Domov » Žurnál+ » Autor: Barbora Barutová

Žurnál+

Je handmade drahý? Ako podporiť tvorcov (aj bez kúpy ich výrobku).

Barbora B. » Rady predajcom / 2019-07-20 07:00:01 /  69 komentárov / 237 lajkov / 628x zobrazený

“Ľudia už nevedia, čo by si za to mali pýtať...“ Sú handmade výrobky drahé? Čo všetko by si mali tvorcovia započítať do ceny výrobku?

Tvorcovia sú frustrovaní a cítia sa nedocenení a naopak, (niektorým) kupujúcim sa zdajú handmade výrobky prehnane drahé. Presvedčila som sa o tom aj v reakciách od tvorcov v minulom článku. Ako je to možné? Kde sa stala chyba? Je to vina tvorcov, lebo o tom málo hovoria? Alebo slabej kúpnej sily na strane zákazníkov? Alebo celkovo nás všetkých, lebo si nevážime čas, energiu a úsilie toho druhého?

Vyskúšala som si tvoriť ako hobby, aj na plný úväzok. Tvorba a všetko okolo nej sa stalo mojou prácou a živobytím (respektíve jeho časťou). Bolo by to až príliš krásne, keby som od pondelka do piatku osem hodín denne tvorila a o nič ďalšie sa nemusela starať. Napokon som si uvedomila, že výrobou sa zaoberám tak maximálne 20% celkového času. A čo zvyšných 80%?

Nechcem, aby tento článok vyznel ako fňukanie, ako veľa tvorcovia pracujú a aj tak nedokážu zarobiť na dôstojný život. Sama som si túto možnosť dobrovoľne vybrala a uprednostnila ju pred rýchlym zárobkom v zahraničí. Ovládam niekoľko cudzích jazykov, v zahraničí som už pracovala a „zdúchnuť“ za lepšie plateným miestom by bolo pre mňa jednoduché. Ale neurobila som to (teda aspoň zatiaľ) a roky v tejto sfére rozhodne neľutujem, lebo som sa veľa naučila. Vyskúšať si podnikať bolo pre mňa zatiaľ najlepším prostriedkom na rozvoj osobnosti. Berte preto tento článok skôr ako náhľad do bežných povinností tvorcu-podnikateľa.

Z handmade tvorcu milionár

Už ste počuli ten príbeh, ako sa z handmade tvorcu stal milionár? Ani ja nie. Raz, keď som bola na dedinských trhoch, zastavili sa pri mne tetušky. Nepovedali nič, no z ich výrazu, gúľania očí a šuškania, keď sa vzdialili som presne vycítila, o čom hovorili. „Tá už nevie, čo si za to pýtať.“ Tak, milé tetušky, skúste si tie náušnice vyrobiť samy alebo ich nájsť v nejakom čínskom obchode za 2 eurá. Veľa šťastia. 

Ani ja si nemôžem veľa vecí dovoliť. Buď si na ne našetrím alebo si to zapíšem do wish listu. Alebo si kúpim niečo podobné vo fast fashion obchode. Tam, narozdiel od handmade tvorcov, vedia „ako sa robí biznis“. Nechajú si výrobky za pár centov vyrobiť v Ázii, prihodia tak 2000% maržu a pomocou marketingu nám vtĺkajú do hlavy, ako nakupujeme lacno a výhodne. Španielsky magnát Amancio Ortega, majiteľ mnohých fast fashion značiek (Bershka, Zara, atď…) sa stal druhým najbohatším človekom a jeho imanie presahuje viac ako 70 miliárd. Lebo lacno a výhodne nakupujeme radi.

Ale nie je to len o výrobe. Stavím sa, že nikto, kto sa snaží na Slovensku podnikať (a už vôbec nie tvorca), by sa nad cenou nepozastavoval. Lebo konečný výrobok je len špička ľadovca a celá tá práca „okolo“ je takmer neviditeľná. Tá najväčšia časť, podobne ako ten ľadovec, ostáva zakrytá pod vodou a môžete ju vidieť, iba ak sa ponoríte. Zatiaľ čo ty, milá tetuška, prídeš z práce a zapneš si televíziu, ja ešte o 11 večer niekedy balím objednávky, vypisujem faktúry, upravujem fotky a pod. „Fuj, fuj, ako si to len predstavuješ? Dostávať za svoju prácu zaplatené...?"

Viem to, lebo zatiaľ čo moji zamestnaní rodičia prídu z práce, majú voľno a môžu si vyložiť nohy, stále nechápu, čo vlastne toľko robím, aj keď práve nevyrábam. Tak som sa rozhodla o tom napísať :)

Dobré sa predáva samo. Alebo?

Zvykne sa tvrdiť, že dobré sa predáva samo. Ja osobne som skôr názoru, že takto to fungovalo kedysi, keď sa o produktoch a službách ľudia dozvedali ústnym podaním. Dnes je už internet aj trh presýtený a je ťažké v tej záplave vecí nájsť niečo originálne, čo tu ešte nebolo. Samotný výrobok bez ďalšieho úsilia a marketingu ostane v šuplíku. Nie, že by preň neexistoval kupca, ktorý výrobok naozaj ocení, len je nutné ho nájsť.

Od pracovného stola až ku Vám domov.

Toto je zoznam bežných činností, ktoré ako tvorca robím, ak teda nechcem, aby mi všetky náušnice zostali v šuflíku. Väčšina z činností je rovnaká pri všetkých predajcoch, či už ju vykonávajú sami alebo delegujú ďalšej osobe (ktorú treba taktiež zaplatiť).

 • Vyhľadávanie materiálu, objednávanie, skicovanie, skúšanie a vyhadzovanie, prerábanie výtvorov (nie, nie som zázračná bytosť a nie vždy mi ide všetko od ruky).
 • Samotná komunikácia so zákazníkom. Niekedy sú to hodiny, najmä ak ide o niečo na mieru. Posielanie fotiek, prikladanie materiálov, kreslenie návrhov… Odpovedanie na otázky.
 • Balenie a odoslanie zákazky. Vyhľadávanie a kupovanie obalových materiálov, samotné balenie, vypisovanie podacích lístkov, lepenie na obálky, samotná cesta na poštu, riešenie stratených zásielok (reklamácia na pošte, komunikácia so zákazníkom), posielanie podacieho čísla zákazníkom.
 • Fakturácia. Vypisovanie a tlačenie faktúr, párovanie platieb.
 • Fotenie výrobkov, príprava miesta (poprípade modeliek), úprava fotografií, príprava textov a popisov, natáčanie videí, strih, samotné pridávanie na predajný portál a vypisovanie ďalších náležitostí súvisiacich s produktom.
 • Marketing, sociálne siete. Kapitola sama o sebe. Príprava textov a postov na sociálne siete, interakcia s publikom, vyhľadávanie spoluprác, prezentovanie tvorby, písanie článkov, odpovedanie na komentáre, zadávanie reklamy, príprava textov a fotiek do newslettera atď.
 • VZDELÁVANIE SA. Ako fungujú sociálne siete, aké sú trendy v marketingu, ako lepšie fotiť, ako zadať reklamu, ako cieliť reklamu, ako získať publikum, ako fungujú online nástroje a aplikácie. Všetky možné stratégie, ako dopraviť produkt k zákazníkovi, ktorý si ho bude vážiť.
 • Starať sa o blog. To je samostatná veľká kategória. Samozrejme, nie je úplne nevyhnutná. Bolo to moje vlastné rozhodnutie, že sa do toho pustím a ukrojím zo svojho voľného času.
 • Výroba produktu

To, že práve nevyrábam, neznamená, že nepracujem. A verte mi, podnikatelia a tvorcovia pracujú oveľa viac, ako je zdravé. Často na úkor ich rodín, ďalších záujmov a svojho zdravia. Venovať sa tomu, čo nás baví, byť pánom svojho času, nemať šéfa, znie to rozprávkovo. Napriek tomu končíme často frustrovaní, prepracovaní, s boľavým chrbátom, obetujeme všetok voľný čas… A kde je tá sloboda, ktorú sme chceli?

Väčšinu z daných činností robím naozaj rada. Tvorba mi viac dáva ako berie, momentálne si však neviem predstaviť, že by na tomto nestálom príjme mala závisieť moja rodina alebo by som z neho mala platiť nájom.

Však to len vyfotím a postnem na instagram…

Bohužiaľ, len výroba nestačí. A nestačí už ani postnúť jednu fotku na instagram a čakať, že sa predá. Pri organickom dosahu 1-3 % na Facebooku uvidia môj post tak 5 fanúšikovia z 500. Instagram už dosahy okresáva tiež a pokiaľ nezaplatím alebo sa mu cielene nevenujem, získavať nových fanúšikov a predaje je viac než náročné.

Venovať sa mu znamená pridávať príbehy niekoľkokrát denne, posty (so zmysluplným obsahom) niekoľkokrát týždenne, interagovať s publikom, ani live vysielanie nie je od veci. Ale ani to nestačí, treba sledovať čísla, štatistiky, analyzovať úspešnosť kampaní a reklám a vzdelávať sa. Ak sa mám venovať všetkému vyššie spomenutému, kde mám zobrať čas na výrobu???

Keď si niečo kupujete od handmade tvorcu, kupujete si nielen výrobok, ale aj hodiny jeho času, ktoré strávil výrobou, propagáciou a všetkými činnosťami, ktoré umožnili, aby sa výrobok dostal k vám.

Ako podporiť tvorcov?

Verím, že sú na Slovensku (aj inde na svete) ľudia, ktorí radšej podporia domácu tvorbu a šikovné ruky. A ktorí si vážia, že pre nich niekto vyrába na mieru. Takto ľahko sa o to môžete pričiniť:

 • Ak si niečo od handmade tvorcu kupujete, opýtajte sa kamarátov alebo rodiny, či by nechceli niečo z ponuky predajcu. Nestojí vás to nič a ešte si môžete podeliť výdavky za poštovné.
 • Napíšte tvorcovi, keď vám príde balík a ako ste s ním spokojní. Dobrá recenzia od zákazníka je pre tvorcu najlepšia časť dňa a pre mnohých aj dôvodom, prečo to robia. Ak máte k výrobku výhrady, napíšte to tiež. To už síce až také príjemné nie je, ale aspoň získa spätnú väzbu a popremýšľa, ako to vymyslieť lepšie.
 • Keď sa vám niečo páči na sociálnych sieťach, komentujte to. Nielen, že predajcu potešíte, ale pomôžete mu zvýšiť dosah príspevku a tak ho uvidí viac jeho fanúšikov.
 • Môžete zdieľať v stories na instagrame vaše obľúbené produkty, tvorcov, čo ste si od nich kúpili alebo čo chcete na narodky. Urobíte im veľkú radosť a možno tú vašu vysnívanú vec naozaj dostanete.
 • Ďalší insta-tip: Príspevky sa vám zobrazujú podľa toho, ako s daným človekom interagujete. Ak teda chcete vidieť viac príspevkov od konkrétneho človeka, posrdiečkujte mu zopár fotiek vo feede, komentujte alebo mu napíšte správu.

PS: Ak si tvorca, fandím ti a neboj sa tento obsah zdieľať :)

PS2: Pre všetkých kupujúcich, ďakujem, že ste si to prečítali do konca a podporujete slovenskú tvorbu, nech už je to akokoľvek :)

V komentároch môžeš vyjadriť svoj názor alebo čokoľvek, čo máš na srdci. Okrem toho ma potešíš, lebo blog mám ešte nad rámec všetkých povinností, na obsahu si dávam záležať a nejaká spätná väzba by bola fajn ;-)

Majte sa krásne,

Barbora

Komentáre

Domkasviecky Velmi pekne napisane, ano handmade vyrobky su drahsie, lebo nie su vyrabane v Cine a podobne. Tiez som si minuly rok mohla kupit maselnicku za 3 eura umelohmotnu, ale uprednostnila som keramicku od predajcu na sashe a dala som za nu 20 eur a vobec to nelutujem. Vase vyrobky su krasne a verim ze si najdu spokojne neufrflane tetusky :-D

2019-07-18 10:34:313x

TRNKAsvet Barbora, ďakujem za tvoj čas a článok. Prajem Ti zo

2019-07-18 10:35:21

TRNKAsvet ...srdca až sa ti darí. A ja už idem z vesela pracovať :)

2019-07-18 10:38:15

Livina Absolútne vystihnutá podstata, verím, že nás čo dokážeme oceniť takúto náročnú prácu stále pribúda. Prajem Vám veľa spokojných zákazníkov.

2019-07-18 10:42:292x

PetitPeanut @Dominika51 Ďakujem za komentár :) A stavím sa, že tá maselnička zo Sashe bola oveľa krajšia ;-) ;-)

2019-07-18 10:43:47

PetitPeanut @TRNKAsvet Ďakujem krásne, aj ja už makám :D :)))

2019-07-18 10:44:29

imageB Vystihnuté do posledného detailu ! i keď v podstate smutné... Podnikám - teda vykorisťujem sama seba :) už 15 rokov a presne viem, o čom to je. Doplácame na to, že ľudia si nevážia našu prácu. Skúšali ste už niekedy ľuďom ukázať - vyber si darček z mojich náušničiek. "Jeeej, všetky sú nádherné, môžem si zobrať aj dvoje ?" Ale keby ste za tými istými ľuďmi prišli - nekúpiš si ?, ani by sa na ne nepozreli :(. Hurá, ešte že nás tá tvorba tak baví !!! Držme si všetci palce !

2019-07-18 10:44:4111x

PetitPeanut @Livina Ďakujem krásne, som rada, že sa článok páčil :)

2019-07-18 10:44:571x

PURE Absolútne trefné...

2019-07-18 13:01:322x

Katka-obchodikBBe Super napísané aj pravdivé...ja to robím popri zamestnaní tak že boj o čas, práca, handmade, rodina,domácnosť, oddych aj jáj .....ale baví ma to tak čo už

2019-07-18 14:54:232x

Croche Velmi vystizny clanok...bohuzial, zijeme v dobe, kde vsetci chcu radsej vela lacnej nekvality ako jeden kvalitny kus...

2019-07-18 15:02:172x

Sonatural Je naozaj vidieť, že ste si dali záležať na článku, krásne a výstižne napísané. Naozaj sa dopracovať do štádia kedy handmade tvorba "živí" a aj naozaj uživí je naozaj oriešok a obdivujem každého, kto sa na túto cestu vydá.

2019-07-18 15:03:352x

ZinaK super clanok a velmi vystizny, chystala som sa na podobny dlho..ale neviem si najst nan cas, tak super, ze si to tak pekne rozpisala a zhrnula...presne o to ide, lajkovat a zdielat, ale na pocudovanie, malo ludi a dokonca aj priatelov to urobi..preco asi,ked ich to nestoji skoro nic,len tuk do mobilu alebo klik mysou?.....Yazdielam si tento clanok na moju stranku na Fb, mozem, prosim?

2019-07-18 15:22:075x

lijusenka Super napísaný článok a veľmi trefný. Ku tým babičkám. Žiaĺbohu socializmus veľmi pokrivil vedomie veľa ľudom. Napr. v nevážení si práce iného človeka . Z toho vyplýva aj neschopnosť ju ohodnotiť. Pletiem, a vnímam aj to, že veľa ľudí nedokáže zavnímať ani kvalitu materiálu. Pred vyše 15 rokmi sme sa presťahovali na vidiek, kde voľakedy ľudia pestovali ľan, chovali ovce, vlnu či ľan ručne spracovávali, tkali, plietli ap., vedia koľko času je na tú činnosť potreného. Napriek tomu, práve títo ľudia to, čo je za handmade výrobkom nevnímajú. Ja dávam otázky, akú majú hodinovú mzdu, či ich deti a informujem, koľko času som nad tvorbou výrobku strávila. Niektorí sa zamyslia a iní rýchlo ujdú:-)))))))))). Deti mám dospelé, žijem čím ďalej menej konzumne a po rokoch v manažérskych pozíciách vo veĺkých firmách, som sa rozhodla skúsiť na istoty náročný, no slobodný spôsob života. Manažujem samú seba, či skôr fungujem akoby na takej vlne, ktorá ma vedie.ˇŽivím sa pletením, kurzami kváskovania, predajom kváskových chlebíkov a koláčov, domácich bio lekvárikov, bylinkových sirupov ap., či vegan varením na rôznych kurzoch ( jóga ap.). Na jednoduchý spokojný šťastný život zatiaľ stačí, mám šťastie, že sa živím tým, čo najviac milujem a pri práci sa stretávam s nádhernými ľuďmi. Z oblečenia čo mám mi stačí 1/4 vecí a nechápem, načo mi to bolo, nakupujem veĺmi málo, ale väčšinou od handmade tvorcov, či skutočných gazdov na remeselných a farmárskych trhov, tak kupujem aj darčeky. Podporím tvorcu a urobím radosť originálnym darčekom s dušou. Prípadne s milými kolefami bártrujeme:-). Moji milí, všetkým nám prajem šťastie, spokkojnosť a uznanlivých vnnímavých zákazníkov. Ešte raz vďaka za super článok:-)

2019-07-18 16:57:1331x

Erci Súhlasím. Aj ja Tvorím a pokúšam sa-nás rodinku popriživiť s mojou tvorbou-Kožené doplnky. Je to náročné ,ale oslobodzujúce.

2019-07-19 08:22:521x

drotar.mlich Zial je to tak,stali sme sa konzumnou spolocnostou s upretym pohladom na cenovky tovarov.A nie vzdy je to len o vyske konta v banke.Je to tak,prestali sme sa vazit si pracu cloveka tvorcu.

2019-07-19 09:49:305x

jewart Super článok prajem veľa krásných nápadov a ešte viac spokojných zákazníkov.

2019-07-20 07:37:311x

livushka Krásne , pravdivo napísané..zdielam :)

2019-07-20 08:37:491x

JanaYarn Pravdivo napísané. Čím som staršia, tým viac a mi menia životné priority. Handmade mam ako relax, ale podnikala som, takže viem čo to obnáša.

A ľudí, ktorí nevedia oceniť krásne ručne robené výrobky, tých treba skôr poľutovať. Nepoznajú krásu a nevedia ju ani oceniť.

Držím palce a všetko dobré.

2019-07-20 09:14:123x

SabbaDesign jeden z najlepších článkov, až ma pohladil na duši, že tomu, čo prežívam aj ja, niekto rozumie. ďakujem ♥

2019-07-20 09:39:192x

ZuzanaZachar Velmi pekne a pravdivo napisane. Dakujem za cas straveny nad clankom;)

2019-07-20 11:44:421x

sissi vďaka za tento článok :) je nás veru veľa, ktorí sa v ňom našli.

2019-07-20 13:43:441x

MariKlimo Nádherný a výstižný článok. Určite zdieľam

2019-07-20 15:08:561x

KateCreative-gfd Skvele a pravdivo napísané, ďakujem :)

2019-07-20 16:03:351x

ZuzKapsa Skvele napísaný článok, hovorí mi úplne z duše. Tiež som hand made pozitívna a tiež ma vie občas riadne napáliť veta "šak to len šiješ a keď ťa to baví tak to nie je robota, ty sa pri tom zabávaš". Áno skutočne ma to baví, inak by som to nemohla robiť. Za hotovým výrobkom sú hodiny " nič nerobenia" - to znamená hľadanie zaujímavých látok, ale aj iných drobností, ktoré človek ku tvorbe potrebuje, vymýšľanie kombinácií, modelov., učenie sa nových techník . Ale najviac času veru zaberá marketing, ktorý treba robiť, aby sa nakoniec tvorca dočkal objednávky.

ďakujem za krásne zhrnutie života hand made tvorcu.

Nech sa darí.

2019-07-20 18:29:232x

DanielaTka Ďakujem za pravdivé slová. Ja vyrábam tkané koberce, ich výroba je náročná na čas a zaplatiť za 1 meter koberca 12 eur, sa zdá zákazníkom veľa. Keď porovnávam ceny niektorých výrobkov, určite sú nadsadené. Ako môže krajčírka jednoduchú plátennú tašku na Sashe ponúkať za 15 eur. Pozdravujem a prajem Vám veľa tvorivých síl a zákazníkov.

2019-07-20 20:35:4711x

Lu.bi Ďakujem za veľmi krásny článok. Tá podpora a krásne napísané slová fúkli motiváciu a chuť do tvorenia nejednému tvorcovi. ♥

2019-07-20 20:40:243x

Champeriko Ani neviem ako to napísať tento článok by mal byť uverejnený asi všade. Je krásne a pravdivo napísaný. Zo srdca a hlbky duše ĎAKUJEM ❤❤❤

2019-07-20 21:41:382x

babkarstvo Za mňa palec hore, a schválne - koľko si to prečítalo len tých nakupujúcich...ja som narátala len jeden. Čo je samozrejme veľká škoda. Mám taký pocit, že tu články čítajú len výrobcovia a aj to málo, máličko.

2019-07-20 21:41:426x

andra77 eeee -:) ja to už čítam 3-krát a je to veľmi dobre napísané....ked Boh rozdával kreativitu ...tak ja som stála v poslednom rade...:-) tak preto aj veľmi obdivujem šikovnosť a zručnosť u ľudí..niečo som si aj objednala, ale ako píše DanielaTka niektoré ceny sú fakt nadsadené...ale každý bojuje sám za seba...-)

2019-07-21 06:32:542x

AnitArt Super,k tomuto som sa uz aj ja chcela vyjadrit.Ludia si totiz neuvedomuju,ze nakupom tych lacnych kramov napomahaju bohatym magnatom, ktori vykoristuju chudakov, ktori na nich cele dni robia niekedy ozaj v nezavideniahodnych podmienkach.Preto ked si kupujete lacny vyrobok tak sa zamyslite kto ho vyrobil a komu ste prispeli atd.To by bolo na dlho. Ked si kupim na sashe aspon viem kto je vyrobca.

2019-07-21 07:39:303x

Erika1957 Krásne a výstižne napísaný článok.Keďže som sa tiež živila ako podnikateľ,viem o čom hovoríte,ale najkrajšie je, keď Vás mladých baví ručná práca natoľko, že sa snažíte z toho uživiť. Obdivujem a držím palce.Snáď ešte toľko,nech Vás neodradí názor ľudí,ktorí,si nevedia oceniť Vašu (našu) prácu.

2019-07-21 09:45:503x

JewelleryLace Skvěle napsaný článek, díky!!! :-)

2019-07-21 10:10:031x

yo_soy Pěkně napsáno, můžu jen souhlasit! Jen jsem k tématu ještě k tématu napadá - jako tvůrce handmade je také se dobré se zamyslet, zda se produkt, který tvořím z velké části ručně, nabízí zákazníkovi něco více než sériově vyráběný produkt řetězce... Zda ta šála není ve výsledku stejná - zda je hodnotnější kvalitnější materiálem, výjimečným vzorem nebo třeba příběhem, který za věcí či značkou stojí - a zda tyto věci dokážeme zákazníkovi zprostředkovat. Je čím dál více lidí, kteří toto vnímají, ale je asi i utopie, že bychom takto oslovili 90% lidí... Spíš je důležité se zamyslet, kdo může být naše cílovka a podle toho komunikovat a na takových místech se objevovat ap.

Pro mne třeba cesta od přivýdělku k hlavní činnosti vedla skrze uvědomění, že budu tvořit malosériově pomocí moderních technologií a ruční práci minimalizovat - konvenuje to i s mou estetikou minimalismu a moderního designu. Produkt pak taky třeba nafotím jednou, ale prodám desetkrát, dvacetkrát... A jednou za čas si pro radost můžu udělat artovější kolekci , kde je podíl ruční práce větší, nebude to o prodeji, ale zas mi třeba podpoří tvář značky. Také pak třeba se svým zboží nepůjdu na trh na maloměsto, i když jsem občas zvaná, vím že by to byl propadák, můj zákazník je primárně ve velkých městech a na dizajnových marketech.

Přeji ať se daří v tvorbě a prodeji!

2019-07-21 10:36:305x

illya Až som mala pocit, že to píšem sama :) veľa ľudí si to vôbec neuvedomuje, koľko je vlastne práce za hocijakým hand- made produktom. Koľko hodín a toho voľného času tomu obetujeme, veľmi pekne napísané :) ♥

2019-07-21 12:35:224x

VINITHA Super clanok! Klobuk dolu, ako citate asi aj z reakcii, mnohym hand made tvorcom ste z duse prehovorili. Ja sa u nas vo VINITHA bags dokonca vyrobneho procesu priamo nezucastnujem, napriek tomu mi ostava tych dalsich tisic a jeden spomenutych povinnosti, ktore si treba splnit, ak chceme, aby sa dostal nas produkt az ku konecnemu zakaznikovi. Blazeni ti, ktorych hand made tvorba uzivi, vedia si veci zautomatizovat a najdolezitejsie, vo vsetkom dosiahli urcity balans. Najdolezitejsie je, aby z vizie slobody a byt sam sebe panom clovek neskoncil ako otrok svojho podnikania. Nie je to pre kazdeho a nie je to lahke. Na konci dna si vsak uvedomime, preco to cele robime a to nas pohana vpred a dava nam pocit zadostucinenia, ktore sa casto neda vycislit v eurach.

Ja vzdy hovorim, ze ten co v zivote nikdy nic nevyrobil rucne a nebodaj sa to nepokusil predat, nevie kolko je za tym prace. Tuto pracu logicky nasledne nevie ocenit a nevie jej skutocnu hodnotu. Sama som v minulosti nakupovala vo fast fashion retazcoch ci na cinskych internetovych strankach. Uz nejaky ten rok tomu vsak odzvonilo a radsej si zajdem do sekacu ci podporim lokalneho tvorcu.

Prostrednictvom VINITHA bags sa tiez snazim robit osvetu, ze sa to da aj inak a ze za rozumnu sumu si vie clovek zadovazit kvalitnu vec, ktory mu vydrzi a vynosi ju nejednu sezonu. Navyse sa vsetko usilo eticky a za ferovych prac.podmienok a mzdu.

Drzim palce v dalsej tvorbe a vela sil aj pre to vsetko ostatne okolo toho, vecicky mate naozaj krasne! :-)

2019-07-21 13:06:292x

lienka97 Ďakujem za super článok.

Venujem sa taktiež handmade tvorbe ale ako hobby.

Prajem ti/Vám mnoho úspechov.

Lenka

2019-07-21 13:50:361x

zazka2 Chcela by som vyzdvihnúť prácu viacerých a pravdepodobne väčšiny výrobcov. Skľáňam sa nad vašou kreativitou, pracovitosťou, triezvym nahodením cien a všetkou tou robotou okolo. Mám zopár obľúbených a už len ľutujem, že nemám dosť peňazí, aby som si okamžite splnila sen. Ale nájdu sa tam aj zopár takých, ktorých práca alebo až tak nenadchne, či ich tvorba je tak silne nadhodnotená (aj som im to napísala) že neviem ako tie ceny tvorili.

Osobne si ale myslím, že my zákazníci by sme mali oceniť podporíme tvorbu našich ľudí, pre ten dobrý pocit, že slovenské zlaté ručičky budú mať pre koho tvoriť , ale možnosť z toho dôstojne žiť.

Prajem veľa tvorivých nápadov, veľa síl a odhodlania, viac spokojných zákazníkov.

2019-07-21 14:57:311x

lunika47 tento prispevok ma nuti k zamysleniu... uvazovala som ci svoje hobby posunut trosku dalej a nevyrabat len pre seba ci blizkych, ale ponukat aj na predaj, ale len popri zamestnani. Vidim ze to nie je jednoduche a ani nemam ambicie zarabat miliony, staci ze budem mat na dalsi materila na tvorbu. Natiska sa mi otazka: vy co nemate tvorbu ako hlavny zdroj prijmov, mate zalozenu zivnost? Ako je najlepsie toto osetrit papierovo/ Dakujem za kazdu radu a prajem vela inspiracie.

2019-07-21 22:36:031x

FlyAn Top článok.veľká vďaka

2019-07-22 10:46:381x

lesna Popri zamestnaní mám založenú živnosť. (Za celý minulý rok s nulovým príjmom)

2019-07-22 13:00:031x

Aluvi Barborka super napísané. No mali by si to prečítať aj predajcovia, ktorí nemajú živnosť. Pravda je taká že u predajcu, ktorý pracuje na živnosť sa v konečnej cene výrobku musí odzrkadliť všetko. Aj tu na Sashe sú predajcovia, ktorí robia len pre seba a idú pod cenu predajcov, ktorí sú na živnosť. Zákazník, ktorí si kupuje vecičku by si mal uvedomiť aj túto skutočnosť a nie len cenu. Lebo za cenou sa skrýva veľmi veľa. Ja tiež chodím na remeselné trhy spolu s kamarátkou a máme pekne v rámiku naše mená a pridelené DIČ, tak že zákazník vie s kým sa rozpráva a kto tú konkrétnu vecičku vyrobil. Ďakujem všetkým zákazníkom, ktorí si kúpia originálny výrobok a neporovnávajú ceny, ajj keď nevedia, čo všetko sa skrýva za výrobou, koľko je to " mravenčej práce".

2019-07-22 16:50:022x

danielle65 Výborný článok. Popri zamestnaní mám urobenú živnosť. Často krát premýšľam, či som urobila správnu vec, ale vzdať bez boja sa nechcem.

2019-07-23 08:58:082x

RiaSofia Pekne napísane podrobne .

Ihneď si z toho idem robiť body a určite aj nám to veľa pomôže ;)

2019-07-23 12:27:011x

PetitPeanut @RiaSofia To som rada, že sa páči, snáď pomôže :)

@danielle65 Určite si urobila správnu vec, horšie by bolo len o tom rozmýšľať a neurobiť nič :) :)

@Aluvi Áno, samozrejme, je to niečo, čo treba mať na pamäti, otázne je, aký je najefektívnejší spôsob odkomunikovať to, keďže na Sashe to kupujúci nemá ako zistiť (teda okrem P-čka pri fotke v profile). S tou tabuľou na trhoch je to super nápad :) :)

2019-07-23 19:47:54

PetitPeanut @lunika47 živnosť alebo slobodný umelec, podľa toho, čo vyrábaš :) skús to konkretizovať a opýtaj sa rovno vo Fóre tu na Sashe alebo sa informuj na úrade :)

@zazka2 ďakujem(e) za podporu, aj ja si želám, aby som mohla viac podporovať slovenských tvorcov, nie len predajcov materiálu :))) Ale malými krôčikmi sa to dá a dá sa podporiť ich aj bez kúpy ;-)

@VINITHA ďakujem krásne, občas trocha váham pred publikáciou článku, či to vlastne mám "dať von" , tak každý komentár a prečítanie ma povzbudzuje v tom, aby som tvorila a písala ďalej :) Presne tak, čo sa týka ručnej tvorby, je nesmierne ťažké niečo zautomatizovať, lebo celý ten proces je dosť osobný a taktiež nájsť balans je niekedy nadľudský výkon, ale je to naozaj nutné, ak nechceme vyhorieť a robiť to, čo robíme, radi :) Skvelé, že si sa dala na takúto cestu a držím palce :)

2019-07-23 20:04:03

HanKol Perfektne napísané , klobúk dole . Vystihla ste presne ako to je . Ďakujem :-)

2019-07-24 10:09:56

macramelka Parádny článok, ďakujeme :) zdieľam ďalej :)

2019-07-26 08:54:22

Dadyart Dakujem za vystizny clanok, napisane a zhrnute za nas vsetkych hand ade tvorcov, co sa snazime z toho uzivit. Dakujem za cas ktory ste tomuto venovala, vazim si to a zdielam kde sa da ;)

2019-07-27 12:07:42

Sonanik Super napsané! Přesně toto říkám kamarádkám, které si stěžují na osmihodinovou pracovní dobu. Přeji hodně spokojených zákazníků a krásné léto.

2019-07-30 15:24:20

ProGra málokedy komentujem - ale naozaj super napísané a samá pravda. Presne mne z duše a každý jeden raz na toto myslím - keď zákazník má zákazník pripomienku ohľadom ceny (je mi smutno - síce sa milo usmejem ale vnútri si poviem - skús si to sám vyrobiť a aj uživiť náklady a svoju rodinu). Nechcem aby to vyznelo drzo - ešte by som pridala jednu odrážku - dane :-( Ako handmade a malých predajcov podporuje štát a koľko percent z ceny sa odvádza - nielen daň s príjmu - ale aj dan z pridanej hodnoty

želám veľa energie všetkým tvorcom -)

2019-07-30 15:42:301x

HenrietaMocova 1x Ďakujem v svojom mene a 1x v mene môjho muža ( obaja handmade výrobcovia na vlastnú päsť) + ešte 2x v mene našich detí :-) skvelé čítanie po celodennej práci v horúčave

2019-07-30 19:37:49

MudryBlazon Velmi pekne napisane. Blog aj ked nad ramec veci velmi ocenujem, ze si nan viete najst cas a mat ho na takej urovni.

Ja este s predajom len zacinam :)

Vela stastia v uspesnom pokracovani blogu aj predavania :)

2019-08-01 15:23:11

zazka2 Zarábať, či hoci len privyrábať svojim hobby je lákavé, ale má to svoje úskalia. Ja milujem knihy a písanie. Kým som písala do tzv. šuflíčka, bavilo ma to. Odkedy píšem poviedky ( a stým je okolo práce, presvedčiť, pochodiť ľudí a pod.) a to všetko popri hlavnej práci a s náročným temperamentným dieťaťom je nielen vyčerpávajúce, ale hlavne sa tak akosi niekedy sa po ceste vytráca chuť a radosť. Už to nie je o tom, že chcem a fúha aká radosť, ale že musím stihnúť termíny...aj taký pocit blízky vyhoreniu hrozil... takže treba myslieť aj na to.. Napriek tomu si myslím, že ľudská tvorba zahrňajúca nápad a končiaci hotovým výrobkom je to najlepšie čo sa človeku, čo túži tvoriť môže stať. Lebo sme už raz takí/také chceme na tomto svete zanechať stopu.

2019-08-05 20:21:33

henika98 Veľmi trefné a pravdivé .....handmade to je LÁSKA, VÁŠEŇ a ZANIETENOSŤ ....to je hnací motor, bez toho to nefunguje

2019-08-07 11:06:13

drnda29 Nedá mi nereagovať.. Výborne a trefne napísané, maximálne súhlasím! Ľudia nakupupijuci handmade výrobok často nevidia čas, energiu a lásku, ktorú tomu výrobca, tvorca, umelec venuje.. Každoročne na trhoch ako nakupujúca počujem, ako ľudia hundrajú na ceny.. hovorím si-milá pani, vy si ani gombík neviete prišiť a frflete tu na šikovnú predavajúcu..

Milujem handmade výrobky. Každý kúsok je originál a pre mňa handmade šperky nosiť, ako diamanty nosiť

2019-08-07 11:31:47

BubblyHoops Výborný článok! Zdieľam na facebook a šírim informáciu ♥ Tiež mám podobné skúsenosti, ale na moje prekvapenie v zahraničí som s cenou nikdy nemala problém, práveže mi ešte vraveli, že si mám prihodiť viac. Iný kraj, iná mentalita. Bolo by skvelé, keby sme mali tento článok alebo jemu podobný niekde na úvodnej strane Sashe, aby si ho mohli všetci kupujúci prečítať a rozumeli by o čom je portál ručne robených výrobkoch a čo všetko sa za touto prácou skrýva! ♥ želám krásny deň a plno úspechov!

2019-08-07 14:56:04

N.E.L.I Výborne napísané a do poslednej bodky pravdivé!! Krásny deň a veľa úspechov!!

2019-08-08 09:14:54

LEANS skvelý článok ... súhlasím :-) prajem nech sa darí :-)

2019-08-09 16:48:16

J-J Presnee vystihnuté, takto to u nás bohužiaľ zväčša funguje. Handmade práca je málo vážená, ale robíme to všetci hlavne preto, že nás to baví. Vyrábať handmade výrobky popri zamestnaní je fajn, ale živiť sa tým je veľmi náročné.

2019-08-11 09:30:51

HK-sperky Úplný súhlas.

Možno by som ešte dodala, že občas si to robíme sami. V snahe predať sú ceny veľmi nízke - svedčí to o tom, že si častokrát nevážime svoju prácu. Viem, že často je tvorenie iba hobby a je fajn, ak je z toho nejaké to euro navyše. No naozaj je veľká pravda, že sa nedá počítať len čas potrebný na samotnú tvorbu. Sama som dlho zvažovala akú cenu dať svojim kamienkom, porovnávala konkurenciu, prepočítavala čas, ktorý tomu venujem... a priznám sa, že niektoré činnosti spomínané v článku som ani do úvahy nebrala. No nakoniec som si povedala, že aj keď to nie je zatiaľ moja hlavná činnosť, tak si budem svoj čas, nápady, zručnosť a kreativitu vážiť tak, aby sa kamienky dostali k ľuďom, ktorí ich dokážu oceniť.

Ďakujem za krásne zhrnutie, ktoré ma iba utvrdilo v tom, že nie som sama, čo takto uvažujem.

Prajem všetkým veľa tvorivých nápadov, šťastia a pohody pri tvorení a úspechov v predaji

2019-08-12 15:06:04

CreativeByMaya Perfektný článok

2019-08-14 18:42:32

fischlmayr Uzasny clanok!!!!Velka gratulacia a posielam aj objednavku.

2019-08-15 21:50:03

BlackVelvet Super clanok! Je to presne tak, ze ludia vidia len tu spicku - casto len cenu....a to kolko je za tym prace...ved to je uplne jedno. Pisala si mi presne zo srdca.miestami sa uz naozaj citim frustrovana. Ale na druhej strane to velmi milujem a preto to chcem stale robit. Len tak dalej! Drzim palce

2019-08-17 20:17:27

LuciaSkultety Výborný žurnál, niektorí ľudia vidia len tie krásne fotky a myslia si, že je to za sekundu hotové, ale sú aj takí, ktorí si tvorbu vážia a radi posúvajú človeka vpred :-) Ono to súvisí aj s ekonomickou úrovňou -- napríklad v Škandinávii, kde sú vysoké platy (ale aj ceny) a životná úroveň tvorcovia nemajú až taký problém pýtať si za svoju tvorbu adekvátne peniaze. Keď sa zvýši úroveň výplat aj života na Slovensku, tak ľudia budú vedieť prácu lepšie zaplatiť. Držím palce :-)

2019-08-28 11:17:54

DankaArt Fajn článok.

2019-10-30 18:55:25

marvan Trefne napisane. Tiez sa teraz rozhodujem, ci skusit aj predavat nieco zo svojej tvorby. Velmi ma to laka, i ked som si skusila vycislit len realne naklady na 1 ks, to asi ozaj nikto nezaplati... Ale ved pre to to nerobime, vsak? :) A to vsetko okolo,ako pises, o tom veru takmer nikto netusi, resp. si to neuvedomuje. Ale i tak sa asi skusim ponorit,aspon na chvilku. Vsetko dobre!

2019-11-20 14:19:05

Lallychic super napísané a do bodky súhlasím.

2020-02-22 20:09:33

HechoConAmor Ďakujem krásne za žurnál, hodil sa :)

2020-04-23 12:18:50

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
PetitPeanut
PetitPeanut
903 predaných ks, 445 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Šperky z ľahkých , antialergických materiálov, trvácnych kovov a minerálov.
Svadobné šperky, strieborné šperky, šperky z plneného zlata

Všetky papierenské vecičky boli presunuté do nového obchodíka https://www.sashe.sk/PetitCreative

ecičky odosielam 1x týždenne, väčšinou STREDY. Ak by vám ale nejaká vecička ponáhľala, napíšte mi správu a nejak to vymyslíme :)


Pôvodné meno arcoiris

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Buttonky so strapcom. Svetlomodré - 10746538_Buttonky so strapcom. Svetlomodré by PetitPeanut
 1 komentárov
 Páči sa 52 ľudom
25,50 €
 - Náušnice so strapcom a vyšívanými kvetmi - 10883811_Náušnice so strapcom a vyšívanými kvetmi by PetitPeanut
 1 komentárov
 Páči sa 51 ľudom
30,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »