Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Harant

Žurnál+

Evolúcia tvorby

Peter H. » Tvorba / 2019-10-26 17:00:01 /  2 komentáre / 19 lajkov

Asi máloktorý zručný, ale hlavne tvorivý človek zostane celý život pri jednej činnosti robenej rovnakým postupom a tvoriacim stále rovnaké produkty na určitej umeleckej a technickej úrovni.

Každého z nás večer pred spaním mátajú nové nápady a plány, ako ich zrealizovať. Každý z nás tvorivých ľudí sa snaží stále sa zdokonaľovať a neustále posúvať svoje hranice zručnosti ďalej k novým výzvam. A tak je to aj so mnou a s mojou tvorbou. Pozrime sa napríklad na moje manžetové gombíky.

Na začiatku som samozrejme kládol dôraz na krásu samotného dreva. Takže prvé gombíky sa niesli v jednoliatych kúskoch dreva čo najpresnejšie vyrezaných a vybrúsených. Jednoduchý tvar, jednoduchá povrchová úprava, základ z obyčajného bižutérneho kovu prilepený epoxidovým lepidlom.

Aj napriek tomu, že som zástanca, že drevo je krásne samo osebe a netreba ho nejak dotvárať, predsa vo mne hlodali myšlienky, nápady, ale hlavne možné kombinácie. Keď si niekto z nás predstaví drevo, v mysli sa mu vynorí väčšinou nejaká hnedá okrová až krémová farba. Ale drevo má toľko farieb a odtieňov a keď sa skombinujú vedľa seba, môžu vytvoriť úžasné a niekedy aj nepredvídateľné kombinácie. A tak som začal kombinovať. Najprv len dva-tri kúsky vedľa seba, jednoducho rozdeliť gombík v jednej osi a zložiť ho z viacerých druhov drevín.

Neskôr som však začal kombinácie rozširovať, deliť povrch gombíka vo viacerých osiach, využívať stále väčšie množstvo kúskov dreva a vytvárať doslova mozaiky.

Vytvárať nové tvary gombíka, povrch už nie len brúsiť, ale leštiť. Namiesto obyčajného základu využívať základ z nereze zapustený do gombíka a nie len nalepený na jeho povrch atď...

A čo prinesie budúcnosť? V myšlienkach mi už víria nápady kombinovať drevo s kovom, vyrezávanie jemných obrazcov, alebo nové netradičné reliéfy a úpravy povrchu...

A čo vaše nové nápady, aké nové výzvy máte pred sebou vy?

Komentáre

San-Tia Krásna práca. By ma zaujímalo, či viete vytvoriť takto, keď robíte vzor, viac kusov za sebou alebo stále vznikne len jeden? :)

2019-10-27 18:03:50

PeterInka Vyrobiť viac rovnakých kusov nie je ťažké, ale nie som moc za masovú výrobu šperkov a módnych doplnkov. Osobne radšej nosím niečo čo nikto iný nemá:) Zatiaľ mám našťastie plnú hlavu nových nápadov a obmien. Aj keď vyrobím viac základov s rovnakým vzorom, tak každý pár nejak inak vytvarujem atď...

2019-10-27 18:52:00

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
PeterInka
PeterInka
530 predaných ks, 161 hodnotení

Sme tvorivá dvojica, vlastne už trojica, ktorá sa neustále snaží posúvať hranice svojej zručnosti. Peter s drevom, Inka s papierom, dieťatko posúva hranice našej trpezlivosti:)
To čo robíme, robíme poctivo, s radosťou a pre radosť ostatných.

Poštovné zdarma pri objednávke nad 50€.

Pri balení znovuvyužívame obalový materiál, takže pokiaľ Vám príde škatuľa od keksíkov zbytočne sa neradujte, žiadne sladkosti tam nebudú!!!

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Manžetové gombíky drevené - End grain - 11085599_Manžetové gombíky drevené - End grain by PeterInka
 Páči sa 14 ľudom
12,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »