Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: AtelierDeCouture - vysoká móda, ktorá spája aktuálne trendy a ľudovú tvorivosť

SAShE.sk . » Rozhovory / 2015-01-08 09:23:00 /  53 komentárov / 283 lajkov / 14648x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

Svadba je veľká udalosť v živote každého človeka. Niekto má toto šťastie raz za život, iný si ho párkrát zopakuje. Žiadna svadba by však nebola úplná bez svadobných šiat. Na trhu je ich množstvo, a aj tak má takmer každá nevesta problém vybrať si. Tie, ktoré chcú niečo naozaj odlišné, sa vyhýbajú uniformným salónom a obracajú sa na tvorcov, medzi ktorých patrí napríklad aj Jaroslava Wurll Kocanová. Jej prácu nájdete pod značkou AtelierDeCouture. Už viac ako tri roky sa Jaroslava venuje hlavne navrhovaniu svadobných a spoločenských šiat. Keď má však náladu, štrikuje táto mladá žena aj ponožky alebo svetre. Keďže vyštudovala navrhovanie, modelovanie odevov a výtvarnú výchovu, má vlastne šťastie, že sa môže venovať tomu, pre čo sa rozhodla už ako násťročná. Do jej ateliéru sme síce merali dlhú cestu, no stálo to za to. Medzi jej šatami sa totiž každá žena musí cítiť ako princezná.

 

 

Kedy si sa rozhodla skúsiť to so šitím?

Po skončení absolventskej praxe som sa rozhodla, že nenastúpim do zamestnania, ale založím si živnosť. Už počas praxe som šila veci pre známych, takže som si vravela, že tomu dám šancu. Na začiatku som robila iba krátke spoločenské šaty a tričká. Svoje prvé svadobné šaty som ušila úplnou náhodou – páčila sa mi totiž jedna látka, tak som si povedala, že to vyskúšam.

 

Aké boli začiatky značky AtelierDeCouture?

Začínala som s naozaj lacnými materiálmi. Moje šaty často nestáli viac ako 50 eur. V úplných začiatkoch som si ani nevedela predstaviť, že by stáli viac. Až časom som začala používať drahšie materiály, ako krajku a tyl, a cena tých šiat sa, samozrejme, zvyšovala. Chvíľu trvalo, kým som si uvedomila, načo šiť lacné šaty, keď sú takých plné obchody. Radšej som spravila niečo poriadne. Momentálne mám aj šaty, ktoré stoja viac ako 2000 eur. Niekedy však ľudia nechápu, kde sa tie peniaze v šatách strácajú. Pretože ide o ručnú výrobu, je to celé časovo náročné. Sú to hodiny strávené manuálnym prišívaním, výrobou aplikácií a podobne. K tomu sa, samozrejme, prirátava aj cenu materiálu. V konečnom dôsledku je cena adekvátna môjmu vkladu do konkrétnych šiat.

 

 

Popíš mi typický kreatívny proces Jaroslavy z AtelierDeCouture.

Kreslím, strihám, strihám a znova kreslím. Niekedy sa mi podarí naskicovať šaty aj za pár sekúnd. Potom si dám skicu na nástenku, pozerám sa na ňu a rozmýšľam, čím začnem. Samotné šitie nie je až také časovo náročné. Viac času mi zaberajú rôzne detaily ako výšivky a podobne. To niekedy trvá aj zopár týždňov, a pritom základ šiat viem zošiť aj za deň.

 

Kde čerpáš inšpiráciu?

Na internete, sú to však hlavne detaily, ktoré mi učarujú. Dosť ma inšpirujú aj materiály. Nemám rada také, kde som limitovaná napríklad potlačou alebo vzorom, a nemôžem si ich upraviť. Baví ma, keď si látku vytváram sama. Farby, materiály, štruktúry a vzory ma inšpirujú asi najviac.

 

 

V konečnom dôsledku je cena adekvátna môjmu vkladu do konkrétnych šiat.

 

 

Odkiaľ berieš materiály?

Zo Slovenska najmenej, lebo tu nič také nie je. Väčšinou z Čiech, Číny a podobne. Nemám čas behať po obchodoch a asi by som ani nič vhodné nenašla.

 

Ako vieš, že látka, ktorú si objednáš, bude dobrá?

Už to mám odskúšané. Takže sa mi málokedy stane, že príde niečo, s čím som nespokojná. Občas má látka trochu inú farbu, ako som si objednala, ale aj s tým viem pracovať, jednoducho si svoj návrh upravím a je to. Odhadnúť farbu cez monitor a na diaľku je proste risk. Vždy sa preto snažím, aby bol výsledok aj napriek tomu dobrý.

 

Keď predávaš šaty, je to väčšinou cez internet, alebo chodia ľudia aj k tebe domov a skúšajú si ich?

Ak sú zo zahraničia, tak sa spoliehajú na miery a na to, že im budú sedieť. Pokiaľ sú zo Slovenska, tak prídu a potom skúšajú aj iné šaty, nielen tie, ktoré si vybrali na začiatku, čo je, samozrejme, fajn. Snažím sa robiť strihy, ktoré sadnú množstvu žien a vyzerajú v nich dobre. Potom sa mi nestáva, že by boli nespokojné.

 

 

Občas má látka trochu inú farbu, ako som si objednala, ale aj s tým viem pracovať.

 

 

Na Slovensku však ešte stále prevládajú korzetové svadobné šaty, ktoré lichotia málokomu...

To áno, lebo ženy si myslia, že v nich budú vyzerať dobre, čo je chyba. Taký strih šiat – korzet a široká nariasená sukňa – sedí iba ženám vysokým, s ideálnymi mierami. Bežným ženám nerobia žiadnu službu. 

 

Čo podľa teba ľudí najviac zaujme na tvojich modeloch?

To môžem len ťažko povedať, ale väčšina mi píše, že moje šaty sú iné.

 

V tvojich modeloch je dosť veľa ľudových prvkov. Kedy si ich začala používať?

Asi od začiatku, v prvej kolekcii. Spravila som jeden vyšívaný opasok. Nebola to síce ľudová výšivka, ale bola to tradičná technika. Malo to dosť pozitívny ohlas medzi ľuďmi, tak som v tom pokračovala. Výšivka má obrovský potenciál, čo sa týka tvarov aj farieb. Naučila som sa vyšívať od svojej babky a je to neuveriteľne upokojujúca činnosť. Predala som dokonca aj svadobné šaty, ktoré boli výrazné ovplyvnené slovenskými ľudovými krojmi. V Afrike na ambasáde sa v nich vydávala jedna teraz už pani zo Slovenska.

 

 

Výšivka má obrovský potenciál, čo sa týka tvarov aj farieb.

 

 

Máš pocit, že ľudia vedia oceniť ručnú prácu, ktorú do toho vkladáš?

Tvrdia mi, že áno. Vedia, že je to pre nich trochu drahšie, ale množstvo z nich si radšej našetrí, aby malo originálne šaty, ako by si mali kúpiť niečo, čo majú všetci.

 

Máš niekoľko celkom drahých modelov. Nemrzí ťa, keď sa dlhšie nepredajú?

Nie nemrzí, nechám si ich pre seba, alebo ich prešijem na iné šaty, pokiaľ je to možné. 

 

Tvojou doménou sú svadobné šaty. Šila si si aj svoje vlastné?

Áno! Po svadbe som si však povedala, že ich už nebudem potrebovať, tak som ich rozstrihala a prešila na šaty nové. To, čo z nich zvýšilo, sa dostalo na iné svadobné šaty, ktoré sa tiež predali, takže som bola dvojnásobne šťastná.

 

A tvoja svadba, aká bola?

Krásna, len mi strašne rýchlo ubehla, čo je však asi dobré znamenie. Mali sme ju u nás v dedine, v kultúrnom dome. Všade sme išli peši, sestra mi dokonca cestou strhla závoj.

 

 

Aké boli tvoje začiatky na SAShE.sk?

Keď som začínala, nebolo tu ešte toľko predajcov. Ľudia si ma ľahšie našli a bolo jednoduchšie preraziť. Možno som však mala len šťastie. Začiatky sú vždy ťažké, ale keď človek chce, tak sa to dá. Musíš mať chuť robiť veci, pevné nervy, treba vedieť pracovať so zákazníkmi, ale hlavná je asi trpezlivosť.

 

Si už vo fáze, že si dokážeš svojou značkou zarobiť na živobytie?

Teraz sa to už dá. Viem, aké veci sa budú predávať, tým pádom sa venujem výrobe hlavne takých kusov. Na začiatku som sa musela oťukať. Teraz, keď ušijem tylové šaty, viem, že sa predajú – či už budú lacnejšie alebo drahšie.

 

 

Začiatky sú vždy ťažké, ale keď človek chce, tak sa to dá.

 

 

Nemala si niekedy chuť sa na to vykašlať?

Áno, mala. Ale povedala som si, že na svete sú aj horšie veci a robila som ďalej.

 

Aké máš plány do budúcna?

Pretože viem iba šiť a piecť koláče, všetky moje sny sú spojené s tým, čo robím teraz. Zatiaľ šijem len šaty podľa seba a potom ich predávam cez svoj e-shop alebo rôzne predajné portály. Chcela by som rozbehnúť zákazkovú výrobu, kde si ľudia budú môcť vybrať z mojich už hotových návrhov, s ktorými viem dobre pracovať a sú také časovo nenáročné, že ich vieme vyrobiť povedzme za jeden deň. Najskôr však musíme dokončiť ateliér, na ktorom sa už pracuje, lebo v súčasnosti mám len tento malý priestor, a už začína byť nevyhovujúci. Ďalším krokom bude, že by som chcela prijať krajčírku, ktorá mi bude pomáhať, aby som sa mohla venovať nielen svojej značke, ale aj zákazkovej výrobe. Nedá sa totiž stále odmietať zákazky len preto, že človek nemá dostatočné kapacity. Mojím snom je robiť aj prehliadky, hlavne väčšie, ako som robila doteraz, kde bolo väčšinou maximálne tak desať kusov oblečenia. Uvidíme, čo z toho sa splní.

 

 

(Pozn.red. - Jarkine ambície sa postupne ale isto stávajú skutočnosťou, od zaznamenania rozhovoru už stihla začať s rozbiehaním zákazkovej výroby.)

Komentáre

levandula vždy sa teším na žurnál od teba, inak ty si ma inšpirovala k výrobe háčkovaného vyšívaného náhrdelníku, ktorý sa mi už aj predal, a jedna zákazníčka navrhla, že by chcela taký vyšívaný, ale golierik, síce sú to mrňúsi oproti tomu čo robíš, ale aspoň vidíš ako ľudí inšpiruješ ;-), držím palce

2015-01-08 09:53:032x

Inush neskutočne šikovné žieňa - veľmi obdivujem a želám aby sa všetky sny splnili nad očakávania!

2015-01-08 09:55:353x

Matahari Janke fandím, je to šikovnica, ktorá sa dokázala zviditeľniť svojou mravenčou prácou na tomto našom malom Slovensku, obdivujem jej schopnosť zladiť tradičné s moderným, sledujem jej rast a držím palčeky pri uskutočňovaní snov!! :)))

2015-01-08 10:05:423x

Rina Sledujem Jarkinu prácu asi od začiatku, tu na sashe...a vidím ako sa neskutočne zlepšila...sama šijem a viem že to chce veľa veľa trpezlivosti, učenia a zas trpezlivosti. Držím Ti palce aby Tvoje neuveriteľné svadobné šaty postupne čo najviac zatienili tie korzetové zo salónov, ktoré sú aj tak všetky na jedno kopyto:)Ja sama Ťa vždy odporúčam keď niekto hľadá svad. šaty:)

2015-01-08 10:11:114x

liart99 želám veľa šťastia pri práci....šikovné ručičky máš :-)

2015-01-08 10:28:481x

qnomik keď svadobné, tak jedine od teba!;)

2015-01-08 10:33:201x

ginger24 Jarka, určite neprešívaj šaty, ktoré sa dlhšie nepredajú..ja chem, aby ma jedny počkali do mojej svadby ;-)

2015-01-08 10:50:251x

ketlin nádhera! Tiež si myslím, že neprešívať, verím, že všetko si časom nájde svojho zákazníka, pre ktorého bude daný kúsok tým vysnívaným :)

2015-01-08 10:54:512x

JaroslavaWurllKocanova ďakujem váám :-) prešívanie je moja slabosť

2015-01-08 10:55:451x

sasenka ja do Tvojej galerie zabludim asi kazdy den...mam v plane sa vydavat do roka..dvoch...a uz len pokukavam, ktore satocky by sa mi najviac hodili a pacili...a vysivky su proste nadherne a folk styl je jednoducho nesmrtelny! vela uspechov prajem!!!

2015-01-08 10:58:162x

kamienky wau, klobuk dole a klaniam sa. krasna praca, vytrvalost, nadanie velmi drzim palce!! :-)

2015-01-08 11:07:461x

pupa.konvalinkove Túto prenádhernú tvorbu sledujem už dlho a keď sa jedného dňa budem vydávať, tak jedine v šatách od AtelierDeCouture!! ;-) držím palce

2015-01-08 11:11:143x

Matahari Opravujem sa ...Jarke... Jarka prepáč za preklep :)))

2015-01-08 11:11:241x

Flori aj ja často obdivujem tie krásne šaty a nádherné výšivky... Jarka, robíte úžasnú prácu, želám Veľa úspechov a splnených snov :))

2015-01-08 11:16:421x

AstonMartin pekné.

2015-01-08 11:42:281x

Katu-Hula Krása, tak fandím. Dobrý, skromný, milý človek.

2015-01-08 11:43:161x

nymfa pamätám si tvoje prvé šaty (boli krásne a kuzelne) za tu dobu si spravila obrovský pokrok, ale som strašne rada, že to kuzlo z nich nezmizlo.. vždy keď nakuknem čo nové si vykúzlila, tak dufam v to aby si tvorila aj o pár rokov, aby som aj ja raz mohla objednať svadobne od teba

2015-01-08 12:59:282x

ROMANTIC aj ja blahoželám a prajem všetko dobré, naozaj je potrebné veľa trpezlivosti, chuti do práce a nevzdávať sa, :)

2015-01-08 13:10:381x

BibaDesign Ostatné komentáre som si nečítala, ale Jarkina robota sa mi veľmi páči. Obdivujem ju, že dokáže plnú výšivku vyšívať na kruhu. Ja si to musím držať a cítiť v rukách, s kruhom som grambľavá :) Má pravdu v tom, že akákoľvek výšivka má neskutočný potenciál a som rada, že je čoraz viac vidieť aj vo väčšom módnom svete. Celkovo slovenskí návrhári majú nekončiacu studňu nápadov, ktorá sa volá - slovenský folklór :)

Držím Jarke palce a som zvedavá na ďalšie jej počiny.

2015-01-08 14:49:423x

M.e.e čo napísať? - so simple so beautiful ...v jednoduchosti je krása (zložitosti) :)...držím palce aj naďalej, tiež sa spolieham,že sa raz vydám v týchto šatách...neskutočnú prácu vidieť v každom jednom kúsku,som rada, že na Slovensku existuje Jarkina značka...

2015-01-08 16:10:371x

JaroslavaWurllKocanova ja si už prvé šaty ani nepamätám, musím to niekde nájsť,, teším sa za všelijakú možnú podporu :-)

2015-01-08 17:37:34

remix držím palce a obdivujem!!

2015-01-08 17:44:58

ister milá Jarka, každý, kto na sashe zavíta, nemôže prehliadnuť tvoju tvorbu - je jedinečná, každé šaty sú hotový klenot, nehovoriac o nádnerných výšivkách. Veĺmi ma potešil rozhovor s Tebou a možnosť nahliadnut do Tvojej tvorivej dielne. Obdivujem Tvoju trpezlivosť a odvahu, určite si inšpiráciou pre mnohých tvorivých ĺudí, ktorí sa na sashe stretávajú a navzájom si fandia a povzbudzujú sa. Prajem Ti teda veľa dobrých nápadov.

2015-01-08 17:47:04

DimaNaceva Smejko, držím palčeky !

2015-01-08 17:47:24

suzina vzdy som obdivovala tvoju tvorbu saty od teba su proste famozne.... naozaj skvely clanok :) som rada ze som aspon takto mohla nahliadnut do tvojho sveta :)

2015-01-08 18:22:27

ZUMAart Pohladenie pre oči...najviac ma fascinuje to neskutočné spojenie klasickej výšivky s celkovo súčasným prevedením. Fandím :-)

2015-01-08 22:27:25

maru nádherná tvorba,nech sa aj naďalej darí,prajem veľa nápadov a veľa spokojných zákazníkov... :)

2015-01-08 23:47:45

Taniadecor krásna tvorba, šikovná a sympatická autorka, nech sa darí :)

2015-01-08 23:50:58

KaTriNa_Art Jarka si super, ja som sa vydávala v šatách od teba a mala som ohromné množstvo pozitívnych ohlasov na šaty :) Prajem ti množstvo spokojných zákazníčok :)

2015-01-08 23:58:261x

lesna Veľmi sa mi páči Tvoja tvorba. Obdivujem ten súlad moderného s tradičným. Som rada,že niekto dokáže naplniť svoje sny. O to viac ich obdivujem,lebo ja som svoj vzdala už dávno.

2015-01-09 00:19:42

Zet-Zone sánka dolu šéfe

2015-01-09 08:59:35

zuzug Prekrásna tvorba, tvoje šaty Jarka spoznám na prvý pohľad, lebo sú proste jedinečné. Držím palce, nech sa ti darí minimálne tak ako doteraz!

2015-01-09 09:30:57

na.plote Veľmi sa teším, že sa Vám darí Jarka a prajem Vám ešte veeeľa takýchto krásnych a neobyčajných nápadov. B-)))

2015-01-09 12:40:52

Veronicka ja túto tvorbu sledujem už dlho a veľmi, veľmi sa mi páči, je to presne môj štýl. a raz chcem mať od Jarky šaty, nielen jedny a nielen svadobné, lebo ja takýto vílovský štýl môžem aj vo všedný deň :)

a ešte ma zaujalo, že sa mi vždy páčila tá modelka, čo tieto šaty predvádzala a potom som zistila, že to je autorka. úplne sa hodí na prezentáciu týchto šiat, je krásna, super postava a krásne slovanské črty tváre

2015-01-09 14:13:14

zananet Krása!

A výborná reklama pre naše malé Slovensko! :-)

2015-01-09 18:51:18

Tutti__frutti krásna tvorba, slovenský folklór bude vždy IN a takéto šaty sú naozaj na celý život a možno aj pre ďalšie generácie :)

2015-01-09 18:53:44

pletena-tvorba Fantastické, originální šaty, fandím!

2015-01-09 20:16:19

natana Prekrásna práce, ale je to veľká drina spojiť šitie s výšivkou- nech sa darí

2015-01-10 11:06:17

MartinaTinki Uzasny talent, ktory si vyzaduje mimoriadne sikovne a usilovne ruky. Konecne dielo je potom unikat. Vela chuti a tvoriveho napadu taktiez aj ja prajem, nech sa dari.

2015-01-10 11:19:11

LuciaStofej Jarka, velmi fandim :)

2015-01-10 17:04:29

deniklokyho vedieť niečo takto kúzelné som najšťastnejším človekom vo vesmíre :O toto je nádhera :)

2015-01-10 21:29:21

martArt skoda, ze sashe nebolo, ked som sa vydavala, inak by som mala saty urcite od Teba, Jarka! Prajem vela uspechov!

2015-01-11 21:59:12

gabi111 Nádherná tvorba, Jarka, veľa ďalších nápadov a inšpirácie Ti prajem :))

2015-01-11 22:10:02

miamans Tuto pracu obdivujem...fakt umenie

2015-01-11 23:13:31

milushka nádherná tvorba

2015-01-12 13:23:50

HEDERVIGA Máloktorá baba na sashe je tak šikovná ako ONA !!!

2015-01-14 11:53:16

BEvisible Krasne navrhy!

Fandim Ti uz od zaciatku :) Len tak dalej!

2015-01-14 12:48:45

katarina.lianka och boze, to je krasa!

2015-01-15 18:55:05

Svaetoslava Pekné šaty, určite je za tým veľa námahy, sama to dobre viem. Avšak sa mi zdá, že tie fotky ich dosť skresľujú. Neviem, či dobre vidím, no geometrická výšivka na svadobných šatách vyzerá byť na obyčajnej paname. Taká výšivka sa dá rovnomerne - ručne vyšiť aj na nemriežkovanú látku, hoc' aj na šifón. :)

2015-02-14 21:47:51

KNOTOMANIA najväčší obdiv tejto značke. Milujem ju :)

2015-06-23 20:21:56

babagaba Krása,si Slovenská Blanka Matragi...

2015-06-25 16:55:16

srdieckovo Pre mna TOP;) krasna praca, uzasne spracovanie a skvele fotky s atmosferou. Nech sa dari;)

2015-06-25 19:24:56

QuantumWay ..krása , nádhera..nech sa Vám darí :)

2018-06-09 13:46:34

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
892 predaných ks, 512 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - oPasok.. - 4136071_oPasok.. by JaroslavaWurllKocanova
 5 komentárov
 Páči sa 111 ľudom
150,- €
 - oPasok.. - 4602077_oPasok.. by JaroslavaWurllKocanova
 6 komentárov
 Páči sa 123 ľudom
80,- €
 - Fiori - 4646143_Fiori by JaroslavaWurllKocanova
 6 komentárov
 Páči sa 81 ľudom
590,- €
 - Čarovná Anna - 4749603_Čarovná Anna by JaroslavaWurllKocanova
 2 komentárov
 Páči sa 68 ľudom
110,- €
 - oPasok..-15% - 4788922_oPasok..-15% by JaroslavaWurllKocanova
 1 komentárov
 Páči sa 62 ľudom
55,- €
 - Červený mesiac svieti - 4917569_Červený mesiac svieti by JaroslavaWurllKocanova
 1 komentárov
 Páči sa 76 ľudom
420,- €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »