áno. Museli sme ich vyskúšať viacero na Slovensku aj v Čechách a z toho nám ostal jeden český, ktorý je tip top. Kožu chodíme nakupovať osobne. 

 

Ako vyzerá váš deň alebo týždeň?

Peťa: Máme za sebou veľa zmien a stále sa na nejaké ešte chystáme. Odsťahovali sme sa z Trnavy a sme teraz v Košolnej, na bývalom JRD. Keďže sme na novom mieste, tak si musíme spraviť nový harmonogram výroby a čakáme na leto! Celé sa to veľmi dynamicky vyvíja.

Doteraz sme robili na týždennej báze - pondelok sme rezali, v utorok farbili, v stredu robili hrany a leštili, štvrtok lepili a v piatok šili, ale teraz rozmýšľame nad tým, že týždeň budeme rezať, týždeň maľovať a tak ďalej.

 

Premýšľate nad pomocníkmi do dielne?

Ivan: Áno, už sme to dali vyhlásiť aj v našom dedinskom rozhlase. 

Peťa: Ale teraz vážne (smiech)... Chceli by sme začať s niekým na dohodu, aby sme si to vyskúšali.

Ivan: Rád by som aj trochu zefektívnil výrobu a dokúpil nové stroje. Chceli by sme pridať do ponuky nové modely kabeliek a tašiek a začať vyrábať kolekcie. Už by som rád zaučil aj nejakého pomocníka, ktorý by mi chodil na pár dní v týždni pomáhať. Mám chuť postupne začať budovať túto malú firmu a lepšie rozdeliť úlohy.

 

Čo sa vám na SAShE páči a akých iných výrobcov máte radi?

Ivan: Mne sa páči folk a aj celé SAShE, je to svieže. Páči sa mi Dajana Rodriguez, fandím jej. Obdivujem, že dokázali vybudovať takú fungujúcu firmu. 

Peťa: Mne sa strašne páči Mirrage a tvary ich kabeliek, klobúk dole. Páči sa mi ešte aj Marmizen, Dede-jadupka, al.ma, Rylance, PokoLoko, Ty gallery, Boobak... (Ivan: Toto bude nadlho...) Ja som si zatiaľ mohla kupovať len pekné lacné veci, lebo som nemala peniaze... ale mojím cieľom je obliekať sa na SAShE.

Rada by som si tu kúpila sukne a šaty, ale ešte čakám na lepší výber "basic" módy. Češky sú pre mňa v tomto lepšie, napríklad Sugkrasisa. Ony túto pohodlnú a ležérnu módu považujú za niečo, čo treba šiť a to ma teší.

 

Pozrite si kabelky z dielne Petja >>

Komentáre

JnK Caute, toto je naozaj super zurnal :) Peti, Ivan, nech sa vam dari!! Je to zaujimave citat, ako ste sa vypracovali - klobuk dole! Ja som mala to stastie, ze som stihla u vas kupit sandalky, ktore nosim s radostou :) Dakujem!

2016-04-21 19:48:212x

slaninkova jéééj, to je krása! Peťa, Ivan, nech sa darí! :-)

2016-04-21 19:52:19

MilicaM Obidvom, Peťke aj Ivanovi držím palce, ich kabelky sú krásne, materiál a farebnosť taktiež, nech sa darí stále viac...)

2016-04-21 19:56:07

Tanflow Ďakujeme, naši milí a obrovská vďaka skvelým dievčatám zo Sashe!

2016-04-21 20:03:04

Wood Super, drzime palce:)

2016-04-21 20:16:51

BimBam tak sem sa skutocne patri napisat to, co je pri lajku: dobry zurnal, takychto tu chcem citat viac. klobuk dolu za vyborne spracovanie. a klobuk dolu k vasej skvelej praci, petka a ivan. nech vam to stale tak dobre ide a nech vas to neomrzi. a ak sa zas budete niekam stahovat, dajte vediet, pohladame na mape ☺ vsetko dobre vam obom zelam. m.

2016-04-21 20:37:35

Tanflow Ďakujeme, sovička:)

2016-04-21 20:43:47

maramanufaktura Super !!! teším sa :) Prajem veľa veľa pozitívnej energie ,ste perfektní !!!

2016-04-21 20:50:43

cernice no ale ale, pozrime sa na celebrity... :)

2016-04-21 20:54:59

studienka Vašu prácu aj Vašu cestu k nej veľmi obdivujem a až na tom budem aj ja lepšie určite si kabelku od Vás kúpim.Zatiaľ držím palce nech sa na novom mieste darí.

2016-04-21 20:59:40

konvalinka Inšpiratívne :-) A odvážne - takto vo dvojici. Obvykle jeden maká, aby sa mohol druhý "hrať" a plniť si sen :-))) A konečne je aj Broňu vidieť :-D

2016-04-21 21:01:521x

Lisbet :) a tá noha v logu je náhodou super, pozerám na ňu každý deň a keby si to teraz nebonzla ani by ma nenapadlo :D zdravím vás do Košolnej šikulkovia, držím palce a teším sa :)

2016-04-21 21:16:08

natalyss sympaťáci :) a krásna tvorba

2016-04-21 21:35:25

heka toto je moja vysnívaná galéria, raz si kúpim kožený kabelkový šperk od vás! :)

2016-04-21 21:39:362x

Tanflow Ďakujeme, kamarátky naše aj krásne neznáme! :) Konvalinka, aj mňa potešilo, že mám foto s Broňou:)) Lisbetka, ďakujeme a tešíme sa na naše vymýšľanice:)

2016-04-21 22:31:241x

lenka2811 Waaaau super ;)kabelky su originalne nech sa Vam dari ;):)

2016-04-21 23:24:37

Veronicka mne sa ohromne páči vaša tvorba, cesta... jeden kabelkový skvost z tejto dielničky mám a na pláne mám v budúcnosti určite aj ďalšie, a že ich bude teda dosť, veľa farieb aj tvarov sa mi páči a zakaždým pribudne niečo nové čo ma nadchne. farby, to je moje a u vás sú neskutočné, koža voňavá a poriadna, ja už koženkové kabelky dlhšie vôbec nekupujem, za chvíľu sa začnú šúpať a zbytočne sa produkuje odpad, lebo ich len vyhodiť ostáva. čiže koža je isto ekologickejšia. myslím, že máte najkrajšie kožené kabelky na slovensku, sú vyslovene originálne, nápadité a také krásne. proste niečo, čo sa vôbec nevidí v bežných obchodoch, a isto krajšie ako všetky tie lujz vifonky :D, ktoré sú nenormálne drahé a pritom absolútne nevkusné a gýčové

2016-04-21 23:35:38

Tanflow Vau, Veronicka, ďakujeme:) je to veľká vzpruha a zároveň záväzok pre nás:)

2016-04-21 23:59:33

cauchynka Krásna práca, už niekoľkokrát som obdivne zaochkala pri prezeraní vašej galérie a dúfam, že keď tašku na plienky opäť vymením za kabelky, tak si jednu kabelku od vás zadovážim. Už asi aj viem ktorú :)

Držím palce nech sa darí a zákazníkov pribúda :)

2016-04-22 06:25:00

Tanflow :) ďakujeme!)

2016-04-22 07:24:36

Sujar Vaše kabelky sú veľmi krásne. Bývam v dedinke neďaleko vás.Keby som bola trocha mladšia,hneď by som sa k vám prihlásila za učňa.Obdivujem vašu prácu.Ste šikovní. Želám veľa úspechov!!!!

2016-04-22 07:37:171x

Ammyla krása!

2016-04-22 08:04:06

nikkita Nádherný príbeh, cítiť z vás lásku k remeslu a to je na nezaplatenie. Držím silno palce nech sa i naďalej darí !

2016-04-22 08:09:361x

ajk aaaach, sa tešííím :) nielen písmená a kožené krásy, ale aj tváre môžeme vidieť! a príbeh...a všetko okolo...veľmi povzbudivé, ľudské, bez pátosu a hlavne zo života....nielen ako "vystrihnuté ako zo žurnálu"...tieto riadky som ešte v noci vypila očami na jeden dúšok. Teším sa, že som túto milú dvojicu spoznala aj takto. Peťka, srdce mi poskočilo, keď som videla, že ste mali návštevu a tá nám o tom napísala, aby sme aj my tak trochu mohli navštíviť váš príbeh a miesto, kde vznikajú nádhery, ktoré obdivujem od samého začiatku. Predpokladám, že vás doma prepadla Broňa, za čo jej veľmi pekne ďakujem! A vám dvom želám len všetko dobré, nech je vám práca s kožou i naďalej láskou a radosťou, nech sa vám darí! :)

2016-04-22 08:39:442x

Sslava Peťka a Ivan, ste super tím, nech sa vám darí. :) Vaše výrobky sú neobyčajné a nadčasové. :)

2016-04-22 08:50:394x

Tanflow Ja som taká šťastná že sme na Sashe a môžem spoznávať také úžasné baby (aj chalaňov, Miško:) ako ste vy!***

2016-04-22 08:57:451x

OnlyOneOriginal jéééj, Peti :))) nech sa Vám darí :)))) obaja aj s Dadou držíme palce, sme tešíme sa zo stretnutia a že sme mali tú česť aj osobne :)))

2016-04-22 09:51:371x

Ahavah :)))) - jooj nech sa vam darí , no aj ja sa musím pochvalit, že som na vianoce dostala kabeločku od manžela z ich dielne, čo ma tak potešilo, lebo som len "cely" rok len tajne chodila pozerat na ich stránku na "tu" oceánska zelená/červená a ešte silnám na tú žltú :)))) - naozaj su nadčasové - nosim ju skoro stale, (aj ked niesom zladená až tak oblečením :D ) pokračujte :)

2016-04-22 10:01:09

HenrietaMocova super super! držíme Vám palce a cítime s Vami :-)

P.S. Ak nájdete schopného pomocníka, čo bude mať chuť učiť sa, priložiť ruku k dielu dajte vedieť. Podelíme si ho! :-D

2016-04-22 10:04:42

atelierik Veľmi Vám držím palce a želám po tých náročných začiatkoch veľa, veľa úspechov a spokojných zákazníkov. Máte môj obdiv!

2016-04-22 10:07:18

LUKAZUZ najsilnejší článok zo série "sashe-rozhovory"...krásna tvorba, pripájam sa k obdivovateľom, nech sa vám stále lepšie a lepšie darí :-)

2016-04-22 10:14:151x

LibriS Super článok, chválim za odvahu odísť z práce, ktorá ťa nenapĺňala Peti, tiež som pracovala v kultúrnej inštitúcií, kde bol síce pravidelný príjem, ale ....Dlho som rozmýšľala, kým som dala výpoveď, vlastne mi pomohla v rozhodnutí materská, len odvahu pustiť sa do práce, ktorá má baví, naplno, som ešte nedostala. Ale snáď sa odhodlám:-) Prajem veľa úspechov obom.

2016-04-22 11:19:44

Barsi Veľmi príjemný rozhovor, prečítala som ho na jeden hlt :) Ceny kabeliek mi teda vôbec neprídu vysoké, manžel dostal na okrúhle narodeniny poukaz k pánovi, ktorý za Vaše ceny vyrába opasky, alebo jednoduchšie peňaženky. Veľmi Vám držím palce, nech sa firmička rozrastá podľa predstáv a nech sa Vám darí. A nech Vás múza neopúšťa :)

2016-04-22 11:31:01

norika21 Nech sa darí :-)

2016-04-22 20:07:29

Horalist Veru, najneprehliadnuteľnejšia sashe návšteva. :) Vôbec celý Váš príbeh je veľmi zaujímavý ...a konečne mi je jasný i príbeh loga... predsa len tá nôžka mi bola doteraz záhadou :)

2016-04-22 21:08:36

Amalia Skvelý nákuk do vašej dielničky! Nech sa vám darí ;)

2016-04-22 21:20:23

taliaa pekná tvorba.

2016-04-22 23:01:36

SkaraZu zvláštne zakončený žurnál, ale inak príjemné čítanie. nech sa vám darí :)

2016-04-23 09:51:124x

DeDe-Jadupka Nádherní ľudia s úžasnými nápadmi a krásnym spracovaním. Držím palce, nech sa Vám darí a nech si plníte svoje sny. ♡

2016-04-23 18:41:12

DNAfagova Peťi, moc moc Vám fandím a držím palce! a dúfam, že čoskoro si našetrím tiež na jednu tašku :)

2016-04-23 20:48:59

Tanflow We♡you, milí kolegovia, zákazníci aj redakcia!)

2016-04-23 22:29:40

Dussi Milujem takto šťastné príbehy, aj keď všetci dobre vieme, že na Slovensku, nie je ľahké sa živiť hand made, ale nie vsetko je o peniazoch. Toto je slovenský sen, lepší ako ten americký. A konečne sa verejnosť bude vzdelávať, prečo je kožená kabelka vyššia kvalita ako umelina. Aj keď aj teztil a umelina má svoje dačo do seba, no koža a este takto nádherne spracovaná, to je skvost.

2016-04-24 09:47:22

Dussi Oprava preklepu: nie teztil, ale textil som myslela. A ja tiež chodím snívať do Petja obchodu, nádhera je tam :-)

2016-04-24 09:52:38

uKvetinky nádherná tvorba, veľmi sympatickí tvorcovia......nech sa darí stále viac, veľmi vám fandím:))))

2016-04-24 13:34:10

bibas Krásny príbeh krásnych a vytrvalých ľudí. Až mám povznášajúci pocit a husiu kožu. Asi aj preto, že dcéru prijali na obuv do Zlína na Baťovu. Ona, na rozdiel od Peti od malička tvorí , šije a vyrába:-)). Tak ste mi trochu rozptýlili obavy z jej výberu a zamerania. Tiež mám u Vás vysnívané kúsky. Možno keď dcéra doštuduje... :-) Ďakujem a prajem veľa síl, nápadov a úspechov. Bibiana

2016-04-24 14:06:45

sandrika véééľmi fajné čítanie!!! držím palce, nech sa darí! ... ja by som logo nemenila, podľa mňa je super!

2016-04-25 11:45:41

ViZu.art Velmi prijemny rozhovor s este viac prijemnejsimi ludmi. Uzasne sa cele citalo, drzim Vam palce, nech tieto skvosty od Vas potesia kazdu osobku :). Ja si na jednu setrim :)

2016-04-26 20:57:59

VivienMihalish Ste úžasní, fascinujúci! Veľmi vám držím palce...keby niekedy poriadate nejaký "deň otvorených dverí" do dielničky, hneď by som sa prišla kuknúť, lebo táto remeselná výroba kožených voňavých kabeliek musí byť úžasná (určite aj náročná), nadchýna ma to, vaše výrobky, kde pracujete, ako pracujete...fantastické :)

2016-05-11 22:40:35

yarushka Prijemny rozhovor, uplne ma to namotivovalo! Hladam ten kurz v Horicich ktory sa spomina, ale neviem k tomu najst informacie. Viete poradit kto to organizuje ci pridat link?

2016-05-12 16:04:131x

SAShE.sk  REDAKCIA  yarushka, toto je link: http://www.ouhorice.cz/page/brasnarska-sedlarska-vyroba-32-41-e01

2016-05-12 16:48:08

LEANS nádherááááá ... stále obdivujem vašu prácu a fandím Vám :-) ... každý jeden kúsoček je nádherný ..prajaem nech sa darí :-)

2016-05-24 13:00:31

ADANA Celé skvelé, nech sa vám darí, priatelia!

2016-08-24 16:06:20

.ma.ta.cha Veľmi inšpiratívne! Nech sa vám darí!

2017-01-23 08:57:25

F.Leather Nádherne napísané a aj veľmi inšpiratívny život žijete. Držím palce

2018-01-11 11:07:22

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
919 predaných ks, 522 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - kabelka kožená PASPULA  vzorovaná mahagón - 6071648_kabelka kožená PASPULA vzorovaná mahagón by Tanflow
 6 komentárov
 Páči sa 131 ľudom
120,- €
 - Kožená kabelka s paspulkou žltá/bordó - 6245093_Kožená kabelka s paspulkou žltá/bordó by Tanflow
 7 komentárov
 Páči sa 129 ľudom
100,- €
 - "Bylinka No. 5" kožená kabelka so zipsom, vzorovaná - 6429077_"Bylinka No. 5" kožená kabelka so zipsom, vzorovaná by Tanflow
 4 komentárov
 Páči sa 90 ľudom
93,- €
 - kožená lovecká kabelka s lemom 100% MAGENTA  - 6646226_kožená lovecká kabelka s lemom 100% MAGENTA by Tanflow
 5 komentárov
 Páči sa 92 ľudom
190,- €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »