Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: Alala, hračky si treba vážiť

SAShE.sk . » Rozhovory / 2015-05-06 09:59:00 /  33 komentárov / 207 lajkov / 7586x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

Je farebná a hravá. Vytvára stále nové veci a počúva ľudí naokolo. Jej meno je Ala Krivá a už niekoľko rokov podniká a predáva svoje hračky, chňapky, batôžky, brošne a iné vecičky pod svojou značkou Alala. Riadi sa filozofiou, že do toho, čo človek robí musí ísť s nadšením a láskou. Jej sa to darí a mnoho ľudí ju pozná vďaka jej kvalitným a veselým hračkám, chňapkám a zásterám. V spolupráci s ostatnými tvorcami pracuje na novej značke, ktorá na trh prinesie nové kúsky pre deti pod značkou Cila, ktorá bude spolu s Alalou tvoriť nenahraditeľnú súčasť jej života.

 

Aká je značka Alala?

Alala je malá značka s rodinným podtónom, vytvára pracovný priestor pre človeka, ktorý rád robí svoju prácu a robí to s láskou. Myslím si, že práca, ktorá nie je pretkaná láskou, nie je užitočná. Cieľom mojej značky je vytvoriť radosť, aby ju ľudia pri pohľade na moje výrobky cítili.

 

 

Ty si vždy chcela šiť? 

Príbeh Alaly začína mojím a manželovým návratom z Anglicka. Odrazu som hľadala niečo, čo robiť. Vždy som si hovorila, že ja šiť nikdy nebudem ! (smiech). No potom som si povedala, že predsa len začnem, ale budem robiť niečo jednoduché. Nakúpila som si látky a začali vznikať maličké veci ako napríklad srdiečka. 

 

Mala si časom v pláne robiť aj niečo iné?

Vedela som, že chcem robiť kuchárske zástery, ale nemala som financie na nákup väčšieho množstva látok, tak som sa rozhodla, že budem robiť hračky. Manžel Tomáš navrhol hračku, on je výtvarník, takže má to potrebné technické videnie - a tak začali vznikať hračky. Najtypickejšie sú pre nás asi ovečky (smiech). Myslím, že vďaka hračkám si nás ľudia začali všímať. Spolu s ním sme presvedčení, že treba do práce ísť hlavne s nadšením a potom všetky cesty samé prichádzajú.

 

 

Rodičia by mali učiť deti správať sa k hračkám.

 

 

Čo najradšej vyrábaš? Do čoho ideš s najväčšou chuťou?

Celá moja značka je typická tým, že tvorím niečo remeselne veľmi náročné. A to hlavne v strihoch, pretože ich nehľadám niekde na portáloch, ale priamo ich vytváram. Tomáš má práve tú víziu a dokáže návrh vytvoriť tak, ako ho vidí v hlave. Tvoríme zvieratká, ako kozičky, kravičky, sliepočky pretože nám v zahraničí Slovensko veľmi chýbalo. Máme filozofiu, že každý predmet sa dostane k tomu komu sa páči.

 

Aké materiály používaš?

Je pre mňa dôležité, aby som používala prírodné materiály, preto používam bavlnu. Som remeselník tak sa snažím o to, aby bol výrobok technicky a aj materiálovo kvalitný. Aby sa ľudia ku mne vracali s radosťou.

 

 

Ako prezentuješ svoje veci?

Prezentujem sa hlavne na SAShE, na sociálnych sieťach a veľa ľudí ma spoznáva aj vďaka tomu, že chodím na rôzne podujatia, jarmoky, markety. Dostávam sa tak k ľuďom bližšie. Ľudia majú radi nové a nové veci. Človek musí byť stále inovatívny, ak chce, aby predaj jeho vecí stúpal a aby si ho všimli. A najkrajšie na tom je to, keď sa k tebe ľudia vracajú. Je to najväčší úspech pretože vieš, že boli spokojní.

 

Čím ti SAShE.sk pomohlo a pomáha?

SAShE ma na začiatku dostalo hore. Ešte len začínalo a dostala som pozvanie na Art Piknik, kde som sa stretla so zákazníkmi a dostala som priamu spätnú odozvu. Mohli si chytiť ten výrobok a zistiť, čo to vlastne je, aké to je veľké, z akého je to materiálu. Pretože podľa fotky si to človek niekedy nevie predstaviť. SAShE mi dalo víziu a ukázalo ako sa to robí.

 

 

Myslíš si, že ľudia vedia oceniť handmade výrobky alebo sú konzervatívnejši?

Ľudia sa to učia. Práve o tomto je aj Alala. Keď sú aj veci drahšie, tak sa ľudí snažím učiť, aby sa pozerali na to, že je to lokálny výrobok, že nebol dovážaný a bol robený s láskou. To sú hodnoty, ktoré by ten zákazník mal vnímať. Mám takých zákazníkov, ktorí sú doslova zberatelia. Našetria si a prídu si znova kúpiť niečo nové - a to je pre mňa dôležité.

Chcem ich naučiť aj to, že to nie je hračka, ktorú roztrhneš. Rodičia by mali učiť deti správať sa k hračkám tak, ako si zaslúžia. Hračka je niečo, čo po ňom môže zdediť napríklad súrodenec. Je to akoby taký jeho malý majetok. Aj to je dôležitý prvok pre Alalu. Učiť človeka, že to niekto robí a je za tým ťažká práca. 

Handmade na Slovensku má trošku problém, ale určite radím výrobcom, aby to robili s láskou, počúvali svojho zákazníka a vedeli, kto ten zákazník je. Aby robili svoju prácu poctivo, boli veľmi trpezliví a snažili sa, aby to bolo čo najviac remeselné. Aby sa mali ľudia prečo vracať. Pretože vytvoriť značku je veľmi ťažké, musíš veriť v to, čo robíš.

 

 

Ako vyzerá deň v dielni Alala? Kedy sa ti najlepšie tvorí? Ako vzniká nápad?

Keď sa chceš s handmade uživiť tak musíš robiť väčšie množstvo. Alala sa snaží mať režim. O 8:00 začína, zatvorí sa do dielne a snaží sa podať nejaký výkon. Manžel mi veľmi pomáha. Kreatívna časť vzniká aj vďaka kupujúcim, pretože sú pre mňa veľmi dôležitý aspekt. Píšem si s nimi a počúvam, čo by chceli, aby som vyrobila. Veľmi ma inšpirujú. Takže to je jedna fáza.

V ďalšej uvažujeme, čo sme dlho nevyrobili, tak to vyrobíme. Snažíme sa vytvoriť niečo nové a to je dosť dlhý proces. Ak chceš byť podnikateľom, tak musíš mať režim a musíš vedieť kedy čo robíš a koľko toho musíš vyrobiť. Tým, že pracujem s ľuďmi a mám spätnú odozvu sa posúvam ďalej.

 

 

Máme filozofiu, že každý predmet sa dostane k tomu, komu sa páči.

 

 

Alala funguje už niekoľko rokov, budeš ju posúvať ďalej alebo plánuješ niečo uplne nové?

Rozbieham novú značku - Cila, s ktorou sa chcem teraz prezentovať a dať do nej úplne všetko. Je to pohodlná móda pre mamičky a ich deti. Alala vlastne pomáha tomu, aby sa mohla Cila rozbehnúť. Zatiaľ ju rozbieham sama, ale mala som prizvané jedno dievča zo SAShE, ktorá mi robila strihy a postupne si chcem nájsť tím, s ktorým budem spolupracovať. Veľa prihliadam na to, po čom je dopyt a snažím sa počúvať to, čo ľudia chcú. Cila bude svieža a trochu iná ako Alala.

 

Komentáre

M.e.e Jej, Alenka, paráda :) síce mi rukavica na horúcom hrnci nedoparením mierne ohorela,ale slúži so cťou ďalej ;) Kozy sú perfektné, raz budem určite jednu chovať :) Teším sa z tohto rozhovoru, stretávame sa v PB na akciách a som rada,že je niekto od nás svetový :)

2015-05-06 10:39:373x

Janebi Janebi ľúbi Alalu už dlho, pár brošničkami sme urobili radosť viacerým známym a na kozu máme zálusk tiež, len čakáme na osobu, ktorej by sa hodila :) Cilu sme si omakali na Májovom džeme v BA a už teraz sa tešíme, ako aj ňou v budúcnosti niekoho potešíme! Držíme palce!

2015-05-06 10:43:422x

nikkita Alala robí najkrajšie hračky na svete, fantasticky prepracované a krásne farebné a navyše je nesmierne milá :)

2015-05-06 10:53:212x

Alala jéé ďakujem dievčatá. Janebi ja si tiež prídem pre košíček možno sa niekde vidíme :)

2015-05-06 10:56:021x

ema-homolova Alala má nádherné veci, celá jej tvorba je veľmi milá a hravá a som rada, že som ju mohla lepšie spoznať. Prajem veľa farebných nápadov.

2015-05-06 10:56:492x

jahodenka alenka, vsetko, co robis, je tak nadherne! milujem tvoj atelierik ;) moc ti drzim palce a prajem vela kreativnych napadov! martina c.

2015-05-06 11:13:092x

Innak Nádherná žena, nádherná práca. Ali,mam rada :) Pekný rozhovor :)

2015-05-06 11:33:182x

PupaArt Jéj, to sa pekne číta. :) A tiež sa na vás, vaše bývanie a tvorenie pekne pozerá!

Pozdravujem!!!

2015-05-06 11:41:002x

farbi Veľmi dobre som sa cítila na tejto návšteve, idem si pozrieť galériu :)

2015-05-06 11:59:252x

MiaMia Alenka,nech sa darí v tvorbe naďalej!Naša Vaša kozička Agátka je asi tou najkrajšou hračkou akú som dcérke kúpila :-)

2015-05-06 12:02:532x

trdlo.makove Dobre sa o vás číta a ešte lepšie sa u vás pije kávička. Naša Dorotka má tiež obľúbené všetky zvery od vás. Aktuálne boduje sovička a sliepka. :-)

2015-05-06 12:54:202x

carosvet Alala je najlepšia...má krásne veci...už ich zopár vlastním :) držím palce v ďalšom tvorení

2015-05-06 13:00:162x

EZE Milujem túto sériu " Na návšteve"....asi preto, že ja na svoj ateliérik stále nemám priestor, ale aj napriek tomu mi to dáva veľkú chuť, motiváciu, ale aj rešpekt a pokoru. Prajem veľa úspechu a spokojných zákazníkov....palec hore :D

2015-05-06 13:02:014x

uKvetinky Alenka, chnapky super sluzia, mali byt darcekmi, ale dedokazala som sa ich veru vzdat:))) ....drzim palce, nech sa s novym projektom dari!!!

2015-05-06 13:06:322x

bizuteriauni šikovné žieňa!

2015-05-06 14:05:592x

monky No teda. Aký krásny rozhovor, fotky a všetko! Gratulujem sis:)

2015-05-06 14:17:502x

maculienka rozmýšľam, čo značí, že sa ku mne samy od seba prihlásili dvaja kohútikovia od Alala :D ..krásne hračky s dušou vyrábaš Ala :) pekný článok, pozdravujem!

2015-05-06 16:07:392x

vlastagerhardova dobrý žurnál aj fotky Ala krásne hračky aj vecičky vyrába :))

2015-05-06 16:59:222x

fanco Veľmi šikovné ručičky! Nech sa darí. :-)

2015-05-06 17:19:092x

luludia Krasne vsetko, tesim sa, ze som prostrednictvom zurnalu narazila na tvoju tvorbu.

2015-05-06 17:46:212x

Casia Ali som rada že som Ťa spoznala a tiež sa rada pýšim Tvojimi výrobkami ;-) A treba pochváliť aj Tomáša - šíkovník ;-) No proste ste dobrý tím. Dobrý žurnálik a držím palce v ďalšej tvorbe ;-)

2015-05-06 18:52:202x

norika21 super rozhovor :-)Nech sa darí :-)

2015-05-06 20:24:032x

Alala ach moji milí bez Vás by Alala nebola Alalou. ďakujem za krásne slová! Agátka bola moja veľká láska, a teším sa, že naozaj našli moje vecičky ľudí, kt. si cenia moju prácu a cítia čo všetko je za nimi. A áno bez Toma by bola iba Ala a s tomom je to Alala :)

2015-05-06 21:01:192x

FijA nech sa darí,páči sa mi Tvoja filozofia:)

2015-05-06 21:11:022x

TOYSbyJANE Veľmi pozitívny článok, máte krásnu tvorbu . A Vaše chňapky slúžia , takže na Vás myslím pri každom varení:)

2015-05-06 23:29:461x

suzina krásny článok a keď budú raz deťúrence, tak určite ich obdarujem nejakou tou krásnou hračkou od Alala :) zatiaľ iba tichučko obdivujem

PS pre redakciu: prosím aby si opravili prelinkovanie na galériu, nejde ju otvoriť lebo do linku sa priplietlo nejaké to j po sk :)

2015-05-07 08:03:021x

kucinko Prekrásny článok aj fotky, aj výrobky, veľmi fandím a čo sa týka tej filozofie hračiek súhlasím na 100% :)

2015-05-07 11:36:171x

HogoFogo Alala mila, tesim sa s tebou a gratulujem :-) KRAAASNE TO MAS ! NECH SA TI DARI!!!!

2015-05-07 12:03:261x

zzuzzi Alala moja, ďakujem za všetko krásne čo doma od Teba mám, káčer Adrián poctivo stráži moje sny. Nech sa Ti naďalej darí, teším sa na Cilu :)

2015-05-08 10:38:291x

Alala úprimne ďakujem, že môžem byť vašou súčasťou a vy mojou :)

2015-05-09 09:12:14

LeonaS Skvelé čítanie,tiež sa mi páči Tvoja filozofia,tiež podobne žijem a rozmýšľam. Musím podotknúť,že veľmi pomáhajú aj naši skvelý manželia. Veru bez ich pomoci by to veľakrát ani nešlo. Vďaka aj im. Nech sa darí. Leona.

2015-07-22 15:19:572x

LeonaS Jejda,prepáčte urobila som gramatickú chybu. Opravujem " skvelí manželia". Ešte,že som si to všimla.

2015-07-22 15:22:141x

e.MIRAJO Tieto vecičky mám rada a keď si môžem aj prečítať,ako sa rodia,je to super.Krásna práca i filozofia.Prajem veľa veľa radosti pri tvorení a aj tým,komu budú patriť a všetkým nám:-)

2015-11-01 14:53:041x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
853 predaných ks, 497 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Muffinky  - 4236348_Muffinky by Alala
 15 komentárov
 Páči sa 167 ľudom
11,- €
 - Kotva - 4604605_Kotva by Alala
 2 komentárov
 Páči sa 45 ľudom
14,- €
 - Macko - 4718666_Macko by Alala
 2 komentárov
 Páči sa 48 ľudom
27,- €
 - Jahoda - 4779756_Jahoda by Alala
 5 komentárov
 Páči sa 71 ľudom
27,- €
 - Košulka modrá, červené sedielko - 5217332_Košulka modrá, červené sedielko by Alala
 1 komentárov
 Páči sa 39 ľudom
30,- €
 - Overálik  - 5227932_Overálik by Alala
 4 komentárov
 Páči sa 65 ľudom
20,- €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »