Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním
SAShE s.r.o. . » Návody / 2015-01-31 17:52:09 / 2 komentáre / 26 lajkov
Dnes už necháme zvieratká zvieratkami a zameriame sa na priadze vyrobené z rastlín a na syntetické priadze. Poďme teda poporiadku.
Bavlna
Najznámejšou priadzou s rastlinným pôvodom je bavlnená priadza. Bavlna sa získava z bavlníka. Je to krík alebo väčšia bylina, ktorá má biele, žlté alebo červené kvety. Po ich odkvitnutí vzniká plod veľký asi ako slepačie vajce. Ten po dozretí pukne a uvoľní sa z neho pružná "guľa" vláken so semienkami. Práve z týchto vlákien sa následne vyrába bavlna. Využívajú sa aj samotné semienka, napr. na výrobu oleja.
Bavlnené priadze sú chladné, čo je ich typická vlastnosť. Preto sú najvhodnejšie na letné oblečenie. Pozor, nesmie byť tvarovo náročné, pretože čistá bavlnená priadza nie je elastická a preto sa nosením oblečenie môže "vyťahať". Ideálna je preto na pončá, jednoduché tuniky, topy a rôzne čipkované vzory, kde práve vynikne jej krása. Tým, že nie je elastická sa trošku ťažšie spracováva, ale je to viac-menej o zvyku. Ja s ňou napr. robím veľmi rada a vyhovuje mi práve jej pevnosť. Bavlnené priadze tiež prechádzajú rôznymi úpravami a najčastejšou je mercerizácia. Je to určitá chemická úprava, pri ktorej sa vlákna tzv. zaguľatia a tým získajú povrchový lesk. Tento lesk si priadza zachováva aj po vypraní. Keď už píšem o praní, bavlna je vhodná na pranie, len si trošku počkáte na jej vyschnutie, pretože schne pomaly.
Čo je ďalšou výhodou, je vhodnosť pre ľudí, ktorým vadí vlna. Pri vlne som písala, že niektorým ľuďom sa môže zdať hryzavá, to sa pri bavlne nestane. Aspoň ja som sa s takou bavlnou ešte nestretla. Bavlna je príjemná na pokožke a môžu ju využívať aj ľudia s citlivou kožou.
Ľan
Vlákno na ľanovú priadzu sa získava z dlhých vlákien stonky ľanovníka. Je ľahká a vzdušná, ale veľmi pevná. Je tiež chladivá ako bavlna a rovnako jej chýba elasticita. Takže využitie je takmer rovnaké ako pri bavlne. Ľanové vlákna sú skôr súčasťou rôznych zmesí, pretože samotný by nebol veľmi vhodný na pletenie alebo háčkovanie práve kvôli svojej tvrdosti. V zmesi s bavlnou som ho ja použila napr. na jeden klobúčik, ktorý mám v galérii. Je vhodný na čipkové pevné vzory, kde krásne vynikne.
Ostatné "rastlinné" priadze
Poznáme ešte priadze napr. z bambusu, konope alebo z rastliny ramia. Nájdete ich aj na našom trhu, ale sú málo používané. Bambusové vlákno je považované za najekologickejšie vlákno, pretože rýchlo rastie, takže využíva málo živín z pôdy (krátky čas) a na rozdiel od ostatných rastlín, z ktorých sa vyrábajú priadze, nepotrebuje vraj žiadne pesticídy. Možno vhodná priadza, pre ekologicky zmýšľajúcich ľudí. :-) Ja tieto typy priadzí nepoužívam vôbec, takže vám k nim neviem viac napísať. :-(
Umelé a syntetické vlákna
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je to to isté. Ale nie je! Pod umelými vláknami si treba predstaviť prírodné vlákno, ktoré je rôznymi chemickými procesmi umelo spracované. Takýmto vláknom je napr. viskóza, ktorá sa získava úpravou prírodného vlákna, ktoré poznáme pod názvom celulóza alebo buničina.
Syntetické vlákna sú komplet "umelé". Sú to vlastne jemné plastické nite. Nájznámejšie sú asi akrylové vlákna a polyamidové tzv. nylonové vlákna.
Pri druhoch priadzí, ktoré sú vyrobené z umelých alebo syntetických vlákien, je veľmi ťažké povedať, aké majú vlastnosti. Je to veľmi rôzne. Môžu byť mäkké-drsné, hrejivé-chladivé, lacné-drahé, tenké-hrubé. Tu treba mať buď skúsenosti s konkrétnou priadzou, alebo budete zisťovať v obchode tým, že si klbko chytíte do ruky a trošku sa s ním pomaznáte. Ja ich používam veľmi máličko, preto neviem veľmi poradiť. Čo je ale pri týchto priadzach určite výhodou, je ich trvanlivosť a pevnosť, ktorá je vyššia, ako pri čisto prírodných priadzach. Aj preto je v súčastnosti tak veľa rôznych zmesí prírodných a umelých/syntetických vlákien. Ja to považujem za pozitívne, pretože v takej priadzi sa zlučujú dobré vlastnosti ako prírodných tak aj umelo vyrobených vlákien, čím samotné klbko získava na životnosti a atraktivite.
Na záver tohto rozsiahlejšieho rozdelenia priadzí ponúkam môj stručný grafický náčrt:
Nabudúce prejdem na typy priadzí - prečo je jedna tenšia, iná hrubšia, prečo má niektorá guličky a pod.
Pripravujem... ako správne určiť veľkosť, skúšobné vzorky, ako správne čítať nákresy v návodoch, popis všetkých stĺpikov pri háčkovaní, ako urobiť rýchlo peknú zimnú čelenku....
____________________________
Predchádzajúce časti:
Ako začať s klbkami I. - o ihliciach, háčikoch a iných pomocníkoch
Ako začať s klbkami II. - o prírodných priadzach živočíšneho pôvodu
Nasledujúce časti:
Ako začať s klbkami IV. - o hrúbke a štruktúre priadzí
Ako začať s klbkami V. - o správnom meraní a skúšobnej vzorke
Ako začať s klbkami VI. - fotonávod základných očiek a stĺpikov v háčkovaní
Ako začať s klbkami VII. - fotonávod na hviezdičkovú čelenku
____________________________
Zdroje: Informácie sú z mojej hlavy a z wikipédie.
Fotogradie: http://sk.wikipedia.org/wiki/Bavlna, http://www.sashe.sk/fanco/detail/ponco, http://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%BDan_siaty, http://www.sashe.sk/fanco/detail/hackovany-klobucik, http://sk.wikipedia.org/wiki/Buni%C4%8Dina_(papier), http://wiki.sijeme.sk/index.php/Polyamidov%C3%A9_vl%C3%A1kna, http://www.ft.tul.cz/depart/ktm/?q=cs/akrylove
Kam ďalej? Prečítajte si aj najnovší článok zo seriálu Začíname s klbkami:
Jesennik Výborné pokračovanie ;-)
pletenavyroba Na tento žurnál som čakala,vrelá vďaka:) Už takmer 30 rokov pletiem na Doplete a ozaj nie sú všetky akrylové priadze rovnaké,jedny sú mäkučké,iné tvrdšie.Do stroja môžem iba tie tenšie a dôkladne vyberám ktorá sa na aký druh výrobku hodí.Objavila som aj úplne tenučké (ako nitka)strojové priadze,ktoré pletiem z dvoch,alebo troch súčasne.Tie najtenšie sa takmer vôbec nežmolkujú a akrylové teraz v zime príjemne zahrejú.
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.
Originálne rukodielne výrobky pre SAShE pozitívnych!
Limitované kolekcie užitočných drobností s logom SAShE. Poštovné zadarmo, ako je už zvykom :)
V žurnáli sú spomínané:
Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním
Najlepšie žurnály mesiaca
Viac »