SAShE s.r.o. . » Návody / 2020-03-20 05:33:46 / 10 komentárov /
40 lajkov
Plánujete si vyrobiť rúško pre seba, svojich blízkych alebo sa venujete výrobe vo väčších množstvách? Prečítajte si tento článok, v ktorom nájdete niekoľko užitočných informácií.
Foto: TvoreNina
V prvom rade je dôležité povedať, že rúška nefungujú stopercentne, pretože koronavírus je maličký a dokáže cez látku prejsť. Napriek tomu je však veľmi dôležité, aby sme rúška všetci nosili. Prečo? Ak ste nakazený, rúško pomáha zadržiavať kvapôčky s obsahom vírusu, ktoré sa šíria pri kýchnutí, zakašľaní či rozprávaní. Prenášať koronavírus môžete aj v prípade, že nemáte žiadne príznaky a vôbec sa nemusíte cítiť choro. Nosiť rúško je zodpovedné a ohľaduplné voči ostatným.
Ak ste zdravý a chcete sa chrániť pred nakazením, rúško vám v tom trochu pomôže, pretože znižuje šancu, že vírus vdýchnete. Napríklad rúško ušité z bavlnenej látky dokáže zachytiť vyše 50 % vírusových častíc. Nie je to teda stopercentné, avšak akákoľvek ochrana je lepšia ako žiadna.
Ako rúško ušiť?
Rúško môžete ušiť napríklad podľa tohto video návodu od DAYA, ktorý je jednoduchý a zrozumiteľne spracovaný:
Video: DAYA
Z akého materiálu má byť rúško ušité?
Rúško by malo byť ušité zo 100 % bavlny a malo by mať taktiež bavlnené šnúrky. Ak použijete namiesto bavlnených šnúrok gumičky, musia sa dať ľahko vymeniť za nové, pretože ich nemožno prať pri vysokej teplote a vďaka tomu opätovne použiť (prípadne, ak také gumičky poznáte, podeľte sa o túto informáciu v komentároch - napríklad WEWE666 v komentári pod týmto článkom napísala, že gumička sa dá nahradiť silónkou - skúšal to niekto?).
Bavlnená látka pomôže zachytiť vyše 50 % vírusových častíc. Niektoré materiály, ktoré nájdete doma, sú síce efektívnejšie, no bavlna má tu výhodu, že sa cez ňu ľahšie dýcha a lepšie sa prispôsobí tvári, vďaka čomu ju lepšie zakryje a tým pádom ochráni. Lepšiemu priľnutiu rúška môže napomôcť aj vloženie vyberateľného drôtika do stredu hornej časti rúška. Po nasadení rúška sa drôtik stlačí a vytvaruje podľa nosa, vďaka čomu bude rúško lepšie priliehať k tvári.
Ako si správne nasadiť rúško?
Hotové rúško je potrebné pred použitím oprať na 90°C a ožehliť. Pred nasadením rúška si dôkladne umyjeme ruky. Umývanie rúk by malo trvať približne 40 sekúnd až minútu. Na tomto obrázku si môžete pozrieť postup, ako si správne umyť (a vydenzifikovať) ruky.
Grafika: ÚVZ SR
Rúško si nasadíme tak, aby zakrývalo nos aj bradu. Ak máme v rúšku drôtik, zatlačíme ho k nosu. Prednú časť rúška počas nosenia nechytáme, ak tak spravíme, ruky si umyjeme alebo použijeme dezinfekčný prípravok.
Koľko môžem rúško nosiť?
Rúško je určené na krátkodobé nosenie, pretože dýchaním vlhne. Čím je látka vlhkejšia, tým horšie filtruje. Keď sa rúško zvlhčí, je potrebné ho vymeniť za suché. Ak si nemôžeme pred výmenou rúška umyť ruky mydlom a vodou, použijeme dezinfekčný prostriedok s obsahom alkoholu 60 % a viac. Mimochodom, dezinfekčný prostriedok si viete aj vyrobiť napríklad podľa tohto návodu od Modrej púpavy.
Foto: Modrá púpava
Čo s rúškom po použití?
Rúško si po použití zložíme tak, aby sme ho nechytali za prednú časť a taktiež sa nedotýkame tváre. Ruky si dôkladne umyjeme, rúško vyperieme v práčke na 90°C a ožehlíme.
Môže byť rúško nebezpečné?
Je dôležité si uvedomiť, že rúško nás stopercentne neochráni pred vírusom a preto netreba podceniť všetky ostatné opatrenia, ktorými sa proti nákaze chránime. Nevyhnutné je dôkladne si umývať ruky, nedotýkať sa tváre, dezinfikovať povrchy a taktiež aj obmedziť kontakt s ľuďmi. Pri nosení rúška dodržiavame vyššie spomenuté zásady.
P.S.: Ak šijete rúška, prečítajte si aj tento článok a zapojte sa do výzvy.
Zdroje:
Národný ústav detských chorôb - Ako sa správne nosí rúško
Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) - Ako si správne umyť ruky
Denník N - Nosíte na verejnosti rúško proti koronavírusu? Sumár argumentov za a proti
MY Nové Zámky - Nemocnica prosí o pomoc so šitím rúšok
Denník N - Sú lepšie z tričiek, utierok alebo vreciek do vysávača? 14 otázok a odpovedí o domácich rúškach
SME - Chcete si vyrobiť ochranné rúško? Skúmali, ktoré tkaniny sú vhodné
Foto: Intimate Stories
Kam ďalej? Prečítajte si aj ďalšie články zo Žurnál+
Vyshija Dobrý je aj macrame špagát zo 100% recyklovanej bavlny (3mm, 5mm)
dobromira Profesor Vladimír Krčméry hovorí toto: Koronavírus je jeden z najväčších vírusov, my ho voláme „tučniak“, lebo je veľký, a preto sa možno dá proti nemu lepšie chrániť. Je málo odolný proti vyššej teplote. Všeobecne vieme, že vírusy majú rady nižšiu teplotu, preto tie epidémie chrípky prichádzajú spravidla v chladnejších mesiacoch aj u nás, aj v Číne. To je dobrá správa. Keď u nás stúpne teplota nad 20 stupňov, tento vírus už nie je schopný ďalej fungovať. Pri teplote 25 stupňov hynie.
Ďalšia jeho výhoda je, že tak ako všetky iné vírusy, žije v bunke. Mimo bunky sa nerozmnožuje. Ak môže nejako prežívať, tak v tej kvapôčke vykašľania. Aj z tohto dôvodu majú ochranné prostriedky zmysel, hoci póry na tých maskách sú podstatne väčšie ako ten vírus. Keďže je v bunke alebo v kvapôčke, tak ho maska zachytí, čo je dobrá správa.
HuRu Dnes som namiesto gumiciek a snurok pouzila vyrobené zo silonky a maximálne super mozem len odporučiť rychlo vymeniteľné a lacné. Uvidím co to povie po praní ale tak vymenit sa to dá vždy ;)
a.d.e.l Ja som miesto gumičiek použila tričkovlnu.A drží zatial super,aj po opraní.
fanco Super článok. Pekne zhrnuté základné fakty. Keďže ja už tiež nemám materiál, idem improvizovať. Na šnúrky skúsim dať tričkovlnu a ako drôtik použijem taký ten zelený z OBI, ktorý používam v záhrade na uchytávanie rastlín. Vyskúšam to vyvariť a uvidím, či to vydrží. :-) Ak to bude OK, napíšem sem.
TvoreNina pekná fotka pod nadpisom, haha :P
Pridám tip na pranie rúšok so šnúrkami. Periem na 90°C v práčke vložené v obliečke, aby sa šnúrky nezamotali ;)
taliaa dobromira píšete, že keď u nás stúpne teplota nad 20 stupňov, tento vírus už nie je schopný ďalej fungovať. Africké krajiny ho tiež majú. Aj Egypt. A tam je teplo. Tak pochybujem , že ho teplo zastaví.
dobromira To nepíšem ja, citovala som prof. Krčméryho, ktorý tvrdí, že vysoké teploty vírusu nerobia dobre, takže sa tým minimalizuje ich množstvo. Ja to neviem posúdiť.
YARN Tiež si nemyslím, že vírus pri teplote 25 st. hynie, veď ľudské telo má teplotu 36/37 st. a vtedy má asi ideálne podmienky na šírenie. Skôr by som povedala, že ho ničia slnečné lúče-možno.
cardmaking Vedci zistili ze virus prezije 30 min aj pri teplote 37'C vo vonkajsom prostredi (teda bez bunky). Najradsej ma vlhko a chladnejsie prostredie. Cize od teploty a vlhkosti prostredia zavisi dlzka jeho prezitia. Bohuzial prave preto nie je povazovany za sezonne ochorenie ako chripka. A vo vonkajsom prostredi sa sice na predmetoch udrzi, ale nerozmnožuje sa, na to potrebuje bunku.
Tu najdete vsetko pekne vysvetlene, aj to, preco je mensia chorobnost u deti (aj ked len hypoteticka):
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=P2KW1kud9fg
Co sa tyka ruska, idealne su tie, ktore maju navliekaci kanalik, kde sa daju snurky, gumicky vymenit. Ja som pouzila keprovku a kojenecku šnurku. Zatial prezili aj vyvaranie.