Domov » Žurnál+ » Autor: Ivica Rozehnal

Žurnál+

Sme rozdielne a predsa...

Ivica R. » Tvorba / 2018-12-21 20:33:00 /  11 komentárov / 44 lajkov

Sme rozdielne a pritom sa dopĺňame... Som sukňa RIVICA a ja som kabátik BARTINKI. Značky RIVICA a BARTINKI sú rozdielne, ale máme aj veľa spoločného.

Bartinki je slow fashion značka produkujúca unikátne kúsky alebo limitované edície z vintage alebo nechcených materiálov.

RIVICA je mladá značka, ktorá tvorí hlavne sukne z nových materiálov hlavne od európskych a amerických výrobcov.

Čo máme spoločné?

Sme malé lokálne značky a zástancovia slow fashion, pomalej a transparentnej módy.

A čo máme spoločné my, dizajnérky Ivica a Martina? Okrem toho, že sme tvárami svojich značiek, tak sme predtým pracovali úplne v iných oblastiach ďaleko od módy, naši manželia sú cudzinci, máme radi piatkový Ramen v Novej Cvernovke a spoločný pokec pri pohári červeného vína.

Áno, snažme sa aj napriek rozdielnosti nájsť spoločné témy, vidieť veci pozitívne a hľadať príležitosti a riešenia...

S Martinou z BARTINKI sme sa stretli prvýkrát v rámci stretnutia Fashion Revolution. Viete čo to je? Je to medzinárodná kampaň za etickú, transparentnú a udržateľnú módu. Možno ste si všimli koncom apríla kampaň „WHO MADE YOUR CLOTHES?“ „I MADE YOUR CLOTHES“. Je to len jedna z vecí, ktorá poukazuje na to, že je dôležité spomaliť i v móde. Tak ako sa dostalo do povedomia ľudí SLOW FOOD, tak sa začína rozprávať aj o SLOW FASHION.
Pre viac info pozrite na @fash_revslovakia

Pýtate sa, čo je to tá SLOW FASHION? Nie, nie je to žiadny nový vynález, je to poctivé šitie tak, ako sa šilo kedysi. Kedy kedysi?

Priemyselná revolúcia umožnila rozvoj všetkého možného, vrátane módy, a to do takej miery, že sme dnes schopní vyrobiť rifle za 12 minút. Teda ako kto… Osobne za 12 minút asi tak stihnem spraviť kávu, sadnúť si a zamyslieť sa, ako konkrétny model bude vyzerať. Navrhovanie, vytváranie strihu, strihanie, šitie… Toto všetko ide normálnou rýchlosťou, je to len podstatne pomalšie, než v textilnej továrni.

Takže či to je kabátik alebo sukňa, trvá to niekoľko hodín alebo dní (podľa zložitosti), kým sa ušije. K tomu pridajte čas na vytvorenie strihu, ak je to šitie na mieru tak aj samotnej skúšky na konkrétnu zákazníčku, alebo ešte potrebné úpravy po skúške.

Aké sú teda výhody pomalej módy? V prvom rade kvalita (lebo sa s tým doslova prpleme), podpora lokálnej tvorby (a tým pádom nás všetkých) a i to, že viete, odkiaľ Váš kúsok pochádza (a môžete si to i osobne odsledovať, pokojne seďte vedľa nás, keď šijeme :-)

Ako som som spomínala vyššie, Martinu som prvýkrát stretla v rámci stretnutia Fashion Revolution, ale priznám sa, už som predtým o nej čítala v časopise ako o úspešnej dizajnérke upcyklovanej módy (vtedy som netušila, čo to je), ktorá sa z Holandska vracia na Slovensko. No a odvtedy sa stretávame na rôznych dizajnérskych trhoch, alebo v rámci Fashion Revolution aktivít. Keď som ju spoznala, tak môj prvý dojem bol „to je ale pankáčka!“. Ale tak v dobrom, skôr závisť, že ja sa držím spoločenských noriem... Po dlhšom čase ma neprestáva udivovať jej racionálny a systematický prístup :-), ale pritom si zachováva ľudskosť a takú ľahkosť. Jej zápal pre dobrú vec, ufff klobúk dolu. Schovala by do vrecka hocakého korporátneho manažéra... Milujem jej zmysel pre humor. Však pozrite na jej kabátik! ;-) Odvážne, či vulgárne?

S tvorbou BARTNKI sa spája slovíčko UPCYKLÁCIA, čo je pomerne neznámy výraz.

Upcyklácia je pridávanie hodnoty niečomu, čo bolo znehodnotené buď fyzicky, alebo sa tomu pripísal istý štatút nechceného. Napríklad tento kabátik je spojením starého gobelínu (na vyhodenie) a novej, nepoužitej, no poškodenej látky, ktorá to mala nasmerované do drtičky. Teda dobrý materiál, len sa mu musela venovať väčšia pozornosť pri strihaní, aby sa obišli kazy. A hádajte čo, aj my sme len ľudia a jeden kaz zostal! Takže tým pádom nový kabátik má Martina, lebo jej takéto niečo neprekáža. ;-) No šije ich na mieru a tento ukazuje ako vzorku. Gobelíny má na výber, takže sa to všetko krásne poskladá u nej v štúdiu spolu so zákazníčkou.

ŽENSKOSŤ... Viete, že mojim mottom je „Aby žena, bola ženou“? Keď sme fotili túto sériu a obliekala som modelku @vlasta_vax, ktorá prišla v džínoch... Pekná, moderná baba a zrazu... sa zmenila na žieňa. Pri pohľade na ňu som si povedala hmmm, keby ju videli chlapi pred a po, tak čo by sa im páčilo viac? Ja si myslím, že tie sukňové outfity jej veľmi pristali. Dokonca po fotení mi aj povedala, že si nikdy nemyslela, že by jej takéto sukne mohli svedčať :-)

K mojim sukniam najviac ladia kabátiky/bundy do pása, alebo kabáty s vytvarovaným pásom. A tie od BARTINKI k nim veľmi pasujú! Opticky zúžia postavu a vzájomne sa podporujú a „nebijú“ sa, takže outfit vyzerá vyvážene. Ešte doladiť s topánkami a kabelkou, ale to je už iný príbeh...

A ako sa vôbec zrodila táto spolupráca?

Oslovila ma Martina, že by sme mohli niečo vymyslieť. „Robíš také normálne foto. Rada by som doplnila tvoje sukienky o moje kabátiky.“ Podplatila ma sušenými jablkami a piatkovým Ramenom :-) Čo hovoríte na outfity? Dostala som od Martiny kabátiky a dolaďovala som ich s mojimi sukňami, ktoré som aktuálne mala na pľaci... takže čistá improvizácia ;-) Páčia sa Vám?

Touto minispoluprácou chceme ukázať, že sa dá aj zo slovenských značiek vyskladať outfit, ktorý je nápaditý a originálny. Nemusíme ako dizajnérky medzi sebou súťažiť, bojovať alebo nebodaj sa osočovať či kopírovať. Nechajme, nech si vyberie náš klient, čo sa mu páči... A doprajme si navzájom i úspech!

Ivica

PS: Inak som si spomenula na to, že moje sukne ladia s kabátikmi od BARTINKI, prišla prvá klientka, ktorá si na jednej akcii vybrala u BARTINKI kabát a odo mňa chcela sukňu. To sme ešte neboli kamošky. Oslovila som Martinu, aby mi poslala foto kabáta, aby som vedela poradiť klientke, čo sa jej bude najviac hodiť. To je spolupráca! ;-)

Komentáre

etede Vyzerá to veľmi žensky, originálne a nápadito.

2018-12-22 16:16:501x

RIVICA Dakujem velmi pekne @etede

2018-12-22 21:36:21

Livina Jedinečné, mladistvé, neobyčajné, krásne...

2018-12-23 10:54:41

RIVICA Ďakujem krásne@Livina. Som rada, že sa Vám outfity páčia :-)

2018-12-23 18:07:21

bizuslavka úžasné, krásne.

2018-12-24 17:06:56

RIVICA Dakujem @bizuslavka :-)

2018-12-24 21:24:19

bartinki Ďakujeme za Vašu pordporu! S Ivicou sa spolupracuje veľmi dobre, mysím, že ešte niečo spolu vymyslíme ;)

2018-12-25 15:26:43

LujzaMarko Krásne :)

2018-12-25 16:30:30

MirianaOli Nádherné , ženské ako má byť pre ženu i dievča, vkusné:)

2018-12-28 15:46:19

MirianaOli Nádherné , ženské ako má byť pre ženu i dievča, vkusné:)

2018-12-28 15:46:19

RIVICA Dakujeme vsetkym za podporne slova :-)

2018-12-29 08:12:42

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
RIVICA
RIVICA
275 predaných ks, 165 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

#VYSUKNISA
Moje osobné motto znie "Aby žena bola ženou". Tvorím pre modernú a sebavedomú ženu, ktorá chce vyniknúť, chce byť originálna a pri svojich každodenných povinnostiach chce byť zároveň elegantná a ženská.

Chcete vlastniť originál šitý len pre Vás na mieru?
V prípade záujmu mi napíšte cez sashe poštu. Dohodneme si materiál, strih a termín dodania.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - SCOTT - asymetrická sukňa "škótske káro" (Čierno-biele káro) - 10011092_SCOTT - asymetrická sukňa "škótske káro" (Čierno-biele káro) by RIVICA
 2 komentárov
 Páči sa 91 ľudom
105,- €
 - SCOTT - asymetrická sukňa "škótske káro" (A3 - Béžové káro) - 12384468_SCOTT - asymetrická sukňa "škótske káro" (A3 - Béžové káro) by RIVICA
 2 komentárov
 Páči sa 91 ľudom
105,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »