Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

4 kroky k zero waste (ktoré môžete spraviť ešte dnes)

SAShE.sk . » Blogy / 2019-01-25 09:25:00 /  31 komentárov / 108 lajkov / 3666x zobrazený

Pojem zero waste môže človeka zahltiť. Ako mám žiť bez odpadu a kde vôbec začať? Žiť v tejto dobe bez odpadu je naozaj výzva a občas to môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Tento svet (dokonca ani samých seba...) zo dňa na deň nezmeníme, no už dnes môžeme urobiť prvý krok, ktorý nás nasmeruje správnym smerom. Stačí jeden. Aj maličký.

V tomto žurnále nájdete niekoľko tipov na nahradenie jednorazových vecí zero waste alternatívami. Nie je to v podstate žiaden revolučný objav, práve naopak. Vďaka zero waste hnutiu sa navraciame k tomu, čo tu už dávno bolo. K tomu, čo je prirodzené. Navraciame sa k dobe, keď sa nepila voda z plastovej fľaše, neodchádzali sme z obchodov s igelitkami a v každom odpadkovom koši nemusel byť sáčok.

1. KROK: Zero waste nakupovanie

Na nákupy si vždy zoberte vlastnú tašku a vrecká na ovocie, zeleninu či pečivo. Vrecká na potraviny si môžete sami jednoducho ušiť, napríklad aj zo starej záclony.

Už naše babky chodili na nákupy vybavené sieťovkou a momentálne zažíva tento retro kúsok návrat a teší sa veľkej obľube. Sieťovku si môžete kúpiť alebo sami vyrobiť podľa tohto návodu.

Alebo uprednostníte radšej textilnú nákupku?

2. KROK: Zero waste obaly na vodu a potraviny

Na zabalenie desiaty, syra či na prikrytie misy môžete použiť voskovaný obrúsok a nahradiť ním sáčky, alobal či potravinové fólie. Takýto šikovný obrúsok napustený voskom si môžete aj sami vyrobiť, návod nájdete v tomto žurnále.

Na zabalenie desiaty môžete použiť aj šité ľanové či bavlnené vrecká. Tieto vrecká sú nielen praktické, ale aj pekné a rovnako chutné, ako zabalená desiata.

Keď odchádzate z domu, nezabudnite si so sebou zobrať fľašu s vodou, ktorú si môžete počas dňa znovu naplniť. Kupovať si vodu v plastových fľašiach nie je dobré pre túto planétu a nepomôže to ani vašej peňaženke.

3. KROK: Zero waste domácnosť

Pokúste sa obmedziť použitie papierových kuchynských utierok a radšej siahnite po látkovej utierke. Látkovú utierku môžete opätovne použiť a keď sa zašpiní, šup s ňou do práčky!

Piť nápoj cez slamku nie je v živote nevyhnutnosťou, no ak po nej túžite, zvoľte si radšej sklenenú. Sklenené slamky si navyše môžete kúpiť v rôznych farebných prevedeniach a odlíšiť nimi nápoje, ktoré sŕkate spoločne s priateľmi :)

Klasické hubky na riad môžete nahradiť textilnými, ktoré môžete po zašpinení oprať a opäť použiť. Vďaka našitému ušku môžete hubku zavesiť, aby rýchlejšie uschla.

4. KROK: Zero waste hygienické pomôcky

Kedysi boli látkové vreckovky bežné, no postupne sa takmer úplne vytratili a nahradili ich papierové vreckovky. Látkové vreckovky sú ekologické a niektoré sú navyše aj veľmi pekné a štýlové.

https://www.sashe.sk/SeverankaStyle/detail/wreckovky-zvyhodneny-set?similar=1&keywords=100&likes=50&subcategory=50&color=5&seller=&sub2category=50

Zero waste mamičky si môžu kúpiť aj látkové plienky pre svojich drobcov.

Pre zero waste profíčky sú tu aj látkové hygienické vložky.

Odličovacie tampóniky sú každodennou súčasťou našej beauty rutiny, či už pri odličovaní alebo čistení pleti. Čo tak ich vymeniť za znovupoužiteľné? V ponuke sú šité i háčkované, a to v rôznych farbách a tvaroch. Stačí si len vybrať :)

Máme veľkú radosť, že na SAShE pribúdajú eko vecičky a predajcovia, ktorým záleží na osude tejto planéty. Aby sme takéto výrobky s pridanou hodnotou na SAShE zviditeľnili, vytvorili sme pre nich samostatnú tému. Nájdete ich všetky pekne pokope TU.

Chceli by ste, aby sme vám prinášali viac žurnálov o zero waste a ekológii? Máte pre nás nejaký námet na článok alebo by ste sa s ostatnými chceli podeliť o svoje skúsenosti a užitočné tipy? Napíšte nám v komentároch :)

Komentáre

OraEtLabora Veľká vďaka za túto krásnu prezentáciu našej práce a nápadov!

Takto, veľmi efektívne sprostredkúvate naše nadšenie za čistejší svet.

Tvorcovia a predajcovia zero waste produktov :)

2019-01-23 16:56:052x

Lisbet Veľmi dobrá téma, aktuálna a kvalitne spracovaná, ďalší diel seriálu by mohol byť zameraný pre sashe predajcov, ako využiť zbytky z ich tvorby (papier, látky, drevo a mnoho iného,..) Predpokladám, že väčšina predajcov sa stavia k tomuto zodpovedne a má mnoho vynachádzavých spôsobov, ako si zbytkami poradiť, bolo by celkom zaujímavé si to prečítať...

2019-01-23 16:57:136x

SusanRosy to je krásne spracované, prinieslo mi to veľa nových užitočných informácií, napríklad ja používam látkovú tašku, látkové vreckovky - áno, naozaj látkové vreckovky :) a sú príjemnejšie než papierové, sklenenú fľašu používam už tretí rok, ale nevedela som o takých hubkách na riad, to je skvelé, že sa dajú vyprať alebo o sklenených slamkách, viem, že existujú kovové. Čoskoro sa chystám ušiť si vrecúška na potraviny aj desiatu, ináč doma máme ešte aj sieťovanú starú pletenú nákupnú tašku :) je veľmi pevná a kvalitná. Tento článok sa mi veľmi páči, je prínosný, určite si rada prečítam aj ďalšie také, táto téma ma veľmi zaujíma :) Ďakujem

2019-01-23 17:50:103x

Kreanossa Skvelé, takto pekne po kope, predsa nám v domácnosti ešte z vyššie spomenutého čo-to chýba! Všetko chce svoj čas, no tieto pomôcky SVETU, prosím, VŠETKÝM čím skôr :-)

2019-01-23 18:11:241x

campanula Zero waste ma fascinuje, niektoré veci aj používam aj dopĺňam nové... len neviem, tie litre pracích prostriedkov... Nie každý má peniaze na eco prostriedky, ale snáď je to menší dopad ako samotné jednorazové výrobky.

Bohužiaľ, takýchto nadšencov veľa nepoznám, zdá sa mi, že stretávam ignorantov a to aj s vyšším vzdelaním. Nechápem to... Preto fandím každému takémuto článku!

2019-01-23 20:31:443x

Okoladen Ja by som sa rada opýtala dievčat, ktoré používajú zero waste odličovacie tampóniky na ich názor. Tiež som si ich zadovážila, tri razy použila a odložila. Nemala som s nimi dobrý pocit vyčistenia pleti (na vate mi po vyčistení minerálnou vodou ostalo kopec "bordelu", háčkovaný tampónik ostal "čistý."), a po opakovanom použití, aj napriek vypratiu, sa mi to i tak zdalo nehygienické...

2019-01-23 21:06:341x

Okoladen A inak ešte vrelo odporúčam používať látkové vreckovky. Nie pri chorobe, ale teraz v zime, mne napríklad stále tečú kvôli chladu slzy... mnoho balíčkov jednorázových servítok sa dá takto ušetriť.

2019-01-23 21:09:37

ButterflyHandMade @campanula čistiace prostriedky sa dajú nacapovat v bezobalovych obchodoch do vlastných nádob. A aviváž sa dá ľahko doma vyrobiť. 1diel octu 1 diel vody a esenciálne oleje podľa potreby a preferencie:-)

2019-01-23 21:27:25

campanula Ale tie čapované sú ekologické? Nezdá sa mi:(

Okoladen, ja si myslím, že tie odlicovacie tampóny treba odmastit, stačí aj trochu jari pred praním.

Ja idem testovať vložky od slamienky, má tu niekto skúsenosť? ;)

2019-01-23 21:57:55

Okoladen Mám ich asi týždeň / dva doma, mohla by som ich konečne začať používať :)

2019-01-23 22:14:55

campanula Háčkované odlicovacie tampóny, keďže hackujem, I keď ich nemám doma, na prvý pohľad posobia drsne a vzor netvorí kompaktný makký povrch, preto chapem, že "nefungujú"

2019-01-23 22:24:50

Zafiria ja mám odličovacie tampóny od @BabyTree a už iné ani nepoužívam sú z bambusu a bio-bavlny, čistia pleť oveľa lepšie ako klasický vatový tampón, a je to veľmi príjemná masáž tváre a tampóny sú po použití špinavé aj od maskary aj make-upu, ale keď ich vyperiem mydlom v horúcej vode alebo v práčke na 60°C tak sú naspäť bielunké a pri 60tke sa zabíjajú aj baktérie a je možné ich aj žehliť (to nerobím :)...rovnako mám od pani aj vložky, spokojnosť, tie kombinujem podľa potreby s kalíškom a niekedy musím mať jednorázové vložky, teraz sa ročná spotreba jednorázových vložiek u mňa rovná kedysi mesačnej spotrebe :)

2019-01-23 22:40:191x

Zafiria a pokiaľ ide o háčkované čistiace tampóny stretla som sa rovnako s pozitívnymi ohlasmi a vraj sú aj mäkučké, ale to nech radšej napíšu tie čo s tým majú skúsenosti, možno tiež záleží z čoho sú háčkované :)

2019-01-23 22:53:14

SalixAlba skvelé tipy zhrnuté na jednom mieste:). A kým prejdete na ekovrecká, môžete využiť služby skvelého Sáčkožrúta Karola:) https://www.sashe.sk/SalixAlba/journal/sackozrut-zasobnik-na-sacky

2019-01-23 23:09:021x

lindauciatko https://www.sashe.sk/vyklad/533853/zero-waste

Nejako sme si dnes sadli čo sa týka teku

2019-01-23 23:21:48

Abreadbag Veľmi pekne ďakujem za zaradenie výrobkov práve do tejto témy Zero waste, veľmi sa teším, že môžem byť súčasťou tohto žurnálu, veľmi rada si prečítam niečo aj na pokračovanie :)

@lisbet to by zaujimalo ak mňa, čo kreatívne niekto vymyslel so zbytkami látok. Ja, ako bývalá učiteľka tie moje posúvam do MŠ, deti si nimi vypĺňajú vankúšiky a sedacie vaky na sedenie, čítanie, cvičenie, tak tam išla veľká kopa a ešte je málo :)

2019-01-24 08:56:521x

janca210 Super článok, niektoré vychytávky používam, ale eko hubka je pre mňa novinka, musím skúsiť :)

@Okoladen ja tiež používam látkové odličovacie tampóny a som s nimi spokojná, resp. nevnímam ich horšie ako vatové. Možno skúsim aj tie háčkované.

2019-01-24 09:41:13

LEL-handmade tlieskam....krásne spracovaná myšlienka , nikdy nie je neskoro začať aspoň po trošku používať ale aj tvoriť ,, zero waste,,. :-)....Mňa mrzí prehnaný KONZUMný život všade okolo... mať všetko a kupovať všetko , novinky, značky,nové veci, za každú cenu.. .Netreba hneď utekať do obchodu, niekedy sa stačí doma poobzerať okolo seba, porozmýšľať a uplatniť v praxi :-)

2019-01-24 14:41:254x

huki skvelý žurnál:-)

2019-01-24 15:38:18

farebno všetkým chcem odporučiť voskové obrúsky na desiatu. používam ich už druhý rok, stále sú funkčné a chlebík v nich nestvrdne. používam ich aj do chladničku na skladovanie syra, zeleniny....výborná vec je to. textilné vložky ma moc neoslovili, na doma áno ale do práce to nebolo moc pohodlné - ale je to vec názoru. teraz kupujem eko vložky v eko balení - tie sú fajn, nie sú také umelé ako niektoré komerčné. na odlíčovanie /aj keď sa nelíčim :-)/ používam prírodnú hubku, ktorú si napením a tak sa odlíčim. má dlhú životnosť a je veľmi jemná. na takýchto drobnostiach dokáže človek ušetriť množstvo materiálu, ktorý končí ako odpad. a nešetrí len prírodu ale aj financie.....

2019-01-24 17:17:413x

campanula @zafiria,mne sa textílné vložky posúvajú, nosia sa nejako špeciálne? Ďakujem

2019-01-24 17:48:37

MLG Perfektne zhrnutie, vyborne napady, o hubkach do kuchyne som nevedela, odlicovacie tampony som si usila z uteraku a starej plachty a su vyyyborne, tasku sietovku uz maju vsetky setry, mama, kamky, aj ja samozrejme. Skusala som capovane eco pracie prostriedky, ale asi som mala smolu- nic to nevypralo. A na vrecka do obchodu sa prave chystam

2019-01-24 20:00:52

Zafiria @campanula možno by poradil aj výrobca od ktorého ste ich kupovali :)... ja na deň používam 23cm, neposúvajú sa mi, sú tam dve patentky, takže sú aj na užšie aj širšie nohavičky, a držia pevne, ja si ale čas kedy mám svoje dni plánujem tak, aby som zrovna nebehala celý deň mimo domu, a keď náhodou aj musím byť preč celý deň, tak potom siahnem radšej po tých jednorázových.

2019-01-25 12:36:34

campanula @Zafiria, zatiaľ mi neodpovedala

2019-01-25 13:30:54

ivyn aj ja sa pridávam k pozitívnym ohlasom, som rada, že na sashe sa táto téma tiež rozbieha. Používam bavlnené a jemné froté odličovacie tampóny. Pocit pri odličovaní mám dobrý, trochu sa mi po vypraní zdajú také "zájdené". Pracích práškov sa neminie oveľa viac, lebo sú to maličké kúsky a človek ich nenapchá do práčky naraz tri kilá, skôr sú doplnením obsahu, keď sa aj tak perie. Mám aj vrecúška z organzy na nákup pečiva a ovocia. Na pečivo mám svetlé a na ovocie, zeleninu farebné. Teraz si idem objednať nerezové slamky, ja ich nepoužívam, ale mám pre návštevy. Doma pijeme filtrovanú vodu a minerálku len v lete na doplnenie. Takže tak, krôčik po krôčiku... Verím, že to spolu má veľký efekt, a bude mať stále väčší. V rodine nás už je dosť veľa takto zmýšľajúcich.

2019-01-25 21:32:18

ivyn ešte som chcela dodať, že aj textilné nákupné tašky sú u nás už nejaký rôčik samozrejmosťou... ale najmä to, že sa mi zdá celkom dobrý nápad svojim blízkym pri rôznych príležitostiach kúpiť alebo urobiť ako darček niečo z tu spomenutých vecí. Rozdávať, podporovať a podnietiť na používanie aj tých, ktorých to možno ešte nenapadlo.

2019-01-25 21:36:012x

kallista Keď som rozmýšľala, ako nahradiť vatové odličovacie tampóny, zadovážila som si najprv jemnú froté rukavicu, no keď som neskôr doma narazila na bábätkovské rukavičky proti poškriabaniu, k odličovaniu používam aj tieto...

2019-01-25 22:24:241x

veronica Aj ja prispejem svojou troškou šijem látkové nákupné tašky z nových látok, ktoré si niekto kúpil a nepoužil a nebyť mňa skončili by v kontajneri. Takže zmenšujem množstvo odpadu dvakrát. A niekto sa tu pýtal, čo so zvyškami látok, z tých šijem malé kozmetické taštičky rôznych veľkostí. Všetko predávam tu na sashe.

2019-01-27 08:29:17

BioHandmade Ak stále váhate, môžete ich zadarmo otestovať:

https://www.sashe.sk/BioHandmade/journal/sutaz-otestuj-na-sashe

Sú zo 100% biobavlny a vďaka svojej štruktúre majú vynikajúce čistiace a absorpčné schopnosti.

2019-01-29 17:17:581x

etede Vítam tento článok a verím, že ešte viac ľudí sa pridá k tomuto trendu a uvedomí si, že našu prírodu a prostredie v ktorom žijeme si treba chrániť a uchovať pre ďalšie generácie. Každý môže niečím začať, aj keď to bude len nejaká drobnosť. Mňa doslovne znervózňujú igelitky. Takže látkové nákupky a sieťovky, ktoré sa dajú použiť veľakrát, to bude to "moje".

2019-01-31 09:28:31

popilka Mala by som otázku, ako skladovať šunku. Do čoho zabaliť tú? Na syr môže byť vcelobal. Ale čo so šunkou a salámou?

2019-02-01 13:14:33

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
SAShE.sk
854 predaných ks, 497 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »