Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Začíname s klbkami

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

Ako začať s klbkami II. - Priadze živočíšneho pôvodu

SAShE s.r.o. . » Rady predajcom / 2015-01-30 10:34:00 /  48 komentárov / 160 lajkov / 1775x zobrazený

V prvej časti tohto seriálu sme si povedali niečo o "pracovných pomôckach", ktoré môžete potrebovať, keď chcete začať tvoriť s klbkami. Dnes začneme spoznávať samotné priadze, bez ktorých to nepôjde. Vysvetlíme si, aký je rozdiel medzi klbkami, aké majú vlastnosti a na čo sú vhodné.

Základný rozdiel medzi priadzami je v tom, či sú vyrobené z prírodných alebo syntetických materiálov.

Prírodné priadze môžu byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Medzi živočíšne, ktoré sa vyrábajú zo zvieracej srsti patria vlna, hodváb, kašmír, mohér, angora, alpaka a pod. Ich štruktúra, hrúbka a elasticita sa navzájom veľmi líšia od nadýchanej chlpatej angory cez kĺzavý hodváb až po teplú hrubú ovčiu vlnu. K priadzam rastlinného pôvodu patrí bavlna a ľan. Syntetické priadze sú napr. polyester, akryl, viskóza, nylon.

Každá z nich má svoje výhody a samozrejme aj nevýhody ako je napr. nutná zvláštna starostlivosť, ktorú si vyžadujú. Aj preto v súčasnosti mnoho výrobcov dáva prednosť zmesovým priadzam, čo znamená, že ide o prírodnú priadzu zmiešanú s nejakou syntetikou. Robí sa to preto, aby sa využili najlepšie vlastnosti obidvoch materiálov. Najmodernejšie technológie už umožňujú vyrobiť aj 100% prírodnú priadzu so špeciálnou úpravou, ktorá jej zlepšuje vlastnosti. Takouto úpravou je napr. Superwash, čo vám umožní prať aj 100% vlnu v práčke, čo ste pred tým nemohli.

Poďme si teda popísať najznámejšie priadze. Začneme prírodnými priadzame, pretože práve tie využívam vo svojej tvorbe aj ja. Takmer z každej nájdete v mojej galérii niečo.

Prírodné priadze živočíšneho pôvodu

V zásade môžeme ostrihať každé chlpaté zvieratko a vyrobiť z jeho srsti priadzu :). Reálne sa využíva len srsť niektorých zvierat a z tých sú najznámejšie priadze. 

Vlna

 Je vyrábaná z ovčieho rúna, kozej alebo králičej srsti. Vlna je najobľúbenejšou a najbežnejšou priadzou zo všetkých. Je elastická, jemná na dotyk a trvanlivá.

Niektorým ľuďom a predovšetkým deťom sa zdá vlna hryzavá, keď sa dotýka priamo pokožky, preto existuje množstvo zmesových prírodných priadzí, napr. vlna + bavlna, vlna + hodváb, ktoré sú jemnejšie a príjemnejšie na nosenie a napriek tomu si stále zachovávajú vlastnosti vlnenej priadze.

Vlna, ktorá je vopred upravená, aby sa nezrážala alebo neplstnatela, je idálnym materiálom pre detské oblečenie a je vhodná na mechanické pranie. Najjemnejším druhom vlny je jahňacia vlna. Jedná sa o vlnu z jahňaťa pochádzajúcu z prvého strihania. Vlákna sú veľmi jemné, lebo každé vlákno má jeden koniec, ktorý nie je odstrihnutý, ale má prirodzene jemné zaguľatené zakončenie, s ktorým sa jahniatko narodilo.

Kvalita vlny tiež závisí od druhu oviec, z ktorých pochádza. V súčasnosti sa predávajú vlnené priadze z konkrétnych plemien oviec, napr. Herdwick, Jocob a pod. Stopercentnú vlnu nájdete napríklad u Poplety a ručne pradenú eko vlnu u Ovečkovo.

 

Špeciálne druhy vĺn:

Merino

TOP medzi vlnami. Vyrába sa zo špeciálneho plemena oviec, ktorých chov začal v centrálnom Španielku a od stredoveku sa rozšíril do celého sveta. Je to vlna, ktorá je veľmi hladká a mäkká, má všetky výborné vlastnosti, ktoré očakávame od dobrej priadze. Práve túto vlnu môžu používať aj tí, ktorým sa všeobecne vlna zdá hryzavá. Merino ich určite hrýzť nebude.

Dá sa pomerne ľahko zohnať a predstavuje dobrú hodnotu za vynaložené peniaze. Merino nájdete napríklad v obchodíku Vlna na predaj.

 

Alpaka a ťavia srsť

Získava sa z lám a tiav. Sú to pomerne exotické priadze, ale v súčasnej dobe sa s nimi stretávame čoraz častejšie. Lama alpaka žije v horských oblastiach Peru a má veľmi hrubú srsť, ktorá ju v týchto chladných a tvrdých podmienkach chráni pred zimou. Výsledná priadza má štruktúru podobnú ovčej vlne, ale je oveľa teplejšia.

 

Angora

 Pochádza z králikov a z ich krásnych mäkučkých kožuštekov. Vlákna sú relatívne krátke a angorská priadza sa často žmolkuje, pri práci aj pri nosení. Nie je veľmi pevná a je pomerne drahá, preto sa často kombinuje s inými vláknami, aby bola výsledná priadza cenovo dostupnejšia a pevnejšia a tiež menej náchylná na žmolkovanie. 80% angoru nájdete napríklad v tomto obchodíku. 

 

Kašmír

Vyrába sa z veľmi jemnej srsti kašmírskej kozy. Z jej chlpov vzniká jemnulinká, ľahulinká a hebká priadza, ktorá vás jednoducho objíme náručou tepla a luxusu. Toto vlákno skutočne vytvára najluxusnejšiu priadzu. Bohužiaľ, tento luxus sa často odráža v cene a preto výrobcovia aj toto vlákno neraz kombinujú s inými vláknami, aby vytvorili cenovo dostupnejší variant.

Kašmírovú vlnu predáva vo svojom obchodíku napríklad NinaNina

 

Mohér

Toto vlákno pochádza z chlpov angorskej kozy. Je veľmi chlpaté, ale pretože mohérové vlákna sú pomerne  dlhé, sú tieto chĺpky iné než pri angore alebo vlne. Mohérové priadze sa zvyčajne skladajú z jednej základnej nite, z ktorej vybiehajú dlhé chlpaté vlákna.

Pre najlepší efekt je najlepšie mohérové priadze spracovávať veľmi voľnou technikou, čo zabezpečí, že základná niť vytvára mriežku a voľné vlákna vypĺňajú medzery.

V mojej galérii z tejto priadze nájdete spoločenský svetrík. Mohérových priadzí je na SAShE iba zopár. 

 

Hodváb

 Toto už nie je vlna. Hodváb je produktom larvy domestikovanej Priadky morušovej. Ide o vlákna zámotku tzv. kokonu, do ktorého sa larva zavíja. Hodváb sa získava rozvinutím tohto kokonu. Každý kokon je tvorený jedným vláknom, ktoré môže mať dĺžku až 4 km.

Okrem hodvábu domestikovanej Priadky morušovej poznáme aj divý alebo “planý“ hodváb – tussah. Ten sa získava zberom opustených (a vyletujúcim motýľom potrhaných) zámotkov rôznych divožijúcich druhov Priadok, najčastejšie Hodvábnika dubového, ktorý voľne žije v Číne, Indii a Japonsku. Tussahový hodváb má rovnaké vlastnosti ako hodváb Priadky morušovej, ale je zvyčajne hrubší, tvrdší a odolnejší. 

Za svoje mimoriadne kvality vďačí hodvábne vlákno svojej konštrukcii. Má trojuholníkový prierez a tak láme svetlo ako hranol. Vrstvičky bielkoviny na povrchu mu navyše dodávajú perleťový lesk. Pritom je toto najtenšie prírodné vlákno pevnejšie ako oceľové vlákno rovnakej hrúbky!! Vlákno prírodného hodvábu patrí k najušľachtilejším a najjemnejším z prírodných vlákien. Hodváb je mäkký, priedušný a má vynikajúce termoregulačné schopnosti – v lete chladí a v zime hreje.

Hodváb sa v pletacích priadzach používa samostatne, ale často sa spriada s vlnou, kašmírom, angorou či mohérom. Toto spojenie je obojstranne výhodné. Zatiaľ čo tieto materiály zjednodušujú údržbu chúlostivého hodvábu, on im poskytuje svoj nádherný lesk a mimoriadnu pevnosť.

Existuje veľké množstvo hodvábnych priadzí rôznej kvality. Jednu vec však majú všetky hodvábne priadze spoločnú a to, že hodvábne vlákno sa veľmi jadnoducho farbí a získané farby sú všeobecne jasné a sýte. Toto prírodné vlákno je mäkké, príjemné na dotyk, jemné a krehké a na druhej strane si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Má nízku elasticitu, takže výsledný kúsok oblečenia, ktorý z neho vytvoríte, sa môže vyťahať.

Toľko k ovciam, králikom, priadkam, lamám a kozám.... :-)

 

O týždeň si povieme niečo k priadzam z ríše rastlín a o syntetických priadzach. Predchádzajúci diel o háčikoch, ihliciach, atď. 

Ďalšie časti:

Ako začať s klbkami III. - o prírodných priadzach rastlinného pôvodu a "syntetike"

Ako začať s klbkami IV. - o hrúbke a štruktúre priadzí

Ako začať s klbkami V. - o správnom meraní a skúšobnej vzorke

Ako začať s klbkami VI. - fotonávod základných očiek a stĺpikov v háčkovaní

Ako začať s klbkami VII - fotonávod na hviezdičkovú čelenku

Ak vás zaujíma nejaká téma, ktorá by sa dala spracovať v rámci žurnálu Ako začať s klbkami, napíšte mi do komentára. Ak budem vedieť k danej téme niečo napísať, určite to urobím.

__________________________________

Zdroje: Informácie som čerpala z bežne dostupnej knižnej literatúry - hlavne Pletenie a háčkovanie, kol. autorov, rv. 2010, z wikipedie a z vlastných skúseností.

Fotografie: www.kissmytractor.wordpress.com/2013/09/12/sheeple, www.en.wikipedia.org/wiki/Alpaca, commons.wikimedia.org/wiki/File:Angorakaninchen.jpg, www.e-vlny.sk, www.nadobrejvlne.sk, www.sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%88%D0%BC%D0%B8%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%

BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0, http://pl.euroanimal.eu/Koza_angorska.


Komentáre

RIKI Z akého zdroja ste čerpali informácie?

2015-01-24 14:30:352x

svetlana.bel skvelé - takéto zhrnutie informácií, nech sú odkiaľkoľvek - máme to pokope, každá info sa zíde - zisťujem, čo všetko som ani len netušila, že napr. kašmír je z kôz a iné - vďaka a už sa teším na ďalšie info - :)

2015-01-24 14:59:211x

fanco Rikimu som už odpísala, ale napíšem to aj sem. Info som čerpala z dvoch mojich kníh, z ktorých som sa učila háčkovať a pliesť, zo starých poznámok zo školy (od krsnej mamy) a z internetu, kde som si na wikipédii overovala niektoré informácie. Má to byť naozaj zhrnutie na jednom mieste. Ak sa nájde niečo, čo nie je úplne presné, opravíme. :-)

2015-01-24 15:08:596x

janaj2 vyčerpávajúce informácie.... Pred pár rokmi som sa to učila všetko na Odevných materiáloch na strednej škole :) a pekne som si to pripomenula teraz :)

2015-01-24 21:54:372x

-GINA- žurnál bol pridaný pred 29 minútami a komentáre sú tu spred 6 dní??

2015-01-30 11:07:145x

mironella Krasny zurnal, tesim sa na pokracovanie ;)

2015-01-30 11:39:48

olinaba veľmi nešťastne zvolená veľkosť písma a takisto využívanie hrúbky písma, obrovská veľkosť fotografií a chýbajúce zdroje či už na fotkách alebo na prevzatom texte. veľká škoda.

2015-01-30 11:41:032x

RIKI Milá, fanco, chcete radiť predajcom? A čo tie cudzie prevzaté obrázky pri niektorých výrobkoch...?

Tu na SAShE sú zavedené určité pravidlá a tie treba dodržiavať tak, ako ostatní...

Neberte to ako útok, ale upozornenie... 8-))

2015-01-30 11:53:075x

fanco Riki, skuste si precitat aj texty pri vecickach a dobre si precitat pravidlá, na ktoré sa odvolavate. Je ľahšie niekoho upozornovat, však? Ale ďakujem, je to overene a v poriadku. :-)

2015-01-30 12:00:221x

olinaba Citácia z Pravidiel (http://www.sashe.sk/info/mudre-vety/ako-napisat-clanok): "Ak v žurnále používate prebratý obsah z internetu (fotky, videá, texty), zásadne odporúčame uvádzať zdroj - stránku, z ktorej ste obsah prebrali (ideálne pôvodnú stránku, ktorá obsah priniesla prvýkrát a je majiteľom práv na tento obsah). V prípade, že SAShE.sk bude kontaktované majiteľom práv na obsah použitý vo vašom žurnále, nesiete plnú zodpovednosť za neuvednie zdroja a následky z toho vyplývajúce."

2015-01-30 12:32:53

remix ...no, konečne v tom mám jasno! :-)

2015-01-30 12:41:45

SAShE.sk  REDAKCIA  Zdroje na fotky by bolo fajn doplniť a do budúcna ukladať :) Čo sa týka veľkosti písma a fotiek, tak to sa automaticky mení pri pridaní žurnálu do žurnálu plus. Inak veľmi fajn informatívny žurnál, aj ostatné diely, sme radi, že ste si s tým dali robotu :)

2015-01-30 12:43:2715x

bijouTARI krásne spracované, poučné a inšpiratívne :) s dobrým úmyslom ♥

2015-01-30 12:55:424x

caren Toto je krásny žurnál. Práve som začala pracovať s vlnou merino a tiež pripravujem žurnálik o ňom :)

2015-01-30 14:29:382x

Zvzana s vlnami a priadzami pracujem. Ďakujem za vynikajúce informácie a teším sa na ďalšie takto hodnotné žurnály... Držím palce... :)

2015-01-30 14:48:212x

Art-inka fakt zaujímavý žurnál, myslím len, že tie upozornenia mohli byť menej útočné , žurnál mal úmysel informovať , verím , že autorka sa poučí a ďalšie žurnály doplní o linky , keď však nezanevrie ... dúfam, že nie ☺☺☺

2015-01-30 14:49:265x

Fllora bolo by vhodné uviesť aj ako sa získavajú a že pri tom zbytočne trpia a umierajú zvieratá...

Niektoré svetové podniky s oblečením napr. vďaka kampani už odmietli predávať oblečenie z angory

2015-01-30 14:57:473x

caren Myslím, že prevažne strihaním. A ovce by rozhodne trpeli viac ak by sa nestrihali :)...či ?!

2015-01-30 15:12:1210x

ROMANTIC ja sa pridavam k tym pozitivnym komentarom..., dakujem za nove informacie, vycerpavajuci zurnal, aj som sa nieco naucila a stale ma udivuju ludia, ktori su tak negativne naladeni, vsade hladaju chyby - vacsinou na inych. este raz dakujem a prajem vsetko dobre :) Ľubka

2015-01-30 17:49:573x

levandula Fllora, tak nás pouč ako sa získavajú, či myslíš že zakaždým zabijú kozu aby mohli ostrihať vlnu ? :-D

inak mňa bavili obrázky tých zvierat, tú kašmírsku kozu by som si rada pohladila :-)

2015-01-30 17:57:402x

Prskavka Fllora - no asi závisí od akého zdroja vlna pochádza .. to je to isté ako bežný chov sliepok, kačíc, kráv a spol .. sú chovatelia a "chovatelia" .. na youtube nájdeš viacero videí s návodom ako sa správne získava vlna od angorského králika.. to, že pri industriálnom spôsobe chovu sa k zvieratám práve veľké svetové podniky správajú inak..

a niektoré svetové podniky predávajú tovar ušitý ľudmi v mizerných podmienkach za ešte mizernejší plat, aby ho s vysokým ziskom predali aj u nás na SK .. čiže čo z toho vyplýva? minimálne si vyberať od koho kupujem, ideálne si všetko dopestovať a vyrobiť sám (haha)

2015-01-30 18:22:284x

matav Veľmi zaujìmavý článok. Opäť som sa niečo novè dozvedela. Vďaka

2015-01-30 19:36:521x

SkusimTo skvelý žurnálik.....:D

vyústi to aj do nejakých zaujímavých vzorov alebo návodov okolo pletenia a háčkovania.....?

2015-01-30 19:44:221x

magenta výborný žurnál ... a na margo toho čo napísala Fllora, tak - videla som dokument, ktorý tajne nafotil pracovník VEĽKEJ firmy v zhraničí a kde bolo ukázané ako tam trpia zajačiky pri odbere vlny - normálne im to vytrhávali rukami niekedy išli aj kúsky kože, čiže tiekla aj krv sem - tam , nemohla som to dopozerať ..... takže je na tom kus pravdy, ale tú firmu na základe toho natočeného videa na mobil, zatvorili.

2015-01-30 20:15:472x

fanco Všetkým veľmi pekne ďakujem za príspevky. Skutočne potešili. Aj tie negatívne, veď konkurencia je aj tu na SAShE a inak by sme sa nezlepšovali. :-) inka8 - určite nezanevriem. Všetky fotočky sú verejné a získala som ich cez bezpečnostný filter internetového prehliadača - len tie, ktoré sú zverejnené na voľné šírenie a úpravu. Pri nich nie je potrebné dávať link, ale urobím to do ďalších žurnálov, aby boli všetci spokojní. Noemidarceky - som presne v rovnakom údive, ale na to si asi treba zvyknúť. :-) SkusimTo - mám v hlave nejaké nápady na fotonávody, ktoré by boli súčasťou seriálu. Ak je niečo, co by ste chceli v žurnale vidieť, napíšte. Čo sa týka tých zvieratiek, tak to skutočne neviem ovplyvniť. :-( Určite by sa mi veľmi nepáčilo, keby mali trpieť pri strihaní, ale je to tak, že napr. tie ovce a kozy musia byť strihané a či to niekto robí tak, ako sa to má, alebo je k zvieratám surový, to nezistíme. Sem-tam sa dostanú na verejnosť informácie, alebo rovno videá, ale kde máme istotu, že aj to nie je účelové? V každom prípade som proti týraniu zvierat a rada by som používala priadze len zo šťastných zvierat. :-) Ešte raz ďakujem.

2015-01-30 22:51:496x

Erinka perfektný žurnál ☺

2015-01-31 10:16:30

motulka výborný žurnál,už sa teším na pokračovanie:)))

2015-01-31 11:07:41

-GINA- čo je to bezpečnostný filter internetového prehliadača?

2015-02-01 19:18:121x

fanco GINA, profesne sa venujem bezpecnosti a ochrane údajov, takže ti veľmi rada vysvetlim, ake technologicke moznosti sú na filtrovanie volne dostupných fotografii na internete, aj to, že na internete nie sú všetky fotografie bez moznosti použitia. Dohodni sa s redakciou, že sa môžeme stretnúť. To platí, samozrejme, len v tom prípade, že mas skutočný záujem a nie, že to robis len ako zavistlivy neprajnik, ktorému vadi akákoľvek snaha niekoho iného.

2015-02-01 21:59:454x

-GINA- prečo by som sa mala dohadovať s redakciou.Veď mi to vysvetli tu,určite to zaujíma aj iných,ktorí si chcú z internetu sťahovať obrázky.

2015-02-01 22:53:503x

vo.vlne Veľmi sa mi páči takýto "prudko informatívny" žurnál. Ďakujem za skutočne vyčerpávajúce zhrnutie a teším sa na pokračovanie :-).

2015-02-02 09:25:581x

Jesennik Fanco, pre budúcnosti ti odporúčam linky vždy písať ;-) Nikomu by sa nepáčilo aby sa jeho fotky "len tak" šírili internetom ;))

2015-02-02 18:32:55

Jesennik Inak parádny žurnálik, teším sa na ďalšie časti :-))

2015-02-02 18:33:47

Jesennik A GINA nechápem čo si chcela s timi linkami dokázať, ak Fanco chce doplní si ich sama =)) neviem či by sa ti páčilo keby ti niekto tiež toto robil, Fanco sa nám snažila predviesť žurnál so zoznámením s prírodnými vlnami .. a ja jej to určite nechcem kritizovať zato že nepridala linky ;-) ĎAKUJEME - a aj redakcii za žurnál+ bolo načase oprášiť kategóriu Rady predajcom ;)) ;-))

2015-02-02 18:40:543x

fanco Jesennik, ďakujem veľmi pekne. :-) Už je na svete tretie pokračovanie, kde sú všetky linky.

2015-02-02 19:20:51

miamans Je to super

2015-02-02 19:31:571x

BabyTree mne sa to tiež páči :-) Ďakujeme za skvelý žurnál.

2015-02-03 14:42:26

Zvzana Fanco, tesim sa na trojku - teda tretie /III./pokracovanie ;)

2015-02-03 16:04:091x

fanco Zvzana, trojka už je na svete od soboty. Pozri v mojom profile žurnály. :-)

2015-02-03 16:05:26

Dussi Úžasný LIKBEZ, mne to veľa dalo, napriek tomu, že väčšinu informácií už poznám. Obdivujem vaše krásne výrobky. Vďaka za seriál, to by mohla byť aj prvá Sashe žurnál+ kniha :-) Pri tvorivej práci písať ešte aj knihu, to nie je maličkosť !!!! Tlieskam !!!!

2015-02-10 00:36:271x

Dussi A nedá mi to, podpichnem podpichovačov: a to ako tým kozám, lamám, kokónom a zajacom má vadiť, že ich fotky putujú internetom? Ja byť kozou, lamou, kokonom, zajacom.....tak som HAPPY, že som v takto suprovom žurnále :-)

2015-02-10 00:41:021x

fanco Tak tomuto hovorim komentár, Dussi. Skoro som spadla zo stoličky. :-))) Veľmi ďakujem!!!

2015-02-10 17:18:23

svetlana.bel s napísaním tej knihe súhlasím, Dussi - :)

2015-02-10 17:57:53

fanco Na svete je VII. pokračovanie žurnálu, podľa ktorého si môžete urobiť sami čelenku. Budem rada za akékoľvek vaše ohlasy. :-)

2015-03-15 08:09:58

Christine1922 Dakujem , uzasna seria clankov :) budem sa vediet viac orientovat :)

2015-08-14 11:59:15

DimaNaceva Veľmi dobre sa to číta. Musím sa aj ja úprimne poďakovať.

2015-10-26 06:01:19

fanco Veľmi pekne ďakujem a som rada. :-)

2015-10-26 06:14:11

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - DROPS baby vlna ružová (hore) - 3758403_DROPS baby vlna ružová (hore) by ninanina
 Páči sa 6 ľudom
3,10 €
 - NATURALIA-strižná vlna - 4710417_NATURALIA-strižná vlna by Popleta
 Páči sa 21 ľudom
9,50 €
 - Vlna "Vykuklo slniečko spoza mrakov" - 5212028_Vlna "Vykuklo slniečko spoza mrakov" by Vlnky
 1 komentárov
 Páči sa 16 ľudom
6,50 €

Začíname s klbkami

www.sashe.sk/serial/klbka

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte