Žurnál+

Gnatural - bytové doplnky inšpirované prírodou

P
SAShE.sk988 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2023-04-25 11:48:33 /  17 komentárov / 109 lajkov / 3064x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

 

Zdenka Gregorová mala kedysi kamenné kvetinárstvo a dnes jej prírodné motívy rozkvitajú v obchodíku na SAShE. V galérii Gnatural nájdete prevažne botanické vankúše, obrusy, štóly, prestierania či printy jej nádherných malieb. Ponuku inšpirovanú prírodou dopĺňajú aj sviečky z včelieho vosku či výrobky z dreva, ktoré vyrába jej muž Rudko.

Zdenka je pozitívne naladená žena s úsmevom na perách a krásnou kučeravou hrivou. Je mama troch synov a s manželom tvoria kreatívnu dvojicu, ktorá stojí za značkou Gnatural a (aj keď to vyznie možno ako klišé) žije si svoj sen. Ak chcete nahliadnuť do ich tvorivého života a prekrásnej dielne, ktorú Rudko vlastnými rukami prerobil zo starej garáže, čítajte ďalej!

 

 

 

Už samotný názov značky Gnatural vyjadruje vaše spojenie s prírodou. Je vaša tvorba inšpirovaná prírodou už od začiatku?

Začínala som perokresbami byliniek, čo je moja najobľúbenejšia technika. Mala som vtedy zdravotné problémy a nič mi nezaberalo... Po rokoch brania antibiotík som skúsila myší chvost a ten jediný mi pomohol. Vtedy som si ho nakreslila a tým sa začali perokresby. Myší chvost mám doteraz aj v logu.

 

 

Maľujete od detstva? A ako ste sa naučili šiť?

Maľujem od detstva, ale realistické maľby byliniek som začala kresliť až na poslednej materskej. Keď mám voľno, tak sa venujem abstraktnej maľbe, aby som vystriedala to kŕčovité maľovanie jemnými štetčekmi. Potrebujem zobrať veľký štetec a vydovádzať sa. (smiech) Šiť som sa naučila na strednej, museli sme si vedieť sami vykonštruovať strih, čo mi neskôr pri tvorbe veľmi pomohlo. Nešila som totiž konfekčné veľkosti, ale zákazníčky mi dali presné miery a podľa toho som im vytvorila strih. Veľmi dobre sa mi to predávalo, ale musela som to zastaviť, lebo šiť a ručne maľovať oblečenie bolo časovo veľmi náročné. Nestíhala som to a nechcela som zdražieť, lebo by si to ľudia už nemohli dovoliť.

 

 

V súčasnosti moje maľby na textil už len tlačíme, museli sme to tak začať robiť, lebo som sa dostala z neustáleho maľovania na hranu vyhoretia. Dva mesiace som potom nedokázala zobrať štetec do ruky. Normálne som z toho zostala úplne mimo. Bol to manželov nápad, aby sme začali tlačiť na textil, no ja som s tým dlho bojovala. Nevedela som prijať, že by to za mňa mal robiť stroj. Postupne sa snažíme celú našu ponuku dostať do grafickej podoby a vďaka tlačiarni sú potom aj ceny prijateľnejšie a taktiež je to aj praktickejšie, lebo sa výrobky môžu prať na vyšších teplotách.

 

 

 

 

Čítala som váš žurnál, kde ste písali, že ste s tým zvádzali veľký vnútorný boj a nechceli ste, aby vás nahradil stroj. Ale to vlastne nie je úplne tak. Vás nenahradil stroj, vám tlačiareň pomáha. Lebo vy ten obrázok musíte svojimi rukami najprv namaľovať, vy to vytvoríte a stroj to potom len zopakuje.

Ja som bola naučená si od osemnástky všetko robiť sama a na nikoho sa nespoliehať. Nikdy som nemala zamestnávateľa a čo som si vlastnými rukami nezarobila, to som nemala. Preto som bola z tejto novej predstavy fakt že rozpoltená.

 

 

Prečo je pre vás rukodielna práca dôležitá?

To sú asi tie programy z detstva, že si niečo nezaslúžiš, keď si to fakt neoddrieš a neodtrpíš. (smiech) Aj keď som začala robiť kurzy, tak som mala pocit, že som nič nerobila a že by som si za to nemala zobrať peniaze. Až neskôr som si uvedomila, že tým ľuďom odovzdávam svoje vedomosti a to má svoju hodnotu. To je až choré, že človek by chcel stále trpieť. (smiech) Ale teraz je to už lepšie a vnímam to inak.

 

 

 

Môžem to takto povedať, že ste vyhoreli z neustáleho maľovania a to, čo vám pomohlo situáciu zmeniť, bola tlač vašich malieb?

Úplne. Začala som vidieť viac možností. Keď mi Rudko zobral malého na dva dni preč na chalupu a povedal, že si môžem robiť, čo chcem, ja som išla do roboty a vymýšľala novinky. A toto mi veľmi chýbalo. Mala som plnú hlavu nápadov a konečne som mala čas ich zrealizovať. A taktiež každý sa vyvíja v tom tvorivom procese a s tým, čo robil pred piatimi rokmi, už možno nie je stotožnený. Ja si za svojou tvorbou stojím, ale túžila som už vydať aj novú ponuku.

 

 

 

Ako prichádzate na nové motívy pre vaše maľby? Ja si to tak idylicky predstavujem, že sa idete prejsť do prírody a akú rastlinku tam nájdete, tak to potom maľujete.

Na toto nie sú slová. Mňa to samo vedie, musím tam ísť prírodu nacítiť. Niekedy ani neviem, čo idem robiť, skrátka cítim, že musím niečo namaľovať a potom z toho niečo vznikne. Ale vždy je to z tej prechádzky alebo mám aj veľa kníh, napríklad prírodovedu zo základnej školy s krásnymi ilustráciami alebo aj atlasy. Ale hlavne musím ísť do tej prírody a keď sa vrátim, tak musím hneď aspoň začať a niečo načrtnúť. Aj keď mám veľa objednávok, lebo to sú skrátka pocity, čo musím dostať von. A potom som spokojná.

 

 

 

Aké výrobky a motívy sú u zákazníkov najobľúbenejšie?

Motívy sú sezónne, napríklad teraz je najobľúbenejší ten pestrofarebný jarný vankúš, čo som ani nečakala, že sa bude tak páčiť. V jeseni to boli zas šípky a trávy a v zime ten ilex s červenými guličkami. Je to už niekoľko rokov, čo som ho prvýkrát namaľovala a vždy, keď sa blížili Vianoce, tak som ho ďobkala. Najlepšie sa predávajú vankúše v rozmere 40 x 40 cm. Máme aj väčšie, ale na menšom rozmere maľba lepšie vynikne. Teraz sme už nakúpili aj ľany a veľmi sa páčia. Sú také jemné a mäkučké, kedysi boli ľany tvrdé, pichľavé a nepoddajné.

 

 

 

 

Ako si predstavujete domácnosti, v ktorých sa vaše výrobky zabývajú? Sú to skôr byty v meste alebo chalupy niekde na vidieku? Kto je váš zákazník?

Na SAShE nás pred piatimi rokmi našla JOJ-ka a spôsobilo to taký ošiaľ, objednávok bolo veľa. Boli sme v relácii Na chalupe, teda ja som bola a Rudko sa na mne iba smial. (smiech) Nevedela som, do čoho idem, lebo nepozerám televíziu. Myslela som, že niekto príde ako vy a že sa len porozprávame a výrobky si nafotia. A prišiel celý štáb na dvoch autách, bola som z toho v čistej panike. Čiže samé chalupárky odo mňa začali objednávať, posielali mi potom fotky tých chalúp. Predávali sa najmä vtedy plagáty a kvetované vankúše. Moje novšie výrobky sa však viac hodia už aj do modernejších interiérov. Aj keď ja nerada škatuľkujem štýly a ani Gnatural nechcem škatuľkovať.

 

 

 

Ako vyzerá váš bežný pracovný alebo tvorivý deň?

Ja neskoro vstávam. (smiech) Predtým, než idem do ateliéru, si ráno sadnem do tohto kresla, s Rudkom si tu dáme kávu a preberieme, čo nás v ten deň čaká. Tu ešte poodpisujem na maily a potom už väčšinu práce robím v dielni. Potom ideme buď obaja baliť objednávky alebo Rudko ide tlačiť a ja idem šiť. Potom si dáme obed a zase kávičku. Už si tu robíme taký väčší veget. (smiech) My sa nesnažíme robiť a robiť a potom ísť niekde na týždeň na dovolenku a vypnúť. To vôbec nie. Ja som sa naučila urobiť si v tom dni pokoj a stíšenie, aby z toho človek nezblbol. Keď sa naobedujeme, tak ideme znova pracovať. Šijem, čo mi Rudko vytlačil a potom balím. Vrátim sa potom znovu sem, urobím si ešte večernú kávu a idem späť do ateliéru. Ale ja to neberiem ako robotu, ja si to v ateliéri užívam.

 

 

 

 

Z vašich žurnálov a fotografií cítiť, že sú nabité pozitívnou energiou. Je to tak, že žijete harmonicky, bez stresov a negativity?

Nemám mať prečo negativitu. Ja sa neviem nad nikým rozčúliť. Všetko sa pre niečo deje. Všetko mi má niečo ukázať, tak načo by som sa nad tým rozčuľovala? A veľakrát, keď sa stane zákazníkovi nejaký omyl, tak to beriem tak, že veď sme ľudia. Nikdy sa mi za tie roky nestalo, že by mi niekto vynadal. Snažím sa vychádzať s ľuďmi, tak sa mi to asi aj spätne vracia. Ak sa aj stane, že niekto napríklad nezaplatí, tak si poviem, že taká je doba. Vidím, ako ľudia žijú, chápem, že majú ťažké časy, idú sa pretrhnúť v robote a objednávku zabudnú uhradiť. Snažím sa so zákazníkmi férovo vychádzať a myslím si, že ľudia tú úprimnosť cítia. A keď mi niekto napíše, že pozri, táto ťa kopíruje, tak odpoviem, kto môže mňa kopírovať? Kopíruje predsa prírodu. Ja sa za to nehnevám, nie je dôvod.

 

 

 

 

 

Máte úžasný prístup a určite aj vďaka tomu máte výborné hodnotenia na SAShE. Zákazníci vám totiž nenechajú len päť hviezdičiek, no často vám napíšu aj nejaké milé slovné hodnotenie. Čo pre vás znamená takáto spätná väzba od ľudí?

Dlho som si na to nemohla zvyknúť. Aj dnes som za to vďačná, no kedysi bola tá vďačnosť fakt prehnaná. Pripadala som si, že toto nie je ani možné. Ľudia mi často píšu aj do správ alebo mi niekedy príde darček poštou. Minule mi prišli sušené bylinky, lebo som sa v jednom žurnáli sťažovala, že nemám ísť kedy na bylinky. Preto ja aj všade hovorím, že na SAShE chodia iní ľudia. Tam nejde človek, čo nie je ľudský a neváži si tvorenie. Zákazníci sa mi často aj vracajú, čo je pre mňa veľmi dôležité.

 

 

Vyzerá to, že vás práca napĺňa a že ste spokojná. Tvoríte doma spolu s mužom vo vašom krásnom ateliéri… znie to ako splnený sen.

Je to splnený sen, ale boli aj krízy. Sú aj krízy, lebo tak, ako vo všetkom, niekedy sa nedarí. Problémy sú, ale ja ich vnímam skôr ako nejaké skúšky, ktoré nás majú niečo naučiť a niekam nás posunúť. Rozčuľovať a trápiť sa nemá význam. Ale áno, nie je to len idylka. Posledné dva týždne som nemala voľnú sobotu ani nedeľu, bola som celé dni v ateliéri. Ale namiesto toho, aby som si povedala “Ježiš, ja musím ísť zas do roboty…”, tak si tam radšej zapálim sviečku, dám si konáriky do vázy a urobím si to tam pekné. Pustím si podcasty a večer, keď je kríza, už aj pesničky. (smiech)

 

 

 

A hlavne vo dvojici sa to ťahá lepšie.

Áno, snažíme sa navzájom podporovať a nenechať sa padnúť psychicky. Rudko mňa nenechal, aby som sa tu umaľovala a ja zas jeho, aby to vzdal, lebo sám sa učí vytvárať grafiky. Nikdy nebol na kurze a učí sa metódou pokus - omyl. Už je to rok, čo spolu tvoríme. Ja som chcela, aby odišiel z práce už dávno, no on si ešte neveril. Túžil po tom, ale chce to odvahu. Potom, keď prichádzali ženy na kurzy maľovania a začali si od neho kupovať výrobky z dreva, tak si postupne začal veriť.

 

 

 

Za značkou stojíte vy dvaja s mužom a všetko si robíte svojpomocne?

Všetko. Funguje to tak, že ja niečo vymyslím, Rudko sa chytá za hlavu a potom to nejak zrealizuje. (smiech) Ale nie… Ja niečo namaľujem, on to graficky upraví, vytlačí a ja potom šijem a balím. Ja som detailista, takže tie objednávky sa snažím baliť ja, ale on mi pomáha s podacími lístkami a s chodením na poštu sa striedame. Fotím ja, zdieľam a pridávam produkty. On robí s drevom a vyrába sviečky. A ešte som zabudla, že mi chodí prišívať gombíky, lebo ja gombíky nerada prišívam. (smiech)

 

 

 

 

Aké novinky chystáte?

Chystáme obrazy s novým spôsobom upevnenia maľby. Látka sa bude dať jednoducho odčalúniť a oprať. Kedysi som maľovala vrecúška na bylinky a teraz ich plánujeme znova vyrábať, ale s vytlačenými grafikami. Chystáme aj deky alebo prehozy z takého pekného wafľového ľanu. Stále sa to snažím uhrať do tých bytových doplnkov, aby spolu ladili a dopĺňali sa. Pomôže to potom aj pri fotení. Ale v budúcnosti by som chcela znova začať šiť aj oblečenie. Objednala som si kvôli tomu aj nový stroj, aby to bolo kvalitne vypracované.

 

 

Všimla som si, že vám v posledných mesiacoch stúpol počet objednávok. Čomu za to vďačíte?

No SAShE! (smiech) Ale vážne, aj keď napíšem žurnál, vtedy je toho dosť alebo keď sme boli v newslettri nám prišlo veľa objednávok. Jarný vankúš bol pár dní na titulke a bol to náš najpredávanejší jarný výrobok. Ja stále vravím, že SAShE ma podporuje od začiatku a som za to fakt vďačná. Raz mi SAShE aj celkom zavarilo. (smiech) Ručne som vtedy maľovala botanické plagáty s bylinkami, čo bolo fakt náročné. Vtedy som nemala ešte ani ateliér, len doma som to robila v podkroví. Vtedy sa mi predalo tak veľa plagátov, že som nevedela, či sa mám tešiť, alebo mám plakať. (smiech).

 

 

Kto sú vaši obľúbení predajcovia na SAShE?

Rivica, ja zbožňujem tie jej sukne a potom taký pán wlkr, čo vyrába drevené sponky a iné vecičky. A ešte sa mi páči oblečenie byCaldero, majú krásne veci.

 

Zdenke ďakujeme za rozhovor a za možnosť nahliadnuť do jej prekrásnej dielničky. Ak sa vám článok a Zdenkina tvorba páčili, navštívte aj obchodík značky Gnatural na SAShE. :)

 

Komentáre

bylinky Som šťastná, že som si prečítala tento rozhovor a zistila, že existuje taká čistá duša ako ste Vy pani Zdenka. Vy aj Vaša práca, navyše s pánom manželom, je obdivuhodná a tiež Váš spoločný prístup k nej. Tak to má byť!

2023-04-25 12:29:465x

vtacatko.usilo Čarovný žurnál. Teším sa, Zdenka, že som Ťa mohla navnímať a načítať i takto cez riadky Tvojich slov. Veľmi Vám fandím, ale veď to Ty vieš.

2023-04-25 12:33:272x

Gnatural Ďakujem krásne za komentáre a aj Sashe za milú návštevu. Teší ma, že môžem robiť čo ma baví a hlavne, že je tu na Sashe také prajné a ľudské prostredie či už zo strany redakcie, tvoriacich či kupujúcich. Prajem-prajeme aj s Rudkom pekné jarné dni ;)

2023-04-25 20:39:213x

imageB Fantastické, všetko ❤️. Robíte to perfektne :). Veľa šťastia prajem.

2023-04-26 09:36:234x

Domkasviecky Odporúčam naozaj, my sme mamine na 60 objednali obraz a úplne nádhera robí stále radosť. :-)

2023-04-26 13:37:491x

Abreadbag Skvelá Zdenka a Rudko, bolo mi potešením čitať tento žurnál, srdečne vás oboch pozdravujem a verím, že sa s novým strojom bude šiť jedna radosť ❤️ už teraz sa teším na novinky!

2023-04-26 14:39:061x

katari Ďakujem za krásny žurnál i za Vaše krásne výrobky pani Zdenka. Nech sa Vám darí aj naďalej. Všetko dobré Vám želám! ❤️

2023-04-27 13:40:171x

Zapletalka_sk Už dlho vaše vecičky obdivujem, hlavne tie vankúše, to je niečo úžasné :). Teším sa, že som si o vás mohla prečítať pár slov, prajem nech sa vám darí.

2023-04-28 08:19:471x

Sandante to je také milé, človečinou voňajúce, dušu hladkajúce čítanie a pozeranie : )) vďaka zaň redakcii a úžasnej Gnatural dvojici!!!

2023-04-28 13:11:461x

FMdesign Velmi nádherná práce, ze které dýchá láska, cit a pozitivní energie. Přeji hodně štěstí a ať se i nadále daří. :-)

2023-04-28 14:11:451x

Zbrusunove Krásny žurnál. A rozumiem Vám, my sme tiež obidvaja s manželom odišli z pôvodných zamestnaní a pustili sa do nového na "prahu dôchodku". A časť žurnálu ako vyzerá Váš pracovný deň ma potešil, aj u nás taj nejak podobne, dokonca aj časť ked som manžela nahovárala aby odišiel z práce, lebo už to nemá zmysel a tiež váhal, nakoniec to zariadil sám vesmír, prišli zdravotné problémy, pri ktorých už nemohol vykonávať predchádzajúcu prácu a nakoniec sa pustil do toho, čo ho celý život baví. Tak nech sa Vám darí, potešili ste ma týmto rozhovorom.

2023-04-28 20:33:122x

fanco Už mi chýbali tieto žurnály z návštev. :-) Pekný príbeh a naozaj krásna tvorba. Nech sa vám darí.

2023-04-28 20:35:142x

mina289 Krásne čítanie aj Vaša tvorba.

Nech sa Vám darí aj naďalej, prajem veľa úspechov a spokojných zákazníkov :-)

2023-04-29 21:43:191x

Gnatural @imageB

@Domcasviecky

@Abreadbag

@katari

@Zapletalka_sk

@Sandante

@FMdesign

@Zbrusunove

@fanco

@mina289

Ďakujem...ďakujeme aj s mojim mužom za tak krásne slová a priania a podporu. Veľmi si to ceníme a budeme sa snažiť naďalej tvoriť a vymýšľať nové veci v súľade s prírodou, Aj my vám prajeme tým čo tvoríte veľa radosti z tvorenia a tým čo nakupujete, aby vám tie vecičky ktoré si na Sashe kupujete, prinášali dlho radosť a takú tú pridanú hodnotu okrem úžitku. Možno taký ten dobrý pocit...;)

2023-05-02 11:54:285x

duvlaska Velmi pekne napísané. Dnešný deň som mala taký zvláštny až melancholický a tento článok ma opravdu potešil. Dakujem. Vaša práca je velmi pekná, pozitívna a inšpiratívna. Nech sa vám darí. Dakujem este raz za vaše povzbudzujúce pekné slová, ktoré sú cítiť z vášho príbehu.

2023-05-02 20:25:321x

adrika1 Milá Zdenka, fakt super - nejdem opakovať, čo predo mnou napísali krásne iní ľudia. Ja ešte vidím veľkú pridanú hodnotu v tom, že Vám muž takto pomáha a drží s Vami. Vo dvojici to ide fakt lepšie:) a v dnešných časoch ani nehovorím...

2023-05-04 11:52:361x

Evinaeva mily a srdecny rozhovor. Prajem vsetko dobre a musim Vam pochvalit atelier. Nadhera. Aj ja chcem take pracovne prostredie :-))

Mate uzasny vkus mne dusi lahodiaci

2023-05-04 13:25:301x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Obraz - vtáči zob - 12922760_Obraz - vtáči zob by Gnatural
 3 komentárov
 Páči sa 103 ľudom
25 €
 - Drevený svietnik so špagátom natur - 14809178_Drevený svietnik so špagátom natur by Gnatural
 2 komentárov
 Páči sa 64 ľudom
16 €
 - Sviečka zo včelieho vosku 24cm - 15303526_Sviečka zo včelieho vosku 24cm by Gnatural
 Páči sa 54 ľudom
2,20 €
 - Drevený svietnik s kovom - 15679308_Drevený svietnik s kovom by Gnatural
 Páči sa 72 ľudom
25 €
 - Ľanový vankúš bylinky - 15679278_Ľanový vankúš bylinky by Gnatural
 Páči sa 60 ľudom
26 €
 - Vankúš jarný veniec - 15350866_Vankúš jarný veniec by Gnatural
 2 komentárov
 Páči sa 130 ľudom
20 €
 - Vankúš snežienky - 15383348_Vankúš snežienky by Gnatural
 Páči sa 62 ľudom
18 €
 - Ľanový vankúš papraď - olivová farba - 15733173_Ľanový vankúš papraď - olivová farba by Gnatural
 1 komentárov
 Páči sa 60 ľudom
26 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte