Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Začíname s klbkami

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

Ako začať s klbkami I. - Čo všetko môžete potrebovať

SAShE s.r.o. . » Rady predajcom / 2015-01-17 17:45:13 /  10 komentárov / 70 lajkov

Na SAShe je veľmi veľa tvorivých ľudí, ktorí dokážu vytvárať nádherné veci. Veľakrát ani netuším, ako sa daná vecička môže vyrábať, čo na to potrebujem a aký by mal byť postup. Ja sama tvorím hlavne z vlny, alebo ako by to malo byť správne z priadze a chcela by som sa podeliť s pár radami pre tých, ktorí majú rovnaký pocit, keď sa pozrú na moje veci - netušia, ako by mali začať, keby chceli niečo podobné vytvoriť. Návodov, ako vytvoriť nejakú pletenú alebo háčkovanú vecičku, je aj tu na SAShE dosť, ale chýbajú možno tie základné informácie pre úplných začiatočníkov.

Pletenie a háčkovanie je už niekoľko rokov v móde a každý by mal mať nejakú tú "štrikovanú" vychytávku vo svojom šatníku. Prípadne môžete obdarovať niekoho blízkeho vlastnoručne vytvorenou vecičkou a verte mi, to vás bude tešiť najviac. Ak sa teda rozhodnete, že to skúsite, čítajte ďalej.

V niekoľkých článkoch vám napíšem, čo všetko môžete potrebovať, ako sa orientovať v pomôckach, priadzach a ako správne nakupovať. Budem sa snažiť pridať aj moje dlhoročné skúsenosti, aby ste sa prípadne vyhli chybám, ktorým som sa ja nevyhla. :-)

Dnes si povieme niečo o pomôckach na háčkovanie a pletenie. Nebudem tieto dve činnosti zatiaľ rozlišovať. Každý si tu nájdite to, čo vás bude zaujímať.

Mohlo by sa zdať, že všetko, čo potrebujete na pletenie, sú ihlice a priadza a na háčkovanie háčik a priadza. Keď s tým však začnete, zistíte, že je kopec rôznych ďalších vecí, ktoré síce nie sú pre prácu vyslovene nevyhnutné, ale všeličo vám uľahčia. Tiež nie je ihlica ako ihlica, aj keď na prvý pohľad medzi nimi nemusíte vidieť rozdiel. Všetko, o čom píšem, kúpite v dobrej galantérke, ale tých je čím ďalej menej :-(, alebo v niektorom internetovom obchode. Tých je, naštastie, zasa čím ďalej, tým viac.

 

Čo teda budete potrebovať?

 

Pletacie ihlice alebo háčik - nevyhnutné

Prvé rozdelenie je podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Vyberte si také, ktoré vám budú najviac vyhovovať a nezabudnite, že ihlice alebo háčik vám pri správnom používaní vydržia roky, takže aj vyššia investícia na začiatku sa vyplatí. Ja mám vo svojom vrecku také, ktoré oslávili 30 rokov.

Háčiky alebo ihlice môžu byť:

 • z umelej hmoty - tieto veľmi nevyužívam, pretože nemám veľmi pozitívny vzťah k plastom, ale pár kúskov mám. Ich výhodou je nízka váha, ale nevýhodou, že priadza sa po nich dobre "nešmýka".
 • z kovu - asi najviac využívaný materiál v minulosti, v súčasnosti už menej. Výhodou je určite cena, ktorá je aj násobne nižšia, ako napr. pri bambusových ihliciach. Nevýhodou je váha, sú ťažšie, ľahko sa šmýkajú z rúk a hlavne - pri pletení s nimi vydávajú cinkavý zvuk. Takže žiadne pletenie v kostole. :-) Okrem toho sa radi ohýbajú. Ja nenájdem ani jeden pár, ktorý by bol rovný, ale možno že to ich len ja tak silno držím.
 • z dreva alebo bambusu - toto je to pravé orechové. Nevýhodu vidím len v cene. Sú skutočne cenovo náročné, ale keď si to vyvážite výhodami, oplatí sa. Sú hladké a príjemné na dotyk - je ale dôležité, aby boli kvalitne vypracované. Pri háčikoch je dôležitý kvalitne vypracovaný práve ten zahnutý koniec - samotný háčik. Priadza sa po nich primerane šmýka, nie tak ľahko, ako pri kovových a nie tak ťažko ako pri plastových. Je to prírodný materiál, preto sú "teplé" a nechladia, aj keby ste v týchto dňoch plietli na námestí. Sú ľahučké a tiché, takže vhodné aj do toho kostola.

Ďalej je dôležité, aký majú ihlice a háčiky tvar, podľa čoho určujeme aj to, na čo sa používajú.

Pri háčikoch je tvar v zásade rovnaký, rovná tyčka zakončená zahnutím - háčikom. Tyčka môže byť úplne rovná, alebo je ergonomicky alebo inak esteticky upravovaná. Háčik môže byť rôzne "hlboký" a hlavne rôzne ostrý. Ten najsprávnejší nájdete asi len po získaní akých-takých skúseností. Podľa toho, ktorý vám najviac sadne do ruky. Aj tu na SAShE nájdete pár šikovných výrobcov. Mne sa páčia napr. u catiris.

 

 

Čo sa týka ihlíc, tu je výber trošku širší:

 • Klasické rovné ihlice - tvoria vždy pár, t.j. sú dve. Jeden koniec je zaostrený na hrot a na druhom konci je tzv.zarážka. Hrot môže byť ostrejší alebo tupší a vyberte si ho podľa toho, aký vám bude vyhovovať. Pre úplného začiatočníka by som skôr odporúčala ostrešie ihlice, aby ste ľahšie trafili do očka, skúsené pletiarky môžu mať aj tupšie hroty, pretože tie potrebujú, aby sa im očká dobre "kĺzali" v tej rýchlosti. Zarážka na druhom konci môže mať rôzny tvar od guličky po nepravidelné mnohostranné útvary. Ich úlohou je nepustiť očká z ihlice na tom konci, ktorým práve nepletiete. Tieto ihlice sa používajú najviac - na všetky štandardné pletené veci - jednotlivé diely svetra, rukávy, šály a pod. Všetko, čo viete upliesť v jednej línii, ako ja hovorím dvojrozmerne.

           

 • Kruhové ihlice - volajú sa aj okrúhle. Sú to tiež dve rovné ihlice, ktoré sú ale podstatne kratšie a namiesto zarážok majú medzi sebou upevnené zväčša plastové lanko, alebo tunelík (neviem presne, ako sa to odborne volá), ktorý je pružný a viete teda urobiť spolu s ihlicami kruh - trochu kostrbatý, ale je to kruh. Pri týchto ihliciach je dôžežitá ich celková dĺžka, t.j. ihlice vrátane lanka. Najčastejšie sa používajú 60 cm, 80 cm alebo 100 cm. Záleží to od toho, koľko očiek budete na ihliciach naraz pliesť. A sme pri použití. Používajú sa na pletenie širokých dielov, dielov do kruhu - napr. pulover budete pliesť od spodu ako jeden celok a až pri rukávoch si pleteninu rozdelíte na predný a zadný diel. Klasicky sa aj na kruhových ihliciach pletie v radách, ale vo veľmi širokých radách. Môžete pliesť aj ucelený kruh, teda trojrozmerne, ale to je už trošku pokročilejšia technika. Dĺžku ihlíc si treba prispôsobiť šírke pleteniny. Ak by ste mali príliš dlhé ihlice, bude vám voľné lanko zavadzať, ak budú príliš krátke, budete mať pleteninu veľmi nahusto a budú vás bolieť ruky, pretože ju budete musieť pevne držať, aby vám nevypadávala z ihlice. Aj preto je asi najlepšie na začiatok zvoliť zlatý stred a kúpiť si 80 cm dlhé ihlice. V súčasnosti už dostanete kúpiť úžasné sady, kde máte viacero hrúbok ihlíc a niekoľko dĺžok laniek. Ihlice sú od lanka oddelené a jednoduchým spôsobom si ich spojíte tak, ako budete potrebovať. Tieto sady sú už ale investícia, takže si treba byť istý, že sa tejto milej činnosti skutočne chcete venovať.

      

 • Krátke obojstranné ihlice - inak nazývané aj ponožkové. Sú o niečo kratšie, ako klasické rovné ihlice a hlavne, majú hroty na obidvoch koncoch. Je preto jedno, ktorým koncom budete pliesť. Predávajú sa v sadách najčastejšie po 5 ks, ale sú aj 3 ks sady. Toto sú ihlice určené na trojrozmerné pletenie, teda pletenie do kruhu. Aj preto sa volajú ponožkové. Aj keď ja pletiem ponožky na 2 klasických ihliciach :-). Okrem ponožiek ich využijete na všetky menšie kruhové veci - čiapky, rukavice, tunely a pod. Nájdete ich v rôznych dĺžkach, štandard je 20 cm.

         

 • Pomocné ihlice - na pletenie vrkôčikových vzorov. Sú to krátke (cca 10 cm) lomené alebo rovné ihlice. Vždy potrebujete len jednu a preto sa predávajú buď po kusoch, alebo v sadách s rôznymi hrúbkami. Pre začiatočníka je vhodnejšia lomená ihlica, ako vidíte na obrázku. Ja osobne ich nepoužívam, pretože mi vadia pri pletení a spustené očká si držím radšej prstami. Aj preto tieto ihlice nie sú nevyhnutné. Na obrázku vpravo vidíte použitie pomocnej ihlice.

         

 

Keď už budete vedieť, aký typ ihlice potrebujete a aký materiál vám vyhovuje, je dôležité vybrať správnu hrúbku ihlice, t.j. jej číslo. Ak budete pliesť podľa návodu, vždy budete mať uvedené, aké hrubé ihlice budete potrebovať. Hrúbku ihlice volíte podľa toho, akú použijete priadzu a akú pevnú, či voľnú chcete mať pleteninu. Aj preto je dôležité, aby ste použili inú hrúbku ihlice, ak použijete inú priadzu, ako je uvedená v návode. Číslo ihlice vyjadruje jej priemer v mm, takže napr. ihlice č. 3 sú hrubé 3 mm. Rovnaké je to aj pri háčikoch. Číslo háčika vyjadruje šírku samotného háčika na konci, takže háčik č. 4 je 4 mm široký. Správnemu výberu priadze a ihliciam/háčikom k nej cez tzv. skúšobnú vzorku sa budem venovať v niektorej ďalšej časti tohto žurnálu.

 

Ďalšie pomôcky - už nie celkom nevyhnutné

 • Nožnice - najlepšie sú malé, spicaté a hlavne veľmi ostré. Niektoré priadze bez problémov pretrhnete, ale niektoré sú prekvapivo pevné aa snahou o pretrhnutie riskujete zranenie a tak odporúčam mať poruke šikovné malé nožnice. Stačí, ak budú mať cca 10 cm.

          

 

 • Počítadlo riadkov - veľmi šikovný pomocník. Slúži na počítanie jednotlivých riadkov. Po upretení riadka, jednoducho posuniete čísielko o jedno dopredu. Môžete počítať do 99, potom pôjdete jednoducho od nuly. Počítadlá sú vo viacerých veľkostiach, podľa toho, na akú hrubú ihlicu ho chcete použiť. Počítadlo sa nasúva priamo na jednu z ihlíc až k zarážke, takže vám pri práci nebude vôbec prekážať - vidíte to na obrázku. Môžete, samozrejme, použiť aj iné počítadlá napr. také, aké ponúka Nellie7.

         

           

 • Ihly - špeciálne určené na zošívanie pleteniny. Pletacia ihla má stupený hrot, takže neprepichne očká pri zošívaní. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach. Dôležité je dostatočne veľké uško, do ktorého budete navliekať priadzu. Ak ju nebudete mať, môžete použiť aj klasické ihly, len to budete mať trošku prácnejšie. Ihly nájdete napríklad u matywera. 

           

 • Pomocná zatváracia ihlica - je to niečo ako väčšia zvláštna zicherka a slúži na odloženie očiek, z ktorými práve nebudete pracovať. Jednoducho očká navlečiete na túto ihlicu, zavriete a necháte ich tak. Keď budete potrebovať pracovať s očkami, presuniete ich znovu z pomocnej ihlice na normálnu ihlicu.

           

 

 • Značkovacie svorky - najčastejšie sú to maličké zicherky, ktorými si značkujete určité miesto. Napr. pri pletení do kruhu si označíte začiatok kruhu, alebo si označíte stred dielu a pod. Ak ich nemáte použijete kúsok priadze najlepšie farebne odlišnej, ktorý prevlečiete cez očko na danom mieste.

           

 

 • Centimeter - poslúži aj klasické pravítko, ale lepší je krajčírsky meter, ktorý je ohybný a môžete merať aj obvody a pod. Ak máte miery v oku, nebudete potrebovať. :-)

         

 

Ako si vybrať tú správnu priadzu.... pokračovanie nabudúce.

_________________________________

Zdroj: informácie sú uvedené na základe mojich skúseností, obrázky som získala z rôznych webov, kde tieto pomôcky ponúkajú: www.zlacnene.sk, www.nadobrejvlne.sk, www.presikovneruky.sk, www.pletana.sk, www.vlny.sk, www.victorinox.sk, www.sijacie.sk, www.prizevlna.cz, www.e-vlny.sk, www.lubkashop.sk. Niektoré pomôcky nájdete aj tu na SAShE, ja som použila od catiris a Nellie7.

_________________________________ 

Ďalšie časti:

Ako začať s klbkami II. - o prírodných priadzach živočíšneho pôvodu

Ako začať s klbkami III. - o prírodných priadzach rastlinného pôvodu a "syntetike"

Ako začať s klbkami IV. - o hrúbke a štruktúre priadzí

Ako začať s klbkami V. - o správnom meraní a skúšobnej vzorke

Ako začať s klbkami VI. - fotonávod základných očiek a stĺpikov v háčkovaní

Ako začať s klbkami VII - fotonávod na hviezdičkovú čelenku


Komentáre

JankaSipka Fúha, a ja som si myslela, že zoberiem hačkovací háčik a len tak sa naučím háčkovať :), tak asi to tak nepôjde...

2015-01-17 19:53:16

-GINA- zober háčik a háčkuj :-)

2015-01-17 20:22:153x

JankaSipka No uvidím, ak sa dokopem, tak určite budem informovať :)) o mojich okáľoch začiatočníckych

2015-01-17 20:49:39

fanco Presne tak, len zober háčik a skúšaj. To je najlepší spôsob. :-) Toto má byť skôr o tom, že keď ti niečo nepôjde, tak nemusí byť chyba u teba, ale napr. máš malý háčik k používanej vlne a pod. :-) Tak, len do toho!

2015-01-17 21:21:291x

SkusimTo teória je obvykle zastrašujúca, že ?

2015-01-17 22:39:261x

details fíha, vidím že ponuka hardware od čias môjho prvého šálu významne pokročila :). o takých veciach ako počítadlo riadkov som kedysi len ticho snívala...

2015-01-17 22:44:34

svetlana.bel skvelý žurnál - teším sa už na ďalší. Keď som krížila osmičky na vzorke, tak som si očka zapínala do zicherky. Počty čohokoľvek označujem inofarebnými vlnami. Na konce ihlíc dávam krúžok z korku, aby mi očká neutekali. Jednotlivé diely zhačkovávam - neprišívam k sebe. Voľakedy neboli veru takéto galantérske vymoženosti. Vidno, že sa všetko zdokonaľuje, dobre je to vedieť.

2015-01-17 23:51:44

magenta výborný žurnál hlavne pre začiatočníčky, ale poučia sa aj pokročilé :-)

2015-01-31 10:57:18

sue26 Super zurnalik. :-) Podla vašej rady som si objednala tu na sashe aj bambusove haciky celu sadu. Pouzivala som doteraz len kovove tak som zvedava. :-)

2015-04-12 10:42:212x

fanco Tak dúfam, že vám budú robiť radosť. :-)

2015-04-14 18:18:54

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - plastová ihla - 2019831plastová ihla by matywera
 2 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
0,35 €
 - 10mm bambusový háčik na háčkovanie - 3846138_10mm bambusový háčik na háčkovanie by catiris
 Páči sa 8 ľudom
1,40 €
 - "Oto" organizér na ihlice a háčiky - 4646568_"Oto" organizér na ihlice a háčiky by fanco
 9 komentárov
 Páči sa 33 ľudom
14,40 €
 - Elektronické počítadlo - klikátko - 5100474_Elektronické počítadlo - klikátko by Nellie7
 1 komentárov
 Páči sa 7 ľudom
3,30 €

Začíname s klbkami

www.sashe.sk/serial/klbka

Informatívny seriál pre všetkých, ktorí chcú začať s pletením alebo háčkovaním

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte