Žurnál+

Na návšteve: 50 ARCHES, minimalistický dizajn s vôňou prírody

P
SAShE.sk988 predaných ks, 545 hodnotení

SAShE s.r.o. . » Rozhovory / 2018-05-13 12:00:00 /  24 komentárov / 155 lajkov / 3801x zobrazený

Slovensko je krajina, ktorá sa od nepamäti pýši množstvom ľudových remesiel a ručnej výroby. Rokmi síce upadali a dnes máme pocit, že väčšina výrobkov k nám prichádza z Číny, stále však existujú firmy a jednotlivci, ktorí sa snažia naše tradície postaviť na nohy a dostať ich medzi ľudí. Tých najzaujímavejších vám predstavíme v sérii rozhovorov a portrétov, ktoré vám ukážu, že handmade výroba na Slovensku stále dosahuje nové méty.

 

 

V malebnom kúpeľnom mestečku Sliač stojí storočný kamenný dom s päťdesiatimi oblúkmi. Počas jeho rekonštrukcie sa Adriana Gregor začala zaujímať o ručnú výrobu a prácu s drevom. Dnes úspešne tvorí pod značkou 50 ARCHES. Na začiatku jej tvorby stála túžba po veciach, ktoré v tom čase neboli na Slovensku dostupné. Záujem o jej výrobky ju priviedol k rozhodnutiu založiť si vlastnú značku. Jej úsilie prerástlo do výroby drevených lopárov a ďalších zaujímavých kúskov do interiéru. Zoznámte sa s 50 ARCHES a jej šarmantným spoločníkom Albertom.

 

Čo vystihuje tvoju značku?

Za projektom 50 ARCHES sa skrýva myšlienka, aby bol svet aspoň o trošku lepšie a krajšie miesto pre ľudí. Tak, ako sa snažím žiť v súlade s filozofiou “slowliving” (pozn. red.: životný štýl, ktorý zdôrazňuje pomalší prístup v rôznych oblastiach života), pokúšam sa preniesť tento koncept aj do svojej tvorby.

Jedným zo znakov dnešnej rýchlej konzumnej doby je nakupovanie, časté a bezhlavé. A tak sú v mnohých domácnostiach preplnené nielen skrine, ale i miestnosti množstvom dekorácií, ktoré sa k sebe väčšinou ani nehodia. Výrobky, ktoré produkujem sú rustikálne a minimalistické zároveň. Takmer všetky spolu ladia, dajú sa krásne kombinovať a využiť na viacero spôsobov. Je možné z nich vyskladať a prepojiť nimi celú domácnosť.

 

 

Ako to celé začalo?

V roku 2012, počas prvého roka mojej materskej dovolenky sme začali s rekonštrukciou nášho rodinného domu. Počas rekonštrukcie sme v dome bývali, takže som mohla denne sledovať prácu a výsledky šikovných majstrov. Často som bola z toho, čo všetko sa dá sa vytvoriť ručne, prekvapená a nadšená zároveň. Najviac ma zaujali nekonečné možnosti pri práci s drevom. Manželov otec, ktorý našu rekonštrukciu realizoval, to so mnou a mojimi výmyslami nemal zo začiatku ľahké.

 

Čo považuješ za prvý impulz?

Úplne prvý impulz siaha ďaleko do minulosti, do čias môjho takmer prvého zamestnania, kedy som zasnene počas prestávky listovala v časopise a obdivovala známu moderátorku. Sedela na lavičke v prekrásnej záhrade a písala. Vtedy som si niekde v hĺbke duše začala snívať svoj sen.

Roky ma však zdržali v Bratislave, kde som pracovala v korporátnych spoločnostiach v oblasti marketingu, obchodu a nakoniec aj vo financiách. Vo finančníctve som pôsobila aj po presťahovaní sa na stredné Slovensko. Moja práca bola časovo náročná a nebolo možné zlúčiť ju s poslaním a “povinnosťami” matky. V priebehu materskej dovolenky, počas rekonštrukcie nášho storočného domu som sa rozhodla, že je tá pravá chvíľa začať. Naplno som využila všetok čas a začala sa venovať výrobe doplnkov a dekorácií z dreva. 

 

 

Ako prebiehala rekonštrukcia vášho storočného domu?

Takmer celú rekonštrukciu, okrem výmeny krytiny a okien sme realizovali svojpomocne, v rámci rodiny. Všetko, čo vidíte v interiéri, je práca môjho šikovného manžela a jeho otca. Nové steny, priznané kamenné múry, omietky, sadrokartóny, podlahy, všetko robili spoločne. Mne zostali drobné práce, ako napríklad rekonštrukcia krbu, ktorého dosku som vybrúsila a obloženie pretrela. Tak isto som natrela väčšinu pôvodného nábytku nabielo, pretože dom bol tmavý a bola tu veľká tma. Do vonkajšieho výzoru domu ako takého sme nezasahovali, len sme vymenili nefunkčné veci za funkčné a zladili jeho vzhľad.

 

 

Ako vznikol názov 50 ARCHES?

Názov som hľadala dlho, nakoľko som chcela niečo, čo by znelo dobre aj v zahraničí. Prvým názvom bolo "more", pretože mám veľmi rada more, jeho tajomný pokoj a energiu. Tiež som si myslela, že keď má slovo význam i v angličtine (pozn. red.: more = viac), bude to dobrý nápad. Tento názov ľudí nezaujal, nebol atraktívny ani vnímaný podľa mojich predstáv a tak som asi pol roka vymýšľala nový.

Názvy, ktoré mi napadali, mali obsadené domény a účty na sociálnych sieťach, čo bolo celkom obmedzujúce. Jedného dňa mi zišiel na um názov 50 ARCHES a vedela som, že je to on! Iný, zaujímavý a výstižný, prepájajúci názov značky s miestom, ktoré za tým všetkým stojí, našim domom s päťdesiatimi oblúkmi (pozn. redakcie: naozaj tam sú :)). Začala som zisťovať, či je voľná doména, kontá na sociálnych sieťach a názov bol na svete.

 

 

Čo tvorí tvoju ponuku?

Zákazníci u mňa nájdu výrobky z ľanu, viac druhov záster, utierky a minimalistické šaty. Zhruba pred dvoma rokmi pribudli do ponuky jutové koše, tašky a samozrejme drevo. Drevené lopáre rôznych tvarov a veľkostí, misy, kruhy, stolčeky, lavice a rebríky. 

 

 

Lopáre sú pre tvoju značku charakteristické, aký je rozdiel je medzi tými, ktoré si vyrábala na začiatku a dnes? 

Prvé lopáre boli z mäkkého dreva a ich povrchová úprava bola časovo náročná. Natierala som ich prírodnou octovou technikou, ktorá zahŕňala použitie čaju a octu, potom prišlo na rad moridlo a vosk. Ich finálna úprava spolu s procesom schnutia vyžadovala niekoľko týždňov. K zmene došlo hlavne z toho dôvodu, že som to nestíhala. Preto prišlo na rad tvrdé drevo, ktoré si túto povrchovú úpravu nevyžaduje. 

Dizajn lopárov je inšpirovaný dizajnom starých dosiek na krájanie, ktoré sa vyrábali v Európe už pred 200 rokmi. Tvary dnes navrhujem tak, aby vznikal čo najmenší odpad. Plochu dosky určenej na výrobu sa snažím maximálne využiť. Zo zvyškov dreva sa vyrábajú menšie a menšie tvary, vďaka čomu dochádza k minimalizácii odpadu.

 

 

Ktorý výrobok z tvojej ponuky je najpredávanejší?

Momentálne sú to stolčeky a lavice, ale dlho to boli okrúhle lopáre. Keď som začala s výrobou lopárov, na Slovensku ich nebolo možné kúpiť. Teraz sú ľahko dostupné v hypermarketoch a dokonca aj v obchodoch s oblečením, kde si ľudia radšej kúpia viac lacnejších, i keď menej kvalitných výrobkov. Tým, že sa zmenila dostupnosť podobných produktov, vykryštalizovala a upravila sa aj moja cieľová skupina. 

 

 

Lopáre sú úžitkové alebo dekoračné?

Moje lopáre sú primárne určené na dekoráciu a servírovanie. Môžu sa používať aj na krájanie, i keď to neodporúčam. Stopy noža, farebných potravín a saponátu ich výzor zmenia a dosky už nikdy nebudú vyzerať ako pri kúpe. Z praktického hľadiska by som preto radšej zostala pri ich využití na dekoračné účely.

 

Ako vznikli netradičné masívne dekorácie v tvare kruhu?

Stojatú dekoráciu v tvare kruhu som zaregistrovala zhruba pred desiatimi rokmi v nádhernom interiéri vo filme s Willom Smithom. Krásna textúra a dobrý vplyv, už len pri pohľade na obrazovku vo mne vyvolávali pozitívne pocity. Dlho som po takejto dekorácii túžila, ale opäť som ju nevedela nikde kúpiť, takže impulz na výrobu bol na svete. Dočítala som sa, že tento tvar vyjadruje spojenie neba a zeme a pôsobí harmonizujúco. Kruh symbolizuje nebo a jeho vzťah k zemi, ktorá je zobrazovaná ako štvorec. Kruhy vyrábame recykláciou starého dreva. Materiál pochádza prevažne z trámov domov, ktoré sa renovujú a tak je v nich zakódovaná i energia mnohých generácií. 

 

 

Drevo je v tvojej ponuke dominantné, aké druhy používaš?

Mám veľmi rada staré tvrdé drevo, dub alebo buk. Toto, pre mňa výnimočné drevo, ktoré nie je jednoduché zohnať, vo väčšine prípadov končí ako tuhé palivo, napriek tomu, že je vzácna. Z nových drevín rada používam dub, pretože má krásnu textúru a dobre sa s ním pracuje. Používame i buk, smrek a borovicu. Raz by som chcela vyrábať aj z orecha, no žiaľ jeho cena je niekoľkokrát vyššia ako cena za dub a moje výrobky by sa tak dostali cenou nad úroveň konkurencieschopnosti.

 

 

Ako prebieha povrchová úprava dreva?

Záleží od typu dreva, či je nové, staré, mäkké alebo tvrdé a na aký účel bude použité. Staré drevo očistíme a chemicky ošetríme ešte pred výrobou. Nové drevo kupujem v stave pripravenom na výrobu. Výrobky z nového tvrdého dreva sú prírodné bez akejkoľvek úpravy alebo upravované minerálnym olejom. Osobne mám radšej prírodné drevo. Je praktickejšie a všestrannejšie na využitie, pretože i prípadné škvrny na jeho povrchu sa dajú umyť, či zbrúsiť. Olej, ktorý používam sa dá bežne kúpiť v obchode, je prírodný a vhodný na styk s potravinami. Náter olejom dodá drevu zlatistú hnedú farbu.

 

 

Pracuješ aj s ľanom, čím ťa zaujal?

Na ľane ma baví, že je taký aký je. Mäkký, nepoddajný, jednoducho nedokonalý. Hrubšie nite striedajú tenké, kde-tu hrčka, to na ňom milujem. Nedokonalosť je pre mňa synonymom ručnej práce a práve tento prírodný materiál si ju doslova vyžaduje. V začiatkoch som šila sama, dnes pre mňa podľa pôvodných návrhov šijú v ateliéri odevnej tvorby návrhárky Andrei Hogh v Banskej Bystrici. Dizajn kresby na látku navrhujem spolu so šikovnou Luckou Barabáš a zvyšky látky posúvam ďalšej tvorivej žene, Andy, ktorá ich používa pri tvorbe vencov a makramé (pozn. red.: technika viazania uzlov).

 

 

Kde zháňaš materiály?

Ľan i drevo nakupujem na Slovensku. Toho “pravého” dodávateľa ľanu som zatiaľ nenašla, ale verím, že sa tak čoskoro stane. Drevo nakupujem od veľkého producenta zo západného Slovenska. Pokiaľ chcem, aby bolo drevo naozaj kvalitné, prvej kategórie, cena je vysoká a tým pádom sa to odráža aj na predajnej cene. Pri výrobe spojov na okrúhlych lopároch používam aj zostatkový materiál z polotovarov dodávaných pre inú veľkovýrobu. Kupujem ho spolu so svojím spolupracovníkom Agim Gondom na píle neďaleko Banskej Bystrice. Ideálne pre mňa je, keď sú nákup i výroba sústredené lokálne. 

 

Ako prebieha proces tvorby nového výrobku?

Prvotná je inšpirácia alebo potreba. Je vysoko pravdepodobné, že je to nejaká fotka na Instagrame, ktorá vo mne zarezonuje. Potom príde chvíľa, kedy mi niečo chýba, v mysli sa mi vynorí obraz a je to. Ovplyvnená inšpiráciou kreslím návrhy možností, skice. Tieto potom odnesiem môjmu otcovi, bývalému projektantovi. Ten ich prekreslí, okótuje a urobí výkres. Z výkresu urobím prvú maketu a utekám do dielne, kde z nej vzniká vzorka. Keď je vzorka hotová, odsúhlasím ju alebo pripomienkujem a prerába sa, upravuje. V tom lepšom prípade je už ďalší výrobok správny, vhodný na predaj a môžeme vyrobiť maketu. 

 

 

V čom spočíva gro tvojej práce?

Ideálne by malo gro mojej práce spočívať vo fotení výrobkov, postovaní na webowú stránku, stránky sprostredkovateľov predaja, sociálne siete a v blogovaní. No okrem tohto mám na starosti celý proces od návrhu až po odnesenie balíka na poštu. Jediné, čo za mňa moji šikovní dodávatelia urobia je samotná výroba podľa odsúhlasenej vzorky. Takmer všetky výrobky následne dokončujem, brúsim, natieram a kreslím ilustrácie na ľanové výrobky.

 

 

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

(Smiech). Hneď po tom, ako odvediem syna do škôlky, si sadám k počítaču. Pozriem si poštu a ak je to niečo, na čo môžem odpovedať 1-2 vetami, vybavím to hneď. Ak si moja odpoveď vyžaduje viac času, posúvam ju na dobu neurčitú, vo väčšine prípadov na večer, čas, keď zaspí drobec. Potom pripravujem balíky pre Slovensko a Čechy, aby ich mohol kuriér o 12tej vyzdvihnúť. Nasleduje krátka 15 minútová prestávka na obed, po ktorej fotím a postujem pri káve. Cca okolo 14tej si idem na hodinu zabehať alebo zacvičiť. Pri športe sa snažím relaxovať a myslieť na to, čo práve robím. Tak trochu si počas toho skladám v hlave kompozíciu na fotku, ktorú po návrate urobím. O 16tej idem do škôlky pre dieťa a venujem sa mu do 20tej. Keď zaspí, okolo 21vej, vraciam sa k e-mailom alebo k baleniu balíkov, písaniu príspevkov, či článkov. Toto je môj bežný deň, keď nie som v niektorej z dielní.

 

Kde pracuješ?

V bežné dni pracujem priamo v našom dome. Z jeho zadnej časti som si za posledné dva roky urobila štúdio, sklad a dielňu. Tam robím “čistú” prácu. Ak treba niečo prebrúsiť, robím to na terase pred štúdiom. Jeden deň v týždni sa tento priestor premení na “showroom”, kde sa stretávam so zákazníkmi. Môžu sa tu zastaviť, popozerať si, vziať do rúk a kúpiť moje výrobky.

Mám rada tieto stretnutia, kedy sa niekto koho poznáte napr. z Instagramu zrazu ocitne u Vás doma. Chodí, obdivuje a svietia mu oči. Stalo sa mi už dvakrát, že ma navštívili zákazníčky z USA. Jedna dokonca neohlásene, len na mňa zvolala spoza brány. To sú nádherné okamihy a čas strávený s ľuďmi, ktorí stoja o to, čo robíte. Chcú prísť nielen preto, aby si niečo kúpili ale aj preto, aby boli s Vami a spoznali Vás. Je to neopísateľný pocit.

 

 

Máš niekoho, kto ti pomáha?

Okrem výroby zastrešujem chod celej firmy zatiaľ sama. Už dlhšiu dobu hľadám niekoho, kto by bol schopný a ochotný so mnou pracovať štyri hodiny do dňa, štyrikrát do týždňa. Niekoho, kto je zodpovedný a vie dobre po anglicky. Potrebujem odbremeniť hlavne od agendy okolo balíkov. Korešpondencia so zákazníkmi, vyplňovanie podacích lístkov, balenie, fakturácia a podaj zahraničných balíkov na poštu mi zaberá veľa času, ktorý by som rada venovala foteniu a blogovaniu. 

 

Kedy si si založila živnosť?

Živnosť som si založila posledný deň svojej materskej dovolenky. Počas materskej som si vyskúšala, že cesta na ktorú som sa vydala smeruje k môjmu cieľu. Zaľúbila som sa do svojej novej “práce” a tak 50 ARCHES začala fungovať oficiálne aj vo svete.

 

 

Dokáže ťa tvoja práca uživiť?

Dnes už áno. Prvé dva roky som bola schopná zarobiť ledva na náklady. Svoje podnikanie som si však manažovala tak, aby som si naň dokázala zarobiť sama. Spomínam si na časy, kedy som nemala ani na kúpu rekvizít a netrpezlivo som čakala na jar, aby nám na záhrade rozkvitli kvety a mohla som ich použiť pri fotení. Dodnes financujem chod celej firmy len zo zisku. Môj nový web shop, štúdio, novinky v portfóliu, to všetko vznikalo postupne s nárastom obratov firmy. Momentálne som už schopná investovať nielen do materiálov a výroby, ale aj do rozvoja.

 

Akí sú tvoji zákazníci?

Úžasní (úsmev). Sú to ľudia, ktorí majú radi seba, svoj domov, kvalitné prírodné veci a zaujíma ich, čo kupujú. Sú to ľudia, ktorí majú radi interiérový dizajn, minimalizmus - moderný alebo rustikálny. Či už kupujú kus prírody pre seba alebo ako darček, chcú kvalitu a originalitu. 

 

 

Spomínala si, že fotíš svoje výrobky, máš nejaké overené tipy?

Áno, fotím sama. Snažím sa a učím za pochodu. Keď sa pozriem spätne na svoju galériu na Instagrame, vidím mierny progres a teším sa z toho. Fotenie ma veľmi baví a verím, že mu raz budem môcť venovať viac času. Na fotenie používam základnú zrkadlovku. Mám vysnívaný nový fotoaparát a dúfam, že manžel sa mi vráti z USA aj s ním (úsmev).

Moje overené tipy na fotenie? Osobne si myslím, že fotka zaujme, ak je za ňou príbeh, emócia. Dnes už nestačia čisté produktové fotografie na bielom pozadí, je potrebné odlíšiť sa. V mojom "feede" majú úspech fotografie na ktorých je pes, či kúsok interiéru, fotografie, ktoré sú autentické a nie umelo nastajlované v neexistujúcom prostredí. 

 

 

U koho na SAShE nakupuješ a koho sleduješ?

Kupujem si farby na textil u DRACO, veľmi sa mi páčia kabelky od PURE a ľanové odevy značky SIMPLY GREY.

 

Pripravuješ nejaké novinky?

Momentálne pracujem na nových tvaroch lopárov z dubového dreva, na ktoré sa veľmi teším. Bude možné kombinovať ich s tvarmi, ktoré sú v ponuke už dlhšie. Tiež by som rada rozšírila portfólio stoličiek o jednu malú špecialitku. Ako som už spomínala, chcela by som venovať viac času foteniu, blogovaniu a nájsť si spolupracovníkov na bežné prevádzkovanie firmy.

 

 

Adriane ďakujeme za príjemný rozhovor. Hľadá spolupracovníkov a preto, ak ste v jej popise našli seba alebo niekoho blízkeho, kontaktujte ju cez internú poštu ». V prípade, že vás zaujal jej príbeh a výrobky, navštívte jej obchod »

 

Video teaser:

Komentáre

Kruzlica Och, až sem cítim vôňu dreva. Prajem veľa zdaru pri ďalších výrobkoch! (-:

2018-05-10 08:38:311x

miaviktoria Milá Adriana, som rada, že som mohla opäť nahliadnuť do Vášho krásneho priam rozprávkového domu. Toto je zase taký môj sen, mať raz dom ako máte Vy. Žurnál je priam skvelý, veľká pohodička pri jeho čítaní. Mám od Vás všetky veľkosti guľatých lopárov a aj pár misiek a sú to najkrajšie veci, čo mám doma!

2018-05-10 08:51:201x

lesna Nádhera, nemám slov. Drevo, ľan úžasné materiály, z ktorých som vedľa.

Krásny voňavý žurnál.

2018-05-10 10:18:221x

Gnatural Adi krásny domov aj prácu máš ;) Tvoj lopár je okrasou v našej domácnosti a rada ho používam aj na fotenie. Prajem Ti veľa spokojnosti v tom čo robíš.

2018-05-10 10:53:571x

Som.ina pekné , ako jednoducho to všetko vyzerá a aká ťažká je v skutočnosti takáto cesta.... držím palce

2018-05-10 11:13:312x

Helen. Krasny clanok! Nech sa dari nadalej v ceste snov

2018-05-10 12:07:161x

BarBal Výborný žurnál, pri čítaní a pozeraní fotiek som sa pristihla že sa usmievam. Ide z toho úžasná energia. Nech sa Vám darí, máte krásnu prácu.

2018-05-10 12:22:421x

dzinus Krásne plnohodnotné čítanie, príjemné teplo domova a krásna energia a láska ku drevu ide z celej Tvojej práce...prajem veľa úspechov i naďalej...

2018-05-10 12:43:041x

AgiAlchemy Adriana, ďakujem :-)

2018-05-10 13:10:081x

Mariolla Dlho som čakala na túto návštevu a dočkala som sa. Krásne výrobky, presne môj ,,štýl,,. :) Veľmi sa teším, keď už nastane čas zariaďovať domček, lebo po stolčekoch a lopárikoch už dlho pokukujem a neviem sa dočkať, kedy sa objavia v mojom košíku. :) Nech sa Vám naďalej darí a teším sa z tohto článku :).

2018-05-10 15:37:221x

dadatess Krásne napísané ...som spokojnou majiteľkou viacerých krásnych kúskov od 50ARCHES a z každého je cítiť s akou láskou sú robené :-)

2018-05-10 20:42:271x

taliaa Pekné výrobky, krásny domov.

2018-05-10 23:04:281x

50arches ďakujem Vám že ste si našli čas a prečítali niečo málo o nás.. Vaše krásne komentáre sú pre mňa povzbudením ♡

2018-05-11 08:00:33

a_la_mimi uuuzasne :) pre mna velmi inspirujuce, lebo presne takto si raz predstavujem svoj zivot a pracu na svojej tvorbe - v pohodicke a naplno. Dakujem :) mam novy vzor

2018-05-11 10:56:051x

gabi111 Nádherné kúsky, skvelé čítanie a krásne fotky, veľmi príjemná atmosféra z nich ide :)

2018-05-11 13:20:491x

ButterflyHandMade Krásne čítanie i obrázky :-) vďaka za to! A orechové drevo je i moja srdcovka. Mám z neho však len 1 svietnik. No i ten stojí za to :-)

2018-05-11 15:06:201x

singleton Ďakujem za nakuknutie, je to úžasne inšpirujúci rozhovor. Mám chuť utekať hľadať drevo, starý dom, manažérsky nápad alebo najradšej to všetko :) Teším sa, že si raz u vás kúpim niečo okrúhle, drevené, voňavé...

2018-05-12 03:17:391x

uKvetinky ...uzasne inspirativny rozhovor o splnenom sne! Nech sa dari ❤

2018-05-13 05:19:291x

duvlaska Velmi pekné veci, krásne napísaný článok, dakujem. Nech sa darí.

2018-05-13 08:51:211x

maminaLena Adriana je TOP! Ja som s jej vyrobkami velmi spokojna....uz sa tesim na dalsiu navstevu Slovenska, kedy sa u nej urcite znova zastavim....

2018-05-14 19:00:341x

FijA krásne výrobky:)

2018-05-14 22:35:001x

ceviera Krásne napísané, s pokorou a zdravím sebavedomím. Výrobky nádherné. Držíme palce pri plnení ďalších snov :-)

2018-05-15 17:35:311x

mina289 krásny žurnálik od A po Z krásny ☺ vďaka a nech sa Vám darí ☺

2018-05-17 12:04:451x

Tri.bodky Krasne ako vždy - a potešujúce ako tvoje fotky a príbehy na insta či FB ďakujem že to robis tak ako to robis ❤️

2019-10-21 18:29:08
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »