Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Začíname s klbkami

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

Ako začať s klbkami VIII. - Pestré jarné pončo

SAShE s.r.o. . » Fotopostupy a Návody / 2015-04-24 12:23:00 /  6 komentárov / 30 lajkov

Ako som sľúbila, poslednou časťou seriálu "Ako začať s klbkami" je fotonávod na krásne farebné pončo, ktoré určite zvládnete, ak máte aspoň základy háčkovania. Ak nie, skúste si najskôr pozrieť Malý kurz háčkovania a naučte sa retiazkové očko, pevné oko, dlhý stĺpik a 2x nahodený dlhý stĺpik. Pre toto pončo viac potrebovať nebudete. Základom tohto pekného ponča je návod od DROPS DESIGN, ktorý som si trošku upravila.

Pončo všeobecne je súčasťou módy dlhé storočia. Samozrejme s rôznymi obmenami a tiež v závislosti od krajiny. Určite poznáte známe mexické oblečenie. Aj u nás sa v posledných rokoch začal nosiť tento kúsok oblečenia, pretože je veľmi praktický. Pončo veľmi dobre využijete od jari do jesene. Na jar, keď si ráno potrebujete hodiť niečo na seba, pretože je ešte chladno a tiež počas dlhých letných večerov a nocí. Skrátka, každá by mala mať aspoň jedno pončo vo svojom šatníku.

Tak poďme na to.

ČO BUDETE POTREBOVAŤ: kvalitnú priadzu v ôsmych farbách a jeden háčik. Ja som použila 100% bavlnenú stredne hrubú priadzu (75m/50g - malé klbko) a háčik č. 5. Aby ste si vedeli vybrať správne hrubú priadzu a k tomu správny háčik, prečítajte si článok Hrúbka a štruktúra priadze. Čo sa týka farieb, je to len na vás, pre aké sa rozhodnete. Ak chcete pončo také farebné, ako ho robím ja, potrebujete 8 farieb, z ktorých je jedna základná. Za základnú farbu som zvolila prírodnú a z tej potrebujeme 3 klbká. Zo všetkých ostatných budete potrebovať po 2 klbká, spolu teda 17 malých 50g klbiek. Ak by ste robili pončo napr. len z jednej farby, spotreba bude menšia, pretože takto vám z každej farby niečo zostane. Pri jednofarebnom budete potrebovať cca 13 malých klbiek.

VEĽKOSŤ: budeme robiť veľkosť M/L, tj. výstrih bude z 12 štvorcov. Pre veľkosť S potrebujete 10 štvorcov, pre veľkosť XL 14 štvorcov a pre detskú veľkosť (je univerzálna od 3 do 8 rokov) je potrebných 8 štvorcov. Postup je úplne rovnký pre všetky veľkosti. Rozdiel je len v počte štvorcov, ktoré budú vytvárať samotný výstrih okolo krku.

POSTUP

Pončo tvorí "šerpa" zo štvorcov okolo krku, ku ktorej budeme háčkovať jednotlivé farebné riadky. Najskôr teda uháčkujeme potrebný počet štvorcov, potom ich spolu zošijeme/zháčkujeme, urobíme obrubu výstrihu na šnúrku, uháčkujeme potrebný počet riadkov na dĺžku ponča a urobíme šnúrku do výstrihu na zaťahovanie.

Použité skratky:

DS - dlhý stĺpik

RO - retiazkové očko

2DS - 2x nahodený dlhý stĺpik 

Štvorce

Štvorce sa robia vždy na 3 riadky a každý riadok bude inou farbou, pričom tretí riadok je vždy tou istou farbou - základnou. Ostatné farby môžete kombinovať ľubovoľne.

Začneme retiazkou na 5 očiek, ktoré spojíme pevným okom do kruhu.

1. riadok: Urobíme 3 RO (nahrádzajú 1 DS), 2 DS, 3 RO, 3 DS, 3 RO (obrázok č. 1), 3 DS, 3 RO, 3 DS, 3 RO a pevný okom spojíme do kruhu (s posledným RO prvého stĺpika). Keďže každý riadok sa robí inou farbou, už posledné pevné oko urobíme novou farbou, ako vidíte na obrázku č. 2.

2. riadok: Prácu otočíme. Urobíme 3 RO (nahrádzajú 1 DS), 2 DS do oblúčika z predchádzajúceho riadka, 3 RO, 3 DS do toho istého oblúčika, 1 RO, *3 DS do nasledujúceho oblúčika z predchádzajúceho riadka, 3 RO, 3 DS do toho istého oblúčika, 1 RO**. Od * po ** opakujeme ešte 2x. Spojíme pevným okom (už základnou farbou) s prvým stĺpikom (do tretieho RO).

3. riadok: Prácu otočíme. Urobíme 3 RO (nahrádzajú 1 DS), 2 DS okolo RO z predchádzajúceho riadka, 1 RO, 3 DS do nasledujúceho oblúčika z predchádzajúceho riadka, 3 RO, 3 DS do toho istého oblúčika, 1 RO, *3 DS okolo RO z predchádzajúceho riadka, 1 RO, 3 DS do nasledujúceho oblúčika z predchádzajúceho riadka, 3 RO, 3 DS do toho istého oblúčika, 1 RO**. Od * po ** opakujeme ešte 2x. Spojíme pevným okom s prvým stĺpikom (do tretieho RO). Priadzu odstrihneme a zatiahneme.

Takýmto spôsobom urobíme potrebný počet štvorcov - pre veľkosť M/L je to teda 12. Švorce spolu zošijeme, alebo zháčkujeme tak, aby sme vytvorili otvor okolo krku s výstrihom. Najskôr si ich rozložte a poukladajte tak, aby ste mali farby podľa vašich predstáv. Ja štvorce háčkujem, ako vidieť na obrázku č. 4. Výsledok po zošití vidíte na obrázku č. 5.

Výstrih

Na vnútornej strane "šerpy" urobíme okraj, do ktorého následne navlečieme vytvorenú šnúrku na zaťahovanie. Okraj budeme robiť základnou farbou. Začneme na boku šerpy (nie v špičke výstrihu) a urobíme 4 RO (nahrádzajú 1 2DS) do rohu štvorca, 1 2DS do švu, ktorým sme zošili dva štvorce medzi sebou, 1 2DS do rohu druhého štvorca, 1 RO, 3 2DS okolo RO, 1 RO, 3 2DS okolo RO, 1 RO, *1 2DS do rohu štvorca, 1 2DS do švu medzi štvorcami, 1 2DS do rohu druhého štvorca, 1 RO, 3 2DS okolo RO, 1 RO, 3 2DS okolo RO, 1 RO**. Od * po ** stále opakujeme. Na konci spojíme pevným okom, priadzu odstrihneme a zatiahneme. Ako robiť okraj z 2DS vidíte na obrázku č. 6.

Farebné riadky

Keď máme kompletnú šerpu aj s okrajom na šnúrku, začneme robiť "telo" ponča, ktoré sa vytvára rovnakými riadkami, ako sme robili okraj na výstrih. Rozdiel je len v tom, že každý riadok urobíte inou farbou (alebo tak, ako budete chcieť). Prvý riadok okolo štvorcov robte presne podľa popisu pri výstrihu. Na konci pevné oko urobíte už novou farbou, ktorou chcete urobiť nasledujúci riadok. V ďalších riadkoch už nebudete mať "problém" so spájanými štvorcami, takže budete dookola opakovať 3 2DS a 1 RO. Aby ste dosiahli vpredu a vzadu špic, vždy urobíte okolo stredného predného a zadného RO 3 2DS + 1 RO + 3 2DS okolo toho istého RO. Vidíte to na obrázku č. 7. Nemusíte sa báť, vmestia sa vám do RO všetky 2DS. :-)

Počet riadkov je ľubovoľný. Ja na "dospelácku" veľkosť robím 19 riadkov, na detskú (3 roky) 9 riadkov, na detskú (6 rokov) 12 riadkov. Je to len na vás, aké dlhé chcete mať pončo. Keď skončíte posledným riadkom, priadzu odstrihnete a zatiahnete.

Šnúrka

Zostáva urobiť už len šnúrku na zatiahnutie výstrihu. Urobíte si 3 retiazky - šnúrky z retiazkových očiek - každá bude dlhá cca 160 cm. Následne vytvorené retiazky zviažete na jednom konci a celé voľne zapletiete ako vrkoč a zviažete aj na druhom konci. Hotovú šnúrku natiahnete do okraja výstrihu tak, že ju budete prepletať okolo skupín 3 2DS a vpredu môžete uviazať - obrázok č. 9.

Pončo máte hotové a výsledok vidíte na obrázku č. 10. Nezľaknite sa, fotografie sú urobené z viacerých výrobkov, takže počty štvorcov a riadkov vám nemusia sedieť. :-) 

Ak si predsa len netrúfnete sama na niečo takéto, potom stačí navštíviť môj obchodík tu na SAShE a objednať si pončo, ktoré urobím presne pre vás.

V každom prípade vám prajem, aby sa vám vydarilo, aby vás háčkovanie chytilo tak ako mňa, a aby vám robili vaše výtvory veľkú radosť. A ak budete mať záujem, rada vás uvidím osobne na kurze háčkovania.:-)

Všetky predchádzajúce časti nájdete ako SAShE seriál Začíname s klbkami v Žurnál+.


Komentáre

Sjuzan pekný návod:)

2015-04-23 14:05:21

fanco Ďakujem Sjuzan. :-)

2015-04-23 14:17:40

charis vďaka za návod, takéto niečo som chcela vyskúšať

2015-04-24 20:16:07

fanco Tak držím palce. :-)

2015-04-24 20:17:06

dievcatko84 Dakujem velmi pekne za navod, nemusim pocitat a krasne ste to rozpisali ;-) A mam super tip na darcek ;-)

Zuzana

2020-01-08 09:43:491x

fanco Zuzka, ďakujem. Ja som už aj zabudla, že som takýto článok písala. Som rada, že pomohol. :-)

2020-01-08 09:51:40

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - "Piero" pončo - 5704648_"Piero" pončo by fanco
 2 komentárov
 Páči sa 35 ľudom
31 €
 - Kurz háčkovania pre začiatočníkov - 5067952_Kurz háčkovania pre začiatočníkov by fanco
 3 komentárov
 Páči sa 20 ľudom
26 €
 - "Piero" detské farebné pončo - 5349718_"Piero" detské farebné pončo by fanco
 8 komentárov
 Páči sa 55 ľudom
25,60 €

Začíname s klbkami

www.sashe.sk/serial/klbka

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte