Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Fabok

Žurnál+

Ako mi upratovanie zachránilo zdravý rozum

Zuzana F. » Osobné Blogy / 2017-09-19 08:00:25 /  7 komentárov / 27 lajkov

"Ahoj, idem dnes náhodou okolo, môžem sa okolo druhej staviť?"

Na druhej strane telefónu sa rozhostí očakávajúce ticho. Na mojej tiež, ale iné.

Panikárim.

Moje telo pomaly reaguje.

Srdce bije ako zvon.

Na čelo vystúpi studený pot.

Nasleduje triaška.

A moje vnútro kričí: "N E E X I S T U J E!!! DO TOHTO BORDELU?!!!

Prehltnem.

"Ale jasné, ale priprav sa, že mi doma padla bomba."

Z druhej strany sa ozve smiech.

Veď ju to prejde....

A ja rozmýšľam, kde začať. Potrebovala by som na upratovanie minimálne 2 dni a nie 3 hodiny, aby som sa nemusela hanbiť. Na pečenie koláča ani nepomyslím.

......

Domácnosť sa mi definitívne vymkla spod kontroly s nástupom do zamestnania (niežeby to predtým bol zázrak, čosi o bordeli zaznelo z úst mojej drahej polovičky už niekoľko krát predtým). Ale práca do ktorej dochádzam, v kombinácii s rodinou s dvoma malými deťmi a s prevádzkovaním e-shopu sa tomu rozhodne nepomohla.

A ja som o sebe začala pochybovať.

Nezvládam rodinu.

Nezvládam domácnosť.

Flákam podnikanie.

Nemám poriadne čas ani na seba.

Jediné, čo robím poriadne je robota, lebo keby nie, vyhodia ma.

Kde ubrať? Kde nabrať síľ? Ako to celé dať???

..............................

Nenarodila som sa ako gazdinka.

Pamätám sa, ako som prvý raz sama od seba u vtedy ešte frajera umyla umývadlo a neváhala ho ku nemu hrdo priviesť, aby sa pozrel :).

V spoločnej domácnosti som upratovala podľa zažitých vzorcov z rodičovského domu, menšie práce denne, v sobotu väčšie.

Potom sa narodili deti a ja som prepadla závislostiam - háčkovaniu a neskôr pradeniu.

Domácnosť išla bokom. Veci sa hromadili, rovnako ako prach na poličkách. Prišlo podnikanie, robota a časom ma to prevalcovalo. Dospelo to k myšlienkam na zatvorenie e-shopu, či ku skráteniu úväzku.

................

A potom prišla spása....

Na sociálnej sieti na mňa vyskočil odkaz na článok jednej slovenskej žienky, ktorá pútavo píše pod nickom Authenticmommy: Ako vyzerá domácnosť podľa KonMari, zero waste a montessori princípov v jednom? Nad ním trónil obrázok kník so zvláštnymi názvami: Upratané, Kúzelné upratovanie, Tajuplné dětství a Domácnost bez odpadu.

Zo zvedavosti som klikla na dokaz, potom na ďalší a "nasávala" informácie o upratovaní podľa japonskej majsterky upratovania Marie Kondo. Zaobstarala som si knihu plnú myšlienok, ktoré dávali zmysel. Za všetky spomeniem tieto (a prvá je podľa mňa kľúčová):

  • Nedá sa skutočne upratať priestor, v ktorom je priveľa vecí.
  • Každú jednu vec v dome treba chytiť do ruky a tak zistiť, či nám prináša radosť.
  • Predmety rovnakej kategórie naznášame do jednej miestnosti a tam budeme triediť - je nutné priniesť ich skutočne VŠETKY, aby sme boli konfrontovaní ich zvyčajne obrovským množstvom.
  • Keď triedime veci na tie, ktoré si necháme a ktoré nie, ide prioritne o to zistiť, ktoré z nich máme radi - chceme si vytvoriť radostný domov.
  • Tým veciam, ktoré nám radosť neprinášajú, treba nájsť iný domov, aby mohli tešiť niekoho iného.
.........
 
V našom dome sme mali ( a miestami ešte máme) priveľa vecí rovnakej kategórie - napr. také detské oblečenie - "dedíme" po deťoch kamarátok, mladšia aj postaršej, niečo dostanú nové a tak sa stalo, že som pri triedení jej oblečenia zistila, že má vyše 50 nohavíc, legíniek a kraťasov... - áno, päťdesiat!! 
Pre jedno dieťa, ktorému o rok budú malé.
Každý kus oblečenia navyše zaberá miesto, prekladám ho z jednej kopy na druhú, snažím sa ho napchať do preplnenej skrine a pravidelne ho chytám do ruky pri sezónnom triedení. No treba mi to???
Zredukovala som aj svoj šatník (našťastie v požehnanom veku takmer Kristovom už viem, čo mi svedčí a poznám svoj štýľ),  kuchynské potreby, svoje knihy, detské hračky (v spolupráci s deťmi) a vytriedila leporelo.
Manželove veci sú  - aj podľa autorky knihy - tabu. Oblečenie som mu len poskladala podľa nej, aby lepšie videl, čo má a nenápadne som mu začala hovoriť o princípoch Kúzelného upratovania :).
Mimochodom, keď zbadal zásuvky s ponožkami a spodným prádlom, prišiel za mnou s týmito slovami: "To si kedy stihla? Je to úžasné!"
To bola prvá pochvala môjho upratovania za niekoľko rokov - možno prvá, od toho umytého umývadla....
.............
.............
.............
 
Tak, už viete, prečo som Vás ku nám nezavolala. Lebo neporiadok.
Ak chcete vedieť, ako moje upratovanie pokračovalo, čo ma motivuje a čo mi pri tom pomáha, napíšte pod článok.
Želám krásne tvorivé dni :).
Zuzka

Komentáre

Safron akoby som citala o sebe, haha, Marie Kondo mam doma, precitanu, no zatial neabsolvovanu a teda asi tam bude zatiahnuta aj moja brzda :)

2017-09-19 08:24:48

JanaYarn Nevesta tieto myslienky aplikuje uz rok. Kde nie su zbytocne veci, nie je neporiadok.

Ja ich zacinam aplikovat "zachvatovo", teda vzdy, ked uz sa na neporiadok nedokazem divat, zredukujem nejake nepotrebne veci. Na upratanie celej domacnosti naraz nemam po 40 rokoch manzelstva (rozumej hromadenia veci, ktore sa raz urcite zidu a spomienok) energiu.

Ale dostala som impulz k dalsiemu upratovaniu.

Vdaka za inspiraciu.

2017-09-19 09:18:41

Lalik Vďaka za inšpiráciu, sťahujeme sa :)

2017-09-19 13:03:42

zawa U mňa neporiadok doma jednoznačne súvisí s neporiadkom v hlave :) Všetok bordel z hlavy (staré presvedčenia, strachy, bloky) sa bohužiaľ zrkadlí aj okolo mňa. Postupne pracujem na svojom vnútornom aj vonkajšom neporiadku, ale niekedy to ide ťažko. Ale dá sa to! Tiež tomu nepomáhajú zvyky z mladosti, keď sme boli naučení veci nevyhadzovať, ešte sa môžu zísť, opraviť, prešiť, poslúžia raz deťom, vnúčatám,... Toto myslenie je niekedy ťažké zmeniť - stratégie, ktoré v určitom čase života fungovali a pomáhali nám, sú už teraz zastaralé a brzdia nás. Zmena sa začína vždy v hlave, či už vedome alebo nevedome, aj keď impulz zvonku (panika pred návštevou) je niekdy výborný štartér, niečo o tom viem :))

2017-09-21 11:59:302x

Donna Super čítanie, ale až pri ňom som si uvedomila, aké mám šťastie!!!

Ja som sa už narodila, ako nekompromisný "vyhadzovač". Odkedy si pamätám, tak som s pasiou vyhadzovala veci, ktoré ma netešili, nebavili, ktoré sa mi nepáčili, či neprinášali nejaký úžitok. Som smrteľný nepriateľ lapačov prachu a neužitočných predmetov "navyše". Keď som ešte bývala s rodičmi, mama mi túto moju vlastnosť vyčítala hádam denne.

Odkedy mám svoju domácnosť, tak sa u mňa nenájde nič, čo som nepoužila posledný rok. Taký predmet ide bez pardonu do péčka. Odmenou mi je čistý, útulný a nezabordelovaný domov, kde sa cítim krásne a spokojne nielen ja, ale aj moji blízki, keď zavítajú na návštevu. Upratovanie celého domu mi tak zaberie menej ako hodinu. Veľmi jednoduché je aj upratovanie skríň a zásuviek, pretože vlastne nie je čo upratovať :-) Každá jedna vec má svoje stále miesto. A ešte som sa naučila jednu užitočnú taktiku. Ak kúpim novú vec ako náhradu za starú, tej starej poďakujem za vykonané služby a šup s ňou do koša!

Verím, že nie každému takýto systém bude vyhovovať. Mne sa páči, pretože som vďaka nemu mala vždy dostatok času na moje záľuby, na deti, na manžela, na psa aj na seba.

A som rada, že som sa to naučila aj bez Marie Kondo :-))))

2017-09-24 11:45:313x

Pradenie Donna: Tak to je obrovské životné šťastie, byť takto nastavený od prírody :). My ostatní si musíme prejsť zdĺhavým procesom oslobodenia sa od vecí, čo nás obklopujú, zbaviť sa zažitých vzorcov, o ktorých píše Zawa v komentári vyššie - nevyhadzovať veci, ktoré by sa mohli ešte zísť (nám, deťom, vnúčatám, hocikomu :) ) - lebo verím, že práve tie predmety - ak nerátam zberateľské vášne - sú najväčším zdrojom neporiadku v domácnostiach. Včera ma potešila dcéra (7) - začala si sama od seba triediť svoje papire - výkresy, výrobky, zošítka, časopisy :).

2017-10-02 11:43:20

Gulicka To som nepísala ja? Detto mám doma. Dcéra mi už kúpila knihu Danšari - umenie upratovať. A to už je čo povedať keď tínedžer zahľadený do seba si všimne že niečo nie je vporiadku. ;-)

2018-02-14 09:48:481x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »