Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: Dajana Rodriguez, mladá žena, ktorá postavila na nohy rodinnú dielňu

SAShE.sk . » Rozhovory / 2015-04-13 13:54:00 /  55 komentárov / 348 lajkov / 18765x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

Človeka vždy premôže radosť a šťastie, keď vidí, ako niekto mladý a plný energie robí nielen to, čo ho baví, ale aj udržuje tradíciu – či už regionálnu alebo rodinnú. Podobne je na tom aj študentka Dajana Rodriguez. Síce ešte neskončila vysokú školu, už však vedie rodinný podnik. Spolu s rodičmi sa vrátila k tomu, čo ich živilo pred rokmi – ku koži. V otcovej starej dielni objavila stroje a tam, kde koncom 90. rokov vznikali stovky búnd, vznikajú teraz stovky kabeliek. Po otcovi zdedila nielen kubánsky temperament, ale aj chuť učiť sa nové veci, skúšať a vytvárať. Pozrite sa spolu s nami do jej dielne pri Partizánskom, kde pracuje so svojím otcom a mamou. Práve ona doplnila niekoľko informácií v rozhovore a vyjadrila úprimnú hrdosť, ktorá je pri jej dcére naozaj oprávnená.

 

 

Ako vznikla značka Dajana Rodriguez?

Dajana: Môj tatino šil kožené bundy. Mal firmu Raúl Rodríguez Romero, ktorá produkovala stovky búnd, ale keď vyšli z módy, prišla kríza a prestalo sa vyrábať, skončil sa aj otcov biznis. Firma fungovala približne od roku 1994 do roku 2007. Predtým ako som začala študovať na súčasnej vysokej škole, mala som rok pauzu a bola som doma. Nevedela som, čo budem robiť, a práve vtedy som začala s mamou vyrábať a šiť kabelky. Už sú to štyri roky a stále sme tu.

Mama: Manžel sa po skončení činnosti s bundami začal venovať niečomu inému. My s Dajanou sme sa postupne začali venovať kabelkám a tak sme sa vrátili do starej dielne. Keďže sme mali aj stroje, aj látky, tak by bola škoda nevyužiť to. Dajana navrhuje a šije, ja jej pomáham s praktickými vecami.

Dajana: Úplne na začiatku sme tu boli len my dve s mamou. Tým, že ocino sa venoval inej činnosti, a nemali sme ani šičku, ktorá nám teraz vypomáha, tak som na to bola len ja a ona. Prvý rok, keď som nastúpila na vysokú školu, sa to ešte dalo zvládať, ale posledný rok aj pol už máme pomoc. Mám pocit, že za posledného pol roka sa to rozbehlo najvýraznejšie a vyrábame už viac-menej vo veľkom. Predtým sme sa tešili, keď sme vyrobili jednu kabelku za tri dni. Teraz je to tak, že produkujeme dve, tri denne.

 

 

Otec ti svojimi skúsenosťami v začiatkoch asi celkom pomohol.

Dajana: Práveže ani nie, pretože tu nebol. Všetko som skúšala a vychytávala sama. Teraz je to už tak, že pri výrobe vlastne používam len to, čo som sa za tie roky naučila, a až keď nastane nový problém, tak ho riešim. Zo začiatku som však normálne zobrala starú kabelku, rozpárala ju a skúšala čo a ako, kde sú spoje, ako vyzerá strih a podobne.

Na začiatku som, samozrejme, šila iba jednoduché tašky, ale aj tak to bolo náročné, lebo stále niečo nesedelo a nefungovalo. Bolo to celkom ťažké. Úplne prvá, ktorú som ušila, bola strieborná taška, ešte donedávna som ju mala. Trvalo mi šesť hodín, kým som ju ušila. Tým, že bola kožená a na materiál som nebola zvyknutá, trvalo to veľmi dlho. S kožou sa pracuje úplne inak ako s textilom, a aj keď človek vie šiť, je to náročné.

 

 

Prečo si sa rozhodla práve pre kabelky?

Dajana: Chcela som ostať pri práci s kožou, keďže máme plne vybavenú dielňu a bola by škoda nevyužiť ju. Rodičia sa takisto potešili, lebo k tomu majú vzťah. Mama vždy niečo rada vyrábala rukami a všetci máme silný vzťah ku koži. Tým, že otec je z Kuby, tak aj odtiaľ idú vplyvy. Ako mladý tam jazdil na koni, šili sa sedlá, takže už tam to niekde vzniklo. Samozrejme, prvotný impulz bol, že som potrebovala kabelku pre seba, tak som sa rozhodla ušiť si ju sama, lebo stroje aj materiál sme tu mali.

Prvé dva roky trvalo, kým sa to ako-tak rozbehlo. Hneď na začiatku sme sa však zaregistrovali na SAShE.sk, takže som svoje kabelky predávala vlastne skoro od začiatku.

 

 

Vyrobím si vzor a spracujem ho z lacnejšej kože, aby sa na modeli vychytali prvotné chyby.


 

Pomohlo ti SAShE.sk pri rozbiehaní podnikania?

Dajana: SAShE.sk je asi základom nášho biznisu, väčšina predaja ide cezeň. Samozrejme, predávame i do Čiech, niekedy sa ľudia zastavia aj v našej dielni a predajni, kúpia si niečo, ale je to naozaj len malé percento. Gro je určite predaj cez web SAShE.sk. Väčšinu vecí robím na zákazku, takže internetový predaj je pre mňa zatiaľ najvýhodnejší. Sú však aj obdobia, keď sa venujem iba vlastnej tvorbe, potom zase iba zákazkám.

 

 

Ako vznikne nová kabelka?

Dajana: Kabelka vznikne tak, že ma napríklad na ulici niečo osloví – istá farebná kombinácia, detail. To mám v hlave a potom prídem do dielne a skúšam. Prikladám k sebe kože, vymýšľam, čo by spolu fungovalo, aká niť by sa mi k tomu hodila. Pokiaľ vymýšľam aj nový strih, tak meriam, strihám z kartónu, vyrobím si vzor a spracujem ho z lacnejšej kože, aby sa na modeli vychytali prvotné chyby, a potom už ide ďalej do výroby.

 

 

Inšpiruje ťa Kuba?

Dajana: To asi nie. Na Kube nie je veľa módnych tvorcov a väčšina tých, ktorí ma inšpirujú, je zo Západu. Možno niekedy pri letných kolekciách môžu preraziť moje korene, ale nerobím to cielene. A hlavne bola som tam iba raz, keď som mala 14 rokov.

 

Si naozaj mladé dievča a už vedieš rodinný biznis. Aké to je?

Dajana: Je to fajn, ale veľa toho mám vďaka rodičom. Otec mi dal celú dielňu, mama mi pomáha s účtovníctvom, takže na mne bolo len tvoriť. Priznávam, že som veľa vecí nemusela riešiť.

Pokiaľ by som nemala k dispozícii vybavenie, tak asi ťažko začnem vôbec vyrábať veci z kože, pretože stroje sú neuveriteľne drahé. Momentálne som stále na vysokej škole, takže sa biznisu nemôžem venovať toľko, ako by som chcela. Ak by som tu mohla byť osem hodín denne, tak by to určite fungovalo ešte lepšie, ale aktuálne je prioritou ukončiť štúdium.

 

 

Ako sa na tvoj biznis dívajú vrstovníci?

Dajana: Stretávam sa len s dobrými odozvami a pokiaľ sú niekde nejakí neprajníci, tak to dobre schovávajú. Aj v škole mi fandia, ale skôr mám pocit, že aj oni by možno chceli niečo podobné mať.

Niekedy započujem, že som k tomu prišla len vďaka tomu, že mi všetko dali rodičia. Samozrejme, že je to sčasti pravda. No nie je to len o tom, že ti niekto dá stroje na výrobu. Keď nemáš ochotu, energiu a nápady, nepomôže ti to. Zo začiatku som do toho vrážala veľa peňazí aj z vlastného vrecka, lebo už len nákup kože bol výrazná položka, a na to mi rodičia neprispeli.

Som však veľmi rada, že ma rodičia naučili istej samostatnosti a tomu, že keď chcem niečo navyše, tak si na to musím zarobiť. Keď sa toto všetko spojilo s mojou povahou, tak som si nikdy nepripustila, že by mi to nemuselo vyjsť. Keď si poviem, že niečo má vyjsť, tak sa snažím o to, aby to vyšlo – a ono sa to nakoniec aj podarí. Je jasné, že ľudia na začiatku kritizovali, ale ja som si nepripúšťala, že by to nevyšlo.

 

Ako sa vám spolupracuje ako rodine?

Dajana: Rôzne. Samozrejme, sú aj také situácie, keď na seba kričíme, je tu dusno, ale väčšinu času je to sranda. Je to lepšie, ako keby sme boli cudzí ľudia. Mám istotu, že týmto ľuďom môžem veriť. Výhodou je aj to, že si dokážeme veci povedať, nemáme pred sebou taký ostych.

 

 

Kde sa vidí Dajana Rodriguez v budúcnosti?

Dajana: Chcela by som, aby sa toto stalo mojím normálnym povolaním, a postupne sa venovať výrobe celých kolekcií, pretože ma baví pracovať aj s textilom a inými materiálmi. Bolo by fajn môcť obliecť ženu od hlavy až po päty.

Čo ťa na tvojej práci najviac baví?

Dajana: Moment, keď je to hotové. Alebo lepšie povedané, keď vidím hotový produkt a poviem si – toto som spravila ja. 

 

Dajanine kabelky nájdete v jej galérii na SAShE.sk >>

Komentáre

bizuteriauni krášny žurnálik, Dajana je mladá šikovná žienka, prajem jej všetko dobré a nech sa jej darí!!! :)

2015-04-13 12:00:434x

dida_tn je to krásne šikovné dievča, moc fandím a držím palce.. reči neprajníkov si netreba všímať, koľkí dostali od rodičov všetko možné a odišlo to dole vodou.. btw tmavomodrú kabelku, s ktorou je Dajanka na fotke, mám doma a je naozaj úžasná :o))

2015-04-13 12:27:423x

mevame Perfiš !!! Nech sa darí :)

2015-04-13 12:49:503x

snakebite super článok. tvorbu Dajany poznám už dlhšie, robí krásne veci, veľmi jej fandím :)

2015-04-13 13:45:491x

ivajanotkova super žurnál :-) všetko dobré Dajana :-)))

2015-04-13 14:11:55

JankaR Veľký obdiv Dajana:-). Držím všetky prsty,prajem veľa tvorivosti a spokojné majiteľky tvojích krásnych kabeliek:-))).

2015-04-13 14:27:58

macasch super a veľmi jej fandím,nech sa jej len pekne darí :-)

2015-04-13 14:43:27

ROMANTIC aj ja Vás obdivujem, prajem nech sa darí, je to úžasne keď človek robí to čo ho baví, super :)

2015-04-13 15:01:17

sandrika super, super, všetko dobre, nech sa darí, tvorba je krásna !!!!

2015-04-13 15:01:47

Dvor-Morgov Nech sa darí ! A čomu sa venuje teraz otec ?

2015-04-13 15:14:55

fanco Perfektné! Nech sa darí aj naďalej. :-)

2015-04-13 15:26:55

uKvetinky Super nakuk do dielne, .....velmi Dajane fandim a obdivujem:))))

2015-04-13 15:48:43

monika94 skvelé :) veľký obdiv a nech sa darí...

2015-04-13 15:55:28

HogoFogo gratulujem :-) ...pekne!

2015-04-13 16:06:22

lelina77 Krásny žurnál, úžasní ľudia. Prajem veľa, veľa spokojných zákazníkov, medzi ktorých patrím aj ja :-)

2015-04-13 16:23:09

danke Obdivuhodné, Dajana právom na najpoprednejších miestach na tejto stránke. Otec je tiež veľmi sympatický, prekvapuje ma, že kožené bundy tak nešli, veď každá z nás určite nejaké vlastní ( hneď v niekoľkých farbách), hm... Ale kabelkový biznis je tiež super vec a asi aj lepšie krízo-odolný, nech sa naďalej darí!

2015-04-13 16:36:41

MyGarden Super a želám všetko dobré, nech sa darí...

2015-04-13 16:57:43

Sidonie-Design velmi pekne a prajem, aby sa darilo i nadalej

2015-04-13 17:54:52

EvaLiptakova Toto je skvelé čítanie, radosť čítať, ako si vzala príležitosť do vlastných rúk. Rodičov to tiež musí pekne hriať pri srdci, môžu byť pyšní na svoju dcéru. To sa dnes nevidí tak často, že by potomok z vlastného rozhodnutia prebral žezlo. Je to veľmi krásny a povzbudivý žurnál, prajem, nech sa dobre darí:-)))

2015-04-13 17:56:16

Andaris Môj veľký obdiv,prajem veĺa tvorivých nápadov celej tvojej rodinke :))

2015-04-13 18:14:42

SkaraZu okrem kabeliek sa mi páči aj logo. držím palce :)

2015-04-13 18:33:05

ADANA Skvelé celé!

2015-04-13 18:50:38

FijA parádny žurnál,nech sa darí:)

2015-04-13 19:27:30

gabi111 Krásny nákuk do dielničky, super vedieť, že moja obľúbená kabelka vznikla práve tam ;)) Veľmi držím prsty! A tiež sa mi veľmi páči nové logo, je parádne, už sa teším na nové kúsky :))

2015-04-13 19:39:17

trdlo.makove Je mi sympatická celá rodinka. A je veľmi príjemné kuknúť do dielne, kde vznikajú také pekné kúsky.

2015-04-13 20:15:23

EnaDesign Prajem veľa tvorivých nápadov :)

2015-04-13 21:23:29

Lilly-Anne.decor milé...obdivujem :)

2015-04-13 21:28:06

TOYSbyJANE Držím palce :) Ja mám od Dajany jednu látkovú tašku hádam už dva roky, možno aj viac .... To som ešte na SAShE bola iba ako kupujúca. Kabelka stále drží a je pekná, ako nová ....

2015-04-13 22:28:30

erique Paráda :o). Tiež mám krásnu koženú kabeločku od Dajany už dlhšie doma a nedám na ňu dopustiť :o). Držím palce aj naďalej!

2015-04-13 23:00:38

Zuzana_F super citanie, od Dajany mame doma uz dve kabelky a obe dve su rozpravkove :-)

2015-04-13 23:31:44

KacenkaPoliakova prajem všetko dobré, krásne sa to číta, keď človek vie, že toto nie je vymyslený príbeh, a že je to u nás doma, prajem veľa trpezlivosti a lásky celej rodinke

kp

2015-04-14 07:43:551x

LuluBee fandím Ti a takým krásnym kabelkám, nech sa darí!!

2015-04-14 10:50:27

jana277 Stretla som sa ešte s otcovou výrobou. Prajem veľa šťastia v podnikaní, mnoho spokojných zákazníkov.

2015-04-14 13:18:27

SlovAB poznám... manžel má bundu od vás na zakázku, lebo má 2 metre, bol spokojný, chodíme okolo vašej dielne, niekedy sa zastavíme.... držím moc palce...

2015-04-14 18:32:361x

Svinka Aj ja má krásnu kabelku od Dajany, len tak ďalej :)

2015-04-14 21:51:18

ketlin energická žienka Dajana, veľký obdiv a držím palce, nech sa darí v rodinnom biznise!

2015-04-15 07:37:25

zunijka Skvelý žurnál, konečne som pochopila ten ohurujúci maxi výkon! Dajana, si úžasná, Tvoje nadšenie je mocne inšpirujúce! prajem celej Tvojej rodinke a firme veľa radosti a šťastia!

2015-04-15 10:39:201x

hannja úžasné kabelky a nádherný príbeh, prajem veľa úspechov a spokojných zákazníkov, veľmi držím palce

2015-04-15 20:26:15

lubenkalubka Jednu kabelku od Dajany už mám a po tomto žurnáliku si idem kúpiť aj ďalšiu. Tú prvú mi shopoholiličky obdivujú s otázkou, kde som to splašila. Moja odpoveď na vychytávky je vždy rovnaká... na Sashe. Nkoľko im preteká život cez prsty a čas na zástavku na Sashe nemajú, tak presne nemajú šancu tieto vychytávky poznať.

Takže - Dajanka moja milá- nech sa Ti darí, čoskoro riešime spolu moju novú objednávku. Teším sa a držím palce!!! Ľubka

2015-04-15 22:14:451x

ketkehi Skvelý žurnál o úžasných ľuďoch! Som presvedčená, že by sme veru boli ako krajina na tom podstatne lepšie, ak by sa obnovila tradícia rodinných firiem, kde je základom poctivosť, remeselná zručnosť a zaslúžená hrdosť na vlastné výrobky... Mám od Dajanky viaceré kabelky a vždy vyvolajú medzi mojimi známymi značný ohlas, sú dokonale spracované z kvalitného materiálu a vzory idú s trendmi, respektíve ich spoluurčujú :-) Nech sa darí aj naďalej, Dajanka! P. S. Konečne viem, po kom máte také pekné vlasy. Pozdravujem Vašu maminku!

2015-04-15 22:58:20

norika21 super žurnál :-)Nech sa darí,držím palce :-)

2015-04-16 00:37:17

Ditta Držíme palce,len tak ďalej!

2015-04-16 14:30:321x

.Kvietok. krásny žurnálik - a som rada, že máš korene v Baťovke ako ja:-)

2015-04-17 07:29:271x

Helena.Melisova Držím palce, nech sa darí!

2015-04-17 12:58:231x

Belanky Krasne citanie, sikovny! Uzasne vecicky!

2015-04-17 21:30:461x

SisiCaso Dajany jsem si všimla hned 1.den,co jsem se zaregistrovala ...je nepřehlednutelně talentovaná a vytváří luxusní kabelky...mkc fandím,ať se vše daří...

2015-04-17 22:37:541x

DajanaRodriguez Ďakujem krásne za všetky tieto komentáre. Je úžasné, že mi naozaj úprimne prajete. Veľmi moc sa teším a ďakujem za to :) Dúfam, že Vám tu na sashe moja galéria bude robiť vždy radosť :)

A ďakujem sashe za túto návštevu, bolo to veľmi milé :)

2015-04-19 00:04:172x

ria.markov Dajana, klobúk dole..Máš môj veľký obdiv :)

2015-04-24 13:42:49

cinky Krásny žurnál...Držím palce len tak ďalej...:)

2015-09-29 00:38:51

Murina Talentovaná šikulka, klobúk dole a prajem veľa úspechov s krásnymi kvalitnými vecičkami:)) Ďakujem, som majitaľkou niekoľkých krásnych kabeliek:))

2015-12-15 09:35:091x

taliaa pekné.

2016-04-01 19:11:47

Woodtimes šikovná mladá žienka rodina, pekné kvalitné kabelky.......

2016-04-14 15:12:35

DajanaRodriguez Ahojte :) taaak prečítala som si všetky komentáre a chcem povedať obrovské ĎAKUJEM!!! Ani si neviete predstaviť aký úžasný je to pocit, keď niekto ocení to, čo robíte, keď naozaj viete, že niekto Vám úprimne praje. Je to pre mňa naozaj krásna spätná odozva a viem, že toto je to, čo chcem robiť. Robím niečo, čo milujem, čo ma živí a baví.... Je to naozaj krásne.... čo viac si môžem priať, som šťastná žena :)

2016-04-24 12:51:03

didka115 videla som o Vás reportáž v televízii,super:),želám veľa úspechov v práci.

2016-07-15 16:19:44

Ladulik O tejto sikovnej kocke som sa dozvedela od manzela. Klobuk dole. Dajana je sikovna cielavedoma a ma krasnu tvorbu. Velmi ju obdivujem a dala som manzelovi ulohu priniest mi kabelku DR♥️♥️♥️ Rada podporim dalsiu tvorbu. Prajem vela vela uspechov a nadalej budem sledovat DR. Vsetko dobre

2017-12-21 13:45:02

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
931 predaných ks, 526 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

Ku každému nákupu vám pribalíme aj naše SAShE Kresky - dočasné tetovačky ako darček :)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kožená kabelka Klementínka "Bodky" - 4430957_Kožená kabelka Klementínka "Bodky" by DajanaRodriguez
 10 komentárov
 Páči sa 88 ľudom
77,- €
 - Kožená kabelka Adriana "Caffe Latte" - 5258737_Kožená kabelka Adriana "Caffe Latte" by DajanaRodriguez
 3 komentárov
 Páči sa 85 ľudom
120,- €
 - Kožená kabelka Klementínka "Červená" - 5281514_Kožená kabelka Klementínka "Červená" by DajanaRodriguez
 9 komentárov
 Páči sa 155 ľudom
125,- €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »