Domov » Žurnál+ » Autor: Ing. Ružena Babicová

Žurnál+

Vedomosti sú kľúčové

Ing. Ružena B. » Osobné Blogy / 2024-06-21 11:00:43 /  5 komentárov / 10 lajkov

S úžasom sledujem, ako tu vládu prebrali Ičove klony. Myslela som, že ho nik nedokáže prekonať, ale na Slovensku nemáme dno, ktoré by sme neprerazili. Toto by mohol byť náš exportný artikel, keď vypílime lesy a vystrieľame medvede.

Ale, vieme čo je problém, všetci to tu viete pomenovať. NEVZDELANOSŤ. Toto im vyhráva voľby.
Lebo aj hlúpeho človeka sa dá naučiť, že ježko neje jablká, ale hmyz, on to pochopí, ale niekto mu to musí povedať.


Ja som sa normálne dožila dospelosti s tým, že som to netušila. Až na zoológii na výške som sa dozvedela takú vec. Ježko neje jablká. Kde by ich ku..va celoročne nachádzal? Ale tak hlavne, že som vedela nakresliť bunku a mitochondrie. A vypočítať, kedy sa stretnú vlaky v meste C, keď vyrazili z miest A a B v rôznom čase a rôznou rýchlosťou. Ale, že vyrazia v skutočnosti o hodinu a pol neskôr a naberú meškanie, to nik nepovedal. Trojčlenku nás učil profesor v treťom ročníku vysokej školy. Nikomu v našom školstve nenapadlo, že toto je ten easy spôsob, ako naučiť počítať aj dem3nta.
Sedliacky rozum je síce fasa, ale treba doň niečo naliať.
Ja napríklad fakt uznávam špičkových lekárov. Fakt uznávam. Našťastie som ich asi stretla väčšinu a ich vedomosti ma fascinujú, ale nebudem sa ich pýtať na klimatické zmeny, alebo jadrové elektrárne, ani na príčiny vysychania smrekov. Na to mám priateľov inde. A pýtam sa ich a počúvam a nehanbím sa opýtať.
A toto asi bude kľúč aj u nás.


Priatelia, nik to za nás neurobí. Sme dospelí. Musíme prebrať za seba zodpovednosť. Tento štát to nebude. Toto je fakt základ, ktorý si treba uvedomiť.
Týmto teraz zdravím tých, ktorým som písala, že pokiaľ to zviera nezachránia ONI osobne, tak umrie a nemajú čakať na nejakú pomoc, lebo neexistuje a nepríde. Neverili mi. Blbo sa učí na vlastných chybách.
A takto to je so všetkým. Fakt nečakajte, že to niekto urobí za vás. Preberte zodpovednosť, nie ste škôlkári! A DOKÁŽETE TO!


Pokiaľ nevzdeláme kritickú masu ľudí, nenastanú zmeny.
Ja to nedám, keď ma v diskusii niekde na stránke žilina 24 prevalcuje 99% dezolátov veriacich, že ich zožerie ten medveď, ktorý fakt nikdy ľudí nejedol, alebo že umrú na vakcínu. Toto dáme len všetci spolu.
Treba dokola vysvetľovať, že medveď patrí do našej prírody, že je to nádherné zviera, že tu vždy bol a možno už za pár mesiacov nebude, že to, že matka sa bojí o svoje mláďatká je prirodzené a v civilizovaných krajinách tomu ľudia rozumejú. Lebo ich o tom vzdelávajú. Tu nemá kto. Tento štát je DEZ0LÁT.


Všimli ste si na sídliskách ihličnany? Koľko z nich už vypílili, lebo vyschli, koľko ich práve vysychá? Nezožral ich lykožrút. Sú to letné horúčavy a suchá v posledných rokoch, sú to tepelné ostrovy v intravilánoch, ktoré zhoršujeme výstavbou hál aj kosením na hlinu..
Toto nie je jadrová veda.
NLC, to sú takí tí skutoční echt lesníci, nie ochranári, už pred 10 rokmi upozorňovali, že smrekové lesy, ktoré tu všade máme, vyschnú. Lebo klíma. Tie lesy tu nie sú prirodzené. To sú plantáže. Pôvodne tam boli jedľobučiny, ale smrek je o kus lepší exportný artikel. Rastie pekne, rovno, ako pravítko. Smreková monokultúra je hnusné, fakt hnusné miesto. Kto chodí po horách, isto to videl. Stromy vedľa seba husto ako zápalky, zelené len na vrcholcoch, trpiace. Pôda vyčerpaná, živín málo. Hubové mycélium, ktoré v zdravom lese zabezpečuje pomoc medzi jednotlivými stromami navzájom, tam nefunguje. Preto ich dokáže zničiť nejaký malý chrobáčik. Ktorý je v tom ale nevinne. Príroda ho stvorila na to, aby upratoval choré stromy. Nemôže za to, že sú tam choré všetky.
No a teraz ich všetky vypília. Prúser je, že bezohľadne. Holorubmi. Nie ťažbou, ktorá by sa aspoň pokúsila zachovať nejaké funkcie lesa, dajú ich dolu všetky. Nefunkčný les nezadržiava vodu. Príde búrka, vytopí dedinu, ale nenaplní pramene. Všetko zle. Ja neviem, aj som si vravela, že tak im tam treba, veď ich tam volili. Ale tí ľudia nemusia chápať súvislosti, keď im to nikto nikdy nevysvetlil.


Keď im nik nebol porozprávať o láskavej matke medvedici, o tom ako tichúčko chodia lesom s medvieďatami a ako ich milujú. Že medvede sa príšerne boja ľudí, ale medvedice sú tak statočné, že pre svoje bábätká sú pripravené prísť o život a pokiaľ majú pocit, že ich treba brániť, tak zaútočia. Nik tým ľuďom nepovedal ani to, že útok medveďa (veľmi zriedkavý), je len o tom, aby človeka na chvíľu spacifikoval. Dá facku, zhodí na zem, uškrabne, uhryzne, len čo sa prestane báť o deti, uteká s nimi preč. Viete, ten jediný prípad zabitia človeka medveďom, bolo to pri hlučnom potoku, kde asi pán nepočul varovanie ( a medveď je dosť hlučný, keď kričí z mladiny, že pozor, tu som!) a dostal facku cez krk. Jedinú zle mierenú facku. Obrovská smola.
Medveď ľudí neje. Toto je úplne základná etológia. A dokonca sa ani nepremnoží, lebo je k-stratég. (skús google).
A napriek tomuto, medveď im vyhral voľby a dostal do parlamentu Ičove klony.
Takže sa treba rozhodnúť, či budeme fňukať a baliť kufre, alebo dáme tomuto zatiaľ ešte stále čarovnému miestu na guľatej planéte šancu a skúsime ho zachrániť.

A ešte jedna pozitívna správa na záver, v konkurencieschopnosti malých krajín (do 20mil.obyvateľov) sme predbehli Mongolsko. Zlá správa je, že Mongolsko je na poslednom mieste. 


Ďakujem za zdieľanie, srdiečka, komenty.

A ďakujem aj za tú vodu, čo ste dali pod kríčky drozdom a ježkom. Nesmiernu radosť im tým robíte.

Komentáre

AdharaDecor Super, že ste napísali niečo proti výrubom, resp. vysychaniu stromov, sama som to už dlho plánovala. A nad panikou okolo medveďou tiež len krútim hlavou. Desať rokov chodievam do hlbokých lesov, aj v daždi a za súmraku, lebo keď je človek nútený byť zavretý cez pracovný týždeň v kancelárii bez pohybu a čerstvého vzduchu, musí si ho cez víkend vykompenzovať bez ohľadu na počasie. A nikdy som medveďa ani len nevidela.

A tiež si myslím, že v školách sa neučí plno elementárnych vecí, kým v iných sa zachádza do prílišného detailu, ktorý človek nemá šancu si zapamätať, ak s tým sústavne neprichádza do styku. Hoci konkrétne bunka a mitochondrie mi pripadajú ako tie základné veci.

2024-06-21 13:36:083x

RosieNaiveArt Jasné, že mitochondrie sú super. Aj ich význam je obrovský. Ale hádam by bolo fajn začať povedzme tým, že keď zachraňujete nejaké zviera, zvyčajne nie je hladné. Bojuje o život. Potrebuje teplo. Jedlom ho zabijete. Ak narazí vták do okna, treba ho zavrieť do kartónovej krabičky, do tmy, ticha a tepla a vypustiť vonku, keď začne šuchotať. Za pol hodinky zvyčajne. Netreba mu žiadne jedlo, ani vodu, zabili by ste ho tým, treba mu len pokoj. Netopier sa vám nezamotá do vlasov. Žaba vám nespočíta zuby. Netopiere aj žaby a aj hady sú zákonom chránené. Všetky. Lebo sú vzácne. Všetky naše vtáky (okrem mestských holubov) sú zákonom chránené. Aj ich hniezda sú zákonom chránené. Mláďatká cicavcov nechytáme, mláďatko vtáčika môžeme chytiť a vložiť nazad do hniezda. Príroda nás nepotrebuje, my potrebujeme prírodu... Atď. Treba zvládnuť tieto základy. A to, že ježko neje jablká a kravským mliekom ho zabijete. Atď

2024-06-21 16:21:452x

Mokamo Téma výrubu stromov sa ma bytostne dotýka. Snažím sa zachovať tie, čo máme v záhrade pokým sa dá. Inak to je však všade na okolí, keď tak otvoríte oči a spomeniete si, kde čo všetko kedysi rástlo, teraz sú moderné len trávniky a tujky už tiež vychádzajú z módy. V prvom rade strom pre veľkú časť populácie nepredstavuje zdroj kyslíka, tieňa, domov pre hmyz a vtáctvo, zachytávač vody, ale len starosť, z ktorej na jeseň opadávajú listy, priťahuje kadejakú háveď a už od štvrtej ráno zjari na ňom vreštia kadejakí prenášatelia H5N1 a samozrejme zdroj zárobku. Preto si myslím, že je im ukradnuté, keď sa niekde rúbe. A nemôžem zabudnúť na výrok kedysi prvého pána v našom meste, že 40 ročné stromy sú už prestarnuté, treba ich vyrezať (ešte že je dosť ďaleko od 2 000 ročných olivovníkov a iných „drevín po záruke“).

Áno ide ma vykotiť, keď nasadia do mesta nádherné platany (predstavte si košatý platan v parku), a potom ich zastrihávajú ako bonsaje, prečo? Ktovie, menej listov, niekomu sa to páči, keď vyzerajú ako metly s pár listami?

Keď si niekto zmyslí, že niekde bude niečo budovať, ako prvé vyrúbe stromy, tne sa hlava nehlava, aj keď sa daný projekt nakoniec neuskutoční, po stromoch nezostane nič. Najlepší je dodatok, že sa má daná oblasť vrátiť do pôvodného stavu, ako asi? Ako nahradiť niekoľko desaťročné stromy, ako sa to dá? Samozrejme, že vyťaté stromy nie sú nahradené ani len mladými stromčekmi.

Počas korony sme dosť chodili do lesov a bolo pekne vidieť, ako sú vo vyšších polohách doslova holoruby, okolo dedín sa ešte snažia zachovať zdanie súvislého lesa, ale vyššie sa už rúbe hlava nehlava. Neviem, ale nesúvisí sťahovanie medveďov do nižších polôh aj s tým, že sa im jednoducho ničí ich prirodzené prostredie?

Neviem, či bude úspešné vzdelávanie, som dosť skeptická, keď tak treba začať už na ZŠ pekne od prvej triedy, čo takto pridať predmet ekológia a budovať vzťah k prírode už od malička. U tej staršej populácie by som povedala, že je to ako hrach na stenu hádzať. Tento týždeň ma jeden známy dorazil poznámkou ako sa nás kedysi snažili obaláchať s ozónovou dierou (ešte teraz si pamätám na to, keď sme o tom po prvýkrát čítali na nemčine na gymnáziu, ako som sa vydesila, čo sme to spôsobili a kam sa ten svet uberá) a teraz nás oblbujú otepľovaním a emisiami CO2. Toľko k materiálu, čo máme okolo seba.

Keď si len všimnete smutné balkóny a okná panelákov a domov, nikde ani kvietka, česť výnimkám, kdeže ešte stromček drobný, kde sa stratil vzťah k prírode? A čo ešte potom, keď nový sused 2 hodiny behá po záhrade so záhradným architektom, nie tešili ste sa predčasne, všetka zeleň vrátane trávy bola zlikvidovaná, natiahnutá fólia, nasypaný štrk, a zasadený 1 malý previsnutý stromček. Na toto treba odborníka?

O áno, ten trávnik zas kvitne, treba ho vykosiť až do hliny...včely máme vás viete kde...aj teba otravná príroda.

2024-06-21 21:10:374x

AdharaDecor Mokamo, no presne. Aj ja to mám tak. Nasťahovala som sa do domu so záhradou s už vysokými stromami a snažím sa ich zachovať čo najdlhšie, už som aj vysadila ďalšie na generačnú výmenu. Zachraňujem aj nálety, ak sa dajú, presádzam ich na pozemok, kde to mám dovolené. Mne je ľúto už aj ročný-dvojročný stromček zabiť, nechápem tých, čo bez mihnutia roka zlikvidujú tie majestátne... A konšpirátori, ktorí si myslia, že nič sa nedeje, to je ešte o level vyššie nepochopenia. A tiež som za nekosené, resp, zriedka kosené trávniky, mám rada lúčne kvety, dokonca aj kvety samotných tráv.

RosieNaiveArt: Vďaka za tip s tým vtáčatkom, nevedela som to, a keď som jedno zachraňovala, radšej som si do rúk vložila listy, aby jeho matka nezacítila môj pach. :-) Ešteže to bol neškodný omyl.

2024-06-21 22:42:162x

bibas Ešte viac ako vzdelanie, chýba ľuďom poézia v srdci. Emocionálne inteligentný, kultivovaný, altruistický, pokorný.... skrátka mimozemšťan by sa nesprával tak, že všetko vie, všade bol a všetko počul. Aj medvede by mal rád. Ale my sme takí Ťapákovci, ktori si nechcú vidieť ďalej od nosa. To pán Veľkomożný dobre vie, prečo bol rezort školstva vždy na poslednom mieste. Vzdelávanie je na dne a nemá sa od čoho odraziť. Museli by aj rodičia viac apelovať na vedomosti, zručnostti, postoje, návyky a nie uľahčovať a ospravedlňovať svoje dietky pri každej príležitosti. Skrátka Začarovaný kruh.

S úctou Bibiana

2024-06-21 23:04:253x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
RosieNaiveArt
RosieNaiveArt
2541 predaných ks, 24 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

"Hravý a zároveň radikálny prístup k pálčivým témam neuralgických bodov našej spoločnosti.
Exprimácia ráznej maskulinity prejavujúcej sa v účinnom a nekompromisnom jednaní zdanlivo naivnej a bezbrannej Červenej Čiapočky"

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »