Žurnál+

3 tipy, ako prežiť trhy lepšie (nielen) pre introvertov

P
RETIE264 predaných ks, 65 hodnotení

Ema O. » Rady predajcom / 2024-03-08 13:00:02 /  14 komentárov / 43 lajkov

Sezóna trhov a marketov je za dverami, veď aj naše milované Sashe v Tržnici vypukne už o pár dní, a ja už dlhšie nosím v hlave myšlienku podeliť sa s vami o moje poznatky z trojročných skúseností s osobným predajom. Ak ma nepoznáte, je dôležité, aby ste vedeli, že som silný introvert, ktorý sa v prítomnosti más ľudí cíti úzkostlivo, potláča inštinkt utiecť a neznáša smalltalk – čiže všetko, čomu sa na trhoch nedá vyhnúť :D

 

 

Napriek tomu si už dlhší čas tieto akcie užívam, pretože som si našla spôsoby, ako na prvý pohľad nepríjemné parametre pretransformovať na znesiteľné, užitočné až príjemné. Tieto rady možno budú vyzerať najprv zvláštne, ale majú svoj hlboký zmysel a verím, že pomôžu aj Tebe:

 

1. Vytvor si bezpečné miestečko

- nech bude hocijako malé. Pokiaľ sa dá, je ideálne vypýtať si miesto pri stene. Je totiž obrovský rozdiel pre človeka, ako som aj ja, keď okolo Teba prúdia ľudia zo všetkých strán, a keď máš za chrbtom pevnú stenu. Pocit zázemia (aj keď malého) je veľká psychická pomoc a úspora mentálnej energie, ktorú môžeš následne venovať do interakcií so zákazníkmi.

 

 

2. Dones si barovú stoličku

Sedieť alebo stáť, to je večná trhová otázka. Pri niekoľkodňových trhoch osobne považujem za prakticky nemožné stáť celý čas, čo však potom často vyvoláva vnútorné dilemy, kedy je ten správny čas vstať a prihovoriť sa zákazníkovi, aby nemal pocit nátlaku, ale zas aby si nemyslel, že sa mu nechcem venovať (nie som sama s týmito dilemami, však, však..?). Toto skvelo rieši barová stolička. Pri sedení na barovej stoličke máš zákazníka stále približne v úrovni očí a nepozeráš na neho zdola. Zároveň sa neskrývaš za stolom a štendrami, ale máš prehľad o tom, čo sa deje, čo si zákazník prezerá, a to je veľká výhoda.

 

 

3. Zober si do ruky tvorenie

- namiesto telefónu. Čo vie zákazníka odradiť viac, než predávajúci s očami upretými na obrazovku mobilu? Dobre vieme, že telefón je únik z rôznych nepríjemných situácií. Keď sa okolo stánku zrovna nič moc nedeje, vziať mobil do ruky je pre nás nie len prirodzené, ale mozog nám hovorí, že aj nevyhnutné, lebo veď čo budeme - „čumieť do blba“? Bohužiaľ, predávajúci sediaci s telefónom v ruke veľa zákazníkov nepriláka, a začarovaný kruh je nadosah... Našťastie, sme predsa kreatívci, nie? ;) Vymeň telefón radšej za niečo tvorivé – šitie, háčkovanie, vyšívanie, modelovanie... Tvoriaci človek pôsobí prístupnejšie ako ten s mobilom, a zároveň dostatočne zaujato, aby sa aj introvertní zákazníci nebáli pristúpiť s obavou, že na nich predajca hneď „zaútočí“. Ak vieš v stánku robiť časť svojho vlastného procesu, o to lepšie. Je to skvelý mostík na vytvorenie konverzácie o Tvojom produkte, príbehu, procese tvorby, čo zvyšuje šance na predaje.

 

 

No a samozrejme, ultimátna trhová rada je naučiť sa usmievať! Tu úprimne priznávam, že sama mám stále rezervy. Musím si však na to dávať pozor, pretože vďaka mojim prirodzene zveseným kútikom pôsobí môj "neutrálny" výraz, keď som zamyslená, v skutočnosti dosť zle :D

 

 

Veď o koľko lepšie pôsobí toto?

 

 

Máte aj vy nejaké vlastné predajné tipy?
Vyskúšate niečo z týchto mojich?
A hlavne, vidíme sa na marcovom Sashe v Tržnici?
Dajte vedieť v komentároch a ak prídete do Starej Tržnice predávať alebo nakupovať, nezabudnite sa zastaviť u nás aspoň na pár slov ;) Už teraz sa teším na všetkých!

Ema

 

 

Mix z mojich obľúbených akcií nafotili Terez Plešová, Tomáš Ružinský, Michal Baranovič.

Komentáre

vercci veľmi užitočné tipy, ďakujem :) z mojej skúsenosti číslo 3 je aj dobrý "icebreaker" - môže pomôcť naštartovať komunikáciu so zákazníkom :) najmä pre nás introvertov je to super pomôcka :)))

2024-03-05 10:25:491x

RETIE Áno, presne tak to je :) Ďakujem, Veronika, vidíme sa na Sashe v Tržnici? ;)

2024-03-05 12:04:49

vercci Vidíme :)))

2024-03-05 12:10:051x

Drevocacky Och, toto je aký krásny a užitočný článok. Ja som ešte len v začiatkoch, ale tiež silný introvert. Písať dokážem hodiny ale keď príde na osobný kontakt amen tma. A chcela by som skúsiť nejaké trhy, no presne sa chápeme, že prečo mám z toho paniku. No skvele rady, to sa musí uznať. A môj zamyslený výraz je tiež taký :D:D Že ani sama za sebou by som neprišla :D

2024-03-05 16:11:592x

soul.LIGHT Vidíme sa, a videli sme sa aj v Nitre na dobro trhu, som si ružovú gumičku ušila

2024-03-05 21:25:481x

RETIE Drevočačky - áno, v panike sa úplne chápeme, ale dá sa to (aspoň čiastočne prekonať), držím palce! :) soul.LIGHT - to sa veľmi teším, dúfam, že ešte dobre slúži :))

2024-03-07 08:23:54

danculienka nie som trhovnik ale roky práca s ľuďmi-prvé je samozrejme úsmev a zas úsmev a pohľad na človeka( nie ako keby sme pozerali cez sklo),telefon (presne si to vystihla-nečumieť do neho!!)ak niečo predávam čo tvorim tak tvorím za "pochodu",ak sa pristaví zakazník pochválim šatku,sveter,tričko hlavne deti..nadväzujem kontakt,prípadne ak je v reči nejaký akcent-ste z ďaleka?a to najhlavnejšie!! osvojiť si druhy otázok-otvorená a zatvorená,je ich viac(ujko gúgl pomôze objasniť),áno a tá stena za chrbtom može byť aj paraván prípadne neplantajúci záves..

2024-03-07 19:32:293x

RETIE Danculienka, vďaka za postreh, idem si vygúgliť tie otvorené a zatvorené otázky :D a to s tým paravánom je tiež dobrý nápad, keď nie je stena, čo sa nie vždy podarí :)

2024-03-08 07:50:00

Stitchy Super postrehy a rady :)

2024-03-08 17:55:221x

neya Idem zháňať barovú stoličku! :D geniálny tip! ďakujem :) super článok, vidíme sa tiež na Sashe :)

2024-03-08 23:59:192x

Anu-Lienka Užitočné rady! Mám priateľku - skúsenú a úspešnú "trhovníčku", tá má vždy po ruke malú škatuľku s cukríkmi a cez ne najprv nadviaže kontakt s deťmi a potom s rodičmi (spýta sa ich, či môže deti ponúknuť). A treba sa ľuďom pozerať priamo do očí, keď idú okolo a pekne ich pozdraviť, nechať ich popozerať sa a "nenútiť" ich hneď okamžite. Ja predávam bižutériu a ponúknem každú zákazníčku, že sa može vecí dotknúť a vyskúšať si ich. A na rozdiel od vás, sa stále smejem, stane sa z toho dobrý zvyk... Veľa zdaru!

2024-03-09 10:58:061x

RETIE Vďaka za ďalšie milé slová a skvelé tipy, teším sa :))

2024-03-09 20:49:23

Cingi-lingi S tým neutrálnym výrazom mám veru tiež skúsenosti .. :D :D ... vidíme sa pri zábradlí ...

2024-03-16 23:08:561x

Prija_Atelier Super tipy, ale dovolim si s Vami nesuhlasit- Vas nautralny vyraz na fotke neposobi zle, posobite iba trochazamyslene a velmi umelecky. Krasne saty pruzkovane... Barova stolicka skvely napad. Dufam ze sa mi raz podari na nejaky trh sa pozbierat, teraz pri detoch nestiham ani produkty nafotit:-D Inak: Ak tvorite popri tom, ako predavate na trhoch, je to urcite super sympaticke a vraj to zvysuje predaj:-D to som pocuvala jeden zahranicny podcast, rozhovor s jednou tvorkynou sperkov- ta sa tvari, ze pracuje aj ked sa jej prave nechce, lebo zistila, ze ma ovela vyssi predaj ked drzi kliestiky v ruke :-D Ja som tiez veelmi silny introvert a nemusim smalltalky.. ale na taky predajny trh by som hned utekala:-). Velmi pekna tvorba.. ;-)

2024-04-23 11:40:391x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »