Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: Majolika-R - chránená dielňa, ktorá zachraňuje naše dedičstvo

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2016-05-31 11:14:00 /  57 komentárov / 272 lajkov / 9190x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

Ak ste sa aj vy zamilovali do bodkovaných výrobkov z dielne Majolika-R, tak sa pripravte na prekvapenie. Chutné bodkovance sú totiž odvážnym nápadom Renáty Hermysovej, ktorá neúnavne pracuje na tom, aby jej chránená dielňa zachovala tradíciu slovenskej ľudovej majoliky a zároveň ponúka slovenským zákazníčkam lákavé a praktické riady. Všetky výrobky a výrobný priestor dýcha atmosférou poctivej ručnej práce. Tím, ktorý zostavila, skúsenými ťahmi vyrába hmatateľné kúsky našej vlastnej tradície. Nakuknite do ich unikátnej dielne a prečítajte si, ako jedna cieľavedomá žena udržiava naše kultúrne dedičstvo živé. 

 

Aký je výrobný proces vašich šálok?  

Je celkom dlhý, trvá tak dva až šesť týždňov. Sme jedna z posledných majolikových dielní na Slovensku, v ktorej sa deje kompletný proces výroby. Zarábame si hlinu, točíme na hrnčiarskom kruhu, odlievame, vypaľujeme a maľujeme. Všetky ostatné dielne postupne zatvorili. Nemám preto vôbec problém vám povedať náš výrobný postup, chceme aby toto remeslo ostalo živé. 

Realita je taká, že my sa tu už vlastne snažíme zachrániť naše kultúrne dedičstvo - majoliku. Naše maliarky sú jedny z posledných majolikových maliarok na Slovensku. Umeleckú strednú školu zatvorili pred štyrmi rokmi. Ak to naša dielňa neustojí, neostane už nikto.

Poviem vám, ako prebieha výroba našej šálky a podšálky, je to jeden z našich najpopulárnejších výrobkov. Najprv dovezie nákladné auto hlinu a my ju uložíme na ložisko. Odtiaľ ju potom berieme do mlecieho bubna, v ktorom sa melie hlina s vodou. Precedí sa cez vibračné sito, kde sa oddelia nežiaduce látky a potom táto tekutina putuje do kalolisu. Pomocou membránovej pumpy sa doň poriadne natlačí a prebytočná voda odkvapká. Vo vnútri kalolisu ostáva tuhnúca hlina, ktorá sa tvaruje do plátov, veľkých ako pizza. 

Tieto pláty sa vyberú a podľa potreby dajú do šneku, čo je vlastne taký mäsový mlynček, z ktorého vychádzajú dlhé šulce hliny, ktorá je pripravená na spracovanie. Celý tento proces trvá asi týždeň a robíme ho v tejto miestnosti, ktorá je na to špeciálne upravená. 

Ďžbánkar si spracovanú hlinu berie k sebe do džbánkarne a na kruhu z nej vytáča výrobky. Niektoré výrobky sa vytáčajú ručne, iné sa odlievajú v sadrových formách. Naše šálky točí Marek, ktorý je jeden z top desiatich najšikovnejších džbánkarov na Slovensku a v Čéchách. Má viac ako 20 ročnú prax.

Marek vytočí naraz asi 30 - 40 kusov, lebo vytočiť len jeden by sa neoplatilo, a dá ich na policu, aby skožovateli. Po niekoľkých dňoch spraví úšká, pomocou nášho pomocníka, ktorého sme si vyrobili. Vytlačí si pásik hliny, ktorý pokrája na slížiky, vytvaruje z nich uško a prilepí ho. Šálka s uškom ide znova tuhnúť na regál. Potom vytočí podšálku, ktorá je zospodu neforemná, preto sa po niekoľkých dňoch obtáča. Je to dôležitý krok na dorobenie tvaru výrobku, lebo keď sa podšálka vytočí, nemá fizel - spodnú časť, na ktorej môže tanierik stáť. Marek vezme cidlinu a obtočením ho vytvaruje. Po zatuhnutí retušérka výrobky poumýva, aby boli krásne hladké.

Keď má šálka asi päť percentnú vlhkosť, môžeme ju vložiť do pece na prvý výpal. Naše pece majú 300 litrov, takže vždy čakáme, kým máme dosť výrobkov, aby sme ich mohli naukladať na poschodia. Prvý výpal pálime na 1 040 stupňov a trvá to celú noc. Výrobky potom celý deň chladíme. Keď idú do pece, sú šedivé, ale keď ich vytiahnete, sú červené, pretože obsahujú veľa železa.

Vypálené výrobky naukladáme do krabíc a uložíme do prežahového skladu. Tam skladujeme všetkých 200 druhov našich výrobkov.

 

Vy máte toľko výrobkov? Na SAShE ich máte 70 kusov.

Áno, na SAShE máme totiž špeciálny sortiment. Vyrábali sme najmä majoliku, ale na SAShE sme chceli prísť s niečím špeciálnym. Majolika zaujíma najmä turistov, Slováci majú radšej modernú keramiku. Majoliku kupujú, keď cestujú do zahraničia.

Naše šálky majú špeciálnu ružovú, alebo mentolovú glazúru, ktorú si miešame sami. Do glazúry ponára vypálené šálky maliarka od oka. Je to veľmi dôležitý krok a musí vedieť, ako to spraviť. Šálka sa znova usuší a potom ju vezme do rúk Andrejka a začne maľovať bodky. Nanáša glazúru niekoľkokráť, aby boli pekne guľaté. (Andrejka: Niekedy bodkujem aj v spánku!) Keď je šálka obodkovaná, znova putuje na policu, kde čaká na druhý výpal. Ten má 980 stupňov - snažíme sa vypaľovať výrobky na vysokom stupni, aby vydržali aj umývačku alebo mikrovlnku. 

 

Vydržia aj rúru?

Šálky nie, pretože sú z jemnej hliny, z ktorej sa dobre vytáča. Do rúry sú vhodné výrobky zo šamotovej hliny. Chystáme nový výrobok - pekáč lenivej ženy. Bežne ho robíme v majolikovom prevedení, ale pre SAShE bude ružový! Ideálny na kura. Chystáme aj citrusovník - na odšťavovanie citrónov alebo grepov a chceli by sme dorobiť aj taniere.

 

Koľko ľudí sa podiela na výrobe jedného výrobku?

Celkovo u nás pracuje 9 ľudí, z toho je päť s hendikepom. Na jednom výrobku spolupracuje plus-mínus šesť ľudí, z toho dvaja s hendikepom, ktorí sú u mňa na stálo. Chodí ku mne ešte jedna slečna s psychickým hendikepom, skúšame to spolu.

Šálka je navonok jednoducho vyzerajúca vec, ale nie je to tak. IKEA to má jednoduché, všetko je z jednej formy. Naše šálky sú iné, každá jedna dostane dušu. Každý člen nášho tímu do tej šálky vkladá seba. Je na nej kopec podpisov, ktoré nie je vidieť. Je to z nej cítiť. Keď šálku dokončíme, nalepíme na ňu našu ochrannú známku a je hotová.

Aká je vaša úloha?

Moja úloha je, aby všetko fungovalo (smiech)! Vymýšľam výrobné postupy, manažujem výrobu, robím administratívne práce... som dievča pre všetko. Keď mám voľnú nedeľu, rada tvorím svoje výrobky. Milujem keramiku (smiech)!

 

Ako dlho sa venujete keramike?

Od sedemnástich rokov. Bola som učnica, bola som vedúca dielne, založila som vlastnú dielňu a teraz som ju pretransformovala na chránenú dielňu. Vo svojich 21 rokoch som kúpila tento dom, ktorý mal pôvodne len 55 metrov štvorcových. Musela som si požičať peniaze od rodiny, ale dala som sa na boj, tak som bojovala. Postupne som tu pristavovala jednotlivé miestnosti a poschodia. Bol to trochu nekonvenčný postup, ale každý skúša, ako mu košeľa stačí. Teraz mám 350 metrov štvorcových výrobného priestoru, skombinovaného s predajňou, skladom, kanceláriou a obytným priestorom. 

Keď som bola v ôsmej triede, rozhodovala som sa medzi pedagogikou a keramikou. Mala som sen, že budem pracovať s deťmi a pomáhať - že budem viesť detský domov. Do istej miery sa mi to aj splnilo - pracujem s dospelými luďmi, ale často je to, ako práca s deťmi (úsmev). Raz je to ľahké, raz úsmevné, raz náročné, ale celé je to veľmi fajn. Chcela by som všetkým dokázať, že pracovať s hendikepovanými zamestancami sa dá. 

 

Je chránená dielňa náročnejšia, ako bežné podnikanie? 

Áno, je. Skôr by som ju odporučila ľuďom, ktorí už majú dobre rozbehnutú výrobu. Je jednoduchšie ľudí postupne integrovať, ako byť chránená dielňa hneď od začiatku. Úprimne si myslím, že treba mať v zálohe finančné prostriedky, aby ste sa nebáli, že nebudete mať na živobytie. Treba zvážiť, či na prácu s hendikepovanými máte priestor, čas a prostriedky.

 

Zvládate udržiavať vašu dielňu v pluse?

Ako kedy. V našej existencii nám veľmi pomáha náhradné plnenie. A musíme sa snažiť. Máme tri predajne po Slovensku, kde nakupujú najmä turisti, máme špeciálny sortiment na SAShE a robíme aj na zákazku, napríklad teraz kachličky do kuchyne. Stále sa snažím hľadať odbyt.

Občas musím dielňu dotovať príjmom z môjho druhého podnikania - vínnej pivnice, kde organizujem hostiny alebo svadby. Pomáha mi aj manžel, ktorý tiež podniká a napríklad nám platí účty za kúrenie. Bez jeho pomoci by som to tu nedokázala vybudovať a nezvládla udržať dielňu ako chránené pracovisko. Za svoju prácu ste dostali už aj niekoľko ocenení. Ktoré vás najviac tešia?

Tešia ma všetky, veľmi si ich vážim. Radničkine trhy v Bratislave ma ocenili za dlhodobé rozvíjanie výroby a uchovávanie tradície slovenskej majoliky, čo bola pre mňa veľká pochvala a uznanie. Tento rok som vyhrala aj Podnikateľku roka, čo bolo veľmi veľké prekvapenie.

 

Nevedeli ste, že ste v súťaži?

Nevedela. Prihlásila ma moja kolegyňa Klaudia, potajomky. Ráno som si našla v e-mailovej schránke potvrdenie o registrácii. Vravím si, aha, dobre… Potom som si pozornejšie prečítala e-mail. Bola v ňou zahrnutá aj pôvodná prihláška, ktorú za mňa vyplnila Klaudia. Keď som si ju prečítala, mala som pocit, že som vlastne už vyhrala. Klaudia je moja pravá ruka, ktorej absolútne dôverujem a som veľmi vďačná za náš vzťah. 

Našu dielňu prišli hodnotiť dámy z agentúry Slovak Business Agency a potom mi bolo oznámené, že som sa dostala medzi top 15 živnostníčiek roka 2015. Už to bolo pre mňa super. Pozvali nás na galavečer do hotela Devín, kde sa o nás úžasne starali. Mali sme nácvik, spravili nám vizáž a ja som do poslednej chvíle nič netušila. Potom odrazu moderátor vyhlásil… "kategóriu Úspešná živnostníčka roka 2015 vyhrala Renáta Hermysová!" Bola som taká prekvapená, že som nevedela odpovedať na jeho otázky. Všade boli kamery, priamy prenos, ľudia z ministerstva hospodárstva… 

Po toľkých rokoch mojej práce som veľmi šťastná, že si niekto všimol keramickú tvorbu a tento štýl podnikania a že ohodnotili chránenú dielňu.

 

V akom stave je podľa vás keramika, ako remeslo?

Toto remeslo nie je otvorené, zaniká. Škola v Pezinku je už šesť rokov zavretá. Vláda by si mala všimnúť, že toto remeslo vymiera. Nejde len o remeslo, majolika je naša tradícia. Ja to ešte s mojou dielňou pár rokov vydržím, snažíme sa získavať zákazky, ale neviem, ako dlho. Potom, keď bude chcieť niekto vyhrabať niečo na prezentáciu našej krajiny, tak už nič nebude.

 

Existujú nejakí iní výrobocovia majoliky na Slovensku okrem vás?

Existujú maličkí, ktorí doma popri práci vyrábajú a nemajú dielňu. Sú veľmi šikovní, ale vedia, že ich keramika neuživí. Ja viem, že aby sa táto dielňa uživila, tak musí mať tím, ktorý je schopný keramiku dorobiť. Musím mať v dielni džbánkara, retušéra, niekoľko maliarov, baličov… Dielňa s tímom šikovných ľudí má šancu sa uživiť. Momentálne hľadáme maliara. (Pozn.red. Ak by mal niekto záujem, treba písať do pošty.)

 

Majú ľudia záujem stať sa keramikármi?

Chodia k nám ľudia, ale keď zbadajú, aké je to ťažké, tak ich to odradí.

 

Prečo je to ťažké?

Nejde to hneď. Chce to veľkú trpezlivosť. Človek sa musí aspoň pol roka učiť, aby získal grif. Je to aj nákladné - niekto vám musí dať šancu, aby ste sa to naučili. Všetky polotovary, ktoré začínajúci maliar pokazí, sú strata. Potom sa obávate, že niekoho vyučíte a on vám odíde.

My sme ale aj tak otvorení novým ľuďom, aj mladým, čo chcú robiť keramiku. Spolupracovali sme so Zdenkou Bubákovou, ktorá nám pomohla založiť našu SAShE galériu, ide jej to aj s foťákom, aj s ručnými prácami.

Vďaka Zdenke ste začali predávať?

Áno, veľmi nám pomohla. SAShE som poznala, ale ona ma povzbudila, aby sme to skúsili. Pridali sme pár vecí a postupne sa to rozbehlo. Naozaj som neverila, že by sa naše výrobky mohli predávať na SAShE a predávajú sa. Keď dostaneme lajky na naše výrobky, strašne ma to teší a nabíja energiou.

 

Ako fotíte vaše výrobky?

Pomáha nám môj známy, fotograf Martin Vlašič. Raz za čas príde a nafotí nám nové výrobky. Mohla som to fotiť aj sama, ale to by nebolo dobré. Je veľký rozdiel medzi fotkou, ktorú viem spraviť ja a medzi fotkou, ktorá predáva online. Na SAShE je veľa lákavých fotiek, dávam im všetkým lajk. Veľa fotiek a aj veľa výrobkov sme prerábali. Ak niečo nie je dobré, nedám to na SAShE.

 

Čo by ste odporučili ľudom, ktorí sa chcú pustiť do výroby?

Aby brali na vedomie, že je to dlhá cesta. Treba začať ešte popri zamestnaní, musí to byť váš dlhodobý koníček. Keď sa rozhodnete pre online obchod, tak treba navyrábať dopredu a dať si profesionálom nafotiť výrobky. Rovnako sa moc neoplatí vyrábať (a fotiť) veci po jednom kuse. Dá sa to, ale nemyslím si, že SAShE je na to vhodné miesto, pri veľkosti publika, ktoré má.

My sme sa naučili, že je dobré ponúknuť série. Ak sa im vaše veci zapáčia, môžu si postupne doobjednať. Keď od nás majú šálky, môžu si dokúpiť čajník alebo maselničku a tak ďalej. Poslali nám už aj fotky, ako naše šálky používajú, to nás veľmi potešilo.

Moje najobľúbenejšie sú naše müsli misky. Sú dobré aj na fazuľovú polievku, lebo sa do nich vmestí taká akurátna porcia. Čím sú výrobky užitočnejšie, tým lepšie sa predávajú. Takých, čo chytajú prach majú ľudia doma dosť veľa.

 

Čo plánujete do budúcna?

Určite nové výrobky - pekáč, citrusovník, taniere... a plánujem to ešte vydržať, kým sa to bude dať. Čakám, že sa niekto z vlády zobudí, že toto je to naše, na čo sme zabudli a bude to chcieť oživiť a ja to dovtedy uživím. Mojím poslaním je moja práca, tá keramika je vlastne moje srdco.


Výrobky Majolika-R>>

                                                                                                                                                              ..

Komentáre

rozmarina Pri čítaní mi napadlo iba jedno - fazuľová polievka nemá akurátnu porciu, lebo dosť fazuľovej polievky nie je nikdy dosť :D Ale držím palce v ďalšej tvorbe. Aj my tu, na hornej Nitre, máme šikovnú keramikárku, pani Chylovú a aj pána Haroníka. Čiže toto remeslo žije aj tu ;)

2016-05-31 11:32:01

Kamko.Kamka Obdivujem Vašu prácu, myslím, že okrem odhodlania máte aj srdce na správnom mieste. Nech sa vám všetkým stále darí!

2016-05-31 11:50:362x

Sandante úžasný žurnál o úžasných ľuďoch, klobúk dole pred Renátou a jej tímom, výrobky sú nádherné a tú dušu z nich cítiť aj z fotiek, veľmi držím palce a fandím !!!!

2016-05-31 11:53:581x

MilicaM je to nádhera, bolo by neodpustiteľnou chybou, aby táto krása zanikla...

2016-05-31 12:01:151x

ivyn Veľmi pekne ďakujem za priblíženie tejto úžasnej dielne. úžasného projektu. Netušila som, aké je to náročné. Držím palce a prajem veľa síl, vytrvalosti, úspechov...

2016-05-31 12:05:48

ketlin úžasné, držím palce, aby sa vašej dielni darilo dlho predlho...

2016-05-31 12:55:27

Vcielka videla som tieto krásne výrobky v predajni v Modre, aj som si nakúpila na pamiatku, nech sa darí ♥

2016-05-31 13:21:11

DenisaJalsovszka Najúžasnejší žurnál aký som čítala.Je to náročná,ale krásna práca a možete byť na Vaše diela právom hrdý a pyšný.Prajem dobré zdravie,veľa síl a veľa spokojných zákazníkov.Ďakujem za zážitok!

2016-05-31 13:33:522x

mojkovina úžasné, držím palce, pretože zanietených ľudí, ktorí milujú tradície nikdy nie je dosť! Držím palce, aby ste našli odozvu aj na tých správnych miestach..nech sa naša majolika nezabudne a učí pre mladých ďalej....!!!

2016-05-31 13:45:07

sacharinova Skvelý žurnálik,veľmi Vám držím palce a vďakaza nahliadnutie do Vášho krásneho sveta:-)

2016-05-31 13:59:22

Katu-Hula Dokonalé tak sa teším.

2016-05-31 13:59:37

Majolika-R Ani som nevedela koľko ľudí na nás myslí. Je mi veľkou podporou čítať Vaše komentáre. S pozdravom Vaša Majolika R

2016-05-31 14:24:58

Gemstones Krásny, pútavý a chuť do práce vyvolávajúci žurnál :-) Gratulujem k úspechu a prajem všetko najlepšie, veľa spokojných užívateľov a veľa nových zákaziek.

2016-05-31 14:40:311x

artbodka niečo neuveriteľné, prekrásna tvorba a prekrásny žurnál, :-))

2016-05-31 15:04:12

Barsi Perfektný žurnál a rozhovor! Vaše veci obdivujem už dlhšie, možno si konečne doprajem tú úžasnú ružovú alebo mentolkovú šálku na kávu :) Veľmi Vám držím palce, aby ste vydržali, bola by to inak veľká škoda, také výrobky sa len tak nevidia.

2016-05-31 15:30:30

Tanflow Klobúk dolu pred prácou všetkých členov dielne aj ich skvelej šéfky! Krásne čítanie aj fotky!

2016-05-31 15:45:252x

taliaa Obdivujem Vašu prácu. Krásne výrobky. A všimla som si na fotkách aj pekné vianočné maľované gule. Také by ste mohli na Sashe pridať.

2016-05-31 16:00:06

Linduschka Krásne čítanie o úžasných ľuďoch :-) Vidno, že keramika z vašej dielne je i s láskou tvorená. Srdečne blahoželám k všetkým nádherným oceneniam a želám naďalej veľa úspechov a množstvo spokojných zákazníkov.

2016-05-31 16:02:30

Sjuzan krásny žurnál , foto držím palčeky v ďalšej tvorbe:)

2016-05-31 16:04:40

Vigan krasne! keramikari zanikaju :( ja som chodila na šuv do Košic, a 2013 tam skončili posledni keramikari, deti uz nemaju zaujem studovat toto remeslo :(

2016-05-31 16:18:16

milBo SUPER!!!

2016-05-31 16:24:55

nikkita Wau, fantastický rozhovor, ktorý sa veľmi dobre číta, držím palce aby ste udržali toto remeslo, robíte to výborne, klobúk dole pred vami a vašou dielňou.

2016-05-31 17:14:42

Veronicka uzasny zurnal! a ja sa teda priznam, ze mne sa tradicna slovenska (modranska) majolika nikdy nepacila, myslim tie vzory, ale tato bodkovana, to je presne moja salka kavy! aj tie farby, mentolova, ruzova, wow, to je presne moje. no veru, chystam sa na celu vybavu raz, presne v tomto ponimani, uzasne

2016-05-31 19:59:121x

IngridPatayova krásna keramika, držím palce šikovníkom v dielni a už sa teším na pekáč lenivej ženy..

2016-05-31 20:11:48

MASCHI Skvelý rozhovor, naozaj by bolo na škodu, keby to po toľkej práci celé zaniklo, ešte viac, že je to naša tradícia. V dnešnej dobe všetci utekajú do právnických a obchodných škôl a je naozaj sklamanie, že veľa remeselných škôl už zavreli a pritom je to niečo čo je v nás, naši predkovia mali veľmi šikovné ruky a my ich máme tiež, len treba tú šancu a veru veľa financií už len tá šanca a zaučenie stojí, želám veľmi veľa šikovných rúk, veľa síl a spokojných zákazníkov, dúfam, že ním budem čoskoro aj ja, naozaj sú to krásnôtky :) Možno by bolo skvelé zahrnúť do ponuky aj ten biely džbánik (jeho fotka je nad otázkou - Za svoju prácu ste dostali už aj niekoľko ocenení. Ktoré vás najviac tešia?)

2016-05-31 20:23:092x

.tinka. Nádherné...

2016-05-31 20:41:27

Maba Veľmi pekné výrobky, úúžasná dielnička. Držím palce a želám veľa dobrých zákazníkov.

2016-05-31 21:19:10

LuciaStofej Krasna praca, len tak dalej :)

2016-05-31 21:46:44

marisha Vasa keramika je uplne uzasna. Dufam, ze sa jej bude darit aj nadalej. Mna napada, ze keby ste robili kurzy hrnciarstva, mali by ste aj dalsi prijem, aj by sa mozno podarilo najst dalsich zaujemcov o taketo remeslo.

2016-05-31 23:18:54

Lucina Obdivujem :-)

2016-05-31 23:50:59

AstonMartin super.

2016-06-01 00:31:11

MilanKalmar 1+++ :-)

2016-06-01 08:02:131x

Sslava Jedinečné remeslo, nech sa darí vo všetkom. :)

2016-06-01 08:17:31

LubaArt žurnál podľa môjho gusta :) prečítala som ho jedným dychom :) krásne popísané, aká je práca keramikára náročná, koľko driny a hodín trvá, kým vznikne finálny výrobok, viem o tom svoje, napriek tomu alebo možno práve preto keramiku milujem! držím palce, nech sa darí :)))

2016-06-01 11:08:151x

danculienka jedinečný článok o úžasnej žene..skláňam nielen pomyselný klobúk ale aj ja skláňam(inak poklony pre všetkých čo udržujú naše dedičstvo predkov) a prajem veľa síl do dalšej práce aj jej zamestnancom..

2016-06-01 12:02:16

BielaMacicka Áno zo všetkých Vašich výrobkov cítiť tradíciu a silu krásy nášho domova. Bodkované sú mi najmilšie, ale aj kráľovské modré sú také pekné starosvetské.. oceňujem Váš úžasný talent a ďakujem za taký hodnotný žurnál :)

2016-06-01 13:52:09

ajuska Ja sa môžem tiež pochváliť ružovou a mentolovou šálkou, z inej už nám ani nechutí piť. Milujem tie šálky.. želám Vám aby ste iba neprežívali ale naozaj sa Vám aj darilo :)

P.S.: s nakupom v mentolovej a ružovej som ešte určite neskončila..hodila by sa mi maselnička, čajník, misa na dobroty a tak ďalej :)

2016-06-01 15:50:361x

LeonaS Cenu podnikateľka roka ste dostali zaslúžene. Neuveritľný kus práce s veľkým srdcom je za Vami. Super tím a organizácia práce. Som nadšená. Vaše výrobky sú také nádherné,až vyrážajú dych. Ozaj v sebe nosia kus Vašich sŕdc.

2016-06-01 16:57:20

FijA krásne výrobky,obdivujem a držím palce:)

2016-06-01 22:48:51

BimBam dalsi zo skvelych medailon tu na sashe! clovek neodide od monitora, aby ho hned nedocital a nedozvedel sa, ako to v tejto originalnej dielni funguje ☺ renatka, drzim palce aj ja, nech vasa krasna praca pretrva minimalne tak dlho ako ten odkaz, ktory nesiete. obdivujem entuziazmus, s akym idete do vsetkeho a veru, pravom sa vam dostalo takeho krasneho ocenenia. vela pozdravov kazdemu clenovi dielne posielam a uspesny kazde den ☺

2016-06-02 10:40:01

Majolika-R Ďakujem za všetky komentáre, sú krásne. Každý komentár prispieva k našej ďalšej tvorbe.

2016-06-02 10:58:33

klaudiaochabova Krásny článok o Chránenej keramickej dielne. Som nesmierne šťastná. Pani Renátka je úžasná žena a obdivujem ju. Som nesmierne hrdá, že má prijala a môžem pracovať v Chránenej keramickej dielne Majolika R.

2016-06-02 21:23:522x

Kacenka klobúk až na zem skladám pred pani Renátou, jej nápadom, jej srdcom, jej zanietením, jej tímom šikovných ľudí!

2016-06-02 21:47:18

handmade.VieSka veľmi fandím vašej dielničke a zbierku si vytváram nákupmi zatiaľ mimo tento priestor, ale už teraz sa teším na tie pekáče a citrusovače budú z nich nádherné vianočné darčeky :-)

2016-06-03 00:18:45

handmade.VieSka A tiež sa pridávam k nápadu MASCHI rozšíriť tu sortiment tu o ten biely džbánik s jemnymi kvietkami.

2016-06-03 00:18:55

Framegroup Blahoželáme k úžasnej práci aj k perfektnému žurnálu. Ste pre nás inšpiráciou. Vaša práca si zaslúži všetok obdiv. Veľa šťastia a trpezlivosti! Držíme Vám palce!

2016-06-04 09:00:52

JankaRybka Skvelý žurnál, držím palce, nech sa Vám darí aj naďalej

2016-06-04 13:04:59

artina ....je to krásna a zaujímava práca,ale aj žurnál....

2016-06-05 07:29:55

Ammyla Rozhovor som čítala so zatajeným dychom...fascinuje ma práca s keramikou a je úžasné, že sa snažíte zachrániť naše umelecko-remeselné dedičstvo. Držím palce!

2016-06-06 07:03:43

DoSka_Style_Handmade Krásny žurnál, verím, že vďaka ľuďom ako ste Vy a váš tím, remeslo na Slovensku neustane a nikto naň nezabudne....držím Vám palce v dobrom fungovaní :-)

2016-06-06 07:45:22

fanco Krásne čítanie a krásna keramika! :-)

2016-06-29 21:17:03

klaudiaochabova Je úžasné pracovať v tomto kolektíve :)

2016-08-23 21:01:26

MagicMantra krásne :)

2016-11-06 10:02:06

Hacu Krásná keramika, krásný rozhovor! Díky a ať se jen a jen daří! :-)

2016-12-27 16:22:12

k-bbf Prekrásne výtvory a pekný článok :-)

2017-04-20 16:02:56

d-u-1502274522 krásna dielnička aj výrobky. verím, že aj ja raz takú podobnú otvorím:-)

2017-04-21 19:49:48

slnecnicovka *****

2017-09-27 09:12:43

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ružová misa na dobroty - 5940446_Ružová misa na dobroty by Majolika-R
 14 komentárov
 Páči sa 300 ľudom
20 €
 - Valentínsky ružový a mentolový hrnček s bodkami pre Teba - 6340355_Valentínsky ružový a mentolový hrnček s bodkami pre Teba by Majolika-R
 8 komentárov
 Páči sa 171 ľudom
9 €
 - Ružový čajník s bodkami - 6634068_Ružový čajník s bodkami by Majolika-R
 15 komentárov
 Páči sa 302 ľudom
31 €
 - Mentolová maselnička s bodkami - 6634755_Mentolová maselnička s bodkami by Majolika-R
 7 komentárov
 Páči sa 189 ľudom
15 €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte