Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

Zoznámte sa s technikou: Sieťotlač

SAShE s.r.o. . » Návody / 2015-04-17 09:01:00 /  24 komentárov / 251 lajkov / 9741x zobrazený

Sieťotlač je technika, o ktorej počul asi každý, aj keď nie všetci vedia ako funguje, prípadne ako ju použiť vo svojej tvorbe. A preto keď sme sa rozhodli, že naše darčekové poukazy si budeme tlačiť sieťotlačou rovnako ako naše celonožky, rozhodli sme sa celý proces zdokumentovať do žurnálu. Ak by ste si túto techniku chceli skúsiť aj v domácich podmienkach, ste na správnej adrese.

Tento šikovný článok bol zaradený SAShE redakciou do seriálu "Zoznámte sa s technikou", pretože veľmi bystro poskytuje základný návod na túto techniku. Odporúčame každému, aby sa nebál a vyskúšal, Bibin a Romanov článok vám všetko vysvetlí. 

Neviete, ako by ste sieťotlač využili? Nevadí. Korene dnešnej sieťotlače siahajú do obdobia prastarého ďalekéko východu. Sieťotlač ako ju poznáme dnes, sa začala používať približne pred 100 rokmi a do širšieho povedomia sa dostala vďaka Pop artu. V každej dobe našla uplatnenie. Možností je teda veľa, rozhodne sa netreba obmedzovať len na potlač textilu. Potlačiť je možné aj drevo, sklo, kovy, papier ...  

 

Výroba sita a pracovné pomôcky

 

 1. Drevený rám

  Rám z dreva je asi najdostupnejšia varianta akú môžete zvoliť. My sme si ho nechali spraviť v rámiarstve za pár Eur. Samozrejme je možné si ho vytvoriť aj doma, ak dokážeme dodržať presnosť a pevnosť spojov. Ak máme možnosť, je to ideálna príležitosť osloviť šikovného kamaráta/otca/dedka ktorí majú skúsenosti s prácou s drevom. Následne je dobré spraviť povrchovú úpravu dreva, aby bolo odolnejšie proti vlhkosti - my sme rám nalakovali a natreli sviežou oranžovou farbou 
   
 2. Sieťovina

  Sieťku zoženiete v špecializovaných predajniach so sieťotlačiarskými pomôckami, prípadne je možné si ju objednať cez internet. Veľkosť musí byť o niekoľko centimetrov väčšia ako vonkajší rozmer rámu. Pri kúpe sa určite stretnete s pojmom "hustota sieťoviny". Tá ovplyvňuje koľko farby dokážeme pretlačiť a aké detaily vytlačiť. Hustotu volíme, ale najčastejšie podľa toho, aký materiál chceme potláčať (napr. textil - 60T, papier - 90T). Pri garážovej sieťotlači sa niekedy používa organza ako lacnejší ekvivalent sieťoviny. Osobne ju však neodporúčame (je málo pevná a konečný výsledok nemusí byť uspokojivý).
   
 3. Zošívačka na drevo

  Zošívačku a väčší počet sponiek budeme potrebovať na pripevnenie sieťky ku rámu. Spočiatku s nami nespolupracovala, odporúčame ju preto najskôr vyskúšať a nastaviť nanečisto na nejakej starej doske. Dobré je mať po ruke kombinačky alebo kliešte, ak budeme potrebovať vybrať sponku ktorá nám dobre nechytila.
   

 

 

Odstrihnime sieťovinu tak, aby sme mali dostatočné množstvo na zahnutie na každej strane a preložíme cez rám. A teraz nás čaká najťažšia časť celého projektu - napínanie sieťoviny. Pripínanie zošívačkou začneme na jednej strane a pokračujeme na protiľahlej, dbáme aby bola sieťovina čo najviac napnutá. Je dobré ak ste na túto činnosť dvaja, jeden naťahuje a druhý zošíva. Spinkami nešetríme a radšej ich treba dať cca každé 2 centimetre. Následne pokračujeme zvyšnými dvoma stranami až kým nebude sieťovina úplne napnutá. Či sme ju dobre natiahli vieme podľa toho, že keď zabubnujeme prstami po site, malo by vydávať podobný zvuk ako bubon.

Len pre doplnenie a zaujímavosť. Kedže od napnutia sita sa odvíja aj konečný výsledok, pri potláčaní celonožiek používame sitá, ktoré sú už strojovo 100% správne napnuté a sieť sa nespinkuje, ale lepí priamo na rám. To už ale nie je na domácu výrobu a preto si ich nechávame robiť u špecializovanej firmy. 

Máme hotové sito, jupíí, prvou časťou sme sa úspešne prekúsali. Aby sme mohli ale vytlačiť požadovaný vzor, je potrebné vytvoriť zo sita šablónu pomocou fotoemulzie. Možností, ako vytvoriť šablónu existuje viac, ale práve pomocou fotoemulzie dosiahnete najlepší výsledok a dokážete vytlačiť aj komplikovanejšie vzory alebo ako v našom prípade aj drobný text. 

 


Príprava šablóny

 

Budeme potrebovať: natiahnuté sito na ráme, stierku, fotoemulziu, predlohu (zrkadlovo vytlačenú), červenú žiarovku (alebo svetlo ktoré sa používa vo fotokomore), odmašťovač.

Fotoemulzia je chemikália tekutého stavu, ktorá reaguje na svetlo a zoženiete ju v špecializovaných predajniach. Samozrejme je možné si ju objednať aj z e-shopov. Odmašťovač tam zoženiete tiež, prípadne je možné použiť prípravok na umývanie riadu. Fotoemulziu je väčšinou potrebné minúť do mesiaca od otvorenia, preto je dobré si kupovať menšie balenia alebo sa s niekym podeliť. 

Ďalej si nachystáme grafickú predlohu. Vytvoriť ju môžeme v grafickom programe (napríklad Gimp alebo Inkscape, ktoré sú zdarma) a vytlačíme na priehľadnú fóliu alebo pauzovací papier. Jednoduchšou variantou je kresliť na fóliu čiernou centrofixkou. Treba však dbať, aby čierna časť bola naozaj čierna (aj proti svetlu). Inak nám môžu na site vzniknúť chyby.

Pred aplikovaním emulzie je potrebné odmastiť sito. Aplikujeme odmašťovač, umyjeme, opláchneme a necháme vyschnúť (môžeme si pomôcť fénom, ale radšej pri nižšej teplote). Pozor aby ste sa nedotýkali sieťoviny, aby ste si ju opäť nezamastili. Teraz nás čaká najkritickejšia časť procesu - nanášanie emulzie.

 

 

Pri červenom svetle aplikujeme fotoemulziu na sito. Ideálne je pracovať v čistom prostredí kde sa nepráši. Najskôr nalejeme na kraj sita trochu emulzie a stierkou ju rovnomerne rozotrieme. Na druhej strane emulziu nelejeme, len rozotrieme tú ktorá nám pretiekla z druhej strany. Ak sa nám zdá, že by vrstva mohla byť už rovnomerne nanesená, môžeme ju skontrolovať proti červenému svetlu. Gratulujeme, najnepríjemnejšiu časť máte za sebou.

Sito je teraz potrebné nechať poriadne vysušiť. Keďže emulzia je stále citlivá na svetlo, sušíme ho v tmavej miestnosti, kľudne aj celú noc. Dôležité je začať sušiť v horizontálnej polohe, aby nám emulzia nestekala na jednu stranu. Po pár hodinách, keď už je emulzia tvrdšia, môžeme sito umiestniť do vertikálnej polohy a nechať ho úplne dosušiť. Ku koncu si môžeme opäť pomôcť urýchliť schnutie fénom.

A máme pred sebou poslednú časť prípravy sita - osvit a vymytie vzoru. Okrem sita so zaschnutou emulziou budeme potrebovať sklenenú tabuľu, silný zdroj svetla a fóliu so vzorom. Ideálne na čierny podklad (poslúži napríklad čierna látka, alebo kartón) položíme sito, na ktoré položíme zrkadlovo otočenú fóliu (pri tlači budeme nanášať farbu z druhej strany a vzor budeme vidieť tak ako má byť). Prikryjeme to celé sklenenou tabuľou a môžeme zasvietiť svetlo. My používame klasický stavebný halogén, s ktorým svietime asi 10 minút. Pri slabšom svetle bude čas dlhší.

 

 

 

Po nasvietení svetlá zhasneme a opäť zažneme červené svetlo. Sito osprchujeme vlažnou vodou a chvíľu počkáme. To už je emulzia vyvolaná a môžeme si na sito kľudne posvietiť :) Keď zbadáme, že sa nám začína vzor zjavovať, vystriekame ho poriadne vlažnou vodou a vymyjeme všetku nezapečenú emulziu zo vzoru. Gratulujeme, vaše sieťotlačiarske sito už len stačí nechať vysušiť a bude pripravené na tlač!

 

 

 

Hurááá, potláčanie

A teraz ku tej najzábavnejšej činnosti, kvôli ktorej sme toto celé absolvovali. Potláčanie. Používame farbu podľa materiálu, na ktorý ideme tlačiť ( textil= farba na textil, papier = akryl a pod.). Predtým je ale dobré oblepiť rám sita lepiacou páskou, aby vám farba náhodou neprešla okrajom. Farbu nanášeme mimo vzoru, po celej dĺžke vzoru. Stierkou prejdeme po site tam a späť, pričom sa snažíme počas celého pohybu držať stierku pod vhodným uhlom a tlakom. To je treba vyskúšať si až kým to nedostanete do rúk.

 

 

 

Je vhodné ak vám sito niekto drží  alebo použiť špeciálne pánty ktorými sa sito uchytí o stôl (ak to myslíte so sieťotlačou vážnejšie, tak sa časom bez nich nezaobídete). Podľa typu farby musíme pracovať rýchlo, aby nám farba v site nezaschla. Hneď po dotlačení preto sito poriadne umyjeme. Potlač necháme zaschnúť, prípadne fixujeme podľa potreby a typu farby. 

 

 

 

A ešte pár (nezaplatiteľných) bonusových rád na záver:

 • sieťotlačiar musí mať stále čisté ruky (nie je nič horšie ako cápance od farby kade tade)
 • stierku odkladajte na jedno miesto (dôvod rovnaký ako v predchádzajúcom bode)
 • ak vám už farba v site zaschne, môžete ho skúsiť vyčistiť vapkou (hrubá sila je hrubá sila)
 • pozor na prach, chlpy, padnuté vlasy (a iné drobné nečistoty, ktoré sa radi prilepia na farbu)
 • lepiaca páska je váš kamarát (ak pred tlačou prelepíte aj vnútornú stranu rámu, bude umývanie o niečo jednoduchšie)
 • farbou nanášanou na sito nešetrite (nedotlačená potlač nevyzerá väčšinou moc dobre)
 • vzdelávajte sa, sledujte videá s postupmi, čítajte a experimentujte (každé podmienky si vyžadujú iné riešenia)
 • ku potláčaniu si pustite dobrú hudbu ktorú máte radi a zabávajte sa (o to predsa ide)

Pri písaní tohoto článku sme vychádzali z vlastných skúseností podloženými vlastnými chybami. Veľa vecí sa určite dá robiť aj inak, veď aj my sa stále snažíme posúvať na vyššiu úroveň. Prajeme vám príjemné sieťotlačenie a krásne výrobky a výtvorky ☺

 

Komentáre

farbi Skvelý postup, ďakujem :)

Je s tým veľa práce, obdivujem vašu trpezlivosť!

2015-04-16 15:45:12

PokoLoko Je s tým dosť práce, ale je to podľa nás úžasná technika. A hlavne vzor na site vydrží dlho, takže nové sito sa robí až s novým vzorom :)

2015-04-16 16:26:553x

handmadebyZuZu wau obdivujem....dlho som túto techniku chcela vyskúšať ale zatiaľ som sa neodhodlala skúsiť to a vyrobiť si vlastnú sieťotlač

2015-04-16 20:01:141x

charis ďakujem za takýto praktický návod, už dlho si chcem niečo vytlačiť na sukňu, tak snáď sa mi to teraz podarí :o))

2015-04-16 21:44:081x

mina super návod :), aj iné nápady (to ste vy, s tou Marínou :)) ... ešte tak mať krajšie nôžky :)

2015-04-16 22:38:05

fiore.jana jeeeej, dakujem, urcite to niekedy vyskusam :)

2015-04-17 09:48:44

rathrak juu uplne super, sietotlac je skvela, u mna este len v plienkach ale tesim sa z nej :)

sikovni ste :)

2015-04-17 09:52:43

JanaFabry Ďakujem za žurnálik.Robila som to v mojom dávnejšom zamestnaní,aspoň som si to osviežila...dakedy možno ..raz skúsim :)

2015-04-17 10:05:451x

jargas Super žurnál, sieťotlač nie je vôbec jednoduchá technika, ale s Vašim návodom zrozumiteľnejšia :-) Celonožky od Vás fungujú skvele, farba aj vzory parádne držia, chválim a prajem všetko dobré :-)

2015-04-17 11:03:532x

Drevene.veci Perfektné, náročné ale výsledok je úžasný :)

2015-04-17 11:32:17

PokoLoko Ďakujeme za komentáre a držíme palce všetkým, ktorí by sa do toho chceli pustiť :)

2015-04-17 11:40:20

trdlo.makove Tak veľmi ma táto technika láka a vždy som si ju predstavovala nemožnú robiť v domácich podmienkach. Ďakujem za tento jasný návod. Mám obrovskú chuť to skúsiť. A darčekové poukážky sú neodolateľné.

2015-04-17 13:06:511x

Inush no, toto ja určite nedám ! :) ale obdivujem veľmi. Žurnál fakt super - dobre sa to čítalo - pekne zrozumiteľne podané.

2015-04-17 13:40:361x

Sonusa wow!

2015-04-17 14:08:001x

pjbijou perfektne napísané! :-)

2015-04-18 09:52:181x

kekora všetky predchádzajúce komentáre podpisujem ...áno :-)

2015-04-19 10:44:001x

Barut chcem sa len spytat ci nepredavate uz urobene taketo malicke sita :D :D robim sietotlac ale na textil na papier treba inu sietovinu a takyto malicky ramcek by mi bohate stacil uz potiahnuty :D :D

2015-04-21 12:23:491x

PokoLoko Nepredávame :))

Naťahovanie sita považujeme za nutnosť, ktorú podstúpime, ale nevyhľadávame ju

2015-04-21 14:49:342x

Barut :) chapem ani ja ju nevyhladavam :D :D

2015-04-22 10:17:131x

JOEwelry a u nás na škole učiteľka hovorila ako je zložité robiť sieťotlač... :D a hlavne drahé! vy ste si za pár eur spravili profesionálnu serigrafickú tlačiareň, chválim veľmi sa mi to páči určite skúsim! ďakujem

2015-05-13 07:50:131x

SoapFactory Zdravim vsetkych, kde a aku fotoemulziu ste kupili?

Diky moc

2017-05-15 13:36:03

a_la_mimi wau, super clanok. Ja zacinam s rucne malovanymi trickami a taskami a stale nad tymto uvazujem, len sa obavam ze kvoli komplikovanosti vzoru sa to nebude dat pouzit, kedze by som potrebovala nanasat vela farieb a v zavere ciernu konturu. Ci mate s tym skusenosti niekto ?

2018-05-30 08:50:53

Kelso84 Zdravím, kde zoženiem odstraňovač fotoemulzie?

2020-08-21 12:09:56

Domdulik CENTRUM SERVIS s.r.o. všetko pre sieťotlač :)

2022-01-25 12:41:40

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Bublinky - 4578168_Bublinky by PokoLoko
 Páči sa 37 ľudom
16 €
 - Marína - 8860340_Marína by PokoLoko
 13 komentárov
 Páči sa 284 ľudom
20 €
 - Srdcia - 5579646_Srdcia by PokoLoko
 3 komentárov
 Páči sa 69 ľudom
16 €
 - Darčekový poukaz na celonožky - 10172032_Darčekový poukaz na celonožky by PokoLoko
 Páči sa 28 ľudom
20 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »