Žurnál+

Jaborca - upcyklované zvieratká s dušou

P
SAShE.sk992 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2020-11-28 14:32:00 /  13 komentárov / 108 lajkov / 3115x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

 

Názov značky Jaborca je slovnou hračkou, ktorá vznikla z mena jej zakladateľky Janky Borčányovej. Janka začala vyrábať textilné zvieratká po narodení jej tretej dcérky Klárky. V tomto období cítila potrebu usporiadať si priority a chcela sa začať venovať tomu, čo ju napĺňa. Zvieratká od Jaborcy však nie sú len také obyčajné hračky. Okrem toho, že sú unikátne svojím zjavom, sú výnimočné aj tým, že sú sčasti vyrobené z textilných zvyškov a oblečenia zo secondhandu.

 

 

Značka Jaborca funguje zatiaľ len dva roky, no mnohí z vás ju už určite dobre poznáte aj vďaka súťaži Výťah 2020. Túto súťaž sme usporiadali s cieľom podporiť značky na SAShE počas tohto ťažkého obdobia koronakrízy. Chceli sme im pomôcť roztiahnuť krídla, aby mohli naplno využiť svoj potenciál. Jaborca bola jednou z troch značiek, ktorej ste práve vy, užívatelia SAShE, vo verejnom hlasovaní dopomohli k víťazstvu. Ak ste zvedaví, čo jej víťazstvo Výťahu prinieslo, prečo oblieka svoje zvieratká a ktorá hračka je Klárkina najobľúbenejšia, čítajte ďalej! :)

 

 

 

Toto je zatiaľ len naše druhé “Na návšteve” odkedy prišla korona. Ako vnímaš túto situáciu ty? Ako ťa ovplyvnila? Čo sa napríklad zmenilo?

Zmenilo sa dosť vecí, lebo sme dlhý čas strávili doma. Má to byť v súvislosti so značkou alebo v osobnom živote?

 

Môžeš to zhodnotiť z oboch pohľadov.

Ono sa to vlastne tak prelína do seba. Tým, že ja aj pracujem, nevenujem sa len Jaborce, tak tá práca nabrala úplne iný charakter. Pracovali sme z domu, čo ma paradoxne stálo viac času, ako keď do práce dochádzam. A tým pádom bolo menej času aj na Jaborcu. Ľudia sa však na mňa stále obracajú, je to stále živé, z čoho som prekvapená a zároveň veľmi rada. Vážim si, že je pre koho vyrábať a že na druhej strane cítim odozvu. Nie je to len také potešenie pre mňa, ale teší to aj iných ľudí.

 

 

 

Prečo si sa rozhodla vyrábať práve zvieratká?

Nebolo to zo dňa na deň, bol to taký proces už od malého malička. Vždy som bola nejak spätá s nitkami a ihlami, vždy sa u nás niečo prišívalo a šilo. Potom prišla puberta a chcela som sa pekne obliekať. V obchodoch nič nebolo, ale bola Burda, ktorá bola pre mňa obrovský inšpirátor a pomocník. Cez Burdu som sa dostala ku strihom, šitiu a k tomu, aby to bolo ušité tak, ako má byť. Potom u mňa prišla taká prestávka, vysoká škola a práca, ale vždy som niečo robila pre deti, alebo sa niečo šilo pre rodinu. Šijací stroj bol súčasťou domácnosti. A potom prišlo obdobie, keď sa mi narodila tretia dcéra Klárka a mala som viac času si to v hlave trošku upratať. Rozmýšľala som o sebe a o tom, čo vlastne chcem. Uvažovala som, či fungovať v živote tak, ako dovtedy, alebo mám robiť to, čo ma vnútorne napĺňa. No a postupne to prišlo, ušila som Klárke prvé šatočky, tie boli také symbolické, lebo boli z manželových nohavíc a z mojej tuniky, v ktorej som išla na pôrod. Potom prišli druhé, neskôr som vyrobila macka pre synovca, zajka pre Klárku, potom psíka, mačičku... tie zvieratká sa začali pýtať jedno za druhým. Prvá ucelená sada boli zvieratká z dedinského dvora. Takéto zvieratká mi na trhu chýbali - prasiatka, ovečky, kozičky, capkovia, kravičky... v obchodoch som ich videla málo a chcela som, aby ich dcérka spoznala.

 

 

 

Takže keď vymýšľaš nové produkty, je to podľa potrieb dcérky? Alebo odkiaľ čerpáš inšpiráciu?

Najskôr to bolo podľa potrieb dcérky, no zároveň sme aj čítali knižky. Pri čítaní už začala byť partner a podarilo sa nám natrafiť na veľmi pekné knižky, kde mi to oživenie cez zvieratko bolo také automatické. Napríklad, keď sme čítali knihu o prasiatku, ktoré nechcelo chodiť do škôlky, vznikla hračka prasiatko. Postupne sa to nabaľovalo, takže aj knižky boli pre mňa takým impulzom. Teraz je to už aj samotný materiál, nejaký kúsok oblečenia alebo zvyšky z textilnej výroby. Tieto látky ma inšpirujú k tomu, že vznikne konkrétne zvieratko, či už farebnosťou, materiálom alebo kvalitou.

 

 

Prečo si sa rozhodla tvoriť z textilných zvyškov?

Je to pre mňa prirodzené, u nás to tak vždy bolo. Vždy sme robili niečo z niečoho, vždy sme prerábali. Teraz je toho naozaj veľa, ako keby to bola nejaká novinka, ale ja to nevnímam ako niečo nové, ľudia to robili vždy. Ukladali sme do vriec veci, ktoré raz možno na niečo budeme potrebovať a na niečo sa zídu. Niekedy len na handru, ale niekedy sa z toho dá spraviť napríklad nový kus oblečenia alebo zvieratko. Niektoré moje zvieratká majú len možno 30 % upcyklovanej látky a niektoré až 70 %. Závisí to od toho, čo momentálne mám a koľko sa toho ku mne dostane.

 

 

Odkiaľ máš textilné zvyšky?

Zvyšky sú z takých dvoch ciest. Jedna sú klasické secondhandy, kde chodím a tam si niečo nájdem a zoberiem. Druhá cesta je spolupráca so slovenskými značkami, ktoré buď oslovia mňa, alebo ja oslovím ich. Následne mi pošlú textilné zvyšky, ktoré im zostávajú z výroby a bola by škoda, aby zostali nevyužité. Ako s prvou som sa skontaktovala so značkou LAPAJko. Bola to veľmi príjemná a ústretová komunikácia a posunulo ma to k medvedíkom a zvieratkám z chlpatých látok. Ďalšia značka bola Rižafa, čo boli veľmi kvalitné organické materiály, také detské froté, príjemné farby... Tretia značka bola Mara Bara, od ktorej mám už štvrtú dodávku textilných zvyškov, takže s ňou je to už také stabilné, už sme si na seba zvykli. (úsmev) Sú to veľmi kvalitné prírodné ľany, dvojité gázoviny, látky, ktoré ma naozaj očaria vždy, keď tú krabicu otvorím. Sú to pre mňa poklady, krásne látky na dotyk, štruktúrou, farebnosťou… veľmi ma inšpirujú. A ešte sa mi ozval Uškáčik, to bola vlastne posledná várka, ktorá prišla.

 

 

Majú ľudia obavy kupovať hračky z textílií, ktoré nie sú nové? Stretla si sa aj s nejakou negatívnou reakciou?

Práve, že nie. Keď ešte fungovali trhy a bola som viac v kontakte so zákazníkmi, tak sa ma tiež ľudia občas túto otázku pýtali. Napriek tomu, že ide o hračky pre deti, nikdy som sa ešte s negatívnymi reakciami a predsudkami nestretla. Všetky látky, z ktorých vyrábam, prejdú najprv praním a žehlením. Prostredie, v ktorom tvorím, nie je nijak škodlivé, takže by to malo byť v poriadku. A pre tie najmenšie bábätká si to žena aj tak sama vyperie.

 

 

 

 

Okrem toho, že vyrábaš z textilných zvyškov, v čom je ešte Jaborca ekologická?

Snažím sa to dotiahnuť až do tých obalových materiálov. Krabice sú z recyklovaného papiera, dokonca aj vizitky, visačky a všetky papiere, ktoré sa dávajú ku zvieratku. Stužka, ktorú používam, vnútorný papier… všetko sú to veci, ktoré majú ekologický charakter. Takisto už od začiatku, keď som išla na trhy, tak som kvôli tomu nekupovala nič nové. Všetky bedničky, rebrík, všetko to boli veci, ktoré slúžili už predtým na niečo iné. Čiže kde sa dá, tam sa naozaj snažím o ekologický prístup. Nedá sa to úplne na sto percent, ale usilujem sa o to.

 

 

 

Väčšinou vyrábaš z prírodných materiálov?

Snažím sa, aby to bolo z prírodných materiálov ako ľan, bavlna, už aj vlna sa mi objavila na jednom zvieratku, dvojitá gázovina... Sú to všetko veľmi príjemné materiály vhodné aj pre detičky. A zároveň majú zaujímavú textúru. Baví ma, že je tá textília zaujímavá vizuálne a tiež odkazuje aj na to tradičné, ľudové, na spätosť s pôdou. To ma na tom baví, je to také zemité. (smiech)

 

 

 

 

Ktoré zvieratko je najobľúbenejšie medzi zákazníkmi a ktoré má najradšej Klárka?

Najobľúbenejšia je jednoznačne líška, tá si naozaj získala srdcia zákazníkov a detí. A Klárka má vždy obľúbené to zvieratko, ktoré práve robím. To, ktoré sa práve šije, podrobí testovaniu, ponosí ho, pokočíkuje, nakŕmi, vylieči. Čiže to, ktoré sa práve tvorí, ktoré žije tuto s nami v domácnosti, je pre ňu najzaujímavejšie. A čím je staršia, tým si už ani nevšíma, že je to zvieratko, ale všíma si práve tie doplnky. Už ju začínajú zaujímať tie nohavice, sukne, už sa to posunulo na taký vyšší level.

 

 

 

Ako si spomenula, ty tie zvieratká aj obliekaš. Prečo si sa rozhodla, že budú mať aj oblečenie?

Ak by sme išli naozaj striktne, tak zvieratá v prírode nemajú oblečenie. (smiech) Sú to ale hračky pre deti. A tam sa to trošku pýta, je to taká pridaná hodnota. Tá idea je, aby veci neboli príliš zložité pre detičky na obliekanie, ale zároveň, aby donútili tie malé pršteky cibriť jemnú motoriku. Spôsob obliekania a strih sú vymyslené tak, aby sa to nemuselo príliš naťahovať a aby to nebolo komplikované. Napríklad vestičku stačí prevliecť cez ruky a namiesto gombíkovej dierky je tam len slučka, ktorú dieťatko rukou pekne prevlečie. Čiže cibrí si tú motoriku a zároveň to nie je príliš zložité. Nezdar by ho mohol odradiť a už by v tom nepokračoval. Takže hračky sa snažím vyrábať tak, aby to bolo nielen pekné, ale aj zvládnuteľné a praktické.

 

 

 

 

Pracuješ na polovičný úväzok ako učiteľka, odtiaľ pramení tvoja potreba edukovať?

Možno. (smiech) Niekde to tam asi bude, toho sa nezbavíme. Učiteľstvo je poslanie, človek to má v sebe, ani neviem ako a nejak automaticky to ide... Učím slovenský jazyk a literatúru a odborné umelecké predmety, to je vlastne kresba, výtvarná príprava a písmo na strednej odbornej škole a na škole umeleckého priemyslu.

 

Vyhovuje ti práca takto pol na pol, alebo by si sa chcela Jaborce venovať naplno?

Aj mi to vyhovuje, lebo na jednej strane mám rada ten kľud doma, keď som tu sama a rapoce mi tu stroj, vymýšľam niečo a hlava mi funguje úplne v inej dimenzii. Ale na druhej strane mám tiež veľmi rada tú školskú aktivitu, interakciu so žiakmi, nové veci, nový pohľad. Učím stredoškolákov, takže to sú ľudia, ktorí majú trošku už aj nejaký názor, vznikajú tam aj nejaké konfrontácie, je to zaujímavé. Z tohto pohľadu by mi to chýbalo, keby som ostala čisto len vo svete textilných hračiek.

 

 

Jaborca má viacero rovín - nielen, že vyrábaš krásne a originálne hračky pre deti, ale zároveň je tam aj pridaná hodnota v podobe ekologického a edukačného prístupu. Vedela by si vypichnúť jednu vec, ktorá ťa na tom celom najviac baví?

Najviac ma baví práve tá kreatíva, materiály a konštruovanie strihu. Nevypáli to vždy na prvýkrát, ten strih prechádza rôznymi úpravami, ale práve to ma na tom baví. Keď sa už dostanem do štádia, že vyrábam 40 lišiačikov, už ma to dosť vyčerpáva. Ale robím to rada, len je to úplne niečo iné ako tá tvorivá práca.

 

 

 

Nakoľko je náročné vyvinúť ten strih alebo ako prebieha vývoj hračky?

Vždy pracujem s reálnym zvieratkom, čiže s obrázkami, ktoré sú z encyklopédií alebo z internetu. Zvieratká si nakreslím, pričom sa snažím zachovať čo najviac z typických znakov pre to konkrétne zvieratko - čo sa týka uší, lebky, rypáčika, či má rožky, aké má labky… Snažím sa to zvieratko nedeformovať a urobiť ho čo najautentickejšie. Nie vždy sa to dá, predsalen, je to pre deti, ale snažím sa čo najvernejšie držať reality. Keď si ho nakreslím, následne si ho musím rozfázovať na jednotlivé strihové diely. A potom sa začne niekde uberať, inde pridávať, predlžovať, skracovať, aby to bolo vyvážené. Aby zvieratko nenarástlo do nejakých veľkých rozmerov, ale aby tiež nebolo príliš malé.

 

 

 

Si jednou z troch značiek, ktorá dostala v súťaži Výťah 2020 od užívateľov SAShE najviac hlasov. Aké si mala pocity z víťazstva?

To sa nedá opísať. (smiech) Bolo to veľmi, veľmi príjemné. Zároveň to bolo aj pre mňa veľké zadosťučinenie. Boli výkriky, boli skákania, boli tancovačky... (smiech) Do poslednej chvíľky to bolo napínavé, všetci sme to prežívali. Veľmi si vážim, že hlasovali ľudia, lebo pre nich tá práca vzniká. Je to pre mňa taká veľmi príjemná spätná väzba, za čo som veľmi vďačná. Aj SAShE, že mi toto umožnilo vôbec zažiť. Lebo cez koronu bolo tých kontaktov s ľuďmi veľmi málo a ja mám rada kontakt s mojimi zákazníkmi. Tie diskusie, ktoré za pultíkom na trhu vznikajú sú naozaj veľmi obohacujúce. Takže v čase korony bol takýto impulz zvonku aj z tohto pohľadu veľmi príjemný.

 

 

 

 

Prečo si sa do Výťahu prihlásila? Čo si od toho očakávala?

Ja mám rada takéto výzvy. Možno na jednej strane pôsobím ako introvert, ale na druhej strane rada idem cez moje vlastné hranice alebo obmedzenia, ktoré mám. Núti ma to napredovať a bolo to aj niečo, čo som si chcela vyskúšať. Chcela som vedieť, či má tá značka nejakú životaschopnosť, či to stojí za to. Bavilo ma to aj sledovať, ako to vôbec vypáli a tiež tie emócie, ktoré s tým boli spojené. Keby sa to nepodarilo, nič sa nestane, ale tieto výzvy mám rada.

 

 

 

Ako vnímaš svoje víťazstvo? Čo ti to zatiaľ prinieslo?

Okrem fotenia mojich výrobkov, ktoré práve prebieha, mi to prinieslo posun. Posun v takom myslení so značkou, že čo sa dá robiť ešte ďalej. Lebo kým je to v pozícii, že ja si to vytváram, hrám sa s tým a niečo tvorím, tak je to úplne iné, ako keď sa na to pozrú ľudia zvonku a posunú ma ďalej. Povedia, čo by sa dalo spraviť inak, ako by sa dali veci rozvinúť, čo má potenciál a čo nie. Takže to sú také veľké pozitíva, ktoré mi víťazstvo dalo. Že sa na Jaborcu pozerám inak, inými očami a čím viac ľudí k tomu niečo povie, tak tým je to jednoznačne prínosnejšie.

 

 

 

 

Takže ti to prinieslo nejaké nové plány do budúcna? Prezraď, na čom momentálne pracuješ?

Vytvorila som novú sadu pre najmenšie detičky. Sú to hrkálky do ruky, ktoré sú vlastne doplnkom k veľkému zvieratku - hračke, ktorá vyzerá rovnako. Napríklad je hrkálka malý zajko a potom je hračka veľký zajko. Čiže hrkálka je určená pre najmenšie bábätka, ktoré už vedia niečo uchopiť do rúčky alebo mu s tým môže zahrkať rodič a keď trochu podrastú, rodičia im môžu kúpiť väčšie zvieratko. Ďalšou novinkou sú pyžamká. Každé zvieratko bude mať nielen svoje oblečenie, ale aj pyžamko, do ktorého ho bude môcť dieťatko večer prezliecť. Toto sú také prvé lastovičky. O tom, čo bude ďalej, nechcem dopredu hovoriť. Uvidím sama. Mám zopár plánov v hlave, ale ktorý sa uskutoční, tomu ešte nechávam čas.

 

 

 

Aké sú tvoje najobľúbenejšie značky na SAShE?

Jednoznačne je to Mara Bara, Sidumilu, tých milujem, Babioles mám rada. Veľmi sa mi páčia šperky od Jany Červenej a keramika od značky Rysa, to sú krásne veci... Páči sa mi Čudo makové tým, ako pracuje s hračkami v priestore aj farebnosťou.

 

Janke ďakujeme za rozhovor a za možnosť nahliadnuť do jej dielničky. Ak sa vám článok a video páčili, navštívte aj obchodík značky Jaborca na SAShE a odoberajte náš kanál na Youtube. Chystáme pre vás ďalšie super videá. :)

 

Komentáre

fullsewingleather Krásna práca☺☺

2020-11-25 15:52:331x

holena uf:)

2020-11-25 15:57:051x

Ekokos Nádherné a roztomilé :)

2020-11-25 17:09:241x

taliaa Krásna práca.

2020-11-25 18:00:391x

sq_stationery super!

2020-11-25 20:24:291x

SMART. Pri 3 deťoch a práci k tomu tvoriť takéto krásnoty, klobúk dolu! Obdivujem!

2020-11-25 22:10:461x

jana.tom Krásne, milé, až dojímavé :-) Veľmi príjemný rozhovor, ďakujem za emócie...

2020-11-26 10:12:011x

Jaborca Veľké ďakujem za všetky milé komentáre. :-)

2020-11-26 14:56:12

SkaraZu sympatické,príjemné a krásne :) nech sa vám darí

2020-11-26 21:06:031x

Tocar zvieratka maju dusu a osobnost. Krasna praca. PS: aj napriek tomu, ze sa snazim vyuzit vsetky zvysky korku, predsalen mi nejaky "odpad" vznika, takze ak by si mala zaujem tvoje tvory aj obut, rada prispejem :)

2020-11-27 17:30:581x

mina289 Krásne čítanie, krásna tvorba :-)

2020-11-27 21:09:241x

Saleeva Veľmi milá žienka, príjemný rozhovor skvele sa mi vás počúvalo :) Prajem veľa úspechov aj naďalej.

2021-01-21 22:26:421x

Teresin Úžasná tvorba! :)

2021-02-07 19:38:00
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kravička Sima - 12439289_Kravička Sima by Jaborca
 10 komentárov
 Páči sa 108 ľudom
40 €
 - Lišiak Vincent - 12492277_Lišiak Vincent by Jaborca
 4 komentárov
 Páči sa 162 ľudom
40 €
 - Medvedica Berta - 12438172_Medvedica Berta by Jaborca
 8 komentárov
 Páči sa 148 ľudom
40 €
 - Pomôžem ti s prezliekaním - 12437268_Pomôžem ti s prezliekaním by Jaborca
 6 komentárov
 Páči sa 156 ľudom
48 €
 - Hrkálka medvedík - 12437408_Hrkálka medvedík by Jaborca
 Páči sa 86 ľudom
15 €
 - Hrkálka levík - 12437519_Hrkálka levík by Jaborca
 2 komentárov
 Páči sa 61 ľudom
15 €
 - Budem ťa sprevádzať detstvom - 12437674_Budem ťa sprevádzať detstvom by Jaborca
 4 komentárov
 Páči sa 122 ľudom
55 €
 - Jelenček Emil (Béžové nohavice) - 12674172_Jelenček Emil (Béžové nohavice) by Jaborca
 7 komentárov
 Páči sa 222 ľudom
40 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »