Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Začíname s klbkami

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

Ako začať s klbkami VI. - Malý kurz háčkovania

SAShE s.r.o. . » Návody / 2015-03-20 09:17:05 /  8 komentárov / 80 lajkov

Po sérii žurnálov, v ktorých sme veľmi veľa teoretizovali, od dnes sa už budeme venovať len praktickým ukážkam. Sľubujem. :-)

Aby ste mohli niečo pekné vytvoriť, potrebujete vedieť základy a tie sa dnes naučíme. Ukážeme si všetky základné očká a stĺpiky, ktoré sa používajú pri háčkovaní. Keď zvládnete tento základ, dokážete vytvoriť veľmi veľa krásnych vecičiek a nič viac potrebovať nebudete.

Najskôr v texte popisujem každé očko a stĺpik a hneď za ním sú fotografie k postupu. Každá séria fotografií je k jednému očku alebo stĺpiku. Postupy popisujem tak, ako ich používam ja, preto sa nezľaknite, ak v knihách alebo iných návodoch nájdete malé odlišnosti (napr. spôsob nahadzovania priadze a pod.). Keď hovorím o nahadzovaní, asi pre úplných začiatočníkov treba vysvetliť tento pojem. Nahodenie je vlastne prehodenie priadze cez háčik tak, aby ste priadzu mohli zachytiť háčikom a v prípade potreby pretiahnuť cez očko, alebo viac očiek. Snáď to bude jasné z fotografií. :-)

Takže si zoberte jedno klbko a háčik, pohodlne sa usaďte, monitor pred seba a začíname.....

Začiatočné očko - prvé pevné očko, ktorým začíname každú prácu. Zoberieme koniec priadze a urobíme jednoduchú slučku - prehodíme kratší koniec cez dlhší tak, aby bol kratší hore. Zospodu sprava prestrčíme háčik a naberieme priadzu (tú, ktorá vedie do klbka). Háčik s priadzou pretiahneme cez slučku a dobre utiahneme vzniknuté očko.

Retiazkové očko - jednoduché očká, ktorými vytvárame retiazku. Na háčiku máme jedno očko, nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez toto očko. Primerane utiahneme, aby sme mali všetky očká v rovnakej veľkosti.

Pevné očko - očko, ktorým najčastejšie spájame riadok do kruhu, alebo ak sa potrebujeme dostať na iné miesto práce. Ukážeme si pevné očko, ktorým spojíme retiazku do kruhu. Na háčiku máme posledné očko retiazky, háčik vpichneme do prvého očka retiazky - na háčiku máte teraz dve očká, nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez obidve očká súčasne. Kruh je spojený. 

Krátky stĺpik - najkratší stĺpik pri háčkovaní. Na háčiku máme jedno očko. Háčik vpichneme do očka, do ktorého chceme urobiť krátky stĺpik, nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez toto očko. Na háčiku máme dve očká (pôvodné a nové, ktoré vzniklo pretiahnutím priadze). Znovu nahodíme priadzu na háčik a pretiahneme ju cez obidve očká. Stĺpik je urobený a na háčiku máme znovu len jedno očko. Na fotografii 6 je ukážka pleteniny z krátkych stĺpikov.

Predĺžený krátky stĺpik - o máličko dlhší, ako krátky stĺpik. Na háčiku máme jedno očko. Háčik vpichneme do očka, do ktorého chceme urobiť predĺžený krátky stĺpik, nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez toto očko. Na háčiku máme dve očká. Znovu nahodíme priadzu na háčik a pretiahneme ju LEN cez jedno očko. Na háčiku máme znovu dve očká. Znovu nahodíme priadzu na háčik a pretiahneme ju cez OBIDVE očká. Stĺpik je urobený a na háčiku máme znovu len jedno očko.

Polovičný dlhý stĺpik - je rovnako dlhý ako predĺžený krátky stĺpik, len vytvorený iným spôsobom. Na háčiku máme jedno očko. Nahodíme priadzu (ešte pred vpichnutím do očka) a vpichneme háčik do očka, do ktorého chceme urobiť polovičný dlhý stĺpik, znovu nahodíme priadzu a pretiahneme ju LEN cez prvé očko. Na háčiku máme tri očká. Znovu nahodíme priadzu a pretiahneme ju VŠETKÝMI TROMI očkami naraz. Stĺpik je urobený a na háčiku máme znovu len jedno očko.

Dlhý stĺpik - je dlhší ako polodlhý a je to asi najčastejšie používaný stĺpik. Na háčiku máme jedno očko. Nahodíme priadzu a vpichneme háčik do očka, do ktorého chceme urobiť dlhý stĺpik, nahodíme priadzu a pretiahneme ju LEN cez prvé očko. Na háčiku máme tri očká. Znovu nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez DVE očká. Na háčiku nám zostali ešte dve očká. Znovu nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez obidve očká. Dlhý stĺpik je urobený a na háčiku máme znovu len jedno očko.

Dvojitý dlhý (2-krát nahodený) stĺpik - je ešte dlhší ako dlhý stĺpik. :-) Na háčiku máme jedno očko. Nahodíme priadzu 2x (priadzu vlastne obtočíme okolo háčika, ako to vidíte dolu na obrázku 1) a vpichneme háčik do očka, do ktorého chceme urobiť dvojitý dlhý stĺpik, nahodíme priadzu a pretiahneme ju LEN cez prvé očko. Na háčiku máme štyri očká. Znovu nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez DVE očká. Na háčiku máme tri očká. Znovu nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez DVE očká. Na háčiku nám zostali ešte dve očká. Znovu nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez obidve zostávajúce očká. Stĺpik je urobený a na háčiku máme znovu len jedno očko.

Takýmto spôsobom môžeme urobiť aj trojitý, štvoritý a x-itý dlhý stĺpik. Dôležité je: počet nahodení hneď na začiatku pred vpichnutím do očka a potom postupné preťahovanie priadze vždy cez DVE očká.

Pikotka - je to maličký "kopček", ktorým často zdobíme okraje a lemy. Na háčiku máme jedno očko. Urobíme retiazku z 2 až 5 očiek (podľa návodu, ktorý budete mať). Ja som urobila z 3 očiek - obrázok 1 dolu. Vpichneme háčik do prvého očka retiazky, nahodíme priadzu a pretiahneme ju cez OBIDVE očká. Očko spojíme s pleteninou buď pevným očkom alebo krátkym stĺpikom. Pokračujeme ďalšou pikotkou. Dolu na obrázku 5 vidíte, ako potom vyzerá okraj.

Rozpletanie stĺpikov - z jedného miesta potrebujeme urobiť viac stĺpikov. Rozpletať môžeme ktorýkoľvek stĺpik, ktorý sme sa už naučili. Ja som rozpletala dlhé stĺpiky. Urobíme jeden dlhý stĺpik a do toho istého miesta/očka urobíme ďalší dlhý stĺpik. Ja som urobila ešte jeden dlhý stĺpik, takže dolu na obrázku 4 vidíte výsledok - rozpletenie jedného dlhého stĺpika na tri.

Spletanie stĺpikov - je opak rozpletania, keď z dvoch alebo viacerých stĺpikov chcete urobiť jeden (v ďalšom riadku už bude len jeden). Znovu som použila dlhé stĺpiky. Urobíme jeden dlhý stĺpik až po posledné pretiahnutie priadze - toto neurobíme a zostanú nám na háčiku dve očká. Začneme robiť ďalší dlhý stĺpik tiež po posledné pretiahnutie priadze - na háčiku máme tri očká. Nahodíme priadzu a pretiahneme ju VŠETKÝMI očkami na háčiku. Takýmto spôsobom môžete spliesť aj viac stĺpikov - na záver priadzu pretiahnete všetkými očkami, ktoré budete mať na háčiku. Ak budete spletať iný typ stĺpika, je potrebné si zapamätať, že pri jednotlivých stĺpikoch neurobíte posledné pretiahnutie priadze - to sa robí súčasne až nad všetkými stĺpikmi, ktoré spletáme.

Aby bolo info kompletné, ešte spomeniem, ako urobiť prvý stĺpik na začiatku riadku. Na tomto mieste sa NIKDY nerobia klasické stĺpiky, ale daný stĺpik sa VŽDY nahrádza určitým počtom retiazkových očiek tzn., že namiesto dlhého stĺpika urobíte 3 retiazkové očká atď. Tu je prehľad, koľkými očkami nahrádzate prvý stĺpik:

  • krátky stĺpik jedným retiazkovým očkom
  • predĺžený krátky stĺpik dvomi retiazkovými očkami
  • polovičný dlhý stĺpik dvomi retiazkovými očkami
  • dlhý stĺpik tromi retiazkovými očkami
  • dvojitý dlhý stĺpik štyrmi retiazkovými očkami
  • každý ďalší x-itý dlhý stĺpik má o jedno retiazkové očko viac.

 

V predchádzajúcich častiach žurnálu sme sa už dozvedeli čo to o ihliciach, háčikoch a iných pomocníkoch, o prírodných priadzach živočíšneho pôvodu,o prírodných priadzach rastlinného  pôvodu a "syntetike"o hrúbke a štruktúre priadzí a o správnom meraní a skúšobnej vzorke.

V posledných dvoch častiach sa ešte naučíme vytvoriť zimnú čelenku a pestré jarné pončo.

_________________________

Tu uvedené popisy a fotografie sú moje vlastné.


Komentáre

mary-artbodkask ;-)) super, tesim sa na dalsie zurnaliky ;-)

2015-03-07 09:32:10

danke Zatiaľ si žurnál len ukladám a raz, keď už bude všetko okolo mňa hotové a nebudem mať svete čo robiť, sa doňho zahĺbim.Doteraz som si vystačila so štrikovaním, ale vyzerá to, že podľa tohoto návodu by sa dalo aj to háčkovanie zvládnuť...

2015-03-07 14:31:591x

fanco Budem rada, ak pomôže. :-) Je to super koníček.

2015-03-08 14:38:211x

L.Liska Ďakujem, výborne sa zíde. Háčkovanie je môj koníček a doteraz som nerozumela pojmom v návodoch :-D

2015-05-03 11:21:22

ModraPupava Výborný žurnál až ma láka "oprášiť háčik" a niečo upliesť, možno sa cez víkend k niečomu dokopem :)

2015-06-24 16:40:03

fanco Super!!! Ak sa podarí niečo vytvoriť, daj vedieť. :-)

2015-06-24 19:31:54

jontego výborne podané, potešilo by ma pokračovanie, zaujímavé vzorky na nákrčníky, čiapky z hrubšej vlny, ovčej , či ručne pradenej- rada si niečo poháčkujem ako malý darček pre mojich milovaných blízkych , ale aj pre seba, pravdaže , ak je čas- no a ešte, treba to vedieť a ja len tie základné očká-preto ďakujem za výbornú školu háčkovania:-)))

2015-11-22 13:06:52

fanco jontego, som rada, že žurnál zaujal. :-) V pokračovaniach nájdete aj návod na čelenku a na pončo. Ak bude trochu viac času po Vianociach, možno urobím aj jednoduchý návod na zimnú vlnenú čiapku s brmbolcom.

2015-11-22 13:09:49

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Začíname s klbkami

www.sashe.sk/serial/klbka

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte