Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Harant

Žurnál+

Poviedka na víkend alebo Ako som (ne)príjemne trávil sobotný večer

Peter H. » Osobné Blogy / 2020-02-09 14:58:22 /  2 komentáre / 16 lajkov

Asi všetci to poznáte. Celý týždeň sa tešíte kedy bude voľný víkend a vy budete mať trochu času sa venovať aj vlastným záľubám vo vašej milovanej dielničke. Zrealizovať plány ktoré vám celý týždeň dozrievali v hlave, na ktoré ste si s umom experta plánovania a logistiky vyčlenili čas počas už tak nabitého víkendu. Vzácne hodiny voľného času vtesnané medzi 2 pracovné týždne, domácnosť, rodinu, nákupy, návštevy, upratovanie, lekára, atď.

Zrazu je to tu! Konečne VÍKEND! Sobota, krátko poobede. Pracovný týždeň je dávno za nami, domáce práce ste si odtrpeli, bruško naplnili, už horíte očakávaním, kedy začnete tvoriť. Najideálnejší čas aby sa niečo pokazilo alebo Vám niečo chýbalo. Alebo oboje. Obchody zatvorené až do pondelka a vaše plány na víkend, či pracovné alebo voľnočasové sú v troskách.

Túto sobotu to u mňa nebolo inak. Len čo som si prilepil šablónky na drevo, pustil svoju vernú pomocníčku pílku a začal vyrezávať začala pílka štrajkovať. Plátok sa stále uvolňoval a nie a nie ho našponovať, aby hral pekné dvojčiarkované Cé. Rezalo sa stále ťažšie a ťažšie a kvalita rezu klesala spolu s mojou dobrou náladou. "Niečo nie je v poriadku! Napínací mechanizmus na pílke sa zasekol. Prečo teraz?! Mám ťa toľké roky a nikdy nič!" Lamentovanie, prosby, vyhrážky, ba aj vyjednávanie, nič nezaberalo.

Nuž, niet inej pomoci, pozrieme sa kde je zrada. Aby sa skotroloval napínací mechanizmus, treba pílku samozrejme takmer úplne rozobrať. "Ako inak? To sa dalo predsa čakať!" Takže pílka vyzerá ako kopa šrotu po letecko nešťastí a vy sa začínate v duchu spytovať sám seba či to ešte niekedy dáte dohromady. Kútikom oka pritom poškuľujete po neznámej skrutke, len pred malou chvíľou odmontovanej neznámo z kade.

No nič, na scénu musí prísť fotoaparát, postup prác zdokumentovať, zaznamenať správnu polohu súčiastok a pri skladaní postupovať od konca záznamu dopredu. Len či už nie je neskoro?

Ale skladanie pílky je ešte ďaleko a momentálne ma čaká iná úloha a to odhaliť závadu.

Odhalenie závady nenechalo na seba dlho čakať. Po vybratí napínaku sa z neho vysypali akési úlomky a čosi mi nahováralo že to nebude prirodzené. Po detailnejšom preskúmaní úlomkov sa podozrenie potvrdilo. Úlomky kedysi v časoch radostných, nepoškvrnených chmúrami technických závad, tvorili jednú celistvú súčiastku. Rozpadla sa ako moje plány na víkend.

"Súčiastka asi trochu atipická, aby som ju našiel v sobotu večer v jedinom otvorenom type obchodu a to v supermarkete s potravinami?"

Originálnu súčiatku možno získať iba v špecializovanom servise (ak taký na takúto značku existuje) s príslušným číslom modelu prístroja a číslom súčiastky. Zistil som že číslo súčiastky je 83, ale v sobotu poobede sa s tým môžem zveriť ledatak Bele, ktorá má svoje vlastné starosti a to že som z nepozornosti zas zabudol priložiť do kachiel a obom nám začína byť zima, pretože sa pekné slnečné poobedie začína meniť na smutný uzimený večer.

Jediná možnosť ako záchrániť zbytok sobotného už večera, bolo vyrobiť si náhradnú súčiastku. Poprehrabával som sa v šuflíkoch so železným šro....  hmmm materiálom a našiel hranatú tyč z ktorej by sa mohla náhrada zhotoviť. Kedysi to bola asi nejaká obria kramlička.

Po chvíli a ešte niekoľkých ďalších chvíľach, sa mi podarilo z malého oceľového hranolu vyrezať, vyvŕtať a vybrúsiť tvar podobný tvaru "kaziča víkendov" ako som túto súčiastku odborne pomenoval. Veď posúďte sami.

No a keď je prístroj už tak pekne rozobratý, využil som túto neočakávanú a hlavne nechcenú príležitosť pre hĺbkovejšiu údržbu zariadenia. Tak napríklad vzduchovú pumpičku určite poteší dávka silikónového oleja a predĺži aj jej životnosť. Tak isto výmena starého maziva za nové, ako aj vyčistenie elektriky vypínača od prachu a skontrolovanie uhlíkov motora pílke určite neublížia.

Pre túto pametnú fotku som už zloženú pílku znova rozobral aby som zaznamenal ako som vyčistil a namazal závesy ramien a pri písaní tohto článku zistím že fotka je rozmazaná?!

Vypínač bol plný prachu.

Trochu fúknuť stlačeným vzduchom a vypínač je ako nový.

Uhlíky sú po tak dlhej dobe v prekvapivo zachovanom stave. Nie ako na kolegyni cirkulárke, kde ich musím meniť každé 2 roky, aj to ju používam len cez víkendy!

Konečne! Nastal čas na znovuzloženie prístroja. Náhrada "kaziča víkendov" sedí.

Teraz príde skúška ktorej som sa tak obával. Pozornosť na maxime, študujem záznam od zadu do predu a postupujem fotku po fotke ako podľa kuchárskej knihy. Najpr toto, potom toto, teraz trochu utiahnuť atď... Skladanie pílky mi zabralo prekvapivo menej času než jej rozobratie a pri fakte že mi neostali žiadne neidentifikovateľné súčiastky navyše, som bol na seba patrične hrdý. Oprava sa podarila a ešte som sa aj čo to podučil. No posúďte sami, nevyzerá ako nová z obchodu? A pogratuloval som si: "Si šikový Peťo, zachránil si víkend!" Upratal som náradie, zhasol a šiel spať.

Komentáre

SalixAlba No paráda, koniec dobrý, všetko dobré:) a ten pocit hrdosti na záver je určite na nezaplatenie:)

2020-02-09 18:00:30

PohladnicePreRadost ... :) ... všetko zlé je aj na niečo dobré, že ? .... blahoželám a verím, že nedeľa už bola presne podľa predstáv :)

2020-02-10 15:22:23

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
PeterInka
PeterInka
1212 predaných ks, 412 hodnotení

Sme tvorivá dvojica, vlastne už trojica, ktorá sa neustále snaží posúvať hranice svojej zručnosti. Peter s drevom, Inka s papierom, dieťatko posúva hranice našej trpezlivosti:)
To čo robíme, robíme poctivo, s radosťou a pre radosť ostatných.

Poštovné zdarma od objednávky nad 30€!

Pri balení znovuvyužívame obalový materiál, čo je priama a teda najekologickejšia forma recyklácie, takže pokiaľ Vám príde škatuľa od keksíkov zbytočne sa neradujte, žiadne sladkosti tam nebudú ;)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »