Žurnál+

Na návšteve: Kvetinový obchodík, farebné dekorácie zo sušených kvetín

P
SAShE.sk982 predaných ks, 541 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2017-10-05 13:12:00 /  25 komentárov / 131 lajkov / 9220x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

Prírodným výrobkom sa začína venovať čoraz viac pozornosti, preto sme sa rozhodli pomôcť posunúť veci správnym smerom a dať priestor Kvetinovému obchodíku, v ktorom nájdete dekorácie do interiéru zo sušených kvetín. Za Kvetinovým obchodíkom stojí Zuzka Slaninková, ktorá sa rozhodla, že v interiéri by nám mali robiť spoločnosť krásne a príjemné vence, či kytice z autentických prírodných materiálov, aby sme sa aj my v ňom cítili dobre. Počas roku tvorí z toho, čo vypestuje vo svojej záhrade, preto je jej ponuka v každom ročnom období iná. Nahliadnite do jej dielne, v ktorej sme objavili farbou-vybuchujúce dekorácie a jedného malého škriatka.  

 

Ako si našla cestu ku kvetom?

 

Študovala som žurnalistiku, ale novinárčina ako taká ma nenapĺňala, nebavila a netešila. Rozmýšľala som, čomu by som sa chcela venovať, pre koho by ma bavilo písať. Písala som síce beletriu a Tatran vydal pár mojich kníh, ale začínajúci spisovateľ sa len knižkami neuživí. Uvedomila som si, že najviac inklinujem k magazínovému písaniu a záhradkárskym témam a rozhodla som sa, že v rámci praxe na vysokej škole skúsim prácu v mesačníku Záhradkár. Tu som písala aj o kvetoch, aranžovaní a dekoráciách a spomenula som si, že moja mamina kedysi pestovala kvety na sušenie. Aby dobre preschli, rozvešala ich po celej chatke. Veľmi sa mi to páčilo. Boli to kvety, ktoré vyzerali svieže aj usušené. Kytičky z nich mali dlhotrvajúce a nefalšované prírodné čaro. Boli to slamienky, slamihovky a limonky.

Rozhodla som sa túto tradíciu oprášiť. Začala som pestovať tie najbežnejšie a najobľúbenejšie kvety na sušenie a vyrábať z nich rôzne dekorácie. Stalo sa to mojím koníčkom. Zistila som, že aj na malom mieste dokážem vypestovať veľa kvetov, len ich treba zberať postupne, aby kvitli celé leto. Počas nasledujúcich rokov som vysievala stále viac kvetín a hľadala som ďalšie druhy, aby som mohla vyrobiť kytičky a vence čo najbohatšie a najpestrejšie. Moja práca – v redakcii i v záhrade – bola mojím koníčkom. V podstate som nedokázala odlúčiť voľný a pracovný čas a neustále som získavala nové poznatky, inšpirácie a skúsenosti.

 

 

Kedy si sa rozhodla začať svoje dekorácie predávať? 

 

Najprv som vyrábala dekorácie k nám domov, obdarovávala som známych a pripravovala som fotonávody do časopisu. Postupne som mala pocit, že už je toho u nás akosi priveľa. Začala som rozmýšľať, ako by som mohla výrobky ponúknuť ďalej. Priatelia mi povedali o Sashe a ja som pomerne dlho váhala. Napokon som do toho šla. Netušila som nič o predaji cez internet, všetko som riešila s heslom: „vyskúšam, uvidím“. Pridala som niekoľko výrobkov a čakala som, či je o ne záujem. Každé jedno páči sa mi alebo komentár mi rozbúchali srdce. A keď sa jedného dňa objavil môj veniec na titulke, vznášala som sa na ružovom obláčiku. Prišla prvá zákazka! A potom postupne pribúdali ďalšie.

Zrazu som zistila, čo všetko treba zabezpečiť a mala som v hlave vír otázok. Ako baliť všetky tie krehké dekorácie? Mám do každého balíčka pripísať poďakovanie? Ako ľuďom ukázať, v čom som iná a azda lepšia ako konkurencia? Pri každom jednom balíku som sa triasla, či sa bude zákazníkovi dekorácia páčiť. Zrazu už nešlo len o pestovanie kvetiniek a tvorbu podľa nálady - išlo o úrady, faktúry, zodpovednosť, odvody, daňové priznanie aj o zákazníkov, z ktorých nie všetci majú dobrú náladu a úctu k ručnej práci.

Keď som začínala, bola som na vysokej škole, neskôr som sa venovala Kvetinovému obchodíku popri práci v redakcii a naďalej aj popri písaní beletrie. Vďaka tomu všetkému som nebola odkázaná na to, aby ma kvety živili. Ale mala som cieľ rozbehnúť Kvetinový obchodík tak, aby som si jedného dňa mohla povedať, že ďalšiu prácu nepotrebujem. Teraz som doma so synčekom a vytúžený cieľ je na dosah.

 

Prečo si sa rozhodla vyrábať dekorácie zo sušených kvetov?

 

Chcela som vyrábať kytice, vence a aranžmány, ktoré sú prírodné, vyzerajú nevtieravo a príjemne, a zároveň nezvädnú. Sušené kvety sú skvelým kompromisom – prírodný materiál, ktorý vydrží podstatne dlhšie ako čerstvé rezané kvety. Veľmi by sa mi páčilo pracovať so živými kvetmi, ale je mi ľúto, že tak krátko vydržia.

 

Ako sa treba správne starať o dekoráciu zo sušených kvetov?

 

V ideálnom prípade ju treba umiestniť niekam, kde na ňu nesvieti priame slnko, aby jej farby vydržali dlho pekné. Slamienky dokážu odolať slnku najdlhšie, ale napríklad limonky či sušené pivonky a ruže vyblednú pomerne rýchlo.

Dekorácie ošetrujem profesionálnym sprejom na sušené kvety a plody, ktorý sa postará o to, aby vyzerali čo najdlhšie krásne, netrúsili sa toľko, ba dokonca aby nechutili hmyzu. Do neošetrených sušených kvetov sa totiž ľúbia zahryznúť napríklad mole. Ďalším problémom je prach. Aj proti tomu kvety sprej ochráni – stačí ich po čase len ofúkať fénom a opäť presprejovať hoci aj lakom na vlasy. Nie je to ideálne riešenie, ale v domácich podmienkach postačí.

 

 

 

Ako prebieha pestovanie a sušenie kvetín, ktoré používaš na výrobu dekorácií?

 

Marec je začiatok. V marci nakupujem semienka, vysievam a predpestovávam mladé priesady v izbách, či na balkóne. Doma, ba aj u rodičov.

Počas marca a apríla sme zaplavení maličkými rastlinkami, ktoré sa množia a vytláčajú nás z bytov (smiech). Treba ich pikírovať – presádzať a kontrolovať, či sú v poriadku, či rastú tak, ako by mali, či ich nenapadli škodce. Počas horúcej jari nestíhame polievať. Je to kolotoč, ktorý sa pomaly končí v druhej polovici mája, kedy sťahujeme rastlinky von na záhony. Žiaľ, zatiaľ nemáme skleník a dostatok priestoru na to, aby bolo pestovanie ľahšie a efektívnejšie. Tento rok sme vyskúšali vysievať a vysádzať postupne, od konca mája až do júna. Nevedeli sme, či stihnú neskôr vysadené rastliny vykvitnúť, ale stihli a kvitnú stále. Nie je to však také intenzívne kvitnutie ako v prípade „hlavnej várky“. Každý rok prinesie nové skúsenosti a my vyhodnocujeme, čo bude výhodné aplikovať v ďalšej sezóne.

Prvá úroda sa zberá asi tak od júla. V tomto mesiaci prichádza veľká eufória, záhony sú prekrásne, nové výrobky sršia energiou, sú bohaté, pestré, svieže... Aby bolo kvetov čo najviac, treba ich celé leto polievať a hnojiť. Po skočení sezóny, čo je zhruba v októbri, letničky vytrhávame a kompostujeme, trvalky sa podľa požiadaviek jednotlivých druhov zrežú a pripravia na zimu.

 

 

 

Sušenie sa deje súbežne so zberaním?

 

Áno. Niektoré druhy treba hneď povešať, niektoré stačí vetrať v debničkách, či na sitách. Iné rastliny rovno spracúvame do dekorácií, pretože sa s nimi najlepšie pracuje keď sú ešte svieže. Neskôr uschnú priamo na dekoráciách ešte u nás, alebo až u zákazníkov. Vyzerajú pritom stále rovnako, čo na týchto kvetoch neprestávam obdivovať.

 

Ako vyzerá druhá polovica tvojho pestovateľského roku?

 

Koncom leta úroda slabne, rastliny sa postupne unavia, hoci ich hnojíme. Je pochopiteľné, že nevydržia produkovať kvety neustále. V septembri až októbri ukladám letné rastlinky do škatúľ a debničiek aj s granulami na vstrebanie vlhkosti. Potom začínam s tvorbou dušičkových a vianočných dekorácií a venujem sa výrobkom na želanie. Vznikajú tak venčeky, aranžmány či kytice na svadby, narodeniny, výročia alebo len tak pre potešenie a celoročné osvieženie interiéru.

V prípade vianočných výrobkov platí, že aplikujem len málo letných kvetov, pretože sa mi tam nehodia. Úrodu sušených kvetov potom vytiahnem až v januári, keď už ľudia myslia opäť aj na niečo iné, ako je ihličie, šišky a perníčky. Opäť je čas na celoročné aranžmány, kytice a prichádza obdobie jarných dekorácií.

 

 

 

Ako prebieha vianočná sezóna?

 

S výrobou vianočných dekorácií nezačínam veľmi skoro, pretože chcem, aby boli čo najčerstvejšie. Vianočná výroba u mňa preto začína až po dušičkách, hoci sú výrobky a materiály, ktoré si dovolím pripraviť aj skôr. Na základy zo šišiek, čečiny či machu pridávam napríklad voňavé korenie alebo ozdoby, ktoré sama napečiem – škoricové alebo perníčkové. Páči sa mi, ako voňajú a uprednostňujem ich pred ozdobami zo známeho slaného cesta.

 

Ako si sa naučila pestovať a sušiť kvety?

 

Moji rodičia a starí rodičia ma naučili, ako sa starať o záhradu a rastliny, teda vlastne len opakujem to, čo robievame bežne. Ďalšie informácie a vedomosti prichádzajú z kníh, internetu a v neposlednom rade z pokusov a nových skúseností. Mnohé veci v skutočnosti fungujú inak, ako sa píše. Niečo je jednoduchšie a niečo, naopak, komplikovanejšie.

 

 

 

 

Nezamýšľala si sa niekedy nad nakupovaním materiálu, namiesto pestovania?

 

Stále riešim túto dilemu. Neraz dokonca premýšľam, či do svojich dekorácií zahrniem aj umelé drobnosti, ktoré by ich osviežili a zatraktívnili. Zatiaľ som to vždy zamietla. Moji stáli zákazníci a najvernejší fanúšikovia by tým vôbec neboli nadšení a nie je isté, koľko nových zákazníkov by mi umelinky privábili. Navyše cítim, že by to už potom nebolo ono. Že by to nebol Kvetinový obchodík, aký som si vysnívala.

Pravdaže, čím je zákaziek viac, tým viac materiálu potrebujem. Nie všetko dokážem vypestovať. A myslím, že sa mi to nepodarí ani v budúcnosti, hoci plánujem pestovať stále viac. Preto kvety či zeleň príležitostne aj nakupujem. Určite však nechcem pracovať len z kúpeného materiálu. Práve naopak. Chcem, aby sme naďalej mali čo najviac vlastných kvetov a rastlín, taká je filozofia Kvetinového obchodíka.

 

 

 

Ako fotíš svoje výrobky?

 

Fotím si ich sama. Občas poprosím manžela, aby mi podržal výrobok, pretože jeho ruky predávajú. Články s jeho rukami na fotkách patrili vždy medzi najčítanejšie, výrobky s jeho rukami na fotkách sa rýchlo predávajú (smiech). 

Ako podklad na fotienie najčastejšie používam drevené dosky, ktoré mi venoval jeden milý pán. Vyčistila som ich a jednu stranu som natrela bielou. Farbu pozadia volím podľa farby venca. Niektoré vence vyzerajú lepšie na hnedom, iné na bielenom pozadí. Mnohé výrobky fotím u nás v spálni, na nočných stolíkoch, alebo na čele postele, ktoré je z dosiek. Už pri zariaďovaní sme mysleli na fotenie a aj preto sme namaľovali stenu rôznymi odtieňmi modrej, vďaka čomu vyzerajú fotky lepšie. V pracovni som si spravila dve fotosteny, ale ukázalo sa, že nie sú vhodným pozadím. Stále nie som úplne stotožnená s mojimi fotkami. Dookola premýšľam, či je lepšie aranžovať každú dekoráciu do iného, respektíve nejako zaujímavého prostredia, alebo či všetko fotiť na rovnakom pozadí. Páčia sa mi obe možnosti, preto sa neviem rozhodnúť. Najčastejšie však rozhodne nedostatok času – som rada, keď skrátka stihnem výrobky pofotiť.

Fotografiu, hoci dokumentárnu či žurnalistickú, som mala ako predmet v rámci vysokej školy, ale foteniu som sa ako koníčku venovala ešte predtým. Mala som rôzne objektívy, ale postupne som ich popredala a teraz sa venujem najmä foteniu výrobkov.

 

 

 

Ako vytváraš ceny svojim výrobkom?

 

Registrujem, za koľko sa predávajú kvety a svoju cenu sa snažím odvodiť od toho – hoci som si ich vypestovala sama, prepočítam, koľko by ma zhruba stáli, keby som ich musela nakúpiť. No cenu robím v neposlednom rade aj srdcom. Niekedy sa podarí urodiť viac ružových kvetov, inokedy oranžových. Podľa toho sa hýbu ceny – podľa toho sú mi v danom roku vzácnejšie ružové alebo oranžové kvety. Cena tiež zahŕňa chvíle, keď po silnej búrke utekám kontrolovať, či sú kvety v poriadku, je tam aj čas, ktorý trávim fotením výrobkov či komunikáciou so zákazníkmi a mnohé ďalšie aspekty. Stále hľadám správy spôsob, ako robiť cenu. Aby bol Kvetinový obchodík ziskový, aby neboli výrobky pridrahé, aby zodpovedali očakávaniam zákazníkov, ale aj láske a energii, ktorú do nich vkladám.

Uvedomujem si, že ľudia posudzujú cenu výrobku aj podľa toho, ako dlho ich bude tešiť. Je jasné, že živé ba ani sušené dekorácie nedokážu z tohto uhla pohľadu konkurovať tým umelým. Ale to neznamená, že majú dekorácie z prírodných materiálov reálne nižšiu hodnotu ako umelé, „nesmrteľné“ výrobky. Často je to práve naopak a som vďačná všetkým zákazníkom, ktorí to chápu a vedia oceniť jedinečnosť prírodnej dekorácie.

 

 

 

Máš obľúbené značky na SAShE?

 

Páčia sa mi prenádherné hračky od Tift a rozkošní pamprláci od Krempi. Okrem toho aj vkusné doplnky a hračky od Zuzug a LoveColors, pri ktorých vždy ľutujem, že aktuálne nemáme kde mať detskú izbu. Ale aspoň nad postieľkou má synak kolotoč od Lilinask.

Okrem detských vecí sa mi páčia voňavé drevené drobnosti od Delight, riady a doplnky od Alychmistu a veľkú radosť mne aj známym robia Pohľadnice pre radosť či martArt.

...

Ak sa vám páčilo Zuzkino rozprávanie a chcete si pozrieť jej výrobky, navštívte Kvetinový obchodík.

Komentáre

Lu.bi Prekrásne čítanie, na sychravé októbrové dni ako stvorené... Lu.bi jasá nad krásnymi prírodnými dekoráciami a želá veľa tvorivej energie aj na ďalšie nádherné výtvory.

P.S: Ak by mohol aj Lu.bi trošku zasiahnuť do rozhodovania či zahrnúť do Vašej tvorby aj umelé drobnosti, určite by zakýval hlávkou, že nie...táto doba plastová, je umelých predmetov plná a vaše výtvory sú tým jedinečné, že sú čisto prírodné. ♥

2017-10-05 16:36:083x

KvetinovyObchodik Srdečne ďakujeme Sashe.sk za návštevu a rozhovor! A ďakujeme aj Lu.bi za názor a tešíme sa z neho!

2017-10-05 16:53:39

mirijam Príjemné čítanie, nádherné fotografie kvetín i výrobkov! Nech sa darí i nadalej!

2017-10-05 18:35:021x

AtaJanson Veľmi príjemný rozhovor! Krásne, prekrásne venčeky. Obdivujem:)) Nech sa Vám darí!

2017-10-05 18:53:571x

MMdesign Krásny žurnál, zaujímavý príbeh a vy Zuzka mi pripomínate moju obľúbenú herečku Marion Cotillard ;-)

2017-10-05 18:57:482x

Lilina Jej Zuzka, krásny rozhovor, krásne kvietky a krásny drobček. Kvetinový obchodík je ako z rozprávky. Prajem všetko dobré a vela slniečka v kvetoch aj v srdci.

2017-10-05 19:03:291x

PohladnicePreRadost Zuzka, prekrásny rozhovor ! ... s veľkým záujmom som si prečítala od začiatku až do konca a vypozerala som všetky fotografie, máte nádhernú záhradku a "úrodu" a skvelého krásneho pomocníka :) ... a už dlho "chodím" obdivovať Vaše dekorácie do Vášho Sashe obchodíka, sú čarokrásne, prinášajú pohodu, krásne farby a jedinečnosť .... máte šikovné ruky .... a veľmi pekne ďakujem za to, že ste si aj na mňa spomenuli, mám úsmev na tvári a za to ďakujem ! :)

2017-10-05 19:20:471x

SlecnaNalepka pekný a príjemný rozhovor a veľmi sa mi páči aj grafické spracovanie, na celú obrazovku :)

2017-10-05 19:29:36

od_Basky Skvelý rozhovor. Som na teba pyšná!

2017-10-05 19:33:391x

MirianaOli Úchvatný žurnál, príjemná atmosféra s krásnym rozhovorom; zlatunké drobčiatko na chrbáte maminky sa všeličomu priúča už od malička:)

Zuzička z celého srdca želám celej rodinke nech sa aj naďalej všetko dobre darí:)

2017-10-05 19:46:111x

Skyrra Nádherný rozhovor, Zuzka! Prečítať ho, jedna radosť a toľko farieb pri prezeraní fotiek... no prekrásne :). Som rada, že urobili rozhovor práve s Tebou, zaslúžila si si to :).

2017-10-05 19:48:471x

MTdecor krásne prostredie, krásne čitanie, krásna práca, tlieskam

2017-10-05 22:14:331x

Dussi Od detstva ja slamienky nemusím, ale vy ste ich "povýšili" svojimi rukami a kombináciami do iného levelu, ani moje asociacie neprekažajú. Obdivujem a prajem veľa uspechov v obchodíku kvetín.

2017-10-05 22:33:271x

damayanti Aj mne sa článok veľmi páčil, Vaša tvorba je nádherná, krásne fotky, kvietky, nádherné bábätko, nech sa Vám darí, je super, že robíte, čo Vás baví:)

2017-10-06 07:51:431x

duvlaska Rada som si rozhovor prečítala, pekné fotky, krásna originálna práca.

2017-10-06 08:22:301x

RedRoses prekrásny obchodík, hrozne mám rada takýchto ľudí, moja krvná skupina :-) Všetko dobré prajem.

2017-10-06 09:09:591x

lucima Jeeeej, Zuzka je taka krasna kvetinarka, velmi povzbudivy clanocek, dakujem :-)

2017-10-06 09:20:501x

MoBera klobúk dole !

2017-10-06 09:48:501x

SEVERANKA Milujem Kvetinový obchodík! Nadčasová a krásna práca ♥

a pravdaže pekné čítanie :)

2017-10-06 10:10:281x

bavito Nádherné!

2017-10-06 11:17:471x

konvalinka Rozkošné bábätko! Inšpiratívny rozhovor :-)

2017-10-07 22:26:161x

mina289 krásny žurnálik, som rada, že som mohla spoznať Zuzku a jej krásnu tvorbu vďaka tomuto čítaniu ☺ to malé chlapčiatko je tak rozkošné ♥

2017-10-10 12:42:381x

dorotakorcova Skvelé, inšpiratívne čítanie. Tlieskam a dávam dole klobúk. Nádherná ručná práca, premyslene a časom overené postupy. Dokonalý systém, v ktorom cítiť autorkine srdiečko. Je úžasne keď je koníček prácou a práca záľubou. Výrobky sú ozaj nádherné, originálne a s citom odprezentované. Vyrobiť finálny produkt od semienka je majstrovstvo.

2017-10-10 20:26:47

taliaa pekné.

2018-01-22 18:11:39

Tajlorinka Veľmi milý článocek, Zuzka je taká zlatá osôbka

2020-05-04 14:49:05
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »