Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Na návšteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

Na návšteve: AIDASTYLE, druhá koža pre neprehliadnuteľné ženy

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2016-08-26 16:10:00 /  30 komentárov / 206 lajkov / 11031x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

Videť Andreu (Aidu) Sevaldovú šiť je zážitok. Elastická látka nejaví žiadne známky odporu, keď ju rýchlo a presne preženie cez stroj, najprv jeden, potom druhý. Jej ruky fungujú bez váhania a o minútu vytiahnu zo stroja precízne ušitý spodný diel plaviek s čičmanským motívom. Popri tom sa smeje, rozdáva inštrukcie a rozpráva nám o tom, ako krok za krokom vybudovala svoju značku oblečenia AIDASTYLE. V ponuke má viac ako 100 látok s jej vlastnou autorskou potlačou, z ktorých šije šaty, legíny, mikiny, či plavky. Prečítajte si rozhovor s návrhárkou, ktorej legíny sa stali druhou kožou pre všetky neprehliadnuteľné ženy. 

 

Kedy si začala šiť?

Keď som mala asi päť rokov. Najprv som šila pre bábiky a potom som začala skúšať šiť oblečenie pre seba. Keď som mala trinásť, tak som si ušila menčestráky. Išla som na to klasicky, prevrátila som staré nohavice na ruby a konštrukciu strihu som vytušila. Keď mama videla, že som ich ušila celé v ruke, tak sa nado mnou zľutovala a pustila ma k svojmu šijaciemu stroju a už som pokračovala na ňom. Šila som si všeličo… mikiny, bundičky, šaty.

Moje oblečenie sa páčilo mojim spolužiakom. Bolo iné a oni tiež chceli niečo také. Šila som mikiny pre kamarátky, skracovala som nohavice kamošom, a tak som postupne nadobudla zručnosti. Študovala som rôzne návody a tutoriály a postupne som logicky zistila, čo a ako. Šila som aj popri vysokej škole, dokonca som sa zúčastnila aj niekoľkých módnych prehliadok, ktoré organizovali moje kamarátky, ktoré študovali návrhárstvo a textilný dizajn. Štúdium práva ma vtedy intenzívne zamestnávalo, plus som si musela zarábať na živobytie, takže šitie bolo stále iba koníčkom, ale vždy som chcela robiť oblečenie.

 

 

Ako si sa dostala bližšie k profesionálnemu šitiu?

Po škole som začala pracovať pre LOOK sport. Robila som tam manžérku, právničku, grafičku, robila som strihy, starala som sa o ich web a strihala som aj originálne dresy pre gymnastky a krasokorčuliarky. Potom som ich ručne maľovala, alebo airbrushovala a zdobila som ich kamienkami Swarovski. Tam som sa naučila veľa o elastike a dostala som sa k priemyselným šijacím strojom. Začala som si zisťovať, ako dostať na látku moje vlastné dizajny. 

Hľadala som vhodných dodávateľov, látky a tlačiarov. Všetko, čo som zarobila som investovala do skúšania materiálu. Akonáhle som našla tých správnych dodávateľov, začala som pracovať na svojich dizajnoch. Potom už šlo všetko veľmi rýchlo. Založila som si živnosť, SAShE a facebook a v roku 2010 sa zrodila značka AIDASTYLE. Ľuďom sa to páčilo, stačilo len pridať niekoľko fotiek. 

 

Odišla si z práce? 

Nie, pre LOOK sport som pracovala ešte niekoľko rokov. Chcela som svoju firmu vybudovať postupne. Chodila som na strednú školu s obchodným zameraním a potom na právo, takže k veciam pristupujem so zdravým sedliackym rozumom. Začať z ničoho nie je jednoduché, pretože na začiatku musí človek veľa investovať a ide to pomalšie. Treba skúšať dodávateľov, kúpiť stroje a materiál… niekedy sa stane, že látka nevyhovuje, tak ste v mínuse. Tieto začiatočnícke podnikateľské prešľapy sa stali aj mne. 

Z práce som odišla až po troch - štyroch rokoch, keď sa mi podarilo vybudovať si pre značku zázemie. Našetrila som si na priemyselné stroje a predaj sa celkom dobre rozbehol. Nie som typ, ktorý ide do rizika.

 

 

V čom sú priemyselné stroje lepšie, ako bežné?

Priemyselné stroje vám dovolia omnoho rýchlejšie šiť a stihnúť za rovnaký čas viac kúskov. Je rozdiel ušiť jedny legíny za dvadsať minút a je rozdiel ich ušiť desať. Ja šijem na takýchto strojoch, sú to stroje, ktoré sa používajú vo veľkých prevádzkach. Priemyselný overlock stojí asi tisíc eur, použité sa dajú zohnať aj lacnejšie, napríklad z nejakej zatvorenej dielne. Stroje sú teraz finančne dostupnejšie, ako boli pred šiestimi rokmi, ich ceny išli dosť dole. Nie je to až taká obrovská investícia, ako sa zdá, treba hľadať.

 

 

Čo bola tvoja najväčšia počiatočná investícia?

Uf, tak to sa naozaj nedá zrátať (smiech)! Investovala som všetky peniaze, ktoré som zarobila a všetok môj voľný čas. Každý deň som bola do tretej poobede v práci a potom som do deviatej večer makala na svojich veciach. Vtedy som si prenajímala priemyselné stroje v krajčírskej dielni. Večer som prišla domov a do jednej v noci som robila na grafikách na potlač.

Takto to bolo cez týždeň a cez víkendy som chodievala na rôzne dizajn markety, fotila nové výrobky a tak ďalej … Na začiatku som bola do toho úplne zbláznená. Keď chceš robiť niečo, čo ťa veľmi baví a zistíš, že to ide, tak ťa to celkom pohltí. Bol to čistý workoholizmus.

 

 

Ako funguješ teraz?

Už mám svoj systém. Od objednávky po dodanie mám lehotu tri týždne. Nemám všetky modely na sklade, šijem na objednávku. Spravím si zoznam, podľa toho, čo si kto objedná a vyhotovím potlače. Súbory pošlem do tlačiarne, kde už majú obrovské baly mojej látky. Na tlač vždy čakám, niekedy týždeň, niekedy dva týždne. Niekedy mi pošlú potlačenú látku dosť neskoro a ja sa potom môžem zblázniť. Musím všetko nastrihať a ušiť a to je potom veľké bailando (smiech).

 

 

Máš aj pomocníčky?

Jasné, mám svoje asistentky, sama by som to nezvládla. Momentálne by sa mi zišla ďalšia, najmä na predvianočné obdobie. Takže, ak je v okolí Starého mesta v Bratislave niekto, kto už má trochu skúsenosti s overlockom a coverlockom, tak mi kľudne napíšte. Na tú elastiku si zvykne ;)

 

V čom je elastika špecifická?

Naťahuje sa a vlní, treba ju dostať do ruky. Bolo by ideálne, ak by sa mi ozval niekto, kto to už aspoň trochu vie. Látky, ktoré používam sú funkčné - sú vhodné na denné nosenie a sú dobré aj na šport, pretože majú membránu, cez ktorú sa odparuje pot. Príjemne sa v nich behá, cvičí jóga alebo sa v nich dá aj surfovať. Legíny a mikiny šijem aj z termo látky, tie sú potom ideálne do chladnejšieho počasia alebo ako spodná vrstva pre snowboardistky. Chcem, aby bolo moje oblečenie nielen pekné, ale aby malo aj druhý rozmer.

Okrem toho mám v ponuke aj plavky, šaty, detské legínky a tričká… je toho dosť. Som teraz celkom spokojná s tým, ako sa moja ponuka rozrástla. Najviac sa teším, že robím to, čo by som si na seba obliekla aj ja a že sa to páči ľuďom.

 

 

Ako si vytváraš ceny?

Zo začiatku mi moje ceny vôbec nepokrývali náklady, ale chcela som sa dostať do povedomia a ukázať, že sú tu na Slovensku aj takéto produkty. Momentálne mám už skoro také ceny, aké by som mala mať, ale ešte stále s nimi musím ísť trochu hore. Vyrábať v malých množstvách je na Slovensku veľmi drahé. Snažím sa zvyšovať ceny postupne, po troche, a nezvýšiť ich priveľmi, pretože chcem, aby si moje legíny mohli ľudia dovoliť a aby ich nosili. 

 

Práve sa skončila Olympiáda v Riu, kde mali slovenskí športovci oblečené legíny s čičmanským vzorom z tvojej dielne. Oslovujú ťa aj ostatní športovci?

Áno, už som robila oblečenie aj pre ženský ringletový tím v Žiline a oslovili ma aj gymnastky. Slovenskému olympijskému výboru sa veľmi páčil čičmanský motív a chceli by v spolupráci so mnou pokračovať. Športovci mali na sebe červené legíny, ale vyrobila som aj trojfarebnú verziu, kde som sa celkom pohrala s detailmi. (Pozn. redakcie: Obidva modely nájdete v Andreinom obchode.) Výrobe športového oblečenia sa nebránim, som rada, že môžem týmto spôsobom podporovať športovcov, ale nebude to gro mojej značky. Možno by to bola krásna cesta, ale ja chcem pokračovať ďalej najmä v navrhovaní a šití oblečenia a mať vybalansovanú ponuku. 

 

 

Máš nejakých obľúbených predajcov zo SAShE?

Páčia sa mi šperky od Henriety Môcovej, nábytok od Jakubs, a všetko od Pridavkova.art

 

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Mám v pláne spoluprácu s ilustrátorkou Petrou Žiačkovou. Spravili sme spolu sériu fotografií, na ktorých sme my dve, v baletných tutu sukniach a Petra má vo vlasoch štetce a ja mám vo vlasoch nožnice a meter a tak. Metafora je v tom, že každý kreatívny umelec, či už grafik, ilustrátor alebo dizajnér, to má na Slovensku veľmi ťažké. Ako pri balete, všetci vidia ten ladný pohyb a krásny výsledok a neuvedomujú si, koľko tvrdej práce je v skutočnosti za tým. Petra prekreslí fotky do ilustrácií, ktoré sa budú potláčať na látky a z nich ušijem šaty, alebo legíny... uvidíme, aké oblečenie to nakoniec bude. Veľmi sa na to teším, výsledok môžete čoskoro očakávať v mojom žurnáli.

 

 

Čo ťa na tvojej práci najviac teší?

Najviac ma teší feedback od ľudí. Viem, že svojou činnosťou nezachraňujem lesy, ani zvieratká, že ide len o oblečenie, ktoré nás krášli, ale aj to vie veľmi potešiť ľudskú dušu. Najlepšie je, keď niekto u mňa kúpi legíny ako darček a potom mi napíše, že sa trafil a obdarovanému sa veľmi páčili.

Komentáre

ZuzanaZachar Krásne, šikovná kočka! Veľa úspechov želám:)

2016-08-26 16:32:401x

takoy AIDA prajem veľa úspechov v tvorení tak krásnych vecí!

2016-08-26 17:03:411x

ModraPupava Klobúk dolu! Cítiť tu z toho nadšenie pre vec a zároveň profesionalitu na míle :)

2016-08-26 18:51:281x

B.A.K Skvelé, držím prsty do budúcna!!! :)))

2016-08-26 20:22:231x

SkaraZu like !

2016-08-26 20:26:081x

Majkatv Skvelé

2016-08-26 22:49:581x

arin šikovná, len tak ďalej☺

2016-08-26 23:03:071x

Blubery Skvelé čítanie, šikovná baba krásna tvorba a super dielnička ;-) držím pakce, nech sa darí ;-)

2016-08-27 07:52:231x

AIDASTYLE Ďakujem krásne všetkým za povzbudivé slová, budem sa snažiť aj naďalej ;)

2016-08-27 10:24:47

ema-homolova Výborne čítanie, šikovná a usilovná žena, nech sa dobre darí.

2016-08-27 12:37:121x

norika21 skveléééé:-)

2016-08-27 17:57:551x

FrodoBublik Mam od vás legíny a som maximálne spokojna možem len odporúčať :) nech sa darí

2016-08-27 20:46:271x

ivajanotkova Super návod ako si ísť za svojím cieľom svojou cieľavedomosťou, šikovnosťou. Nech sa darí Andrejka tak ako doteraz, veľa spokojných zákazníkov, i ja sa chystám si objednať nejaký kúsok, ale tých tam je neúrekom, tak je aj ťažko vybrať. Určite vyskúšam niektoré leginy. Lebo ani jedny mi dlho nevydržali. Takže radsej poriadne :-), však sa nadarmo nehovorí, Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci"

2016-08-27 23:21:152x

etede Perfektná práca, veľa šťastia a elánu.

2016-08-28 09:06:421x

suzanneharwish ooh super clanok! tvoje leginy su jedny z najkvalitnejsich produktov sa sashe!

2016-08-28 09:34:471x

MartinaGA Krasna praca, drzim paste

2016-08-28 10:35:211x

Asana Prekrásna ponuka, obdivujem tvoju tvorivosť a nápady. A potešilo ma to. Prečo? Práve sme sa vrátili z dovolenky v Poľsku, v Zakopanom. Veľmi sa mi páčilo, ako si tam vážia svoj folklór, využívajú ho v súčasnej móde, architektúre. Dokonca som bola v obchodíku s látkami, kde boli látky s folklórnou potlačou. Niečo úžasné!

Ale aj my máme krásne tradície! A preto ma teší Tvoja tvorba a tvorba každého, kto sa venuje folklóru, je jedno, v akej forme.

Držím palce!

2016-08-28 13:45:181x

Ivana_Basti veľký obdiv, držím palce

2016-08-29 09:19:481x

Matahari Kochám sa, obdivujem a fandím :) palec hore a vďaka za príjemný rozhovor! :)

2016-08-29 18:38:171x

MariKlimo prekrásne :) nemohla som uveriť, že tie olympijské legíny navrhoval niekto zo Sashe :D je to skvelé, pri pozeraní olympiády som len tak jasala :) želám veľa úspechov!!! vždy sa rada nechávam inšpirovať a dodávať si motiváciu že všetko sa dá, keď sa chce :)

2016-08-29 21:44:011x

CuteArt Uzasne! Tlieskam krasavici uspesnej a drzim palce! ☺

2016-08-30 08:56:301x

TOYSbyJANE Taká mladá žena ??? Som prekvapená, aká ste šikovnica . Inšpirujúci článok, príjemné čítanie. Mám od Vás už dvoje legínky :) a som veľmi spokojná . Nech sa Vám aj naďalej darí .

2016-08-30 13:52:571x

Moderni_rodicia Veľmi inšpirujúce!!! Vďaka aj redakcii aj Andrei za spríjemnenie večera, budem sledovať ponuku :-) :-)

2016-08-30 22:02:001x

stanus Máte môj veľký obdiv už dávno :-)

Mám "vaše" plavky a sú úžasnéééé.

Priznávam objednávala som s veľkými obavami, predstava, že niekto "doma" šije plavky bola pre mňa dosť neuveriteľná........ ale oplatilo sú skvelé.

Držím palce a prajem veľa úspechov!!!

PS: už mám vyhliadnuté aj legíny

2016-08-31 15:43:261x

AIDASTYLE Ďakujem

2016-08-31 16:02:44

studienka Bravo!!!!!

2016-09-01 13:25:411x

HenrietaMocova ó tak do tejto dielne som sa chcela pozrieť už dávno, vďaka za nákuk! Veľmi fandím, držím palce, je vidieť za Tebou kusisko práce. Super žurnál a Aida ten bonus na konci... to som nečakala :-) ďakujem!

2016-09-03 17:25:421x

Estergallery Zabudli sme, aký potenciál má naša kultúra a teším sa z návratu k tradíciam a z toho, že niekto toto robí !!!

2016-09-06 15:40:141x

RRProvincialHome Krasna cesta za uspechom..

Mne si veľmi sympaticka a držím ti palce!

2016-09-14 11:01:32

slanco Mám od vás legíny a hoci sú veľmi pekné, chcelo by to pr pánov iný strih, nižší pás, a hore tri diely, nie dva, si pozrite, čo robí Nike, tie mi sedia úplne

2020-11-07 11:43:53

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Violet Skyscrapers - 5693834_Violet Skyscrapers by AIDASTYLE
 3 komentárov
 Páči sa 45 ľudom
189 €
 - Aztec goddess - krátky set - 5836797_Aztec goddess - krátky set by AIDASTYLE
 5 komentárov
 Páči sa 72 ľudom
65 €
 - SWIRLY LINES  - 6327104_SWIRLY LINES by AIDASTYLE
 Páči sa 99 ľudom
58 €
 - Perforated dresses  - 7022580_Perforated dresses by AIDASTYLE
 1 komentárov
 Páči sa 46 ľudom
67 €
 - Legíny LOH RIO 2016 - 7045717_Legíny LOH RIO 2016 by AIDASTYLE
 19 komentárov
 Páči sa 188 ľudom
58 €
 - Čičmany TRICOLORA - legíny - 7804953_Čičmany TRICOLORA - legíny by AIDASTYLE
 3 komentárov
 Páči sa 98 ľudom
58 €
 - Čičmany TRICOLORA - pánska mikina - 7092777_Čičmany TRICOLORA - pánska mikina by AIDASTYLE
 11 komentárov
 Páči sa 93 ľudom
79 €

Na návšteve

www.sashe.sk/serial/nanavsteve

Pozývame vás na náštevu do dieľní a ateliérov najúspešnejších SAShE predajcov

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »