Žurnál+

Formulár o dopade pandémie Covid-19

P
SAShE.sk910 predaných ks, 518 hodnotení

SAShE.sk . » Rady predajcom / 2020-10-17 22:13:02 /  11 komentárov / 39 lajkov

Milí SAShE predajcovia, niektorí ste možno zaregistrovali, že Ministerstvo kultúry vytvorilo formulár, ktorého cieľom je zmapovať dopad pandémie Covid-19 na pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Ak ste o tom ešte nepočuli a tento formulár ste nevyplnili, nájdete ho TU.

 

 

Prečo je vyplnenie tohto dotazníka dôležité? Vďaka týmto informáciám bude možné stanoviť, koľko peňazí bude potrebných na zmiernenie dopadu, ktorý má pandémia práve na vás - tvorcov, remeselníkov, umelcov, dizajnérov... Prieskum pomôže zistiť, aká veľká je vlastne kultúrna a umelecká komunita, čomu sa venuje a koľko finančných prostriedkov v nej chýba.

 

Formulár je potrebné vyplniť do 19.10.2020.

 

Link na formulár

Link na video

 

Spolu to zvládneme. ♥

Komentáre

remix je to dobrovoľné, ale niekomu sa zdá, že formulár vyplnilo málo ľudí, tak asi preto na to tlačia...podľa mňa, keby bol jednoduchší, tak ho vyplnia viacerí... v porovnaní so žiadosťou o podporu pre živnostníkov je toto

veľmi komplikované

2020-10-17 18:25:151x

S_ako_sperk Ďakujem readakcii sashe, že na môj podnet zverejnila tento formulár i tu na sashe, kde sa združuje veľa tvorivých autorov. Ministerstvo nám dalo na vyplnenie formulára veľmi krátky čas (cca týždeň, aby sme sa o ňom dozvedeli a vyplnili ho). Ja som sa o ňom dozvedela cez e-mail od slovenskej výtvarnej únie, kde sa o tom píše viac - podotýkam, že formulár nie je povinné vypĺňať, ale každý tak koná dobrovoľne. Tento štát nemá do dnešného dňa k dispozícii žiadnu oficiálnu databázu ľudí pracujúcich v kultúrnom odvetví a v kreatívnom priemysle. Všetko sú to len neoficiálne zdroje alebo čriepky, ktoré tvoria neziskové organizácie, občianske združenia, cechy, komunity a iné spoločenstvá. Preto je tento formulár doposiaľ jediná šanca od štátu, ako túto databázu vytvoriť a adresne a vecne tak predložiť jednotlivým štatutárom a schvaľovateľom návrh o pomoc počas korona krízy. Všeobecne v slovenskej spoločnosti totiž stále pretrváva názor, že kultúra a umenie sú pre nás nepotrebné a kultúra je tým pádom stále na chvoste, čo sa týka prideľovania financií zo strany štátu. Odhady pritom ukazujú, že v kultúre pracuje viac ľudí ako v automobilovom priemysle. Problém je v tom, že ministerstvo nám na to dalo málo času a mnohí pracovníci, ktorí podľa zoznamu z formulára (veď si to preštudujte sami) do odvetvia kultúry alebo kreatívneho priemyslu patria o tom ani nevedia, takže sa to ku nim ani nedostane. Ale ja nie som politologička ani úradníčka. Som zlatníčka / šperkárka / výtvarníčka, ktorá tak ako mnohí "vďaka" korone prišla o zákazky a teda o "chlieb môj každodenný". V ďalšom komentári pripájam spomínané obšírnejšie informácie od SVÚ ohľadom vyplnenia formulára.

2020-10-17 21:48:537x

S_ako_sperk Milí priatelia,

v posledných dňoch sa množia dotazy ohľadom vyplňovania formuláru Ministerstva kultúry, ktorý mapuje pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle (KKP):

http://www.culture.gov.sk/ministerstvo/covid-19/formular-3a2.html

Venujte prosím pozornosť inštrukciám uvedeným nižšie, prosíme Vás o vyplnenie do 19.10.

Vážené kolegyne a kolegovia,

chceme sa s Vami podeliť o praktické informácie k vyplneniu formulára MK, ktoré máme od pána Smolku, jedného z iniciátorov listu premiérovi.

Volal mu pán Taliga z MK, a veľmi nás prosí o nasledovné k dotazníku - formuláru:

1) chápme, že panie na infolinke MK sú tiež len ľudia, sú zahltené návalom telefonátov, a možno niekedy nevedia úplne adresne vyhodnotiť, čo sa pýtame, a o možno nie úplne správne odpovedajú... TEDA - zásadné info priamo od zdroja sú tu:

2) Formulár vypĺňa KAŽDÝ subjekt, ktorý mal v roku 2019 akýkoľvek príjem z činnosti v kultúre, a je úplne jedno, či to bol hlavný alebo vedľajší príjem, alebo súbeh, alebo "prilepšenie". Taktiež, ak máte ako osoba viacero sro, oz, alebo ste mali tento príjem aj ako fyz. osoba, za každý takýto subjekt treba vypĺňať, aj keby ste ich mali 300!

3) Týka sa to akýchkoľvek umeleckých činností, služieb, remesiel, teda, umelci, technici, agentúry, manažéri, produkční, hudobníci, výtvarníci, architekti, herci, tanečníci, dídžeji, ľudia od eventov, pomocníci, nosič, firmy, neziskovky, VŠETCI.

4) Tento formulár slúži na zber dát, nie je to žiadna žiadosť o pomoc či kompenzáciu, tie výzvy budú nasledovať až po tomto formulári. Teda, vyplňte ho aj tí, ktorí nie ste zasiahnutí koronakrízou, a ani nič žiadať nechcete a nebudete. Je to formulár, ktorý má združiť, pomenovať a zatriediť VŠETKY subjekty pracujúce akýmkoľvek spôsobom v KKP v SR, a v druhom rade má odhadnúť pokles tejto práce a príjmu v tomto roku.

5) Bolo nešťastne odkomunikované, že existujú nejaké "kompletne a nekompletne" vyplnené formuláre: všetky, ktoré boli odoslané, boli v poriadku. Práve preto, že sú vo formulári povinné a nepovinné kolónky, MK samozrejme, nečaká, že všetky kolónky sme schopní všetci 100% vyplniť, je to zisťovací dotazník, nie daňové priznanie!

6) Zrekapitulujem - prosím, toto je v tejto chvíli najzásadnejšie, prosím, zabudnime na "výklady" k formuláru, ktoré sa tu množia - formulár vypĺňajú všetky fyzické osoby, právnické osoby, aj iné subjekty, všetky kolónky nie sú povinné, nie je to formulár na žiadanie pomoci, a je to formulár pre VŠETKY druhy umení, manažérskych a obslužných profesií, a tiež aj všetkých remesiel v KKP.

S pozdravom

Pavol Kráľ,

predseda Slovenskej výtvarnej únie

2020-10-17 21:49:155x

LUCIArt Formulár vôbec nie je zložitý a ak to pomôže aspoň trochu dobrej veci a teda presvedčiť mnohých, že kultúra, umenie a pripájam aj remeslo (pretože aj toho sa formulár týka) sú pre nás potrebné a dôležité, tak to prosím spravme. Nech vedia, koľko nás skutočne je a čo všetko robíme a čo všetko sme stratili počas tohto obdobia...

2020-10-18 00:19:493x

S_ako_sperk To isté som na daňovom úrade absolvovala i ja, lež v našej krajine to funguje tak, že pravá ruka nevie čo robí ľavá - to znamená úrady nie sú medzi sebou navzájom prepojené, neposielajú alebo nevymieňajú si ani elektronické údaje o občanoch či svoju databázu. Na teoretickej úrovni to možno funguje ale v praxi nie! Ako som písala, všetko sú to len čriepky o možných počtoch v tom a tom obore týkajúcom sa kultúry, ale doposiaľ si to nikto z vlády nedal všetko jasne a relevantne dohromady. Bohužiaľ je to kocúrkovo, bordel, chaos - nazvite si to ako chcete, ale je to realita ako v tejto krajine žijeme. A informácia, že do formulára sa majú zapojiť všetci, aj tí najmenej podstatní pracovníci v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu vysvetľuje ľuďom to, že napr. aj taký nosič hudobnej aparatúry je zapojený do tohto kultúrneho diania. Táto informácia však neznamená, že formulár je povinné vypĺňať, je to na dobrovoľnej báze - toť ČÍTANIE S POROZUMENÍM! Váš zamestnávateľ v tomto ohľade nekonal správne a je len na vás zamestnancoch, ako sa k tomu postavíte, pretože dopátrať sa relevantných a pravdivých informácií v tejto veci nie je až tak zložité.

2020-10-18 11:40:123x

suzina Milá @Alenka.Maxova neviem síce z vašich komentárov kedy ste si DIČ vybavovali ale moja osobná skúsenosť v prípade žiadosti o DIČ na úradoch v Bratislave bola taká, že sa ma pani zamestnankyňa opýtala, či moja tvorba nespadá pod živnosť, ja som sa išla informovať a poradiť s ňou miesto toho mi strčila do ruky lajster papierov povedala kde mám čo vyplniť a do mesiaca mi prišla kartička... to chcem podotknúť, že v tom čase som začínala a skutočne skladala dva komponenty do jednej náušničky, žiadna umelecká tvorba. Kartička mi dorazila tj. zaevidovanie prebehlo bez akýchkoľvek problémov... mne to však nedalo a pátrala som viac a viac... nakoniec som navštívila úrady v mieste trvalého bydliska, a tam mi povedali, že moja tvorba spadá pod živnosť... na moju otázku, že prečo mi to teda bolo vydané a čo v prípade kontroly, tak mi sami nevedeli odpovedať, že oni nevedia ako prebieha samotná kontrola na nejakých trhoch. Chcela som teda registráciu na DIČ zrušiť a oni sa čudovali prečo, že však nech si to nechám, že to je jedno, že si mám zabezpečiť živnostenské oprávnenie... čiže toľko k tejto diskusii o databáze a o tom asi aká je presná.... ;) Čo sa týka vašej diskusii s S_ako_sperk, snažila sa vám len vysvetliť, že uvedená firma pre ktorú pracujete (je jedno či ako SZČO, na DIČ alebo ako zamestnanec) vám to núti na základe ich rozhodnutia, nie rozhodnutia úradov, podobnú skúsenosť (v inom smere) mal nedávno môj priateľ, kedy všetci z danej firmy pracujúci na živnosť dostali povinné pokyny ktoré však štát nestanovil ako povinné, priateľ sa spýtať čo v prípade ak to neurobia... tak im vedenie nepriamo naznačilo, že v tom prípade za daný mesiac neuvidia peniaze.... či to je fér nie, ale na takéto praktiky je potrebné, aby ste v danej firme (keďže predpokladám, že tam nešijete ako jediná) boli viacerý čo budú firmu konfrontovať s daným prístupom. Jeden človek veľa vody nenamúti. Mimochodom v marci/apríli sa vypisovali žiadosti o odškodnenie pre všetky stratové firmy resp. podnikateľov na základe určitých kritérií, nie len pre ľudí v kultúrnom odvetví a v kreatívnom priemysle. V tom je ten zásadný rozdiel, keďže napríklad ja mám živnosť na výrobu bižutérie, tak napríklad do tejto kategórie aktuálne nespadám :) Takže len koľko k tomu v skratke...

2020-10-18 14:35:015x

Alenka.Maxova @suzina, asi sa nerozumieme....Je jedno, či máte dič, ičo, slobodné povolanie, živnosť alebo ste s.r.o. To, čo robíte je nejak definované - vymyslím si, výroba bižutérie, zvuková technika, výroba kostýmov, herec, dramaturg, bla bla. Nemôžete splietať príjem z tejto činnosti napríklad s prácou v obchode. Ak máte zmluvy o dielo, alebo pracujete na základe autorských zmlúv, aj tam je jasne definované o čo ide, za čo dostávate peniaze a teda či ste umelec - maliar, výrobca bižutérie, osvetlovač, alebo ste žena pracujúca v mäsokombináte. Takže pre mňa argument, že štát nevie koľko nás je, je neopodstatnený. Robia mnohí umelci robia na čierno?? Že štát ani nevie koľko ich je? Aké zmluvy majú, resp.aké FA vystavujú, že štát nevie koľko ľudí sa radí pod umeleckú činnosť? Je to prosto celé divné a zaváňa to niečim. A zopakujem - šírenie prepotrebného dotazníka na sociálnej sieti, plus lehota na vyplnenie 7 dní, je ďalší bod, ktorý stojí za zamyslenie. Želám všetkým umelcom, aby boli správne "sčítaní" na základe dotazníka a snáď im to k niečomu aj reálne bude...

2020-10-18 15:08:20

suzina @Alenka.Maxova mojim vyjadrením som vám chcela poukázať, že slobodné povolanie tj. fungovanie na DIČ, má v tomto štáte diery a nie je jasne definované tak ako tvrdíte, dajú vám ho "na čokoľvek" nie každý úradník v danej inštitúcii sa tomu rozumie, bohužiaľ. Mala som možnosť zažiť na vlastnej koži.... čiže tie dáta v tomto prípade môžu byť skutočne skreslené... tiež nie každý má zmluvy o dielo, či pracujú na základe autorský zmlúv... Mimochodom vy si skutočne myslíte, že štát kontroluje každú jednu zmluvu, či faktúru? Do daňového priznania sa uvádza všeobecný príjem, nie jednotlivé FA, čiže pokiaľ úrad nebude mať podozrenie na okrádanie na daniach, či podnet napr. od kupujúceho nemá dôvod vaše faktúry kontrolovať. Je úplne logické, že na to aby štát nejaké opatrenia spravil musí mať aj nejaký prehľad o tých ľuďoch. Veď len ako živnostník musíte vedieť, že aj keď máte viacero predmetov podnikania a z toho jeden na nejakú umeleckú činnosť a ďalšie, ktoré vôbec nemusia súvisieť s umeleckou činnosťou, tak pred štátom figurujete predsa pod jedným IČO-m a DIČ.

2020-10-18 16:50:294x

Alenka.Maxova @suzina, fajn...odbočím. Ak nás je v umení cca 200.000, pričom pochybujem, že sa tento dotazník dostane aspoň k polovici ľudí, bude hodnoverný a skutočne bude riešiť naše problémy? Keďže sa stretávam s umelcami a nie každému prišiel zozdielaný email, alebo nie každý má sociálne siete, je to naozaj relevantný dotazník? Podľa mňa to má veľké medzery a nič sa ním nevyrieši. Ale môžeme sa o to pokúsiť....sama som ho rozposielala ďalej, ale nie som tak naivná, aby som verila, že sa tým niečo dosiahne. No ako píšem, môžeme to skúsiť.

2020-10-18 17:36:34

S_ako_sperk Všetko dôležité k tejto veci som už napísala. Ďakujem Suzine, že pochopila čo som napísala. Na daňovom ohľadom získania DIČ ako SZČO - umelec v slobodnom povolaní mám s vecou veľmi podobné skúsenosti. Úradníci v tom majú chaos a do dnešnej doby každému, kto odo mňa DIČ potrebuje vysvetľujem, že IČO nemá, fungujem ako slobodný umelec, a teda každý len krúti hlavou. Na daňový úrad sa teda spoliehať v tomto smere netreba a ohľadom tejto veci (formulár a získanie databázy pracovníkov kultúry) je potrebné pozrieť sa i do minulosti - kde v bývalom režime boli umelci oslobodení od dane. Po prevrate padol ich štatút a trvalo až necelých 30 rokov po revolúcii, kedy sa v zákone znova zadefinoval štatút umelca. Na veci je potrebné nazerať širokospektrálne a človek pochopí, prečo je v tom celom taký bordel. A ako som už napísala, áno tento dotazník sa nedostane ku všetkým zainteresovaným osobám, ministerstvo na neho vyčlenilo veľmi krátku dobu, mal prísť už skôr a mali sa využiť masívnejšie a adresnejšie spôsoby jeho prezentácie a informovanosti o ňom, ale my jednotlivci pracujúci v kultúre s tým ako to bolo nastavené nič nezmôžeme. Takže či budú informácie z neho získané naozaj relevantné, to neviem.

2020-10-18 23:34:291x

suzina tak o relevantnosti dotazníka snáď hovorí aj kampaň, ktorú som postrehla včera v televízii na RTVS, za ktorou stojí ministerstvo kultúry, asi toľko k tomu... :) Pekný deň.

2020-10-19 09:51:051x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »