V prvej časti tohto seriálu sme si povedali niečo o "pracovných pomôckach", ktoré môžete potrebovať, keď chcete začať tvoriť s klbkami. Dnes začneme spoznávať samotné priadze, bez ktorých to nepôjde. Vysvetlíme si, aký je rozdiel medzi klbkami, aké majú vlastnosti a na čo sú vhodné.
Základný rozdiel medzi priadzami je v tom, či sú vyrobené z prírodných alebo syntetických materiálov.
Prírodné priadze môžu byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Medzi živočíšne, ktoré sa vyrábajú zo zvieracej srsti patria vlna, hodváb, kašmír, mohér, angora, alpaka a pod. Ich štruktúra, hrúbka a elasticita sa navzájom veľmi líšia od nadýchanej chlpatej angory cez kĺzavý hodváb až po teplú hrubú ovčiu vlnu. K priadzam rastlinného pôvodu patrí bavlna a ľan. Syntetické priadze sú napr. polyester, akryl, viskóza, nylon.
Každá z nich má svoje výhody a samozrejme aj nevýhody ako je napr. nutná zvláštna starostlivosť, ktorú si vyžadujú. Aj preto v súčasnosti mnoho výrobcov dáva prednosť zmesovým priadzam, čo znamená, že ide o prírodnú priadzu zmiešanú s nejakou syntetikou. Robí sa to preto, aby sa využili najlepšie vlastnosti obidvoch materiálov. Najmodernejšie technológie už umožňujú vyrobiť aj 100% prírodnú priadzu so špeciálnou úpravou, ktorá jej zlepšuje vlastnosti. Takouto úpravou je napr. Superwash, čo vám umožní prať aj 100% vlnu v práčke, čo ste pred tým nemohli.
Poďme si teda popísať najznámejšie priadze. Začneme prírodnými priadzame, pretože práve tie využívam vo svojej tvorbe aj ja. Takmer z každej nájdete v mojej galérii niečo.
Prírodné priadze živočíšneho pôvodu
V zásade môžeme ostrihať každé chlpaté zvieratko a vyrobiť z jeho srsti priadzu :). Reálne sa využíva len srsť niektorých zvierat a z tých sú najznámejšie priadze.
Vlna
Je vyrábaná z ovčieho rúna, kozej alebo králičej srsti. Vlna je najobľúbenejšou a najbežnejšou priadzou zo všetkých. Je elastická, jemná na dotyk a trvanlivá.
Niektorým ľuďom a predovšetkým deťom sa zdá vlna hryzavá, keď sa dotýka priamo pokožky, preto existuje množstvo zmesových prírodných priadzí, napr. vlna + bavlna, vlna + hodváb, ktoré sú jemnejšie a príjemnejšie na nosenie a napriek tomu si stále zachovávajú vlastnosti vlnenej priadze.
Vlna, ktorá je vopred upravená, aby sa nezrážala alebo neplstnatela, je idálnym materiálom pre detské oblečenie a je vhodná na mechanické pranie. Najjemnejším druhom vlny je jahňacia vlna. Jedná sa o vlnu z jahňaťa pochádzajúcu z prvého strihania. Vlákna sú veľmi jemné, lebo každé vlákno má jeden koniec, ktorý nie je odstrihnutý, ale má prirodzene jemné zaguľatené zakončenie, s ktorým sa jahniatko narodilo.
Kvalita vlny tiež závisí od druhu oviec, z ktorých pochádza. V súčasnosti sa predávajú vlnené priadze z konkrétnych plemien oviec, napr. Herdwick, Jocob a pod. Stopercentnú vlnu nájdete napríklad u Poplety a ručne pradenú eko vlnu u Ovečkovo.
Špeciálne druhy vĺn:
Merino
TOP medzi vlnami. Vyrába sa zo špeciálneho plemena oviec, ktorých chov začal v centrálnom Španielku a od stredoveku sa rozšíril do celého sveta. Je to vlna, ktorá je veľmi hladká a mäkká, má všetky výborné vlastnosti, ktoré očakávame od dobrej priadze. Práve túto vlnu môžu používať aj tí, ktorým sa všeobecne vlna zdá hryzavá. Merino ich určite hrýzť nebude.
Dá sa pomerne ľahko zohnať a predstavuje dobrú hodnotu za vynaložené peniaze. Merino nájdete napríklad v obchodíku Vlna na predaj.
Alpaka a ťavia srsť
Získava sa z lám a tiav. Sú to pomerne exotické priadze, ale v súčasnej dobe sa s nimi stretávame čoraz častejšie. Lama alpaka žije v horských oblastiach Peru a má veľmi hrubú srsť, ktorá ju v týchto chladných a tvrdých podmienkach chráni pred zimou. Výsledná priadza má štruktúru podobnú ovčej vlne, ale je oveľa teplejšia.
Angora
Pochádza z králikov a z ich krásnych mäkučkých kožuštekov. Vlákna sú relatívne krátke a angorská priadza sa často žmolkuje, pri práci aj pri nosení. Nie je veľmi pevná a je pomerne drahá, preto sa často kombinuje s inými vláknami, aby bola výsledná priadza cenovo dostupnejšia a pevnejšia a tiež menej náchylná na žmolkovanie. 80% angoru nájdete napríklad v tomto obchodíku.
Kašmír
Vyrába sa z veľmi jemnej srsti kašmírskej kozy. Z jej chlpov vzniká jemnulinká, ľahulinká a hebká priadza, ktorá vás jednoducho objíme náručou tepla a luxusu. Toto vlákno skutočne vytvára najluxusnejšiu priadzu. Bohužiaľ, tento luxus sa často odráža v cene a preto výrobcovia aj toto vlákno neraz kombinujú s inými vláknami, aby vytvorili cenovo dostupnejší variant.
Kašmírovú vlnu predáva vo svojom obchodíku napríklad NinaNina.
Mohér
Toto vlákno pochádza z chlpov angorskej kozy. Je veľmi chlpaté, ale pretože mohérové vlákna sú pomerne dlhé, sú tieto chĺpky iné než pri angore alebo vlne. Mohérové priadze sa zvyčajne skladajú z jednej základnej nite, z ktorej vybiehajú dlhé chlpaté vlákna.
Pre najlepší efekt je najlepšie mohérové priadze spracovávať veľmi voľnou technikou, čo zabezpečí, že základná niť vytvára mriežku a voľné vlákna vypĺňajú medzery.
V mojej galérii z tejto priadze nájdete spoločenský svetrík. Mohérových priadzí je na SAShE iba zopár.
Hodváb
Toto už nie je vlna. Hodváb je produktom larvy domestikovanej Priadky morušovej. Ide o vlákna zámotku tzv. kokonu, do ktorého sa larva zavíja. Hodváb sa získava rozvinutím tohto kokonu. Každý kokon je tvorený jedným vláknom, ktoré môže mať dĺžku až 4 km.
Okrem hodvábu domestikovanej Priadky morušovej poznáme aj divý alebo “planý“ hodváb – tussah. Ten sa získava zberom opustených (a vyletujúcim motýľom potrhaných) zámotkov rôznych divožijúcich druhov Priadok, najčastejšie Hodvábnika dubového, ktorý voľne žije v Číne, Indii a Japonsku. Tussahový hodváb má rovnaké vlastnosti ako hodváb Priadky morušovej, ale je zvyčajne hrubší, tvrdší a odolnejší.
Za svoje mimoriadne kvality vďačí hodvábne vlákno svojej konštrukcii. Má trojuholníkový prierez a tak láme svetlo ako hranol. Vrstvičky bielkoviny na povrchu mu navyše dodávajú perleťový lesk. Pritom je toto najtenšie prírodné vlákno pevnejšie ako oceľové vlákno rovnakej hrúbky!! Vlákno prírodného hodvábu patrí k najušľachtilejším a najjemnejším z prírodných vlákien. Hodváb je mäkký, priedušný a má vynikajúce termoregulačné schopnosti – v lete chladí a v zime hreje.
Hodváb sa v pletacích priadzach používa samostatne, ale často sa spriada s vlnou, kašmírom, angorou či mohérom. Toto spojenie je obojstranne výhodné. Zatiaľ čo tieto materiály zjednodušujú údržbu chúlostivého hodvábu, on im poskytuje svoj nádherný lesk a mimoriadnu pevnosť.
Existuje veľké množstvo hodvábnych priadzí rôznej kvality. Jednu vec však majú všetky hodvábne priadze spoločnú a to, že hodvábne vlákno sa veľmi jadnoducho farbí a získané farby sú všeobecne jasné a sýte. Toto prírodné vlákno je mäkké, príjemné na dotyk, jemné a krehké a na druhej strane si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Má nízku elasticitu, takže výsledný kúsok oblečenia, ktorý z neho vytvoríte, sa môže vyťahať.
Toľko k ovciam, králikom, priadkam, lamám a kozám.... :-)
O týždeň si povieme niečo k priadzam z ríše rastlín a o syntetických priadzach. Predchádzajúci diel o háčikoch, ihliciach, atď.
Ďalšie časti:
Ako začať s klbkami III. - o prírodných priadzach rastlinného pôvodu a "syntetike"
Ako začať s klbkami IV. - o hrúbke a štruktúre priadzí
Ako začať s klbkami V. - o správnom meraní a skúšobnej vzorke
Ako začať s klbkami VI. - fotonávod základných očiek a stĺpikov v háčkovaní
Ako začať s klbkami VII - fotonávod na hviezdičkovú čelenku
Ak vás zaujíma nejaká téma, ktorá by sa dala spracovať v rámci žurnálu Ako začať s klbkami, napíšte mi do komentára. Ak budem vedieť k danej téme niečo napísať, určite to urobím.
__________________________________
Zdroje: Informácie som čerpala z bežne dostupnej knižnej literatúry - hlavne Pletenie a háčkovanie, kol. autorov, rv. 2010, z wikipedie a z vlastných skúseností.
Fotografie: www.kissmytractor.wordpress.com/2013/09/12/sheeple, www.en.wikipedia.org/wiki/Alpaca, commons.wikimedia.org/wiki/File:Angorakaninchen.jpg, www.e-vlny.sk, www.nadobrejvlne.sk, www.sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%88%D0%BC%D0%B8%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%
BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0, http://pl.euroanimal.eu/Koza_angorska.