Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Začíname s klbkami

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

Ako začať s klbkami IV. - Hrúbka a štruktúra priadze

SAShE s.r.o. . » Návody / 2015-02-08 09:57:33 /  3 komentáre / 32 lajkov

Vítam vás pri ďalšom pokračovaní žurnálu s klbkami. Ako som sľúbila, dnes zacielime našu pozornosť na to, čo je to štruktúra priadze a aká môže byť a ešte  pred tým si povieme niečo viac o hrúbke (priadze).

Hrúbka priadze je jej viditeľná "vlastnosť". Už na prvý pohľad vieme rozoznať, či ide o priadzu tenkú alebo hrubú. Z každej štruktúry priadze sa dajú vytvoriť jej tenké aj hrubé varianty. Označovanie hrúbok priadzí je rôzne, ja som našla minimálne 3 spôsoby. V minulosti sa používalo označenie podľa toho, z koľkých vlákien bola priadza vytvorená, takže bola priadza jednovláknová, dvojvláknová, trojvláknová atď. Pod vláknom si predstavte stočený jednotlivý pramienok a čím je týchto pramienkov stočených dohromady viac, tým je priadza hrubšia. Skúste si to pozrieť priamo na nejakej priadzi, ktorú máte doma - odstrihnutý koniec dokážete prstami "rozpliesť" na niekoľko vlákien.

Najjednoduchšie označovanie hrúbky je od veľmi tenkej priadze až po super hrubú. Ja som našla takého rozdelenie:

Jednovláknová priadza - tvorí ju len jedno vlákno a preto nie je príliš pevná a ľahko sa trhá.

Veľmi tenká priadza - je vytvorená z dvoch alebo troch vlákien. Sú skutočne tenučké a používajú sa napr. na čipky.

Tenká priadza - stočená z troch alebo štyroch vlákien. Je to dnes najbežnejšia priadza a spolu s veľmi tenkou priadzou sa označujú aj ako "baby" priadze, pretože sú veľmi vhodné na detské oblečenie.

Stredne hrubá priadza - toto je priadza vhodná na háčkovanie, ale patria sem aj tzv. športové priadze, ktoré sa dajú prať v práčke a sú vhodné práve na namáhanejšie oblečenie.

Hrubá priadza - je o niečo hrubšia ako stredne hrubá priadza a používa sa na svetre, kabátiky a pod. Môžete ju nájsť aj pod názvom Aranská.

Veľmi hrubá priadza - tiež pod názvom "Chunky" je naozaj veľmi hrubá cca 2 až 3 krát hrubšia ako stredne hrubá priadza. Je ideálna pre začiatočníkov, pretože pletenie alebo háčkovanie s touto priadzou rýchlo pribúda. :-)

Super hrubá priadza - alebo označovaná aj ako extra hrubá. Je ešte hrubšia, ako hrubá a práca s touto priadzou skutočne rýchlo pribúda, ale... pracuje sa s ňou ťažšie, pretože jednoducho "zavadzia". Aj omotanie okolo prsta, ktorým si priadzu naťahujete, je náročnejšie.

Na papierovom štítku samotného klbka môžete mať hrúbku priadze označenú priamo od samotného výrobcu, ale musíte vedieť, čo dané označenie znamená, alebo vám to prezradí predavačka, ktorá sa vyzná. Výrobca, od ktorého používam priadze ja, používa označenie od A po F, pričom A je veľmi tenká priadza a F je super hrubá priadza. Takže, keď sa pozriem na klbko a vidím tam C, viem o akú hrubú priadzu ide. Ono je to výhodné hlavne vtedy, keď chcete napr. odporúčanú priadzu nahradiť inou a potrebujete vedieť, ktorá je tá správna.

Ak nenájdete označenie priamo od výrobcu, potom na štítku určite nájdete označenie hrúbky cez tzv. návin priadze. Návin je vyjadrenie, koľko metrov priadze máte v klbku, ktoré držíte v ruke. Takže hľadajte nejaké čísla, ktoré budú označené ako m/g (napr. 80m/50g). Klbká sú najčastejšie buď 50 gramové alebo 100 gramové (nájdete aj iné gramáže, časté sú ešte 25 g). Samozrejme, aj na pohľad rovnako hrubé priadze môžu mať v klbku rôzny návin, pretože jedna môže byť ľahšia, vzdušnejšia a druhá ťažšia, hutnejšia.

V zásade ale neurobíte zle, ak sa budete riadiť práve návinom. Ak máte v návode napísané, že potrebujete priadzu XY s návinom 220m/100g a vy v obchode nenájdete presne tú odporúčanú priadzu XY, potom hľadajte klbká, ktoré budú mať v 100 gramoch práve tých 220m. Takáto orientácia pre začiatok určite stačí.

Podľa hrúbky priadze si vyberáme aj hrúbku ihlíc a háčikov (hovorili sme o tom v žurnále č. I). Bežne v návodoch máte uvedené, akú hrúbku ihlíc alebo háčika máte použiť. Tu je jednoduché zhrnutie, k akej priadzi používať aké ihlice a háčiky (podľa mňa):

Nie je to ale podmienka. Použitie hrúbky ihlice k hrúbke priadze je len odporúčaním, nie je nutnosťou. Záleží aj od toho, ako silno sťahujete priadzu rukami pri pletení, alebo akú voľnú pleteninu chcete mať, alebo o aký vzor sa pokúšate. Aj veľmi tenkú priadzu môžete použiť pri pletení s ihlicami č. 8 a výsledkom bude tzv. pavučinový úplet. Naopak, ak ste zistili, že pri pletení držíte pleteninu veľmi voľne, použite ihlice o číslo menšie a výsledok bude taký, ako má byť.

Treťou vlastnosťou priadzí je ich štruktúra (1. je materiál, 2. je hrúbka). Laicky povedané, štúktúra je to, ako priadza vyzerá, aký má tvar prípadne farebnosť. Aj v tejto oblasti máme z čoho vyberať. Môžeme sa stretnúť s rôznymi priadzami ako je napr. buklé, krep, stužková priadza, česaná priadza, pásková priadza, strapcová priadza, štrukturálna priadza, perlová priadza, chlpatá priadza a rôzne efektné priadze. Uvediem znovu len niektoré, s ktorými sa môžete stretnúť a používať ich bežne.

Buklé - je priadza tvorená slučkami rôzne stočenými na rôznych miestach, čím vznikajú samotné slučky alebo priamo hrčky na priadzi. Slučky môžu byť voľné, alebo tesné. Je trošku náročnejšie pracovať s touto priadzou, aby ste sa celí nezamotali do tých slučiek, ale ak sa vám to darí, môžu vzniknúť krásne pleteninky.

Chlpatá priadza - je naozaj chlpatá a tento efekt vzniká tzv. česaním. Zväčša ide o veľmi tenké alebo tenké priadze, z ktorých potom vznikajú ľahučké chlpaté výtvory.

Stužková priadza - dnes často používaná. Je to vlastne stuha - plochá štruktúra, s ktorou sa pomerne ľahko pracuje a výsledok je veľmi efektný. Sú vyrábané z rôznych materiálov a podľa toho aj vyzerajú - sú matné, lesklé, ľahšie, hrubšie a drsnejšie a pod.

Štrukturálna priadza - je jednoducho povedané priadza s rôznou hrúbkou. Má tenké úseky, ale aj veľmi hrubé. Vznikajú z nich zaujímavé pleteniny, ale treba si zvyknúť na prácu s nimi, pretože každú chvíľu máte v ruke inak hrubú priadzu.

Strapcová priadza - má vlákna, ktoré vychádzajú zo stredu a keď sa z nej pletie, vytvára dojem umelej kožušiny.

No a na koniec len spomeniem, že priadze sa, samozrejme, líšia aj svojou farebnosťou. Tá závisí hlavne od materiálu, z ktorého je priadza vyrobená (ako ľahko do seba dokáže "nasať" farbu), od spôsobu farbenia (šetrné farbenie nebýva až také výrazné) a od predstavy výrobcu - koľko chce farieb a v akej sýtosti. Veľmi obľúbené sú aj melírované alebo rôznofarebné priadze, ktoré majú v jednom klbku buď úplne rôzne farby, alebo majú jednu farbu rôznej intenzity. Pri týchto priadzach nemusíte vymýšľať zložité vzory, pretože vyniká hlavne farebnosť a čo je tiež výhodou, je originalita. Aj dva úplne rovnako pletené výrobky budú farebne iné.

Na dnes asi stačilo. :-) Po cca 3-týždňovej prestávke sa nabudúce pozrieme na správne veľkosti a skúšobné vzorky.

Predchádzajúce časti:

Ako začať s klbkami I. - o ihliciach, háčikoch a iných pomocníkoch

Ako začať s klbkami II. - o prírodných priadzach živočíšneho pôvodu

Ako začať s klbkami III. - o prírodných priadzach rastlinného pôvodu a "syntetike"

Nasledujúce časti:

Ako začať s klbkami V. - o správnom meraní a skúšobnej vzorke

Ako začať s klbkami VI. - fotonávod základných očiek a stĺpikov v háčkovaní

Ako začať s klbkami VII. - fotonávod na hviezdičkovú čelenku

_______________________

Zdroj: Pletenie a háčkovanie, kol. autorov, rv. 2010, rozhovory s predavačkou v galantérii a vlastné skúsenosti.

Fotografie sú moje alebo voľne dostupné na: http://pixabay.com/sk/photos/?q=pletenie&image_type=&cat=&order=latest


Komentáre

Jesennik Paráda :))

2015-02-08 11:28:21

pletenavyroba Opäť užitočné informácie,ďakujem:-)

2015-02-08 14:53:16

fanco Som rada, že sa zídu. :-)

2015-02-08 15:37:15

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - "Mary" klobúčik - 13402541_"Mary" klobúčik by fanco
 24 komentárov
 Páči sa 137 ľudom
15,80 €
 - "Emilo" náramenník z ovčej vlny - 4637960_"Emilo" náramenník z ovčej vlny by fanco
 3 komentárov
 Páči sa 35 ľudom
22,- €
 - "Cintia" spoločenská štóla - AKCIA 30 - 4958004_"Cintia" spoločenská štóla - AKCIA 30 by fanco
 4 komentárov
 Páči sa 52 ľudom
23,80 €

Začíname s klbkami

www.sashe.sk/serial/klbka

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »