Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: Konvalinka rozveseľuje slovenské kočíky

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2015-10-01 15:29:00 /  45 komentárov / 230 lajkov

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

Katarína Kúsek je energická mladá žena, ktorá v dedinke Ladice založila krajčírsku dielňu a šije pod značkou Konvalinka. Špecializuje sa na výrobu podložiek do kočíkov a rôzneho kočíkového príslušenstva. Všetko šije na mieru pre svoje zákazníčky z celého Slovenska. Prečítajte si, ako sa z mladej ženy stala jedna z najúspešnejších predajkýň a dozviete sa o nej niečo, čo ste vôbec netušili.

 

Ako ste začali so šitím podložiek do detských kočíkov?

Mám dva príbehy. Prvý príbeh je o tom, ako som hľadala činnosť, ktorú by som vedela naučiť ženy, ktoré sú po materskej dovolenke a nevedia sa vrátiť do pracovného života.

Som totiž sociálny pracovník - vzdelaním aj srdcom. Chcela som sa orientovať  na rôzne marginalizované skupiny, ktoré nemajú dobré pracovné príležitosti a pomôcť im. Napríklad ženy, ktoré sú vzdelané, ale neprijmú ich do práce, lebo sa im nepáči ich farba pleti. Alebo ženy, ktoré nemajú dostatočné jazykové vzdelanie na to, aby si našli prácu. Hľadala som univerzálnu činnosť, ktorú by som ich mohla naučiť. Vyšlo mi šitie. 

Teda úplne na začiatku bola idea, že si so spolužiačkami z vysokej školy založíme občianske združenie a budeme ich učiť šiť. Chceli sme si kúpiť vyšívačku a vyšívať detské kresby na oblečenie, tašky alebo šiltovky.

 

A ten druhý príbeh?

V tom čase sa mi akurát narodilo druhé dieťa, Dorotka. Začala som riešiť výbavu a moje šitie sa zameralo na dieťatko. Šila som jej šaty, sukničky a úplne prirodzene prišla aj podložka do kočíka. K nej sa pridali aj veci, ktoré človek pri kočíkovaní potrebuje - nánožníky, fusak, strieška alebo rukávniky. A dala som ich na SAShE.

 

 

S akým počtom vecí ste začínali?

Na SAShE som našla galériu On.a.Ona a veľmi sa mi páčila. Úplne s malou dušičkou som si povedala, že vyskúšam nahodiť svoju tvorbu, veci, čo som šila pre dcéru a možno to bude niekto chcieť.

Ušila som ďalšie podložky pre kamošky, ktoré videli tú moju a chceli takú istú. Ani som za ne nebrala peniaze, bola som rada, že sa im páčia. Tým pádom som hneď mala fotky vecí a mohla som ich dať na SAShE. Človek tam nemôže prísť s jednou vecou. Viem, že som si stále vravela, že tá prvá strana musí byť plná. Odrádzalo ma, keď niekto nemal vyplnenú prvú stranu, tak som si povedala, že ja začnem s deviatimi vecami.

 

Ako sa vám rozbiehal predaj?

Tých deväť setov sa predalo veľmi rýchlo. Boli to podložky do kočíka a nánožníky. (Pozn.red. – Naozaj sa predali veľmi rýchlo, prvá vec do 24 hodín od vloženia.) O moje výrobky bol hneď záujem, z čoho som bola strašne prekvapená a potom sa to veľmi rýchlo rozbehlo. Úplne si to nepamätám, ale zrazu som vôbec nič nestíhala. Mala som štvormesačné dievčatko, štvorročného syna a ešte popri tom som chodila do školy, lebo ja som blázon. A takto jednoducho sa to spravilo a to občianske združenie upadlo do zabudnutia, lebo som sa v tomto cirkuse proste zamotala (úsmev).

 

 

Ako vyzerala na začiatku vaša dielňa? 

Ja šijem už asi päť rokov - dostať sa tam, kde som teraz, trvá veľmi dlho. Kým som si vybavila dielňu a pokúpila si všetky veci...
Zo začiatku som mala tridsať centimetrové pravítko a namiesto krividiel pokrievky. Strihala som na zemi, v obývačke. Mala som šijací stroj v spálni, ktorý je starší ako ja. Je to Veritas,  v puberte som si na ňom šila oblečenie. Mala som ho rok a pol alebo dva, až potom som si našetrila na nový Singer. 

Zákazníčky mi samé ukázali, po čom je dopyt. Keď som niečo nemala v ponuke, ženy mi o tom písali a žiadali to. Postupne som zaradila všetko, o čom mi písali. Niekedy som odmietla zákazku, ale keď som videla, že už tretia žena pýta to isté, tak to naozaj potrebujú.

Od začiatku som mala v profile P-čko, keďže podnikám s manželom. To nám na začiatku pridalo na dôveryhodnosti, vyzerali sme ako malý podnik, no pri tom som šila doma. V mnohom mi to vyhovovalo. Žena si nepovie, že: "som podnikateľ, môžem tomu venovať 16 hodín denne". Ja sa musím ráno zobudiť, musím dať prať a musím postaviť polievku a medzitým si môžem odskočiť šiť. Niekedy varím a ešte odpisujem na SAShE, potvrdzujem zákazky, kontrolujem platby. 

 

 

Žena je multifunkčná sama o sebe, aj keď nie je matka. Máme tieto schopnosti a robíme sedem vecí naraz. Muži to robia proste inak. Jeden deň pracujú, ďalší perú. Mne by to tak strašne vyhovovalo, ja im toto závidím (smiech).

 

Ako ste zvládli skĺbiť podnikanie, manžela a dve malé deti?

Chcem, aby ste vedeli, že ja som v prvom rade matka, až potom som všetko ostatné. Môžem iba chváliť moje deti, lebo celý ten čas, kedy ja pracujem... a ja pracujem veľa hodín denne... sú neuveriteľne samostatné. To, že sú také skvelé, to mi vlastne umožnilo všetko, čo sa teraz deje.

Zo začiatku som mala Dorotku v šatke, kojila som a šila. Alebo som ju mala ako Jednoducho Mária v kočíku, vedľa stroja, alebo bola v kresielku a hrala sa s látkami - ona sa vedela veľmi dobre zabaviť. Zároveň sme mali Jakubka, ktorý nechodil do škôlky. On mi dosť pomáhal. Všetci sme boli spolu... na tie začiatky, keď toho nebolo až takto veľa, rada spomínam. Keď mala Dorka dva roky, robili sme vankúšiky ako darčeky k objednávke, zo zvyškov látok. Trhali zvyšky vatelínu na malé guličky a robili také malé vankúšiky. Obidvaja sedeli na zemi a trhali a strašne ich to bavilo.

 

 

A vás manžel? 

Zo začiatku som si to pred ním musela obhájiť... nebral to vážne! Ale teraz to už berie vážne a naozaj mi pomáha. Podľa mňa, je to v mnohých rodinách podobne: keď začne žena predávať niečo handmade, tak sa na to muž díva tak zvrchu, že sa hrá. Ale treba vytrvať, netreba sa tým dať odradiť.

Teraz, už aspoň tri roky, chápe, že je to niečo, čo má význam. Neviem, kto by bol doma s deťmi, keď sú choré, keď treba ísť k zubárovi. Neviem si predstaviť, že by som sa vrátila do normálneho zamestnania, nemala by som na to proste priestor. Takže aj pre neho je dobré, že si môžem zariadiť čas tak, ako mi to vyhovuje. On sa nemusí starať o deti, môže sa venovať svojej kariére a ja nesedím len doma, ale mám svoje vlastné podnikanie.

 

 

Kedy ste pocítili potrebu mať v dielni posily?

Asi pred rokom som sa rozhodla, že súrne potrebujem posily a aj preto som si prenajala tento priestor. Vrátila som sa k svojmu pôvodnému konceptu - hľadať ženy, ktoré si bežne ťažko nájdu prácu. Už rok sa snažím zostaviť tím a ešte som ho nezostavila, beriem to tak trochu ako neúspech. Cítim sa tu dobre, ale je to pre mňa zbytočne veľké. Toto nájomné je pre mňa zbytočný luxus. Tak, ako to robím tento rok, tak som to mohla robiť aj doma. Ženy som našla, ale moja skúsenosť je zatiaľ taká, že tieto ženy majú veľmi zlé pracovné návyky. Keď máte zákazky, je to nepredstaviteľné.

Zo začiatku som bola šokovaná a hľadala som ďalšie a ďalšie. Časom som zistila, že je veľmi veľa prekážok. Napríklad sa stávalo, že ženy boli nespoľahlivé, nedali vedieť a neprišli. Sem-tam sa dievčatá prišli opýtať, či môžu prísť niečo vyskúšať a zarobiť si. Zaučila som ich, no potom zistili, že ich to nebaví.

Bol to pre mňa stratený čas. Investovala som ho do nich a ja som nemohla robiť svoju prácu. Keby ma mal niekto nahradiť, potrebovala by som dve ženy na osem hodín denne. Dokázala by som ich zamestnať, zaplatiť a motivovať ale museli by podať profesionálny výkon. To je pre mňa prvoradé - kvalita šitia.

 

 

Koľko strihov podložiek do kočíkov a doplnkov teraz šijete?

Mám vyše štyristo strihov podložiek a sto ďalších doplnkových vecí. Keď nemám na kočík strih, tak posielam zákazníčkam inštrukcie, ako si kočík odmerať. Najradšej mám zákazníčky, ktoré presne povedia, čo chcú. Potom viem urobiť podložku, ktorá je maximálne na mieru a nikde sa nešmýka.

Keď robím na podložkách do vozíčkov a kočíkov pre hendikepované deti, tak vtedy kočíky meriam osobne. Každý je iný, keďže sú prispôsobené potrebám detí.

 

Šijete aj do kočíkov pre hendikepované deti? Ako ste sa k tomu dostali?

Cieľová skupina hendikepované deti je pre mňa dôležitá. Pri praxi na vysokej škole som sa veľmi často dostávala do kontaktu s hendikepovanými deťmi. Mala som možnosť spoznať potreby mamičiek, ktoré tiež chcú mať krásne kočíky a chcú vyriešiť problém s omrvinkami v kočíku. Nemôžu si kúpiť ani len univerzálnu verziu podložky, pretože invalidné kočíky sú tak špecifické a prispôsobené hendikepu dieťaťa, že neexistuje iná možnosť, ako ušiť veci na mieru.

Aby som kočík mohla odmerať, tak sa stretneme v niektorom meste, alebo mi kočík na pár dní privezú. Niekedy vycestujem za nimi ja alebo manžel - vie pomerať kočík aj sám. Pre štandardné kočíkové objednávky tieto služby neposkytujem, ale tu je to treba.

 

 

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Ja nemám dni, mám skôr týždeň. Jeden typ veci sa robí celý deň - napríklad v pondelok a utorok robíme podložky, ktoré boli zaplatené do istého termínu. V stredu robíme drobnosti, ktoré dokážem zveriť aj pomocníkom. Idem s deťmi na krúžky do Nitry a obehám galantériu, banku, poštu... a všetko, čo musím vybaviť v meste. Potom sa vrátim a zvyšok týždňa robíme, čo treba. 

O štvrtej poobede sa deti vracajú zo školy alebo škôlky a sú tu so mnou, pokiaľ nepríde manžel a nevezme ich domov. Ja pracujem do deviatej, do desiatej večer, alebo aj celú noc, keď je veľký nápor. Posielať vecičky neskoro je pre mňa je neprípustné. Aby som dokázala svoje záväzky ustáť aj napriek tomu, že som si zle zorganizovala čas, tak šijem aj po nociach - aby som zásielku mohla odoslať podľa plánu.

Zároveň nie som workoholik, trávime veľa času s deťmi a chodíme na výlety. Na dovolenku so sebou berieme podložky a kočíky a fotíme ich, alebo nakupujeme látky. Je to také smiešne pomiešané - všade ťaháme prácu, ale aj veľa oddychujeme ako rodina.

 

Ako oddychujete?

Hrám šach s Jakubom. Máme radi divadlo a nenecháme si ujsť žiadne nové predstavenie v DAB v Nitre. A keď necestujeme po Slovensku s deťmi, tak sa všetci spolu bicyklujeme. Okrem toho rada čítam knihy, stále si kupujem nové a nové, ale nestíham ich čítať. Pripravujem sa na to, že príde deň, kedy možno budem mať čas. Nemám ešte ani tridsať rokov, tak si vravím, že kým som plná energie musím makať, aby sme potom mali viac voľna. Teraz ho nie je veľa. Neverím, že niekto, kto je na prvej strane predajcov na SAShE, má voľno.

 

 

Keď sme sa pýtali malej Dorotky, čo by chcela robiť, keď bude veľká, povedala, že momentálne by chcela byť cukrárka a robiť torty. Nechcela by si šiť, ako mama? Že nie, nechcela, lebo krajčírky nemajú čas. 

 

..

Ak vás zaujalo Katkino rozprávanie a chcete si pozrieť jej výrobky, kliknite na obrázok: 


Konvalinka >>

Podložky do detských kočíkov

Komentáre

shabby.romantic Úžasné čítanie. Obdivujem Tvoju vytrvalosť a odhodlanie. Si živým dôkazom toho, aké silné a cieľavedomé vedia ženy byť. :-)

2015-09-29 11:08:053x

Levandulka Velmi inspirativne citanie je fajn vediet ze i s textilom a sitim sa da v handmade svete prerazit

2015-09-29 11:30:13

Inush moja úprimná úcta a obdiv! Všetko dobré nielen do ďalšej tvorby .... !

2015-09-29 12:10:14

dolinka.hracky krásna a šikovná žienka, táto konvalinka aj pekné čítanie

2015-09-29 12:22:231x

elma02 Absolútny obdiv, čo všetko stíhaš! Držím palce, nech sa darí naďalej! A dúfam, že sa Ti aj na základe tohto žurnálu ozve nejaká zodpovedná osoba, aby si po nociach mohla spávať !

2015-09-29 12:25:272x

rasinn úžasné! obdivujem a držím palce ! :-)

2015-09-29 13:12:43

Sujar Jéééj, veľmi pekný žurnál. Želám veľa tvorivosti a každodennej radosti...

2015-09-29 13:23:20

Matahari Šikovnica šikovná!!! Obdivujem a teším sa, si presný dôkaz toho, že keď sa chce, všetko sa dá!!! Držím palčeky, nech všetko vychádza tak ako má a prajem veľa šťasia!!! :))))

2015-09-29 14:06:30

marsa Veľmi inšpiratívny žurnál a zároveň motivujúci. Veľmi Konvalinke prajem nech sa jej podarí nájsť znevýhodnené a zároveň zodpovedné ženičky. Verím, že chránené dielne majú na Slovensku budúcnosť, podobne ako v ČR, či v Nemecku :)

2015-09-29 14:12:271x

Hela503 Nádherné čítanie a veľké obdivovanie :-)

2015-09-29 14:20:10

balalajka Katuška, držím palce. Som rada, že som mala možnosť ťa spoznať.

2015-09-29 14:23:311x

trdlo.makove Vždy rada nazriem do dielne človiečikov zo Sashe a potom sa už nikdy na ich galeriu nepozeram, ako predtým, než som si o nich prečítala. Tak isto rada som spoznala Konvalinku a snímam klobúk, dáma! Takéto plánovanie času a zosúladenie rodiny, detí a práce mi chýba.

2015-09-29 14:28:425x

Art-inka Sikovnica sikovnaaa , klobuk dolu ☺

2015-09-29 14:37:29

LittleEye Veľmi pekný článok. Konvalika má môj veľký obdiv. A toľko osobných paralel som už dávno nečítala :))Veľa síl do ďalšej práce a plánov.

2015-09-29 15:13:452x

uKvetinky konvalinke drzim palce:)))...(uplne inak som si ju predstavovala:))))

2015-09-29 18:09:241x

NoiArt Kati, držím palce, ♥

2015-09-29 19:28:371x

fanco Úžasný príbeh! Veľmi príjemná osôbka, z ktorej cítiť ľudskosť a pracovitosť. Nech sa darí aj naďalej. :-)

2015-09-29 19:42:35

lenka2811 Skvelý clanocek a peknučké foto a este krajšie výrobky. Viem co šitie obnáša moja namca je krajcirka a vkuse šila tiez bolo casu pomenej ;) milej Konvalinke vsetko dobre :)

2015-09-29 19:56:47

Nemerajasi Joj tá časť o manželovi sa mi páči ... bo paralela nielen vo všetkom inom ale ešte aj v tom chlapovi ... počuj Kati celý deň hútam, že isto ťa poznám ... nechodila si ty kedysi do ZUŠ v NR na "damák"? ... veľa zdaru, sily a zdaru a sily!

2015-09-29 22:35:362x

stebotavo prekrásne, všetko od začiatku až do konca. Takéto príbehy, maminky, šikovnice, dobrí ľudia..áno, takto sa mi svet veľmi páči. Ďakujem za spríjemnenie času pri kávičke, kým to moje pomocniatko spinká :-)

2015-09-30 13:27:521x

zeiko drzim palce :) krasny pribeh :)

2015-09-30 16:25:55

iffi super...s tým manželom to je zásah do čierneho...

2015-09-30 17:34:07

norika21 Pekne sa to čítalo. Držím palce, nech sa ti aj naďalej darí.

2015-09-30 18:20:56

JankaAbstrakty Obdivujem a držím palce. Prajem veľa kreatívnych nápadov :)

2015-09-30 19:31:58

MoBera klobúk dolu pred Tebou ! :)

2015-09-30 20:22:51

Dussi Úžasný človek, skláňam sa Konvalinka tvoje dobré srdce je studňa nielen pre tvoju rodinu, ale aj pre celé okolie.

2015-10-01 13:14:23

konvalinka Ďakujem za milé ohlasy, dámy. Bolo mi potešením pozvať Vás ku mne na návštevu.

Zuzka, áno, hrali sme spolu v jednom predstavení. Za mlada :-D

2015-10-01 14:37:531x

LallyHome Krásne, veľmi povzbudzujúce čítanie, akoby som čítala o svojich súčasných začiatkoch. A prekrásne vecičky :-) Veľa šťastia a úspechov prajem :-)

2015-10-01 21:33:161x

Nemerajasi Teda Katka tak v tomto prípade to bolo pre mňa skutočne nevídané odhalenie identity :) ...

2015-10-05 13:35:34

Elart príjemné čítanie a páči sami aj dielnička :)

2015-10-05 22:50:121x

Lubiba Krásna práca, fotky, žienka Konvalinka:)) všetko:))

2015-10-06 20:05:121x

B.E.L.Art Katka, si úžasná!!!Krásne čítanie aj fotky:)Držím palce!

2015-10-16 16:27:522x

konvalinka :-)

2015-10-16 20:39:25

Alkart Krásne čítanie. článok povzbudí a posunie človeka dopredu. Ste mladá, krásna žena! Prajem Vám veľa zdravia a veľmi veľa elánu a radosti zo všetkého, čo Vás obklopuje a posúva dopredu. Máte aj úžasnú rodinu...

2016-09-26 12:44:431x

ADANA Skvelé!

2016-12-24 20:19:581x

JIM Inšpirujúce , čítanie, krásny postoj k životu . Všetko dobré do ďaľšej prace

2017-03-06 04:26:341x

a_la_mimi uuuzasne :) a jeden z mojich velkych vzorov :) a tie opisy zaciatkov mi pripominaju mna...ale pomaly sa s manzelom dostavame do stadia, ze vidim v jeho ociach hrdost a uz to nie je len o tom ze sa hram :D

2017-06-07 14:19:53

konvalinka Ďakujem za milé slova a držím palce na čo najväčší rozmach ;)

Keď sa začne dariť, treba si ustrážiť, aby človeka tá práca nepohltila tak, že neostane čas na tých najdôležitejších ľudí ;)

2017-06-07 14:25:471x

Gabi-Kuli Som vďačná za príbehy žien, ktoré sú pre mňa inšpiráciou, motiváciou i povzbudením. A toto je jeden z nich. Prajem radosť z práce a hojnosť požehnania:)

2018-08-07 07:22:501x

konvalinka @Gabi-Kuli Ďakujeme :-)

2018-08-07 07:44:12

Evit.Art Krasny pribeh, prajem este vela spoojnych zakaznikov a vela radosti pri tvoreni, mate talent:))

2019-02-15 14:43:45

konvalinka Vďaka :-)

2019-02-15 15:05:05

ivana288 ...pijem kávičku a že idem si o tebe prečítať, keď nám šiješ deku a podložku...zrazu článok dočítaný - sánka dole, máš môj obdiv a všetko dobré prajem...káva nedotknutá a ja rozprávam tvoj príbeh mojim rodinným príslušníkom :-)

Teším sa veľmi na balík a už idem na tú studenú kávu :-)

2019-03-03 10:48:541x

konvalinka Ďakujeme.

2019-03-06 12:24:02

ORCHISdesign Mne táto šikovná žienka šila podložku do jedálenskej detskej stoličky a bola som nesmierne spokojná. A aj žienka ktorá odo mňa tú stoličku kupovala

2023-10-19 09:41:19

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Veľká taška nielen na kočíkovanie - 6677319_Veľká taška nielen na kočíkovanie by konvalinka
 6 komentárov
 Páči sa 36 ľudom
44 €
 - Podložka do Quinny Zapp - extra dlhá - 4152555_Podložka do Quinny Zapp - extra dlhá by konvalinka
 Páči sa 10 ľudom
24 €
 - Podložka do kočíka na mieru - 5837643_Podložka do kočíka na mieru by konvalinka
 3 komentárov
 Páči sa 49 ľudom
24 €
 - Podložka do kočíka - 5837682_Podložka do kočíka by konvalinka
 Páči sa 21 ľudom
24 €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »