Domov » Žurnál+ » Autor: POHAN s.r.o.

Žurnál+

Blíži sa magický čas...

POHAN s. » Osobné Blogy / 2013-12-14 19:56:17 /  14 komentárov / 28 lajkov

Už len pár dní a máme tu jeden z najväčších sviatkov - ZIMNÝ SLNOVRAT.  Ako to s tými sviatkami vlastne je?

Naši dávni predkovia uctievali Slnko ako najvyššieho boha, menom Svarog. Slnko dáva život všetkému na tejto zemi a jeho púť nebom sa končí  - Slnko zomiera - práve v deň Zimného slnovratu, 21.12., kedy je najkratší deň v roku - Kračúň. Aj názov "Vianoce" vznikol spojením slov "viac noci". Je až neuveriteľné, že napriek snahe kresťanov nahradiť význam Vianoc inou udalosťou, sme si my Slovania uchovali pôvodný názov.

Staré Slnko umiera a v tom istom okamihu sa rodí nové, mladé Slnko. Význam tohto sviatku však ďaleko presahuje súvislosť s dĺžkou dňa. Symbolizuje kruh života, kedy koniec je začiatkom, večný kolobeh - smrť a život, staré a nové, spojené v nekonečno.

Čas pred Zimným slnovratom bol aj časom, kedy ľudia hodnotili rok predošlý a zbavovali sa zlého (zlé myšliemky, strachy, zlozvyky) a hádali, čo ich čaká v tom budúcom, veštili, či pozitívnymi myšlienkami "plánovali" budúcnosť.

Boli to sviatky veselé, bujaré, tancovalo sa, spievalo, nosili sa masky, robili sa obrady a kúzla. Nebol to vážny sviatok s pôstom, lež oslava života, návratu Slnka, radosť a hodovanie.

Mnoho zvykov, ktoré sa uchovali do dnešných dní pochádza ešte od starých Slovanov a také hádzanie orechov do rohov, zbieranie imela, či vymetanie kútov sú vlastne prastaré kúzla a čary. Vykonávali sa rôzne obrady ako napríklad badnjak, ktorý súvisel s kultom ohňa, zvlášť dôležitého v najhlbšej zime. Bolo to polienko, dopoly zbavené kôry, s vyrezatným slnečným symbolom. Toto polienko sa priložilo do veľkej obradnej vatry, ktorá sa robila pre kmeň či dedinu spolu a nechalo sa od ohňa chytiť. Potom sa vytiahlo a uchovávalo doma pri ohnisku. Keď prišli najväčšie mrazy a išlo "o život", vtedy badnjak rodina priložila do rodinného ohniska. Ďalším známym obradom je vzdanie úcty živlu vody. Kto prvý na Kračúňa vstal, nabral vodu zo studničky a ostatných ňou pokropil. Ďalej to bol "Ovseň" (useň, avseň, govseň) - obsypávanie ľudí zrnom, ktorým sa mal prebudiť život v prírode. Je to obrad agrárnej mágie, ktorý má zaistiť bohatú úrodu.

Všetky tieto zvyky sú odrazom vnímania prírody a života v prírode a s prírodou. Ľudia prijímali všetko, čo im príroda dávala s pokorou, s vďačnosťou a brali len toľko, koľko potrebovali, vážili si každý strom, každé zviera... nejako prirodzene chápali význam všetkého, čo prichádzalo...

Mladé Slnko je ešte slabé a v prvých mesiacoch roka ho málo cítime, postupne však zosilnieva, zima sa končí, prichádza jar, čas dospievania, rozpuku, plodnosti...

...a o tom zas neskôr... keď bude nadchádzať jarná rovnodennosť...

Komentáre

ZelenaPani Áno, áno, presne tak, krásny článok. Treba troška prebudiť tie naše korene:), tento druh osvety obzvlášť vítam, aj my sa doma chystáme na zimný slnovrat... Všetko dobré.

2013-12-14 20:04:201x

Pohan Ďakujeme, ZelenaPani! Prebúdzame :-) Píšeme, rozprávame v rádiu, na podujatiach... krásne oslavy Slnovratu prajeme!

2013-12-14 20:15:312x

matko Palec hore :)

2013-12-14 20:38:413x

rugevit Požehnaný rok,sláva Svarogovi a Veselého Kračúna:)

2013-12-14 20:50:143x

BioHandmade Krásne! :-) Palček! :-)

2013-12-14 21:19:472x

SIGEL Slovania vstávajú a zrno sa oddeľuje od pliev. Príde čas, keď sa očistí spod židokresťanských nánosov pokradnutých z mystérií celého známeho sveta. Znova ožije slovanská duša. Ďakujem za žurnál...

2013-12-14 21:22:256x

AlexCarnicka slovanská duša myslím žije stále, naša historická pamäť nám stále pripomína kto sme...

2013-12-14 21:33:453x

Dadyart ...a vôbec....treba ducha vianoc oživiť, dať ľuďom na vedomie o čom sú Vianoce, pretože si to kapánek mnohí úplne pomýlili s divokými nákupmi a hromadením žrádla a darčekov.... ďakujem za pekný a poučný žurnál!

2013-12-15 10:30:115x

charis pekný článok, bola by som zvedavá, kto robíte slnovratový oheň, máte pri tom nejaké rituály? Robíte 1 oheň, či 4 ohne po okrajoch a odtiaľ zapálite stredový? Chvála a prajem krásny slnovrat, celosvetová slnovratová meditácia sa začne o 18h11 stredoeurópskeho času

2013-12-15 11:15:543x

sandrea Dady, ja by som Ťa tak objala :D

Pohan, ďakujem za článok. Budem sa tešiť na ďalšie v podobnom duchu.

2013-12-15 11:47:341x

Pohan jeeej, ďakujeme Vám všetkým priatelia! Som veľmi rada, že toľko ľudí chápe a že nie sme sami, ktorým nesedia konzumné Vianoce. Charis, ďakujem, oslavu Slnovratu robíme tak podomácky, v užšom kruhu, pri jednej vatre. Som toho názoru, že najdôležitejšie je ako to človek cíti a tak sa neštylizujeme do nejakej pózy, robíme to tak, aby sme mali z toho dobrý pocit... Pri vatre v obradnom kruhu spoločne privítame ľudské aj iné bytosti, poďakujeme za všetko, čo nám bolo dopriate, každý zje kúsok z jedného veľkého koláča (upečený len na túto príležitosť - koláč na spôsob štedráka), posledný kúsok sa dáva ohňu, vypijeme medovinu z jednej čaše, zbytok sa dáva ohňu, potom sa môžu odovzdať obety, každý za seba čo chce, žiada, prosí, ďakuje, svoju obetinu dá ohňu. K vatre sa prikladajú badnjaky (ako v článku). Potom sa tancuje okolo ohňa, spieva... je to také krásne, príjemné... pre mňa to býva aj dojímavé, lebo mám okolo seba ľudí, ktorých mám naozaj rada a veľmi silno si uvedomujem, za čo všetko som vďačná... Pre deti to býva veľmi silný zážitok... No a potom sa rozlúčime, obradný kruh sa zruší a voľná zábava pokračuje...

2013-12-15 12:39:456x

slnjecko vieš čo je zaujímavé? že či Slnovrat alebo kresťanské Vianoce - je to o živote, rodine, vďake

2013-12-15 17:49:552x

Poctivec Chvála za tento článok. Aby sa strom rozvinul do plnej krásy a vznešenosti, potrebuje silné korene, na ktorých stojí. A tento článok vrastá do zeme a zobúdza náš koreň. Chvála.

2014-12-01 23:25:511x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Pohan
Pohan
1682 predaných ks, 764 hodnotení

SME ĽUDIA...
...ktorí objavili čaro tradičných materiálov... Záleží nám na tom, aby tradičné prírodné materiály neupadli do zabudnutia a aby sa vrátili do bežného života...
NA VLASTNEJ KOŽI sme si vyskúšali ĽAN... A rozhodli sme sa, že sa o ten P

Odporúčame našim milým zákazníkom, aby si overili dostupnosť jednotlivých výrobkov a veľkostí pred objednávkou, pretože naše výrobky predávame aj v kamennej predajni a nie je možné, aby bol stav skladu v každej chvíli aktuálny. Ďakujeme za návštevu nášho obchodu!

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Výšivka Svarga - 6708229_Výšivka Svarga by Pohan
 Páči sa 22 ľudom
5,50 €
 - Výšivka Žiariace slnko - 2517051Výšivka Žiariace slnko by Pohan
 1 komentárov
 Páči sa 13 ľudom
9,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte