Žurnál+

Ako prežiť koronu v psychickom zdraví. PDF na vytlačenie ako darček

P
PetitPeanut985 predaných ks, 496 hodnotení

Barbora B. » Blogy / 2020-12-29 07:00:02 /  4 komentáre / 35 lajkov

Tento rok bol pre nás všetkých veľmi náročný. Nútená izolácia, strach o seba a blízkych, o naše živobytie, o zdravie. Každý deň nám médiá pripomínajú, koľko nových prípadov koronavírusu pribudlo, no na prevenciu a psychické zdravie sa akosi zabúda. Nakazených je len malé percento, zatiaľ čo následky opatrení a dlhodobé vystavovanie sa stresu musíme znášať úplne všetci. 

Bez väčších omáčok vám poviem, že aj ja mám / mávam náročnejšie obdobia, keď po práci mierim do postele a nevstanem z nej ani kvôli jedlu. 

Týmto článkom by som sa s vami chcela podeliť o pár jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu udržať sa v lepšej psychickej pohode počas tohto náročného obdobia. Ak máte aj vy nejaké tipy, určite sa o ne podeľte v komentároch :)

 

1. Písať si každý deň zoznam vecí, za ktoré ste vďační

Ono to vypadá tak, že každý deň je rovnaký a že vlastne nie je čo oslavovať. Ale je. Každé malé víťazstvo, radosť, krok vpred, vykročenie z komfortnej zóny. Na konci dňa si pamätáme skôr to negatívne a často si do postele nosíme problémy. Čo takto zmeniť uhol pohľadu a na chvíľu sa zamyslieť, čo dobré sa nám prihodilo? 

Aby to bolo jednoduchšie, vytvorila som pre mňa aj pre vás takúto stranu na vytlačenie. Každý deň si zapisujem minimálne tri veci, ktoré sa mi podarili alebo mi urobili radosť. Nová objednávka, podarí sa mi dobré jedlo, dostanem krásnu recenziu od zákazníčky... Po týždni mám tých dobrých vecí vyše 20! Keď si to spätne čítam, neverím vlastným očiam, koľko pozitívneho sa vlastne za ten týždeň udialo a na koľko vecí by som zabudla, keby som si ich nezapisovala. Určite to vyskúšajte a dajte mi vedieť :)

 

 

PS: Zapisovať malé radosti môžete aj do týchto plánovačov dňa, onedlho budú k dispozícii aj v tlačenej forme v troch rôznych prevedeniach. Tešíte sa tak, ako aj ja? :)

 

 

 

 

2. Zmysluplne využiť čas bez sociálnych sietí, správ, televízie a všetkého, kde na nás číhajú správy o korone

Audioknihy, podcasty (pri ktorých sa dá aj tvoriť), varenie domáceho punču, robenie vianočnej výzdoby, tancovanie, rozprávky. Vytiahnite čistý papier a urobte si zoznam, čo všetko sa dá robiť doma a vyčaruje vám to úsmev na tvári. Ak by ste si chceli skúsiť niečo pekné vytvoriť a neviete, kde začať, v ponuke u mňa nájdete Kurz výroby vyšívaných náušníc. Ešte stíhate pre niekoho vyrobiť náušky ako vianočný darček ;-)

 

 

Extra tip pre tvorcov

Tvorte. Tvorte niečo, len tak pre seba a pre radosť. Keď naše výrobky predávame, tvoríme pre druhých. Kedy to bolo naposledy, čo ste niečo tvorili len pre seba, len pre ten pocit? Ja sa opäť chystám na relax v podobe výroby pečiatok. Opečiatkovať si potom môžete napríklad aj baliaci papier alebo balenie vašich výrobkov. Návod na ručne vyrezávané pečiatky nájdete v tomto článku.

 

 

3. Nezabúdať ani na fyzické zdravie

Dlhé hodiny za notebookom a pracovným stolom, menej pohybu a slnečných dní. Skôr či neskôr sa to na našom zdraví podpíše, preto to nepodceňujte a starajte sa o seba. Pritom stačí tak málo, krátka prechádzka a pár minút cvičenia na chrbát a stuhnutú krčnú chrbticu. Ja som to vďaka mojej nedbanlivosti tento rok dotiahla až na fyzioterapiu, ale vy nemusíte. Na internete určite nejaké cviky nájdete, zaberie vám to cez deň dvakrát 10 minút. Lepšia je prevencia ako potom hasiť následky. 

Nezabúdajte ani na vitamíny a doplnky stravy. Väčšina ľudí v našich zemepisných šírkach trpí nedostatkom vitamínu D a získať ho zo stravy a momentálne aj zo slnečných lúčov nie je také jednoduché. Ak sa náhodou cítite bez energie, malátne a nie v najlepšej psychickej kondícii, najmä pre ženy odporúčam skontrolovať hladiny železa v krvi. Ja som už po týždni pitia lipozomálneho železa pocítila zvýšenie energie a zníženia vypadávania vlasov. Načo sa trápiť, keď si vieme takto jednoducho pomôcť. 

Aby som na tieto veci nezabúdala, začala som si ich zapisovať do tohto "Sledovača zvykov". Je to výborná pomôcka na zaznamenanie vecí, na ktoré počas dňa zabúdame a pri tom ich splnenie trvá iba pár minút. Počas dňa alebo na jeho konci si splnené "úlohy" odfajknem a viac ma to motivuje pokračovať aj na ďalší deň. Ak sa aj niektorý deň zabudnete, vôbec to nevadí, dôležité je opäť začať :)

 

 

Čo ešte môžem urobiť pre zlepšenie nálady?

Toto sú veci, ktoré pomáhajú mne, kľudne môžete tento zoznam "ofejkovať" a na týždeň vyskúšať, ako sa vám bude dariť a aký vplyv to bude mať na vaše zdravie :)

1. Vitamíny a doplnky stravy
2. Ustlať si posteľ
3. Cvičenie 2x denne
4. Tanec a hudba min. 10 minút
5. Hodinu pred spaním sa vyhýbať modrému svetlu
6. Maximálny čas strávený scrollovaním na sociálnych sieťach
7. Vyplniť stranu s vďačnosťou

Sledovač zvykov a vašich malých radostí si môžete stiahnuť tu.

Sledovač zvykov a denná vďačnosťsú súčasťou udržateľného diára, ktorý som pre vás vymyslela :) A5 formát s dostatkom miesta na písanie aj kreslenie, v "greenery" štýle a s vyberateľnými stranami, takže si obsah viete upraviť presne podľa seba ;-) 

 

 

Poďme na to, ktoré sú vaše drobné radosti, ktoré vám dnes urobili radosť? :)

Barbora

Komentáre

AdharaDecor A nejaké tipy, ako v psychickom zdraví zvládnuť nutnosť chodenia do roboty, keď sa tento blažený lockdown skončí, nemáte? :-)

2020-12-30 13:27:50

soul.LIGHT Mne dnes urobil radosť tento váš žurnál. Ďakujem zaň ❤️ denník vďačnosti som si objednala z veselé vevi a je to super vecička. A tiež som vďačná za vydarený obed podľa nového vege receptu.

2020-12-30 18:07:29

ArtJewelry Váš žurnál ma naozaj potešil. Aby sme sa cítili dobre, neupadali na duchu a nenechali sa rozhodiť ničím, čo sa okolo nás deje, na tom treba skutočne vedome pracovať. Rok 2020 bol pro mnohých náročný. Tiež som v ňom zažila chvíle, ktoré ma zamrzeli, napríklad keď sa ma mama na Vianoce bála objať alebo ma z rovnakého dôvodu, že nemám test na onen populárny vírus, odmietla navštíviť moja dlhodobá kamarátka. Napriek tomu všetkému bol pre mňa tento rok krásny, naplňujúci a radostný a mám v sebe neochvejnú istotu, že rok 2021 bude taký nie len pre mňa, ale pre všetkých, ktorí sú ochotní nelipnúť na tom, čo bolo a čo všetko prišli a byť otvorení a aktívni v tom, čo krásne a dobré nám tento rok prinesie.

2021-01-08 15:19:221x

PetitPeanut @AdharaDecor jooj, no jedine zmeniť mindset alebo prácu :)))

@ButterflyHandMade vege recepty mám aj ja veľmi rada :)))

@my-design ďakujem za zdieľanie tvojich okamihov, presne tak, treba sa sústrediť na to, čo bolo dobré :)

2021-01-10 14:13:04
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Diár 2024 (Udržateľný diár s kalendárom 2024) - 12812395_Diár 2024 (Udržateľný diár s kalendárom 2024) by PetitPeanut
 6 komentárov
 Páči sa 87 ľudom
44 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »