Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

Matúš Pokorný: Chlapec, ktorý tvorí, aby pomohol chorému bratovi

SAShE.sk . » Redakcia / 2018-11-12 06:00:00 /  6 komentárov / 107 lajkov / 2207x zobrazený

Tentokrát vám chceme predstaviť silný príbeh dvoch bratov, ktorý nás chytil za srdce. Matúš Pokorný má 11 rokov a svoj voľný čas trávi inak, ako väčšina detí v jeho veku. Venuje sa ručnej tvorbe preto, aby mohol pomôcť ťažko chorému bratovi Kubkovi. Zoznámte sa s jeho príbehom a pomôžte nám šíriť ho ďalej!

 

Odovzdávanie cien LEAF Award 2016, Foto: Daniel Dluhý, Zdroj: award.leaf.sk

 

Pre niektorých predajcov je rukodielna tvorba koníčkom, pre iných zamestnaním a splneným snom. Jedenásťročný Matúš tvorí preto, aby zarobil peniažky na rehabilitačnú liečbu v hyperbarickej komore pre brata Kubka. Diagnostikovali mu DMO spastickú kvadruparézu. Znamená to, že je úplne pripútaný na lôžko, nevie chodiť, sedieť, jesť, piť ani rozprávať. Pred dvoma rokmi si Matúš na SAShE otvoril obchodík Didlo, ku ktorému sa časom pridali ďalšie dva. Keď nie je v škole alebo nerobí domáce úlohy, vyrába sviečky, magnetky, maľované hrnčeky, mydelničky, či krabičky s motívom Ježka so srdiečkom. 

 

Finalisti LEAF Award 2016, Foto: Daniel Dluhý, Zdroj: award.leaf.sk

 

V roku 2016 Matúš získal LEAF Award za projekt : "Ako Maťko pomáha Kubkovi". Je to ocenenie pre talentovaných študentov, ktorí svojimi nápadmi inšpirujú a pomáhajú zlepšiť život svojho okolia. Matúšovej rodine toto ocenenie pomohlo s medializáciou ťažkej situácie, v ktorej sa ocitli. Vďaka tomu sa podarilo vyriešiť problém s nedostatkom financií na plienky pre Kubka. Majú však nový cieľ. Chceli by mu zabezpečiť liečbu v hyberbolickej komore, kde sa môžu tlakom vzduchu prekrviť miesta v jeho mozgu, ktoré nepoužíva. Minúta v komore stojí cca 1 euro, preto sa rodina snaží získať doslova každé jedno.

 

Matúš a Saša Miklášová na LEAF Award 2018, Zdroj: Vymydli si

 

 

Matúšove výrobky

Ježko so srdiečkom sa stal "tvárou" mnohých Matúšových výrobkov. Nakreslila ho Matúšova mamina a symbolizuje vnútornú zraniteľnosť aj napriek pichliačom na povrchu. Ježko je tiež symbolom OZ Čarovný prútik, prostredníctvom ktorého Matúšovi rodičia pomáhajú ďalším rodinám, ktoré bojujú s týmto ochorením. 

Matúš vyrába rôzne maličkosti pre potešenie malých aj veľkých. Za dva roky pôsobenia na SAShE sa jeho ponuka rozrástla do troch obchodíkov. Najväčšia paleta jeho výrobkov je zastúpená v obchodíku Didlo, kde ponúka ručne pletené košíky, záložky, podložky, šálky, prstene či sviečky. V ďalších dvoch obchodíkoch nájdete milé magnetky a keramické mydelničky. 

 

 

Pokiaľ by ste Matúšovu snahu chceli podporiť ale neviete si vybrať, možno vás zaujme jeho novinka, ktorú nazval NIČ. NIČ je vyrobené z ničoho, takže Matúš vám naozaj nič nepošle! Ušetríte za poštovné a on neminie žiaden materiál, takže "výroba" je eko :) Svoje NIČ popísal ako "pokoj, zabalený v darčekovom papieri, recept ku šťastiu a pokoju na duši."

Malé NIČ kúpite za 5 € a veľké NIČ za 10€. 

 

Za týmto príbehom stojí veľké úsilie Matúša i jeho rodičov. Nemajú to ľahké, ale nevzdali sa a bojujú, preto sme sa vzdali nároku na províziu a všetky peniažky za predaj putujú rodine. Ak chcete pomôcť aj vy, navštívte Matúšove obchodíky a vyberte si niečo milé:

 

sashe.sk/Didlo ››

sashe.sk/tuMas ››

sashe.sk/JoMaJaMa ››

 

Kúpou Matúšových výrobkov môžete pomôcť Kubkovi dostať sa aspoň o malý krok vpred. Podporiť ich môžete aj zdieľaním tohto článku. V mene Matúša a jeho rodičov ďakujeme!

 

Zdroj: Vymydli si

Komentáre

YARN Matúša som videla aj v telke, viem čo to obnáša, sama sa starám o ťažko postihnutého syna. Prajem veľ síl.

2018-11-11 10:14:231x

SkusimTo úžasný braček, nech sa darí...

2018-11-11 12:06:551x

Naturalia Užasný braček....držim palce...nech sa darí

2018-11-12 09:26:18

Brink :-* velmi pekne. Nic ma dostalo! :-)) prosim si jedno velke :-D

2018-11-13 11:38:551x

DARTASKA Super! Držím palce :).

2018-11-16 14:56:55

ArtByLili Mať takéhoto brata, beriem ťavšetkými desiatimi!

2018-11-19 09:05:44

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
853 predaných ks, 497 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »