Žurnál+

Pre tvoj produktívny rok 2020, darček vo vnútri.

P
PetitPeanut903 predaných ks, 445 hodnotení

Barbora B. » Návody / 2020-01-11 07:00:01 /  7 komentárov / 37 lajkov / 561x zobrazený

Ahojte!

Nový rok je už v plnom prúde a preto by sme sa naň mali dobre pripraviť. Zapisujeme si svoje vízie, ciele v podnikaní a nové projekty, ktoré nás tento rok čakajú. 

Ako tvorca viem, že je občas veľmi náročné túto kreatívnu hlavu, myšlienky a nové nápady usporiadať, preto som pre vás pripravila niekoľko tipov ako na to. Ak ste vizuálny typ, radi si zapisujete ručne a ešte ste nenašli spôsob/diár, ktorý by vám úplne vyhovoval, čítajte ďalej. 

 

 

Často dostávam otázky na môj personalizovaný diár. Je to v podstate obal s krúžkovou mechanikou, v ktorom sú náplne na písanie. 

 

Komu by mohol takýto typ diára vyhovovať?

Kreatívcom, tvorcom, ľudom, ktorí:

– potrebujú viac miesta a voľnosti na písanie/kreslenie,

– chcú mať všetko potrebné pre svoje podnikanie na jednom (a zorganizovanom) mieste,

– chcú mať pekný a prehľadný diár, ale zároveň pri ňom nechcú stráviť veľa času.

 

Diár s krúžkovou mechanikou verzus ostatné diáre

Každý typ má svoje pre a proti. Hoci sú bežné diáre väčšinou ľahšie a spratnejšie, čo môže byť veľkou výhodou pri ich prenášaní, diáre s krúžkovou mechanikou majú v týchto bodoch naviac.

– Dá sa prispôsobiť ich obsah, v prípade potreby vložiť novú stranu na písanie/kreslenie. Takisto vytrhnúť nepodarky bez poškodenia väzby diára. Ak s nimi nechcete cestovať na stretnutia a pod. stačí si so sebou zobrať papier, ktorý doma vložíte do diára.

– Dá sa prispôsobovať a meniť dizajn, kedykoľvek to potrebujete. Diár si prispôsobujete podľa svojich potrieb.

– Vychytávky, ktoré vás budú baviť. Oddeľovače, aby ste rýchlo našli, čo hľadáte, vrecká na nálepky či vizitky a veľa ďalšieho.

– Nemusíte nad diárom stráviť hodiny, aby ste ho mali úhľadný ;-)

– Investujete do toho, čo budete naozaj využívať a nekupujete mačku vo vreci.

 

Nevýhody:

– Väčšia počiatočná investícia na začiatku, najmä ak sa rozhodnete pre kvalitnejší obal. Ten vám ale vydrží roky a ďalej meníte už len vnútorné strany.

– Väčšie rozmery a váha v prípade väčších obalov.

 

 

Ponuka nádherných obalov a karisblokov je už našťastie aj v našich končinách dosť veľká. Na čo si dať pozor pri výbere?

 

Dostupnosť a rozmery

Pri výbere si dajte pozor aj na dostupnosť čistých náplní. Napríklad bežné čisté papiere A5 do karisblokov dostupné v papiernictvach nebudú pasovať do diárov Filofax, keďže sú 4- dierkové a strany sú o niečo širšie. Na Slovensku a v Čechách sú dostupné už aj zahraničné značky obalov a diárov, napríklad Filofax, Kikki K, Webster´s pages, Carpe Diem, atď. Ak si nie ste istí veľkosťou, odporúčam ísť si diáre popozerať do kamenného obchodu, napríklad do Ševtu, dostupný je už aj širší výber lacnejších karisblokov, ktoré môžete odskúšať, ak si nie ste istí, či by vám tento spôsob vyhovoval a nechcete na začiatku veľa investovať.

V neposlednom rade sa určite popozerajte po ponuke tu na Sashe. Úžasné, kvalitné a jedinečné kúsky nájdete napríklad u PURE alebo Lisbet.

Ja používam diáre vo veľkosti A5, keďže potrebujem dosť miesta na písanie. Zo začiatku sa mi zdal naozaj masívny, ale keďže ho mám väčšinou doma a neprenášam ho, rýchlo som si naň zvykla. V jednom diári mám v podstate všetko. Od základných kalendárov až po plánovanie obsahu na blog, objednávky, nápady na nové články, náčrty, zoznamy a kopu čistých listov, bez ktorých sa nezaobídem.

 

 

Náplne do diára

Základné čisté strany sú úplnou nevyhnutnosťou. V bežných papiernictvách zoženiete najmä náplne do karisblokov, ktoré, ako som už spomínala, nemusia sedieť do všetkých typov diárov. Väčším problémom sú náplne do zahraničných diárov, ktoré poväčšine zoženiete v internetových obchodoch. Ja som si najviac obľúbila čisté strany s bodkami, ktoré sa podobajú na strany v bullet journale. S nimi ma to baví úplne najviac, dá sa s nimi krásne pohrať a ak ste niekedy skúšali metódu bullet journal, určite sa vám to bude páčiť. Na internetových obchodoch a v papiernictvách môžete natrafiť aj na dátované náplne, vhodné väčšinou pre diáre s 6-krúžkovou mechanikou. Neboli úplne podľa mojich predstáv, preto som si začala vyrábať svoje. 

 

 

Ak by ste si chceli dizajny sami vyrobiť, môžete využiť niektorý z platených alebo online grafických programov. 

 

Canva

Bezplatný online program, cez ktorý si môžete vytvoriť jednoduchšie dizajny do diára, kalendáre a podobne. Na zložitejšie dizajny mne osobne už nestačil a navyše sa mi stávalo, že pri stiahnutí súborov sa mi posunulo písmo alebo obrázok. V programe nájdete platené aj neplatené fotografie a súbory, ktoré môžete do dizajnu pridať alebo si vložiť tie vlastné. Canva je výborný nástroj aj pre vaše sociálne siete, má veľké množstvo šablón, ktoré si môžete personalizovať. 

 

Illustrator, InDesign, atď.

Profi dizajnérske programy pre náročnejších. Ako samouk som sa naučila pracovať v Illustratore, keďže free programy mi už nepostačovali. Zvládla som to síce len za pomoci zahraničných youtube videí, ale strávila som pri tom toľko času, že by som si dizajny radšej kúpila (keby som teda nejaké slovenské našla). Nakoniec som sa ale odhodlala, s programom statočne bojovala a stálo to za to. Vyrobila som niekoľko krásnych slovenských náplní, ktoré som niekoľko týždňov odskúšavala a môžete ich nájsť aj tuto v mojej galérii v sekcii papiernictvo.

 

 

Ak by sa vám náplne páčili a nechcete stráviť hodiny pri grafických programoch, môžete sa kuknúť ku mne do obchodíku na Sashe, kde nájdete rôzne dizajny, od kalendárov, cez habbit trackery až po denné a týždenné plánovače. Kalendáre aktualizujem, takže dostanete len mesiace, ktoré sú ešte len pred nami :) K dispozícii je zatiaľ len veľkosť A5. 

 

 

Stačí ich len vytlačiť, vystrihnúť a predierkovať, takto:

 

;feature=emb_logo

 

Doplnky, ktoré vás budú baviť

Oddeľovače, washi pásky, záložky, nálepky, keď sa chcete pohrať. Mojím najobľúbenejším doplnkom sú oddeľovače, pomocou ktorých si oddelíte jednotlivý obsah v diári podľa témy. Ja som si svoje vyrábala, ale dajú sa už aj zakúpiť. Oddeľovač s lístkami som vytvorila pomocou ručne vyrábaných pečiatok. Návod aj s videom procesu nájdete v tomto článku.

 

 

 

Tip: Keď oddeľovače strán zalaminujete, nielen že vám vydržia dlhšie, ale bude sa na ne dať písať centrofixou a následne ju môžete umyť acetónom a prepísať na nové. Pozrite na videjko, takto to funguje:

 

;feature=emb_logo

 

Darček pre váš produktívny rok 2020

Rozhodla som sa vás potešiť a darovať vám jeden z mojich najpoužívanejších a najobľúbenejších dizajnov. Dizajn je navrhnutý špeciálne pre tvorivých ľudí a podnikateľov, ktorí majú plnú hlavu nápadov a povinností a majú toho ponad hlavu. Je to momentálne môj najvyužívanejší list, keďže okrem tvorby pracujem vo full-time zamestnaní a teda času na tvorbu a podnikanie nie je nazvyš. Raz týždenne si zapíšem len tie najhlavnejšie priority, ktoré by som chcela splniť a tým sa snažím riadiť. 

Týždenný plánovač je zameraný nielen na priority, ale aj ďalšie činnosti, ktoré vám umožnia prežiť plnohodnotný týždeň. Môžete si zapísať aj činnosti súvisiace so zdravím, vzdelávaním, oddychom... (Už ste počuli, že čo nie je zapísané, to sa nestane? ;-)) Na konci týždňa si ho môžete vyhodnotiť, ako sa vám darilo a zapísať, čo vás v daný týždeň potešilo :)

 

 

 

Týždenný plánovač si môžete stiahnuť TU a veľmi sa poteším, keď ho budete skúšať a používať :) Určite mi dajte vedieť, ako sa vám páči :)

Prajem vám krásny a úspešný rok 2020,

Barbora

Komentáre

Lisbet Ďakujem krásne za spomenutie Barborka, tento rok bude pre mňa zlomový a tak som si tiež jeden plánovač vyrobila pre vlastnú potrebu, zatiaľ sa mi darí ho pravideľne zapĺnať a baví ma to, pevne verím, že moje nadšenie nezhasne, nie je nad to, mať všetky dôležité údaje na jednom mieste...a milujem šuchot papiera :)

2020-01-09 10:53:041x

PURE Aj ja ďakujem, nádherná práca:)

2020-01-09 13:03:57

PetitPeanut @Lisbet ja si pri tom úplne oddýchnem no a písanie na papier a vôňa papiera je úplne najviac :)

@PURE ďakujem krásne ❤️

2020-01-09 19:38:551x

ButterflyHandMade Krásna grafika. Vďaka za odporúčanie programov, skúsim ten online zadarmo. Veľmi rada by som si robila vlastné a krajšie texty na sviečky. A isto skúsim aj váš testovací plánovač . Pečiatky som obdivovala už v predošlom článku. Nech sa darí a hlavne veľa zdravia prajem ♥️

2020-01-11 10:25:50

magaela och, tak toto ma moc bavilo, skvelo spracovaný žurnál a ešte lepšie plánovač samotný!!! šikuľka!!!

2020-01-11 14:36:14

SusanRosy krásne... :) ja si toho roku tiež jeden zriaďujem :) je to milé :)

2020-01-11 18:55:47

PetitPeanut @ButterflyHandMade ďakujem krásne, určite program vyskúšaj a napíš mi, či sa podarilo :)) Ak by si s ním mala nejaký problém, kľudne napíš :)

@magaela ďakujem krásne za tvoje povzbudivé slová :))

@SusanRosy to je paráda, tak nech sa ti doň dobre zapisuje :)))

2020-01-14 22:23:321x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »