Žurnál+

Na návšteve: Blubery - elegantné doplnky z prírodných materiálov

P
SAShE.sk990 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2019-10-23 17:11:00 /  36 komentárov / 153 lajkov / 4599x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

 

Veronika je mama štyroch detí - troch chlapcov a jednej značky s názvom Blubery. Momentálne je na materskej “dovolenke” so synčekom Samkom, počas ktorej však veľmi neoddychuje. Keď jej tri deti večer zaspia, ide pracovať a venovať sa svojmu štvrtému dieťaťu.

Svoju prácu berie ako hobby, má pre ňu nadšenie a zanietenie. Zo všetkého najviac ju baví výroba maľovaných kabeliek, ktoré sú doslova umeleckým dielom. Okrem kabeliek však v obchodíku značky Blubery nájdete aj šatky, motýliky, náramky či náušničky, vďaka ktorým dostane aj ten najmenší kúsok materiálu svoje využitie.

S Veronikou sme sa porozprávali o ekológii, prírodných materiáloch, SAShE komunite, umeleckej tvorbe a v neposlednom rade o tom, ako sa to dá všetko zvládať a nedospieť k vyhoreniu. Ak ste zvedaví, čo nám prezradila, pozrite si video a prečítajte rozhovor. ;)

 

 

Ako si spomínaš na začiatky tvojej tvorby?

Do tvorby Blubery som sa chcela doslova vrhnúť, ale zastavil ma môj manžel, ktorý je mojím najväčším priaznivcom a zároveň aj najväčším kritikom (smiech). Chcel, aby som doplnok, ktorý som vyrobila, odložila a znovu sa naň pozrela o pol roka. S odstupom času naň vraj budem mať iný názor a budem ho vedieť urobiť ešte lepšie. Povedal mi, aby som si najprv premyslela celý koncept, hľadala materiály, navrhla logo, vymyslela balenie a až potom svetu ukázala svoju tvorbu. Tak som sa naňho urazila, pár dní som sa s ním nerozprávala, no napokon som sa nad tým zamyslela a začala som hľadať nové látky (smiech). Časom sa mi podarilo nájsť krásne, kvalitné a jemné látky z bavlny a ľanu od takých výrobcov, ktorí pri pestovaní nepoužívajú žiadne pesticídy a ich ľan je naozaj zdravý pre pokožku. Preto som sa rozhodla, že budem tvoriť doplnky, aby som ľudom ukázala, aký vie byť ľan krásny a príjemný na nosenie a nielen drsný, ako som ho dovtedy poznala aj ja.

 

 

V jednom z tvojich žurnálov som sa dočítala, že si sa na SAShE zaregistrovala, lebo si chcela byť “medzi svojimi”.

Áno, najprv som sa zaregistrovala so svojimi maľovanými vankúšmi. A naozaj, hneď od začiatku som sa na SAShE cítila super. Bolo to nielen preto, že keď som pridala nejaký produkt, tak mi ho vychválili, ale hlavne je to komunita tvorcov a ja sa medzi tvorcami cítim najlepšie. Nemám rada sociálne siete, ale SAShE mi dalo niečo viac. Vždy, keď som napísala nejaký článok, vedela som, že ho píšem tým svojim. Máme rovnakú krvnú skupinu.

 

 

Myslíš, že je komunita pre handmade tvorcov dôležitá?

Určite. Na začiatku sme premýšľali, že si spravíme vlastný eshop. Lenže práve to mi tam chýbalo. Tá okamžitá reakcia komunity, keď nahodíš do galérie nový produkt. Na SAShE všetko funguje od A po Z, avšak to neznamená, že sa nemusím o svoj obchod a zákazníkov starať. Tvoji priaznivci chcú vedieť všetko o tvojej značke. Musíš napríklad písať žurnály. Ale od srdca a úprimne. Nemôžeš sa na niečo hrať, lebo oni ťa hneď prekuknú. A ak sa rozhodnú pre nejaký tvoj výrobok, komunikácia je tiež veľmi dôležitá. Nedávno sme si na SAShE založili aj webstránku a je to super. Ak sa mi na webstránke predá nejaký produkt, tak sa mi vyskladní aj na SAShE a nemusím si to sama sledovať.

 

 

 

 

Práca z domu môže byť osamelá. Necítiš sa niekedy izolovane?

Ja som introvert, takže mi to takto vyhovuje (úsmev). V predošlom zamestnaní som presedela osem hodín a na konci dňa som nemala pocit, že som niečo vytvorila. Pracovný čas sa mi strašne pomaly vliekol. Teraz, keď mám deti a chcem stíhať všetko, tak je výhodou pracovať z domu. Tvorím večer, keď deti zaspia a za tie dve hodinky stihnem viac, než by som urobila za osem hodín počas dňa. Pred desiatimi rokmi by som neverila, že to takto osud zariadi, pretože som vtedy tvrdila, že ja sa navrhovaniu venovať nikdy nebudem.

 

 

Prečo si sa rozhodla študovať módne návrhárstvo? Bavilo ťa kreslenie?

Áno, zbožňovala som kresliť. Pamätám sa, že som raz na výtvarnej výchove dostala dvojku, pretože som príliš detailne vykreslila kvetinky. Mala som rýchlo naskicovať nejakú modelku, ale to nebol môj svet. Áno, dokážem tak kresliť, ale pre mňa je to celé o detailoch a precíznosti. Po škole som som sa zamestnala v jednej odevnej firme ako krajčírka, kde som netvorila, iba som robila niekoho iného návrhy. Povedala som si, že toto nechcem robiť a radšej som sa chcela venovať kresleniu a navrhovaniu záhrad. Neskôr prišla príležitosť ilustrovať detské šlabikáre, čo som chcela robiť od malička. Zo začiatku to bolo super, no po čase som mala pocit, že znova netvorím, iba kreslím to, čo mi kážu. Prišla vlna odporu, pretože sa snažili zmeniť môj rukopis. A potom prišlo Blubery a ja môžem konečne kvetinky detailne vykresľovať (úsmev).

 

 

Čo ťa na tvorbe Blubery baví najviac? 

Maľovanie a zhotovovanie kabeliek, lebo do toho viem najviac vložiť svoj vlastný rukopis. Je to také dielo. Sama si navrhnem strih, vytvorím motív, pracujem s kožou… snažím sa, aby to všetko bolo precízne vypracované. A keď nakoniec našijem značku Blubery a kabelku odfotím, poviem si, že je super, ale už o mesiac na nej začnem hľadať chyby a vylepšovať ju.

 

 

 

Za takýmito ručne maľovanými kabelkami musí byť veľa práce. Stretla si sa niekedy s negatívnymi reakciami ohľadom ich ceny?

Vyššia cena kabeliek odzrkadľuje čas, ktorý venujem maľbe, tvorivú prácu, môj autorský rukopis. A taktiež aj komponenty a látky na výrobu kabeliek nie sú najlacnejšie. Snažím sa nakupovať od slovenských a európskych dodávateľov, lebo na materiáloch nechcem šetriť. Ak chcem vyrobiť kabelku z udržateľných materiálov, niečo to stojí. Potom príde fotenie, úprava fotiek, nahadzovanie produktov… Chápem, že niektorí ľudia si tú kabelku nemôžu dovoliť a práve preto si nesmierne cením každú novú objednávku. Treba sa na to pozerať tak, že kabelky Blubery nie sú doplnok na jednu sezónu. Kvetinami zdobím ľanové kabelky, aby som im dala dušu a príbeh a jej budúca nositeľka cítila, že bola vytvorená iba pre ňu.

 

 

V ponuke máš rôzne typy výrobkov v rôznych cenových hladinách. Je to preto, aby si každý vedel nájsť niečo pre seba?

Doplnky vyrábam preto, lebo keď kúpim nejakú látku a ostane mi zvyškový materiál, vyrobím z neho napríklad nákrčník. Ak mi ostane ďalších 10 centimetrov, vyrobím motýlika. Ostanú mi 2 centimetre, viem z nich vyrobiť náušničky. Zo zvyškov kožených popruhov vyrábam náramky a ak mi ostane ešte centimeter, použijem ho ako logo.

 

 

 

Nakoľko dôležitá je pre teba ekológia?

Je veľmi dôležitá. Snažím sa vyrábať z ekologických materiálov a výrobky aj ekologicky baliť. Občas mi napíšu zákazníčky, že sa im veľmi páčia naše krabičky a že ich využívajú ako šperkovnice alebo na odloženie listov či papierov. Takisto aj faktúru neposielam v papierovej podobe, pokiaľ ju kupujúci nepotrebuje.

 

 

Je ekológia jedným z dôvodov, prečo si si pre tvorbu vybrala práve ľan?

Áno, ja strašne obľubujem šatky a doplnky z ľanu mi v obchodoch ani najviac chýbali. Bola som sklamaná, lebo som prišla do nejakej značkovej predajne a všetky šatky boli z polyesteru. Teraz sa čoraz viac výrobcov snaží ľan použiť vo svojej tvorbe, avšak pred tými piatimi - šiestimi rokmi toho bolo pomenej. Ľudia majú často predsudky, že ľan je drsný, no ja som objavila mäkčený a krásne jemný ľan. Nevadí mi ani, že sa krčí, to je podľa mňa na ňom najkrajšie. Ja som na ľane trochu závislá (smiech). Vždy, keď si kupujem oblečenie v obchode, tak pozerám zloženie a uprednostním ľan.

 

 

Nezvykneš si sama pre seba šiť ľanové oblečenie?

Pre seba nezvyknem šiť, radšej šijem pre iných. Napríklad teraz, keď sa narodil Samko, tak som mu ušila čiapočku aj prikrývku z ľanu. S prikrývkou rád zaspáva tak, že si ju dá na tváričku. Staré tetky na ulici sa potom pýtajú, či sa nezadusí a ja im musím vysvetľovať, že sa nemusia báť, lebo ľan je priedušný. Hovorí sa, že s deťmi prichádza tehotenská demencia, ale podľa mňa to nie je pravda. Ja mám na materskej tie najlepšie nápady (smiech).

 

 

Ako to všetko zvládaš?

Prácu asi musíš brať ako hobby a mať pre ňu nadšenie a zanietenie. Musí ťa natoľko napĺňať, že keď uložíš posledné dieťa o pol desiatej spať, tak aby si ešte v sebe mala chuť sa jej venovať. Pretože ak ťa tá práca nenapĺňa, ak to berieš ako nejakú rutinu, tak ti potom hrozí vyhorenie. Niekde som čítala, že viacerí tvorcovia najradšej pracujú v noci. Je to asi preto, lebo vtedy dokážeš úplne vypnúť, nezvoní ti telefón, je pokoj a si sama so svojimi myšlienkami.

 

 

Pomáha ti niekto s Blubery?

Áno, mám jednu kolegyňu, ktorá mi pomáha s výrobou. Okrem nej mi s výrobou občas pomôže mama, manžel sa stará o celú grafiku a brat mi pomáha s fotením. Taktiež je pre mňa veľká pomoc, ak mi niekto príde na hodinku postrážiť deti. Bez toho by Blubery nemohlo nefungovať. Nechcem z toho však spraviť nejakú veľkú masovú značku a mať viac zamestnancov. Bojím sa, je to veľká zodpovednosť. Blubery je pre mňa o tvorbe, nechcem masovo vyrábať za lacné peniaze lacné produkty. Páči sa mi to tak, ako to je (úsmev).

 

 

Aké značky na SAShE sa ti páčia?

Na SAShE je kopec predajcov, ktorých tvorba a štýl sa mi páči. Napríklad detská postieľka je plná vankúšov a prikrývok značky Mellow. Od PURE som si kúpila kabelky a zápisníky a ona zas od nás nákrčníky. V dielni mám veľa krabičiek, v ktorých boli medíky od Včiel sv. Ambróza. Od tejto značky som mala aj krémik, ktorým som natierala Samka, keď sa narodil. Veľmi mu pomohol na ekzém a začervenanú pokožku, doktorka v nemocnici sa nestíhala čudovať.

 

 

Veronike ďakujeme za rozhovor a za krásny deň strávený v jej tvorivom kvetinovom svete. :) Ak sa vám článok a video páčilo, navštívte aj obchodík značky Blubery na SAShE. Viac rozhovorov zo seriálu na Návšteve, si môžete prečítať v Žurnále+ a viac videí nájdete na našom Youtube.

 

Komentáre

domivecicky Krásne maľované veci, vždy nad nimi žasnem! :-)

2019-10-21 17:08:131x

PURE Aaaaach aká milá návšteva:) Veronika aj s maličkým ste takí krásni.... z každej fotky sála obrovská pozitívna energia...rovnaká ako z tvojich výrobkov...na takomto čarovnom mieste, môžu vznikať len krásne vecičky...nech sa celej rodinke naďalej darí a chválim aj Terezku, fotky naozaj prekrááásne:)

2019-10-21 21:22:412x

Lucy-Art Teraz je mi Bluebery ešte viac sympatické, ako doposiaľ :)

2019-10-21 21:32:012x

soul.LIGHT Blubery je dokonalosť! Veľký talent ma Veronika a som rada, že nás tatko pustila do svojho sveta. Krásna svetlá dielnička a ten výhľad z okna je veľmi ukľudnujúci:-) tiež by som to od manžela ťažko niesla, také "rady" no vidno, že je odborník a dobre poradil❤️ držím vám palce palce, nech sa aj naďalej darí robiť, čo ťa baví. A Samko je už veľký fešák. Ďalší model do rodiny:-) PS: tiež tvorím len v noci. Tmavá noc má svoju moc:-D

2019-10-21 21:40:151x

Blubery Ahojte :-)

Ďakujem pekne @domivecicky @PURE @Lucy-Art @ButterflyHandMade

Každý predajca, ktorý sa prvýkrát zaregistruje na SAShE, sa teší na nových priaznivcov, lajky, zákazky a taktiež tajne dúfa, že do jeho tvorivého sveta príde na návštevu SAShE :-))) Keď mi prišla prvá ponuka na návštevu, tuším sme stavali dielňu, potom prišlo tehotenstvo a tak sme si povedali, že do tretice už túto milú návštevu odložiť nemôžem. Poviem vám úprimne, kým dievčatá Emily a Terka nevystúpili z auta, mala som neskutočnú trému, lenže som si po zvítaní uvedomila, že som medzi "svojimi" a naozaj som si veľmi užívala ich spoločnosť :-)

Prajem každému takýto milý zážitok, PURE Zuzka vie, čo myslím a ja ďakujem redakcii a dievčatám za túto možnosť, predstaviť aj z tejto stránky moju tvorbu.

P.S.:Tuším nás je tu viac, nočných tvorcov ;-)

2019-10-21 22:02:116x

Vcely.sv.Ambroza My zas pracujeme iba cez deň:)) Ale robíte krásne veci. Niečo z toho mám aj doma a má to pre mňa väčšiu hodnotu ako hocijaká západná módna značka. Vidím, že do každého kusu ide veľa práce, ale s láskou. Na rozdiel od tých mega značiek, ktoré sú robené za otrockú mzdu niekde ďaleko od nás:( Sme všetci veľmi radi, že naše plechovky od medu pomáhajú pri práci:) a tiež, že naše včely pomohli vyriešiť nepríjemný ekzém. Nech sa vám a celej rodine darí!

2019-10-22 07:32:282x

Sandante veľmi príjemné čítanie a kukanie:))) blubery je úžasná a veľmi držím palce nech sa darí, je to výýýborné, čo robíš!!!

2019-10-22 07:59:252x

Sandante ... a musím dopísať: veľmi inšpiratívna! pre všetkých, čo tvrdia, že "nemajú čas" :)))

2019-10-22 08:08:201x

ranairda Krásny pokoj a pohoda sála z tvojich slov, fotiek a nádherných výrobkov. Potešenie pre dušu už sa len pozerať na tvoje výrobky. Nech sa ti darí :-)

2019-10-22 08:14:281x

Dussi Jemný ľan má archaický názov kment, história pozná veľmi jemný ľan, ktorý sa využíval na šitie slávnostných odevov. Krásny žurnál o krásnej poetke ľanu, Vaša tvorba je poézia a čistota sama osebe.

2019-10-22 10:56:061x

Mariolla Inšpirujúce čítanie, cele leto som nosila tašky od Blubery a celú jeseň budem nosiť šatky od Blubery, sú krásne :)

2019-10-22 11:01:141x

Lenka274 Prekrásne veci, o ktorých často snívam! A všetky by som ich chcela mať doma! Takže sa neviem rozhodnúť, čo si vybrať! Máte veľký talent a šikovné ruky! A máte aj môj veľký obdiv!

2019-10-22 12:18:061x

Blubery Ďakujem pekne, dookola si čítam vaše príspevky a je to naozaj fajn vedieť, že sa vecičky páčia a že má naša tvorba toľko priaznivcov :)

2019-10-22 12:47:06

Lalita joj, nádherný ateliér! super fotky a článok! bravo!!

2019-10-22 13:42:571x

Jar.handmade Veronika milá, naaaaadherne to tam máš, veľmi preveľmi som sa potešila tejto návšteve..:)Skvelá si!!!Nech sa ti najviac darí, pozdravujem.❤

2019-10-22 13:52:491x

Blubery Jéj, ďakujem pekne milé tvorivé kolegyne @Lalita a Jarka :-) cením si to ❤❤❤

2019-10-22 14:15:11

Lanaja krásna dielňa, nádherné výrobky, Veronika u teba to dýcha pokojom, kreatívnou atmosférou, tak sa mi to dobre čítalo a celý čas som mala široký úsmev na tvári, ide z toho taká pozitívna energia ako zo všetkých tvojich výrobkov. Keď som si pozrela video, úsmev bol ešte šírší, celé krásne!

2019-10-22 16:43:162x

50arches Veronika nádherne je u vás

2019-10-22 19:27:161x

zaja_jewellery Obdivujem Vás! Váš talent, Vašu dielňu.. je nádhera nakuknúť k Vám domov aspoň takto, vďaka Sashe :-). Nech sa Vám darí.

2019-10-22 20:07:431x

danke Tento žurnál bol už roky na spadnutie, tak sme sa ho konečne dožili. Nádherná tvorba, a Samko je veľmi chutnučký. Naďalej všetko dobré!

2019-10-22 21:57:481x

Blubery Žienky milé, ja si naozaj nesmierne cením tieto pozitívne odozvy, priania a každej z vás veľmi pekne ďakujem :-)

2019-10-22 23:50:07

IvanaStrompl Ooooch ake krasne...vsetky tie mile slova a pozitivna energy...obdivujem Vas uz nejaky ten rocik na Sashe...prichadza cas originalne od Vas mat doma a len tak sa tesit a kvality a krasny, ktoru populate....dakujem ♡

2019-10-23 13:07:181x

IvanaStrompl Ponukate:)))

2019-10-23 13:08:381x

mina289 Krásny žurnalik, a krásna tvorba prekrásnej maminky Veroniky a jej nádherné dieťatko ♥ veľmi sa mi na tejto návšteve páčilo :-) Veronika prajem celej Tvojej rodinke všetko len to najlepšie :-)

2019-10-23 15:31:141x

Blubery Ďakujem pekne Ivana aj Tebe drahá Milena :-)

2019-10-24 08:09:121x

VeronikaHuserkova Obdiv veľký. Hlave pri troch deťoch(chlapcoch zvlášť)

2019-10-24 12:27:29

Danao Veronika, krásny rozhovor, krásna dielňa...no proste všetko. Ja som už u teba bola dávnejšie na návšteve, boli sme pre krušpany až sa pamätáš...ale to bolo na chvíľku no doteraz si pamätám ako bolo u vás krásne. Robíš nádherné veci, vždy som obdivovala a obdivujem a veru sa chystám aj niečo zaradiť do mojej ľanovej zbierky... nech sa ti darí v v tejto krásnej práci...

2019-10-24 12:32:051x

Nikka Milá Veronika, nádherne je u Vás, mocne držím palce, nech sa darí i naďalej ♥

Ďakujem za skvelý žurnál, z ktorého dýcha úžasná atmosféra.

2019-10-24 14:09:111x

etedebags Obdivujem Veronika, čo všetko stíhaš, najmä pri troch deťoch. Naozaj to tak musí byť, že Ťa táto práca napĺňa. Tvoje tašky sú jedinečné. V jedno z dávnejších žurnálov si sa pýtala, čo by sme si želali, aby si tvorila. A ja som napísala, "určite rob tašky". Ostatné ľanové vecičky sú veľmi kvalitné, na vysokej profesionálnej úrovni. Minulé Vianoce som darovala môjmu synovcovi ľanový šál od Teba. Mal veľkú radosť a teraz som práve rozmýšľala, čo podarovať jednému veľmi dobrému priateľovi. A už je mi to jasné...

2019-10-24 17:41:241x

Blubery @Danao ale samozrejme, že sa na Teba a tvoje nádherne dlhé vrkoče pamätám :-))) Si zlatá a ďakujem pekne a verím, že si u nás nájdeš aj ty niečo originálne pre seba :-)

@Nikka aj ja ďakujem pekne za dlhoročnú priazeň (aj keď sme tu iba 3roky :-))

@etedebags

Ďakujem pekne za milé slová, ach áno, tie tašky by som robila asi od rána do večera, zbožňujem ten proces, keď jeden deň je to iba strih a o pár dní, držím hotovú kabelku :-)

A teším sa, že ste si vybrali darček pre priateľa z mojej tvorby :-)

2019-10-26 08:32:231x

taliaa Krásne maľované veci, pekné výrobky.

2019-11-01 17:04:071x

Blubery Ďakujem pekne ;-)

2019-11-02 13:09:55

klasika

2019-11-10 22:06:46

Okamih Už dlho obdivujem tie vaše nádherné výrobky, takže táto návšteva sa mi veľmi dobre čítala :)

2019-12-02 18:52:45

zivadesign inšpiratívny príbeh:-) prezentácia skvelá ! držím palce Blubery

2020-05-17 18:44:24

bizuslavka úžasné, máš krásnu tvorbu, držím palce, nech máš stále veľa inšpirácie, dobrých spokojných zákazníkov a zdravia v rodine.

2021-08-21 13:08:05
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ľanová elegantná šatka zelenohnedej farby "Verde" - 10398395_Ľanová elegantná šatka zelenohnedej farby "Verde" by Blubery
 3 komentárov
 Páči sa 99 ľudom
44 €
 - Veľká ručne maľovaná autorská kabelka z ľanu "VintageRosie" - 11110620_Veľká ručne maľovaná autorská kabelka z ľanu "VintageRosie" by Blubery
 8 komentárov
 Páči sa 167 ľudom
280 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »