Domov » Žurnál+ » Autor: Ivan Kazimír

Žurnál+

Niečo o matrošoch II. - semená

Ivan K. » Tvorba / 2012-06-08 19:49:51 /  4 komentáre / 9 lajkov / 103x zobrazený

V prvej časti žurnálu o matrošoch (http://www.sashe.sk/Pere/journal/nieco-o-matrosoch-drevo) som vám predstavil niektoré drevá, ktoré používam pri výrobe.
V druhej časti vám chcem predstaviť ďalší materiál ktorý sa využíva v bižutérnej a šperkovej tvorbe - semená rastlín,  najčastejšie stromov. Poviem vám niečo o tých, ktoré používam ja.

TAGUA ORECH

Pod takým názvom sa semená rastliny juhoamerickej Phytelephas aequatorialis a Phytelephas macrocarpa. Botanicky to zrejme orech ani nie je, ale to je vedľajšie. Semená dorastajú veľkosti 3-6 cm, niekedy môžu byť veľké až 10 cm. Vnútri sú krémovo biele, na povrchu majú tenkú hnedú vrstvičku. V čerstvom stave sú jedlé (nechutnal som, ale rád by som), na výrobu dekoračných predmetov sa sušia niekoľko týždňov na slnku, kde sušením stvrdnú a menia sa na rastlinnú slonovinu. Skutočnej slonovine sa veľmi podobajú.
V minulosti sa semená tagua používali na výrobu netsuke (japonské vyrezávané miniatúry), rúčok na dáždniky, hracích kociek, domina, šachových figúrok, religióznych predmetov, hračiek a gombíkov. V súčasnosti badať comeback tohoto materiálu.

Surové tagua semená môžete vidieť tu.

Na nasledujúcej fotografii sú náušnice s použitím tagua orechu (predané mimo Sashe), ďalšie možno vidieť v mojej galérii.BURITI

Semená juhoamerickej palmy Mauritia vinifera. Jej plody sú jedlé, zo semien sa vyrába olej používaný v kozmetike. Semená sú veľké 2-4 cm, hnedé, s hnedočiernymi škvrnami na povrchu. Semeno je po vysušení drevité, tvrdé. Najčastejšie sa používa vo forme veľkých koráliek.
 
Surové semená môžete vidieť tu.

Príklad použitia:

 

JUPATÍ

Semená juhoamerickej palmy Raphia taedigera. Z listov paliem sa vyrába pevný viazací materiál známy pod rodovým menom palmy - rafia. Semená sú podlhovasté, 4-6 cm dlhé, bledohnedé, s nepravidelnými tmavými pokrútenými "žilkami", ktoré vnikajú aj dovnútra semena, takže vyzerá trocha ako napadnuté drevokazným hmyzom. Vďaka tejto textúre je semeno dekoratívne aj v reze.

Surové semená môžete vidieť tu.

Komentáre

Pere No, paradoxne som teraz vyobrazené náušnice s orechom buriti predal cez konkurenčný server. Takže je tým tento žurnál zaradený do nesprávneho oddelenia. Snáď mi to redakcia odpustí...

2012-06-08 20:00:421x

pom1poms sú prekrásne!!!

2012-06-08 20:26:12

Pere Aha! Tak on sa dá žurnál dodatočne premiestniť do inej kategórie.

2012-06-09 07:37:41

jajax Zas som sa dočítala niečo nové a zaujímavé.

2012-11-27 09:23:20

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
Pere
Pere
135 predaných ks, 101 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

V mojej galérii vám chcem ponúkať šperky z ktorých väčšina je unikátna - vyrobená v počte jedného kusa, páru, či súpravy.

Viac o mne v "O mne".

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »