Domov » Žurnál+ » Autor: Patrícia Procházková

Žurnál+

Káva naša všemocná

Patrícia P. » Návody / 2020-02-04 07:00:01 /  9 komentárov / 66 lajkov / 750x zobrazený

Medzi najkrajšie vône na svete určite patrí vôňa kávy. Čerstvo pripravená horúca káva dokáže počas týchto chladných a temných zimných dní človeka poriadne nakopnúť. 

Ak nepatríte medzi popíjačov rozspustných káv, ale robíte si doma turka, klasickú kávu v stroji alebo v koťogó, určite viete, že potom tú použitú kávu treba vyhodiť. Mnoho ľudí ani nevie, že použitá káva sa dá v domácnosti využiť ešte na milión spôsobov a bolo by ju škoda len tak vyhodiť do koša.

Tu je zopár tipov, ako ešte raz využiť použitú mletú kávu:

• TELOVÝ PÍLING 

Mnohí ani len netušia, že industriálne vyrábané pílingy obsahujú mikroplasty. Je najvyšší čas nahradiť ich prírodnými alternatívami, ktoré neškodia planéte. Napríklad kávou. Postup je veľmi jednoduchý.

Môžete použiť aj len čisté kávové zbytky. Už po prvom použití kávového pílingu bude vaša pokožka jemnejšia. Ak však chcete dopriať vašej pokožke trochu viac luxusu, zmiešajte kávu s kokosovým olejom a hrubozrnnou soľou. Pokožka bude jemná na dotyk a opálená na pohľad.

• DEODORANT ZO SPRCHY

Keď ste už v tej sprche, nie je na škodu si kávou vydrhnúť podpazušia. Nielen, že sa nebudete potiť na druhý deň, ale navyše ak sa aj spotíte, nebude z vás cítiť pot, ale krásna vôňa kávy.

• TEKUTÝ PIESOK NA RIADY

Aj malé množstvo kávy dokáže skvele vyčistiť pripálené hrnce a varnú dosku. Káva odstraňuje aj mastnotu z riadov. Navyše, ako bude káva cestovať z kuchynského dresu dole potrubím, zoberie so sebou aj všetku tú nahromadenú mastnotu, ktorá sa tam usadila a vám sa už nebude upchávať odtok v kuchyni. 

• HNOJIVO NA RASTLINY

Nasypte kávu na pôdu okolo vašich rastliniek a kvetov. Nielenže si rastlinky z kávy vytiahnu všetky potrebné živiny, ale vôňa kávy dokonca odpudzuje aj slimákov, vošky a iný hmyz, ktorý by ich mohol poškodiť. Nebojte sa ani pridať kávu do kompostu. Rastlinkám to len a len prospeje.

• OSVIEŽOVAČ DO CHLADNIČKY

Použitú kávu nechajte vyschnúť na plechu na pečenie. Po vyschnutí nasypte kávu do misky alebo pohára a nezakrytú ju vložte do chladničky. Káva skvele neutralizuje pachy.

Všimli ste si niekedy, že v drogériách pri parfémoch býva pohárik s kávovými zrniečkami? Funguje to na rovnakom princípe. Po každej vyskúšanej voňavke by ste si mali privoňať ku káve, aby zneutralizovala vôňu, ktorá vám ostala v nose a vy ste takto vedeli lepšie rozoznať jednotlivé parfémy.

• SOLVINA

Kávová usadenina má skvelé abrazívne účinky. Odstráni z vašich rúk rôzne oleje a iné nečistoty. Navyše, neutralizuje pachy, takže vaše ruky nebudú nepríjemne zapáchať ani po práci s výraznými odórmi, ako napríkad po krájaní cibule.

• OSVIEŽOVAČ DO TOPÁNOK

Vysušenú kávu dáme do malého bavlneného či ľanového vrecúška a vložíme do topánok aspoň na jednu noc.

Máte aj vy nejaké tipy ako využiť použitú kávu ešte raz?

Komentáre

PohladnicePreRadost vskutku zaujímavé tipy :)

2020-01-30 12:30:26

etedebags Ja používam kávovú usadzeninu ako hnojivo do kvetináčov. Inak som to zatiaľ neskúšala, ale niektorý nový spôsob si vyberiem.

2020-01-30 13:05:11

imageB Super tipy, deodorant vyskúšam :). Inak všetku použitú kávu kompostujem.

2020-02-04 09:05:21

svetlana.bel skúšala som vyrobiť peeling na nohy zo zomletej zrnkovej kávy+denný krém. Zákazníčky krútili nosom - nepáčil sa im doma vyrobený produkt. Naďalej používam tie "kupenské". Ale z detstva si pamätám, že usadeninu z kávy môj otec na kvety používal a môžem povedať, že kvetom vo verande sa skutočne darilo.

2020-02-04 09:59:56

Liame Veľmi užitočné typy, taký osviežovač do chladničky som ešte neskúšala:).

2020-02-04 11:53:43

Domkasviecky super niektoré spôsoby využitia už poznám a niektoré určite vyskúšam :-)

2020-02-04 13:38:01

Evey peeling si robievam a je super, ale vyuzije u kvetin je super tip, dakujem :)

2020-02-04 15:26:14

themartinpaseka Užitečné tipy! Děkuji za ně! :)

2020-02-05 18:54:15

MirianaOli Ako hnojivo používam a je super; vďaka za ďalšie tipy:)

2020-02-19 09:49:34

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

PattyPressburg
PattyPressburg

Vitajte v mojom obchodíku! Môžem vám ponúknuť kávu alebo čaj?
Dúfam, že sa vám u mňa bude páčiť. Rada skúšam vytvárať vecičky z rôznych materiálov a techník. Neváhajte mi zanechať komentár :-)

Všetky ceny sú konečné, vrátane poštovného :-)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »