Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: Henrieta Môcová, tradično-netradičné šperky

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2016-06-29 18:41:00 /  45 komentárov / 188 lajkov / 6521x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

Kedy si začala vyrábať šperky? 

Kovu a šperkom sa v rôznych podobách venujem celý život. Vyštudovala som odbor pasiar na Strednej umeleckej škole Hodruša-Hámre a odvtedy pracujem s kovom. Vyskúšala som už všeličo, na škole sme pomáhali vo fabrike na príbor, potom som praxovala v malom rodinnom zlatníctve a do materskej dovolenky som bola zamestnaná v jednej z najväčších zlatníckych firiem toho času, Novocheme.

Keď moje deti trochu podrástli, začala som vyrábať filigrány a iné zdobenia na historické meče, ktoré vyrába môj manžel a postupne som sa dostala aj k vlastným šperkom. Najprv som vyrábala veľa Perúnových sekier a luníc pre zákazníkov môjho muža a rôzne iné, veľkomoravské šperky. Postupne som sa dostala k výrobe mojich vlastných kúskov. Stále ma ovplyňuje história a tradícia, ale chystám aj modernú, geometrickú kolekciu.

 

 

 

Aké vzdelanie ti dali na Strednej umeleckej škole?

Veľmi dobré. V porovnaní so známejším zlatníkom, má pasiar omnoho širší záber, pretože na to, aby mohol vyrobiť opasok musí vedieť pracovať aj s kovmi, aj s kožou. Zlatník vyrába najmä drobnosti z drahých kovov. My sme sa učili robiť aj jemnú prácu, ako dekorácie s kameňmi a popri tom sme pracovali aj s tvrdšími materiálmi. Robili sme kadečo, dokonca aj príbor na praxi v Sandriku. 

Na škole nás naučili základy rôznych techník a dokonca sme si vyrábali aj vlastné nástroje. Vtedy sme nechápali, prečo nás obťažujú takýmito činnosťami, ale moje vlastnoručne vyrobené kladivko dodnes používam. Aj rydlá, sekáče a čakany. Mám na nich vygravírované moje iniciály.

Ako maturitnú prácu som robila zvonček, ktorým sa oznamuje začiatok omše. Skúšala som vtedy novú techniku, leptanie kyselinou, tak mi musel pomáhať aj majster. Jeden zvonček som síce prepálila, ale nakoniec sa mi to podarilo a zmaturovala som (smiech).

 

 

Aké skúsenosti si získala v Novocheme?

Naučila som sa byť trpezlivá a dotiahnuť detaily. Ešte pred Novochemou som bola na praxi u manželov Kissovcov, pri Leviciach. Mali malé rodinné zlatníctvo s názvom Alica šperk, kde nás pracovalo asi sedem. Robila som tam znamenia zverokruhu (smiech). Bolo to vtedy veľmi populárne. Naučila som sa veľmi dobre narábať s lupienkovou pílkou, pretože som tam musela vypilovávať úplne drobnosti. Doteraz z toho pri svojej práci ťažím.

V Novocheme som získala úplne iný pohľad na remeslo. Bola to obrovská firma, mala tri zlatnícke dielne a v každej bolo aspoň dvadsať ľudí. V 90-tych rokoch bolo zlatníctvo veľmi silné, keď si sa prešla po Leviciach, bolo tam zlatníctvo na každom rohu.

Ja som pracovala ako výrobca a robila som najmä náušnice. Materiál som dostávala už pripravený a vyrábala som podľa vzorkovníka, 30 párov rovnakých detských náušníc, alebo rovnakých "staroženských" náušníc... Bola to dobrá škola, ale na druhej strane to bola monotónna práca a to bolo z môjho pohľadu aj trochu "na hlavu".

Najväčšiu traumu som mala z čerešničkových náušníc, pretože majsterka mi ich raz vrátila a musela som ich prerobiť. Kontrolovala šperky a dbala na to, aby boli všetky páry náušníc zrkadlové. Keď potom prišla na SAShE Magaela s jej nerovnakými náušnicami, ktoré mne prišli čarovné, tak som si hneď na majsterku spomenula. Do jedného žurnálu vtedy Miška napísala: “Veď prečo by mali byť náušnice rovnaké?” Moja majsterka by jej to hneď vysvetlila (smiech).

 

 

V Novocheme sme po čase dostali možnosť navrhnúť vzorky. Museli byť vhodné pre masovú výrobu, čiže až tak kreatívna som byť nemohla, ale navrhla som náušnice s geometrickými vzormi a zirkónom.Vtedy sa mi páčili veľké zirkóny - aspoň osmičky.

 

Čo sa dialo ďalej? Kedy si začala vyrábať šperky, ktoré poznáme? 

Postupne, keď mi trochu podrástli deti. S mužom sme pred jedenástimi rokmi kúpili tento dom. Robko sa rozhodol založiť dielňu na výrobu historických mečov a chceli sme byť v okolí Zvolena. (Pozn.red.: Henrietin manžel je Róbert Môc, známy umelecký kováč.) Keď sme chodili pozerať domy, tak ja som vždy bežala pozerať kuchyňu a on hospodárske časti (smiech). Ale prvoradé boli dielne, tie nás mali živiť.

Keď boli deti malé, tak sa vyrábať veľmi nedalo. Predsalen, šperkár robí s kyselinou a s ohňom - ale nikdy som neprestala kresliť. Mala som zvyk, mať ceruzku a papier vždy so sebou. Odkladala som si nákresy a vravela som si, že sa k nim vrátim, keď príde čas. A teraz je to super, lebo sa na svoje návrhy pozerám už inými očami.

Ako SZČO som začala asi pred piatimi rokmi. Robila som veľa filigránov na historické meče, ktoré vyrába môj muž. Pre jeho zákazníkov som začala vyrábať aj vikingské a veľkomoravské šperky, najobľúbenejšia z nich bola Perúnová sekera. Objednávali šperky aj pre svoje manželky, najmä náušnice v tvare lunice.

 

 

Celkovo u mňa trvalo obdobie Veľkej Moravy dosť dlho, pretože v mojom mužovi ostalo majstrovanie do takej miery, že odo mňa chcel ďalšie a ďalšie zdobenia pre jeho meče s čoraz tenšími filigránmi a menšími guľočkami (smiech). Na škole bol on totiž tým majstrom, ktorý mi pomáhal leptať môj maturitný zvonček. Nemohla som predsa riskovať tieto dve pekné oči! Trénoval ma toľko, až som raz pre jeho zákazníka vyrábala náušnice, na ktorých bolo 220 guľôčok… Ale znova to bola super škola, lebo som si precvičila letovanie... a trpezlivosť. 

Jeden z mojich vtedajších zákazníkov bol pán, ktorý si u mňa objednal šperky pre manželku. Dal mi rozpočet a povedal mi, že mám voľnú ruku. To sa mi páčilo. Vytvorila som pre neho niekoľko rôznych šperkov, mal rád zaujímavé materiály a páčil sa mu môj rukopis. Vtedy som si povedala, že by som to mohla skúsiť aj s vlastnými šperkami. Decká už vyrástli a ja takisto... (smiech).

 

Ako si fotila svoje výrobky?

Veľmi profesionálne, hneď od začiatku. Vedľa šperkov som položila pravítko, aby som demonštrovala, aké malé šperky naozaj sú. Samozrejme, že ich na fotke nebolo vôbec vidieť. Očarujúce fotky, dokonalé lákadlo (smiech).

Prvého pol roka som nepredala skoro nič. Nemala som lacné veci, človek nekúpi šperky len tak a ozaj som nechápala systém. Hnevalo ma, že sa k svojim veciam na web stránke nepreklikám ani ja, keď viem, že sú tam. Pomaly som už začínala byť letargická… ale potom prišla prvá objednávka, na veľkomoravský prsteň. Skoro mi oči vypadli. Pomaličky sa to rozbehlo. Zistila som, že sa ku mne zákazníci vracajú.

 

 

Narazila som na jedny návleky na ruky, ktoré mali krásnu fotku. Síce som sa nedozvedela, či majú dierku na palec, ale predali sa. Boli fotené na rukách, ktoré držali pariaci sa čaj, pred drevom naukladaným na zimu... bolo to fakt super. Tak mi došlo, že to moje pravítko je asi menej očarujúce…

 

Prečo si sa rozhodla prihlásiť do Výťahu 2015?

(Pozn.red.: Výťah 2015 bol prvý ročník súťaže pre SAShE autorov. Do Výťahu sa mohli prihlásiť svoj nápad na novú kolekciu a vyhrať profesionálne fotenie, nové logo a reklamnú kampaň od SAShE.sk.)

Chcela som skúsiť spraviť niečo inak. Predtým som robila veci tak, ako som si to ja predstavovala, fotila som si veci tak, ako som to ja cítila... alebo v rámci možností. Môj muž sa ma pýtal, či naozaj chcem, aby mi niekto hovoril do mojej tvorby, ale ja som do toho išla s tým, že podľa seba som to už skúsila a chcem to skúsiť inak.

 

 

 

Na začiatku to bolo jednoduché, mala som nápad na strieborné šperky s folklórnymi motívmi, vyplnila som prihlášku… až potom sa začal stres (smiech)! Vtedy svitlo aj môjmu mužovi, že SAShE nie je pre mňa len zábavka a trčanie pri počítači. Nakoniec to bol on, kto chodil kontrolovať priebeh hlasovania a celé to so mnou absolvoval. 

Raz išiel dole schodmi a vravel mi ”...ja už niečo viem”. Podľa jeho úsmevu som vytušila, že sa asi tešíme. Zároveň som to brala ako veľkú zodpovednosť. Nebrala som to tak, že “hurááá, nafotíme!” a “huráá, budem na titulke!”. Skôr som premýšlala, či to zvládnem a naplním očakávania redakcie a SAShE komunity. A ako to vidíte vy? Oplatilo sa do mňa investovať? (smiech).

 

Samozrejme. Bolo skvelé, že si bola otvorená našim odporúčaniam a vyskúšala si ich. Takže pokračuješ po novom?

Tak zatiaľ áno. Veľmi dobre ste mi poradili, aby som do ponuky pridala aj jednoduchšie veci a viac ju rozčlenila. Túto radu som si zobrala za svoju a keď začínam pracovať s novým námetom, tak hneď myslím na to, ako ho rozpracujem do kolekcie a ako bude vyzerať prsteň, prívesok a náušnice.

 

 

Aj napichovačky?

Aj napichovačky (smiech). Predtým som ich vôbec nerobila, lebo ich nenosím. Ale mojím zákazníčkam sa to veľmi páči. Nemyslím si, že sa orientujú podľa ceny, skôr sa im páči ten minimalistický dizajn a jednoduchší motív. Tak teraz ponúkam aj malé šperky, také ňuňu, a aj komplikovanejšie.

Aj nové prstienky..

Áno, tie sú také doplnkové. Hodia sa aj k mojej folklórnej kolekcii, aj k veľkomoravskej kolekcii, dobre spolu ukážu. Teraz si jeden pán objednal dve bratislavské obrúčky k dvadsiatemu výročiu svadby. Pre manželku objednal k obrúčke aj doplnkové prstienky. 

 

 

Aký bol proces tvorby loga s Luciou Barabas? Podľa čoho ste vybrali vizuál loga, ktorý teraz máš? Aká bola spolupráca s profesionálnym grafikom?

Lucia bola veľmi profesionálna a naozaj trpezlivá. Vie veľmi dobre čítať medzi riadkami (smiech). Napísala som jej, že sa mi páči, keď má logo rám a keď je na prvý pohľad jasné, v akej oblasti tvorca pôsobí. Keď je to krajčírka, tak by mala mať v logu ihlu a niť, fotograf by mal mať fotoaparát… lenže typické zlatnícke náradie poznajú len zlatníci… tak sú na koniec v logu motívy z mojich šperkov.

Lucia mi poslala rôzne návrhy a spolu s rodinou sme vyberali. Samozrejme, že sme sa nezhodli (smiech). Výsledné logo sa mi veľmi páči, rám je vlastne vyrobený z motívov mojich šperkov.

 

Okrem nového loga bolo súčasťou tvojej výhry aj fotenie celej kolekcie, ktoré sme zorganizovali na jar. Aké bolo?

Najzaujímavejšie na fotení bolo skĺbiť folklór s bežným životom. Model a modelka sú síce čiastočne oblečení v kroji, ale je to moderný a veľmi milý párik. Veď o tom je aj celá kolekcia! Folklórne prvky na šperku nositeľnom v bežný deň. Kľudne k oblečeniu do práce alebo do mesta... S fotením celej kolekcie bolo dosť práce, pretože sme ju spolu rozšírili na viac kusov, ako som pôvodne plánovala…som rada, že som sa mohla spoľahnúť na pomoc vášho tímu.

 

 

Ktoré rady ohľadne fotiek považuješ za prínosné?

Ešte stále trochu "bojujem" s odporúčaním, aby boli všetky veci nafotené jednotne. Nepochybujem o tom, že je to dobré a že to pôsobí profesionálne. Keď si pozriem niektoré krásne zladené galérie iných predajcov, som z nich nadšená. Ja som ale bola zvyknutá fotiť šperk na pozadí, ktoré sa podľa mňa k nemu hodilo a vyvolávalo vo mne pocit, ktorý som mala zo šperku.

Na druhej strane, teraz galéria pôsobí veľmi čisto, sviežo, jednotne a elegantne. Keď je všetko na bielom, alebo šedom pozadí, dostávajú sa moje šperky do hlavnej úlohy. Budem sa vašich rád určite držať, ale aj si ich trochu prispôsobím, aby to bolo také moje.

 

A čo bude ďalej?

Nová kolekcia! Bude vyrobená úplne novou technikou a použijem geometrické vzory, ale viac zatiaľ neprezradím...

 

 

..

Ak vás zaujali Henrietine tradične-netradičné šperky a chceli by ste si jeden kúsok uloviť pre seba, tu nájdete jej kompletnú kolekciu Živý folk

 

Kolekcia Živý folk >>

 

Ak by si ste si radi prečítali viac o Výtahu 2015, tak sme pre vás zhrnuli rady, ktoré sme dali Henriete, ohľadne rozšírenia jej ponuky,  Reportáž z fotenia novej kolekcie, 10 tipov, ako zorganizovať produktové fotenie, návod Ako správne nahrávať vecičky na SAShE, podľa ktorého postupovala aj Henrieta. 


Komentáre

jelloudesign Toto je riadny života budič!

2016-06-29 18:56:482x

OnlyOneOriginal :))))))

2016-06-29 19:30:42

tvorit_a_lubit to je peckový článok! Obdivujem a držím palce! Paráda celé ♡

2016-06-29 19:50:58

drotar.mlich Hlavne ta cielavedomost ktoru vidiet na kazdom kroku autorky.

2016-06-29 20:20:19

MilicaM vďaka, že som mohla nahliadnuť do Tvojho súkromia, Heňka, teším sa na novú tvorbu, iste tak očarujúcu, ako doteraz...

2016-06-29 20:20:371x

fanco Toto sa neskutočne podarilo! Heňa je ten najlepší víťaz súťaže. Je šikovná, má nápady a v hlave jasno, čo a ako chce robiť. No a výrobky sú prekrásne! Nech sa darí a veľa spokojných zákazníkov prajem. :-)

2016-06-29 20:24:11

San-Tia Ja som tak rada :), myslím si, že Tvoje kúsky si to naozaj zaslúžia :), je v nich vidieť poctivé remeslo! :)

2016-06-29 21:03:31

ADANA Heni, krááása! Musím však dodať, že mne sa Tvoja galéria veľmi páčila i predtým... Som rada, že som Ťa

mohla stretnúť aj osobne♥

Prajem Ti stááále: nech sa vám aj s manželom darí!

2016-06-29 21:10:27

Tanflow Krásny článok, krásna žena! ) Všetko dobré prajem !)

2016-06-29 21:51:56

flowwwly Zienka moja najkrajsia :) som ta tu nahodou nasla :Dze kliknem na tu fesandu s oranzovymi vlasmi a to si tyyyyy:D posielam vela lasky a energie a za seba ludom mozem povedat len ze ste obaja uzasny a vsetkym vrelo odporucam spolupracu aj nakup lebo ludi ako vy je uz malo ludi na ktorych je spolah a maju srdce na pravom mieste su sikovni svojsky a nanic sa nehraju...original sam o sebe :) (dadka z cajovne)

2016-06-29 22:07:424x

BluberyHome Fuu, parádny článok, krásna originálna tvorba, ale mňa tiež zaujali tvoje krásne vlasy :D a fešák manžel, krásne bývanie a záhrada, pohodová atmosféra ;-))) prajem obrovské množstvo úspechov ;-)

2016-06-29 22:19:451x

LEANS drzim palceky a prajem nech sa dari ...krasne vecicky mate ...obdivujeeem :-)

2016-06-29 22:28:09

gabi111 Nádherné, klobúk dolu!! Veľmi sa mi to páči všetko :))

2016-06-29 22:28:38

ModraPupava Heňka, nech sa Ti aj naďalej dobre darí a ešte viac ;)

2016-06-29 22:29:26

Veronicka aj mňa, okrem iného, zaujali super krásne vlasy a fešný manžel :)

2016-06-29 23:19:39

C-A-T tuto sa da len tlieskat ;-)

2016-06-29 23:21:44

Malienka Všetko skvelé: téma, článok, vy dvaja s manželom a vaša práca... No a najmä jej výsledok. Blahoželám Heni :)

2016-06-29 23:23:56

taliaa pekné.

2016-06-30 00:42:44

Sandante dobrá vec sa podarila! dobré čítanie o zjavne dobrých ľuďoch a dobrom remesle, super !!!! nech sa darí v živote i v tvorbe!

2016-06-30 07:46:43

len.ka Prajem veľa úspechov a tvorivých nápadov ! Krásna práca :-)

2016-06-30 07:50:34

ema-homolova Usilovná a cieľavedomá Henrietka, nech sa ti stále darí robiť radosť svojimi krásnymi vecami.

2016-06-30 08:36:48

uKvetinky šikovnica! obdivujem:))))...nech sa darí aj naďalej!

2016-06-30 11:41:40

arin krásne všetko, obdivujem a držím palce:-)

2016-06-30 11:47:56

PetoValentovic výborné čítanie, nech sa darí aj naďalej:)

2016-06-30 12:09:35

sacharinova Heni, fandím:-):-), perfektný článok a úžasná tvorba:-)

2016-06-30 12:27:30

HenrietaMocova óó no ľudia... tóóóľko pozitívnej energie! Patrí Vám všetkým veľká vďaka :-D

2016-06-30 15:17:42

martArt super,že obaja robíte remeslo, ktoré vás baví a ešte ako krásne! Nech sa darí :)

2016-06-30 17:17:293x

Andaris Heni,veľmi fandím odvážnym a šikovným ľuďom,ty patríš k nim Reny :))

2016-06-30 21:01:34

LubaArt nech sa dari nadalej aspon tak, ako doteraz :) a ked bude lepsie, o to viac bude radosti :))))

2016-06-30 21:54:52

ejapap Ked som prvýkrát nasla Henu a jej tvorbu, hned som vedela, ze to je ono! odkedy manzel stratil obrucku asi pred 20 rokmi, nenasla som po cely ten cas ziadne, co by sme ma oslovili ako nahrada. az minuly rok, ked som na sashe nasla Henu, objednali sme a teraz sa kazdy den z nich tesime. dnes som tento clanok poslala manzelovi a toto mi odpisal: "no toto sa aj nam podarilo - oslovila si spravneho cloveka.

Obrucku si kazdy jeden raz a kazdy den prezeram, ked si ju davam na prst,

ta symbolika je ako ziva."

uzasne, dakujeme Heni kazdy den je s nasimi obruckami este krajsi :)

2016-06-30 22:23:073x

astra nádherné, nádherné, nádherné !!!

2016-07-01 06:48:23

O.Livia Krásnu a napĺňajúcu prácu máte s manželom :) držím palce, nech sa darí aj naďalej a nová kolekcia, aby sa Ti vydarila podľa Tvojich geometrických predstáv :)))

2016-07-01 07:02:13

ajk konečne som sa dostala k prečítaniu, veľmi som sa tešila, ako si ukradnem vzácny čas a budem sa zoznamovať so všetkým, čo je tu napísané :) Krása, ďakujem za sprostredkovanú návštevu u Heni, ja som sa cítila veľmi príjemne, krásne napísaný žurnál! :) želám celej rodine veľa radosti z práce, ktorá je zároveň, a som si istá, aj vášňou...keďže o tomto druhu umeleckej práce neviem zhola nič, musím po zhliadnutí fotodokumentácie skonštatovať, že kým si človek kúpi niečo krásne na ruku, uši či krk, tá krása musí prejsť cestou "ohňom", ktorá vôbec nie je taká ligotavá, ako sa nám potom ukáže vo finále...a to si človek musí uvedomovať stále, že všetko hodnotné, rukami vyrobené, v sebe nesie skrytý príbeh zrodu :) Redakcii, aj Tebe, Heni, želám všetko dobré! :)

2016-07-01 09:43:263x

al.ma pekné čítanie,ďakujem

2016-07-01 14:24:17

Helena.Melisova Obdivujem a prajem všetko dobré :-)

2016-07-02 19:28:01

HenrietaMocova :-Ďakujeme!!

2016-07-03 08:06:31

Ivana_Basti krásne čítanie aj práca

2016-07-03 08:15:54

snakebite super článok, a výrobky pani Môcovej sú úžasné, aj meče jej manžela. skutoční umelci

2016-07-13 08:56:17

smile.amalka ja vlastním jeden prstienok od Vás a dostala som ho ako zásnubný (srdiečko s malím kamienkom) a verím, že čoskoro budeme majiteľmi aj obrúčok od vás :)

2016-07-14 13:46:03

DadaKraus Vaše šperky som objavila nedávno, ale bola to láska na prvý pohľad. Sú originálne, jednoduché, slovenské, precízne urobené. Naozaj som nadšená, prajem všetko dobré do budúcnosti, veľa nových nápadov. Už sa teším, kedy si u vás objednám moje šperky. Držím palce a budem vás sledovať naďalej.

2016-07-14 15:16:49

HenrietaMocova jééj ďakujem veľmi-veľmi krásne ♥

2016-07-18 14:56:31

R-line Ja ti veľmi fandím Heni, máš kus práce za sebou a verím že kopu zákaziek pred sebou !! Tak len pracuj a teš všetkých svojími výrobkami. Pekný deň prajem :-)

2016-07-18 15:14:16

TARRA prekrásna práca :o) krásne s citom urobená..

2016-07-24 11:08:13

HenrietaMocova :-) Ďakujem Zo srdca!

2016-07-28 17:09:59

lijusenka Krása, z hĺbky srdca prajem nech sa darí a darí a darí...:-)

2017-02-13 13:35:45

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Strieborné napichovacie náušnice - Žilina - 6382284_Strieborné napichovacie náušnice - Žilina by HenrietaMocova
 10 komentárov
 Páči sa 182 ľudom
36 €
 - Strieborný prsteň - Nitra - 6382631_Strieborný prsteň - Nitra by HenrietaMocova
 52 komentárov
 Páči sa 312 ľudom
77 €
 - Obrúčky s folklórnym vzorom (Trnava) - 8319718_Obrúčky s folklórnym vzorom (Trnava) by HenrietaMocova
 63 komentárov
 Páči sa 631 ľudom
200 €
 - minimalistický prsteň - srdiečko (Strieborný) - 6386611_minimalistický prsteň - srdiečko (Strieborný) by HenrietaMocova
 46 komentárov
 Páči sa 790 ľudom
40 €
 - Strieborné náušnice - Trnava - 6390405_Strieborné náušnice - Trnava by HenrietaMocova
 10 komentárov
 Páči sa 97 ľudom
44 €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte