Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – Zoznámte sa s technikou!

Prečo sa nepustiť do niečoho nového? Top tvorcovia zo SAShE.sk pre vás mapujú momentálne najzaujímavejšie handamde techniky, plus trochu klasiky!

Zoznámte sa s technikou: Šitie

SAShE.sk . » Blogy / 2015-03-20 13:31:00 /  31 komentárov / 208 lajkov / 12588x zobrazený

Tento článok by mal pomôcť všetkým vám, ktoré so šitím laškujete, láka vás, alebo naopak ste hrdou majiteľkou novučkého šijacieho stroja a máte pred ním rešpekt. Netreba, stroj je kamarát!

Pár historických faktov

Odievať sa a teda šiť, musel začať človek zároveň so stratou osrstenia, čiže o najstaršom remesle by sa dali viesť polemiky. Odev najskôr spĺňal funkciu ochrannú, až neskôr sa pridala estetika a k slovu sa dostáva móda. Po dlhom čase keď sa šilo iba ručne na scénu prichádza šijací stroj a prekvapivo prvé zmienky siahajú až do roku 1791, keď si britský vynálezca Thomas Saint ako prvý nechal patentovať dizajn šijacieho stroja.

V popredí stojí samozrejme Isaac Singer, ktorý dostal na šijací stroj americký patent roku 1845 a použil na ňom niekoľko prvkov z už existujúcich strojov. Prehral síce súdny spor s Eliasom Howem, jedným z predchodcov, finančne ho musel odškodniť, no i tak sa stal synonymom pre šijací stroj práve Singer, ktorý ich sprístupnil širokej verejnosti.

Singerky mali niekoľko šikovných vylepšení, napríklad rovnú ihlu namiesto zahnutej, a boli uspôsobené na domáce šitie. Jeden z  prvých modelov, ktorý sa dokonca už vtedy predával na splátky, sa volal "Turtle Back" (angl. korytnačí chrbát). 

Turtle Back od značky Singer

 

Roku 1946 vstupuje do hry Japonec, majiteľ koncernu Kiichir Toyod a značka Toyota je na trhu dodnes. Japonskí, nemeckí a švajčiarski výrobcovia strojov sú v súčastnosti veľmi populárni. 

 

Móda

Odievanie/móda je pestrá ako spoločenstvá ľudí samé. Módu poznali už Egypťania, z odevov Grékov a Rimanov čerpal námet empír, po tom ako baroko rozpútalo bujaro-ozdobné šialenstvo a každá módna vlna sa líšila od svojej predchodkyne zásadne a s príchodom priemyselnej revolúcie vybudoval i na tom svoje impérium textilný priemysel.

Na samom vrchole sídli niekoľko osobností, pojmov – módnych domov. Mená ako Chanel, Versace, Dolce & Gabbana, Valentino, Lagerfeld pozná snáď každý. Každoročné veľkolepé módne prehliadky Haute Couture /v doslovnom preklade vysoké šitie/ môžu byť pre niekoho oslavou konzumu a zdrojom otázok typu pre koho to je, keď sa v tom nedá chodiť po ulici, no pre krajčírov a fanúšikov módy a odievania, je to oslava jedného druhu umenia, ľudskej zručnosti a tej dlhej cesty, ktorú človek prešiel od prvých koží, ktoré zošil aby mu nebola zima keď sa vzdialil od ohňa, až po dnes.

 

Zaujímaví tvorcovia

Delpozo - Španielsko 

Naprojektovať bombastický ohromujúce šaty alebo puristicky čistý a na prvý pohľad jednoduchý odev, ktorý evokuje kvapku vody, či stĺpček dymu viac ako bežné „šaty“, je rovnako veľké umenie, strih je to tajomstvo a kľúč k úspechu, ktorý treba vedieť používať.

V tomto smere ma zaujala značka Delpozo, ktorú v roku 1974 založil v španielskom Madride Jesús del Pozo. Nositeľné a predsa zaujímavo tvorené oblečenie tejto značky je akoby kompromisom medzi Haute Couture a klasikou.

 

 

AtelierDeCouture - Slovensko 

Keď sme pri veľkom šití, veľkej móde, spoločenských šatách, určite spomeňme AtelierDeCouture, ktorý sa na Sashe.sk prezentuje precíznou prácou, vkusom a zvládnutým krajčírskym umením. Za značkou stojí módna návrhárka Jarka Wurll Kočanová, ktorá žije a tvorí v Cabove. Osobne sa mi páči v jej tvorbe veľký podiel ručnej práce, použitie výšivky, i tej ktorá vychádza z tradičnej ľudovej.

 

 

Sugkrasisa - Česká republika

Strih je kľúč, ako som spomínala a preto mi je veľmi sympatická tvorba Kateřiny Jurišić z Ostravy, autorky značky Sugkrasisa.

Zvláštnosť názvu svojej značky vysvetľuje výstižnými slovami pre každý druh činnosti, ktorá vyžaduje srdce: „...co znamená slovo Sugkrasisa. Někde na začátku této cesty jsem na něj narazila při čtení knížky. Tam bylo použito jako název pro druh lásky...takové lásky, kdy pro objekt své lásky uděláte cokoliv. Údajně to slovo vychází ze starořečtiny. Mohli bychom dlouho debatovat o negativních strankách takových emocí, ale já se rozhodla všímat si té obrovské vášně a vytrvalostí.“

Autorkine šaty sú výrazne ženské, neprekombinované, strihovo zaujímavé.

 

Ololo - Slovensko 

Šitie nie sú iba odevy, šikovné ruky, hlavu a zapálené srdce treba mať i pri šití mnohých iných druhov výrobkov z látok. Patchworkové deky a iné výrobky zhotovované touto náročnou technikou, textilné hračky, bytový textil, tašky, kabelky, taštičky...

Tie doplnené aj o iné techniky, najčastejšie výšivky a aplikácie, ponúka i moja Ololo značka. Moja cesta bola akopy opačná, mravčími krokmi sa naučiť šiť na takej úrovni aby som mohla prevádzkovať vlastné krajčírstvo a potom nasledovalo stretnutie s handmade svetom a vykročenie k menším projektom, no konečne s vlastným návrhom a prevedením. Láska k prírode sa prejavuje v motívoch rastlín a stromov, ktoré rada používam.

 

V ostatnom čase ma zaujala tvorba, ktorú volám /čiste interne/ oslava šijacieho stroja. Neskutočné výšivky prevedené šijacím strojom.

 

Nike Schroeder - Nemecko 

Momentky z bežného života, či detaily ľudských tiel, portréty najčastejšie zachytáva Nike Schroeder, umelkyňa, ktorá presídlila z Berlína do LA v Spojených štátoch. Vytvorila si vlastný štýl, typický dlhými nezačistenými niťami vedenými na povrchu prác.

 

 

Cathy Cullis - Veľká Británia

O niečo viac štylizovanú tvorbu má Cathy Cullis z Veľkej Británie. Umelkyňa je DaVinciovský typ človeka - aj maliarka a spisovateľka - a venuje sa i šitiu, podobným výšivkam strojom. Jej tvorba je veľmi komplexná, typická so spoločnými znakmi v každej technike.

Obe dámy publikujú a vystavujú v mnohých krajinách.

 

Tea Rose Home - Spojené štáty

„My“ sme však ešte na začiatku, naberáme odvahu a hľadáme inšpiráciu. Do pozornosti dávam tvorbu tejto milej blogerky, Sachiko,  z Utahu, USA. Sama považuje za dôležité spomenúť, že je šťastná, má rodinu a ukázať svetu ako hravo pristupuje k textilu a odevom a to mi je sympatické :) Na svojom blogu Tea Rose Home prerába veľké pánske tričká na ženské romantické topíky, šije maličkosti do domácnosti, hračky, malé ozdoby či oblečenie pre svoje deti. 

 

Ako začať? 

Späť k vám. Nech už ste majiteľkou nového moderného šijacieho stroja, niečoho podedeného, či dokonca ešte funkčnej singerky po babičke, dôležitá je vaša chuť, nadšenie, či len túžba zhotoviť si niečo sama.

Dôležitých je pár jednoduchých zásad, ktoré sa snažíme dodržiavať od začiatku, aby sme sa pri práci nezdržiavali a neskôr nedemotivovali zbavovaním sa zlých návykov. Ak ste v škole mali radi geometriu a kreslenie, máte predstavivosť, máte aj obrovskú výhodu, pretože idete z veci v podstate dvojrozmernej /látka = šírka + dĺžka/ vyrábať vo väčšine prípadov veci trojrozmerné – nohavičky pre dieťa, jednoduchú blúzičku na leto pre vás a krok za krokom kam sa vám až bude chcieť :)

Odporúčam začať pri tých dvoch rozmeroch, zobrať kus pevnejšej bavlnenej látky a snažiť sa zahnúť okraje. Či už naúzko alebo ozdobne ďalej od kraja, výsledkom môže byť obrus hoci na letný záhradný stôl. Na kvetovanej látke sa stratí i pár prvých nedokonalostí. Je dobre ak si uvedomíte, že sa musíte naučiť ovládať pedál a teda je prvou métou naučiť sa šiť, ovládať stroj, pomaly. Pomaly a kvalitne :) Je to ako s autom, nováčik tiež nejde na prvej jazde na diaľnicu. Najskôr technika práce, potom rýchlosť.

Odporúčať konkrétnu značku stroja je ťažké, veľmi dobré rady nájdete na tejto stránke. Vypichla by som hlavne tú o funkciách šijacieho stroja. Netreba sa dať ohúriť tým, že stroj má 30 ozdobných stehov, ak sa chcete prepracovať k šitiu kostýmov a spoločenských šiat, skutočne ich nevyužijete. Naopak, ak plánujete šiť deťom, bytový textil, hračky a podobne, to, že váš stroj vyšíva kačičky a kvetinky len uvítate. Rady predajcov zo Sashe a ich skúsenosť s určitým typom nájdete aj vo viacerých diskusiách na SAShE fóre, napríklad tu alebo tu.

Pochvalné recenzie od čitateliek sa dajú na internete nájsť na knihu, ktorá vyšla v češtine a predáva ju i Martinus -  Láska na první steh. Kniha zrozumiteľnou formou a civilným slovníkom tvorí školu šitia pre začiatočníkov.

 

     

Dva z mnohých typov strojov nafrekventovanejšie spomínaných značiek Janome a Bernina

 

Základné vybavenie

Okrem stroja budete potrebovať aj príslušenstvo: 

Najzákladnejšie pomôcky a súčiastky k šijaciemu stroju: 1. rôzne druhy pätiek, 2. cievky na návin spodných nití, 3. ihly v rôznej hrúbke, 4. nožničky na začiťovanie práce

 

Bez čoho by to nešlo: 1. krajčírsky meter, 2. nožnice na papier - strihanie strihov, 3. nožnice na látku, 4. nite - vo väčších návinoch neutrálne farby, v menších dokupujeme špeciálne odtiene na šitie odevu zvonku, ozdobné štepovanie a podobne, 5. krajčírske kriedy

Toto sú pomôcky, ktoré hravo nakúpite v každej galantérii a obchode, ktorý predáva šijacie stroje. Špeciálne galantérne kúsky, karabínky, popruhy, zipsy, kovania nakúpite keď na to príde čas na Sashe napríklad v Yasmineshop.

 

Dobré rady pre začiatočníkov

 1. Šijeme a zároveň žehlíme! Žehlička je krajčírov nerozlučný pomocník a pracovať bez nej je paradoxne pomalšie, pretože predžehlenú záložku zvládnete podstatne ľahšie ako keď zápasíme s materiálom popri šití.
   
 2. Náradie: používame zvlášť nožnice na strihanie papiera a zvlášť na látky. Papier otupuje ostrie a trápiť sa s vystrihovaním kvôli tupím nožniciam je zbytočné. Ak sme pokročili, zainvestujeme aj do drahšej strihacej pomôcky. Na odstrih nití pri práci na stroji sú dobré nožničky bez rukoväte z obrázka hore.
   
 3. Ihly do šijacieho stroja: rôzne hrúbky sú na rôzne hrubé materiály, tenká sa vám pri šití hrubej látky zlomí a nie je to nič príjemné, ak ucítite úlomok odfrknutej ihly zlomenej vo veľkej rýchlosti pár cm od oka. Príliš hrubá ihla zanechá ne tenkej látke nepekné dierky a ak napríklad budete musieť párať, čo sa v začiatkoch stáva často, dierok sa už nezbavíte. 
   
 4. Dodržiavame na strihoch odporúčaný smer ukladania strihu na materiál. Značí sa šípkou a znamená, že v smere šípky má ísť /v drvivej väčšine prípadov/osnova látky. To je dĺžka látky, osnovné nite sú tie „nekonečné“ cez ktoré prechádza pri tkaní útok, ktorý vytvorí šírku látky. To isté sa deje i pri úpletoch a elastických materiáloch, tam je to ešte dôležitejšie, väčšinou potrebujeme aby povolili do šírky.

  Pri pevných tkaninách nám síce nejde o pružnosť, no vo výsledku vyzerá odev strihaný správne lepšie ako odev pri ktorom sme anarchisticky, či pre úsporu materiálu kládli diely ako nám prišlo. Útok a osnova majú totiž rozdielne vlastnosti, hrúbka a ďalšie vlastnosti vláken/nití spôsobia to, že látka sa inak "správa" na šírku a inak na dĺžku.
   
 5. Krajčírska krieda je tiež pomocník, označiť si krížikom rubovú stranu materiálu zaručí napríklad to, že neušijete dva pravé rukávy :) Pozor, tzv. mydlová krieda, tá ktorá po prežehlení naparovacou žehličkou mizne, zanechá na tenkých lesklých materiáloch stopu. Zmizne pri prvom praní, no dovtedy vás tam bude mátať.
   
 6. Držíme sa odporúčaných materiálov. Ak šijete podľa časopisu typu Burda napríklad, pri modeloch je odporúčaný najvhodnejší druh látky. Krásnu padavú blúzku nikdy nestvoríme z bavlny za 3,- eurá. Finančne ušetríme, sklamanie z výsledku však túto radosť zoberie :)
   
 7. Na šitie si v začiatkoch nájdite vždy chvíľu keď ste sama a máte pohodu. Nesústredenosť spôsobí to, že preskočíte potrebný krok a musíte sa vracať – párať, párať a zas párať :) 
   
 8. Opravujte odevy, ale...! Keď rodina a známi zistia, že už to trochu ovládate, začnú sa ozývať s drobnými i väčšími prosbami o opravu čohokoľvek zo šatníka. Odhadnite svoje sily, opravovaním, skracovaním a pod. sa dostanete dovnútra odevu šitého profesionálmi a skutočne objavíte vychytávky, ktoré vás posunú dopredu. Na opravy na ktoré sa necítite, viete, že by ste ich nezvládli alebo jednoducho by vás otravovali, sa naučte od začiatku povedať jedno slušné no jednoznačné nie. Ušetríte si tak kopec nervov a času, ktorý viete využiť aj inak ako sebatrýzňou prečo som do toho šla :)
   
 9. Počúvajte stroj. Motor stroja vydáva zvuky a ak váš manžel zvykne spozornieť, keď niečo klepe v aute, to čaká i vás. Ak stroj zmenil zvuk, niečo sa vám nevidí, pátrajte po príčine, spoliehať sa na to, že to prejde samé je cesta ako mu úspešne skrátiť život. Kým máte stroj v záruke, alebo sa predajňa stará o servis, máte kam ísť, inak je dobré vedieť o spoľahlivom mechanikovi pre prípad, že sa vyskytne závada.


Chcete si to vyskúšať?

Teraz si spolu môžeme ušiť malú kapsičku na zips pomocou návodu.

Potrebujeme:

 • látku na vrchné diely. Môže byť pevnejšia, prípadne si vlizelínom vystužíme tenší materiál
 • látku na podšitie
 • vlizelín /výstuž na nažehlenie/ ak uznáme za vhodné. Dostať kúpiť v predajňach s látkami
 • zips
 • šijací stroj vybavený pätkou na všívanie zipsov /každý bežný stroj ju má už v základnej výbave/,
 • špendlíky
 • farebne ladiace nite
 • nožnice

Vystrihneme si diely podľa dĺžky zipsu, tak aby zips presahoval cca 2cm na každej strane. Nažehlíme vlizelín. Našijeme materiál na jadnu stranu zipsu. Môžte najskôr vrchný materiál, potom podšívkový, alebo obidva odrazu, ako si kto trúfne. Ak zvolíme látku so vzorom, v mojom prípade sú to strašidlá, dáme pozor na to, aby tváričky /kvetinky, písmenká, vtáčiky/ smerovali správne!

Rovnako postupujeme na druhej strane zipsu.

Diely si zrovnáme, prežehlíme a v kraji naúzko preštepujeme.

 

Zips čiastočne roztvoríme, vrchné diely položíme lícom na seba, to isté urobíme s dielmi podšívky, zips urovnáme tak aby smeroval na oboch koncoch rovnako, ja uprednostňujem smer do podšívky.

 

Prešijeme po obvode /cca 1 cm od kraja/ od značky po značku. Nezašitý otvor v podšívke poslúži na prevrátenie kapsičky na lícnu stranu. Na všetkých rohoch odstrihneme prebytočnú látku - viď. foto. Zisové tkanice odstrihujem na roztváracom konci, druhý koniec s poistkou môže ostať v kapsičke aby sa nám zips po čase nerozišiel.

Po prevrátení kapsičky otvor zašijeme strojom alebo, ak si ešte netrúfame, ručne.

Podšívkový diel zasunieme do kapsičky a...

 

...tradááá, naša prvá kapsička je hotová! Tešíme sa :)

Ak ste sa dopracovali až na samotný koniec tohto článku, musíte byť naozaj zapálení pre vec. Preto vás možno budú zaujímať návody na konkrétne projekty, napríklad: Ako si ušiť vankúše, látkový košík,  kapsárik na postieľku, baldachýn, podrobnejšia rozprava o zipsoch, alebo vianočné ozdoby. Veľa zdaru! 


Komentáre

dzinus Vďaka za prínosný žurnálik plný zaujímavostí, a aby som nezabudla som rada, že konečne vidím tvár zn. Ololo... predajcu, ktorého tvorbu mám veľmi rada...:)

2015-03-20 13:51:424x

M.e.e Tak toto je skvelééééé!!! jednak história, tvorcovia a postup,čo viac si priať, žurnálik si odkladám,pretože sme s budúcou švagrovou chceli začať šiť a zastavili sa na tom,že nevieme ako :D takže pecka! vďaka! :)

2015-03-20 13:58:552x

ajk aj ja sa teším, že len tak na pol tváre, ale predsa...vidím Martinku :D ...a taštičky sú pre ňu malina, pre mňa španielska dedina...ktovie, či sa raz odhodlám....ak áno, určite si poslúžim týmto žurnálikom... ďakujem!

2015-03-20 14:02:442x

candycottoncomp Perfektný a pekný žurnál :-)

2015-03-20 14:03:042x

mistralka úúúúžas :D presne toto som potrebovala....polopatisticky povedať-toto chytíš tu, a tam odstrihneš. Kuuuujééééééém mnohokrát, a ak sa dá, budem čakať aj na ďalšie "rukolapné" návody.

Nech Ťa teší, ako so mnohým pomohla a urobila si obrovské postrčenie pre "ozajstné" šitie :D:D Ďakujemééééé

2015-03-20 14:24:392x

shabby.romantic Opäť niečo užitočné a poučné. Super!

2015-03-20 14:33:342x

ololo Ďakujem, som rada ak sa vám páči :) Za nápad ďakujeme redakcii, za seba ďakujem za príležitosť realizovať niečo takéto a Broni za milé mentorstvo :)

Téma je to obsiahla, všetkým s chuťou zacat prajem veľa podnetnych impulzov a úspechov na ceste ;)

2015-03-20 15:15:251x

Ewwwelin Pekné :-)

Len pár týždňov som hrdou majiteľkou stroja Janome, čiže môjho Janyho a tá radóóósť :-))) Zakaždým ma fascinuje, ako sa dá z jedného obdĺžnika látky vytvoriť malé dielko. A to nehovorím o dielach spomínaných autorov :-)

2015-03-20 16:21:161x

milBo super:))) vďaka:)

2015-03-20 17:35:01

My-wonderland skvelé celé :-)

2015-03-20 18:49:18

SkusimTo super, najvyšší čas uháčkovať nejakú kapsičku s podšívkou a NIE ručne našívaným zipsom.....vďaka

2015-03-20 19:52:361x

prothea Krásne napísané....ja som majiteľkou Janome celý jeden deň :-) ... a ako som sa naň veľmi a dlho tešila, tak včera po rozbalení som z neho dostala strach, zbalila naspäť do krabice a budem čakať na chvíľu, kedy naberiem odvahu ho vyskúšať :-) .. dúfam, že tá chvíľa príde skoro :-))

2015-03-20 21:46:221x

gk Kvalitne napísané....

2015-03-21 06:46:061x

betbet pobavil ma milý preklep hneď v úvode: "ostrstenia" : ) : ) :) :) : )

2015-03-21 07:50:561x

SalyArt Milý a poučný žurnálik :) už dlhšie sa odhodlávam pustiť do šitia - stroj je, látky sú, len strach to brzdí, tak hádam ma takéto žurnáliky povzbudia a nakopnú :)

2015-03-21 14:01:191x

lenka.pauk wowwwwwwwwwwwwwwww

2015-03-21 20:29:03

PohladnicePreRadost Úžasný žurnál - ani nemám slov, prečítala som ho celý od začiatku do konca a s veľkým záujmom a to aj napriek tomu, že nemám žiadne ambície šiť či vyšívať :), túžim v ruke držať ceruzku, nie nite, aj keď - priznávam sa, že šijací stroj mám, už asi 20 rokov :), ale používam ho len na občasné skrátenie dĺžky nohavíc, .... skvelá téma a perfektne napísaný článok !

2015-03-22 14:49:521x

ololo Ďakujem, teším sa, ze sa vám článok páči, mala som veľký rešpekt prekročiť k nemu, tak som rada, ak niekomu pomôže nemať pred šitim viac rešpektu ako treba ;)

2015-03-22 17:53:241x

Tabytta Pekne napísaný žurnálik hoci sama problém so šitím nemám. Povzbudzujem ostatné, ktoré máte chuť ale aj strach, začnite. Podľa tohoto návodu to určite zvládnete. Aj keď to na prvýkrát nebude 100%, nič sa nedeje...a chápem aj to, že nie všetci musíme skúsiť všetko.

2015-03-22 18:08:221x

_innacreo_ joj, ako pekne sa čítalo :) ololo

2015-03-22 21:42:23

Danulienka Veľmi užitočné a zaujímavé čítanie. Ďakujem pekne, Martinka.

2015-03-23 08:48:471x

Hellen4787 super spracovaný žurnálik:)) Čítala som do začiatku do konca a môžem len potvrdiť, že treba byť zapálený pre vec, nebáť sa a ono to pojde, prothea...len začať treba :))

Z vlastných skúseností môžem potvrdiť.... od mala som niečo prplila na bábiky v rukách a keď sa doma začala tmoliť ročná dcérka, nedalo mi a kúpila som šijací stroj...ani poňatia som nemala ako na to, ani ihlu navliecť a najväčší strach som mala z člnku, kde je spodná niť..ako sa to tam spojí, že to šije?:)))..všetko som prekonala, naučila sa vlastnou trpezlivosťou a silou vôle. Teraz sa smejem, keď si spomeniem ako som šila prvé šatočky.....rozprestrela veľký baliaci papier na zem, položila na neho dieťa a ceruzkou obkreslila do detailov..to bol môj prvý strih:D:D:D neskôr sa to rozbehlo a šila som čo prišlo..nohavice, šaty, blúzky, saká, sukne, vetrovky....fandím všetkým, ktorí majú chuť začať šiť!..nebojte sa, časom prídete na všetky možné fígle, zvládnete aj náročnejšie veci a nebudete sa vedieť od stroja odtrhnúť:))

Autorke žurnálu, želám ešte veľaaaaaa tvorivých síl a nápadov,nech sa darí pri tvorbe tých krásnych vecičiek:))

2015-03-23 15:58:272x

ololo Hellen, celkom ma pobavil ten prvý strih :))) A zvyšok Vami napísaného je svätá pravda! :)

A ďakujem i ostatným :)

2015-03-23 20:27:171x

R-line Nič není až také náročné, ako to na prvý pohľad vyzerá... Moja prvotina bola podobná kapsa so zipsom na strednej škole, a slúžila ako peračník. Nás práve tam naučili jednoduché diely spájať do odevov, či ich súčastí, v čom máme tú výhodu výučby oproti samoukom ... Mňa osobne dosť posúvali výzvy. Noví zákazníci a ich predstavy o tom čo by chceli ušiť a ako by to malo vyzerať, ma nútili premýšľať nad tým, ako spojiť toto s tým aby to nadväzovalo na tamto a aby sedelo na tomto ... A to napätie a zápal nad vecou ma dodnes najviac na tom najviac baví, kým nevidím dokonalý výsledok - hotový výrobok ... Všetkým, ktorých to baví prajem, nech nájdu tiež v sebe tú iskru, ktorá ich bude vedieť posunúť ďalej a nepustí, kým to, čo začnú nebude hotové...

2015-03-23 22:58:231x

RRProvincialHome zaujimave citanie...aj som sa zasmiala :D... pekne dielka ste vybrali pekne...

2015-03-25 20:50:04

viera21 Skláňam sa pred autorkou žurnálu. Prečítala som ho so zatajeným dychom. Šiť som začala ako mladá, aj som mala zopár vydarených pokusov, no ako deti vyrástli, už som len zašívala a plátala roztrhané nohavice vnúčikov. Teraz ma to znovu chytá, ale skôr len také dekorácie pre rodinu a priateľov. No takýto článok ma dostal. Škoda, že už bude menej času (príde jar???), ale keď zaprší, určite využijem skúsenosti Ololo. Ďakujem, urobili ste mi radosť.

2015-04-06 19:00:50

EvaLiptakova Krásne, poučné, ďakujeme:-)

2015-04-13 18:11:33

ololo :) ♥

2015-04-14 11:57:15

Mariolla Bude prosim aj nejaky pokracovaci zurnalik? :)

2015-11-17 21:12:25

ololo Hmmm, mne pripadal celkom ucelene uzavretý :) Malo to byť len také navnadenie, motivácia k šitiu :)

2015-11-17 22:52:57

MoZu dakujem za skvely, motivacny a poucny clanok, takisto vsetkym vdaka za uprimne komentare..

2019-05-24 07:11:44

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
954 predaných ks, 536 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

Ku každému nákupu vám pribalíme aj naše SAShE Kresky - dočasné tetovačky ako darček :)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Vyšívaný zápisník Vetvičky - A6 - 5010625_Vyšívaný zápisník Vetvičky - A6 by ololo
 1 komentárov
 Páči sa 26 ľudom
13,30 €
 - Vreckovkovník - 5668933_Vreckovkovník by ololo
 2 komentárov
 Páči sa 61 ľudom
3,90 €
 - Priestranná taštička Chevron - 5204347_Priestranná taštička Chevron by ololo
 Páči sa 34 ľudom
7,50 €
 - Kabelka vyšívaná Ako z lúky - 5228181_Kabelka vyšívaná Ako z lúky by ololo
 7 komentárov
 Páči sa 85 ľudom
52,- €

Zoznámte sa s technikou!

www.sashe.sk/serial/techniky

Prečo sa nepustiť do niečoho nového? Top tvorcovia zo SAShE.sk pre vás mapujú momentálne najzaujímavejšie handamde techniky, plus trochu klasiky!

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »