Žurnál+

Peňaženka

OleaTher56 predaných ks, 55 hodnotení

Ondrej T. » Návody / 2023-05-03 13:00:01 /  6 komentárov / 18 lajkov / 139x zobrazený

Postup pri výrobe ďalšej peňaženky. Tak ako som počas práce zobral do ruky mobil a fotil. Snažil som za z môjho pohľadu zachytiť všetky okamihy ako sa z obyčajnej šablóny, kúskov kože dopracujem k hotovej peňaženke.

 

 

Šablóny, ktoré som si zhotovil pre tento konkrétny typ peňaženky. Rozmery som si vypočítal podľa toho ako budu uložené karty, kadiaľ pôjde šitie... Slúžia na lepšie prekreslenie dielov na kožu.

 

 

Šablóny prekreslené na kožu. Pri prekreslovaní na kožu sa snažím diely uložiť takým spôsobom, aby som mal čo najmenej odpadu pri orezávaní.

 

 

Nasleduje farbenie dielov na požadovaný odtieň. Farbu nanášam vlnenou hubkou, ktorá je určená na tento účel. Pekne nasaje farbu a postupne ju uvoľňuje na kožu.

 

 

Diely sú nafarbené. Fľaky na koži sa vytratia po tom ako to celé pekne uschne.

 

 

Po uschnutí farby nanášam na povrch "finish prípravok", ktorý kožu ochráni a lepšie zafixuje barvu. Pre tento účel používam Carnauba Cream od Firmy Fiebing´s. Ale na trhnu je v ponuke veľké množstvo prípravkov.

 

 

Nasleduje orezanie dielov. Na rezanie používam zalamovací nôž, ktorý má výmenné čepele. Pre lepšie vedenie noža kovové pravítko podlepené kožou alebo korkom. Plastové pravítka by nôž poškodil a podlepenie slúži ako ochrana. Kovové pravítko by mohlo povrch kože poškriabať. Na rezanie kože slúžia aj rôzne špaciálne nože.

 

 

Diely sú vyrezané a už majú konečne svoj základný tvar.

 

 

Nasleduje vyleštenie hrán, ku ktorým by som sa už neskôr počas práce nedostal. Hrany, ktoré leštím, som sa snažil označiť čiernou, prerušovanou čiarou. Farbu na hrany nanášam malou vatovou paličkou.

 

 

Leštenie hrán začínam navlhčením leštenej hrany vodou. Na leštenie slúži "hladítko". Na leštenú hranu napokon nanesiem prípravok na fotke, ktorý hranu pekne zafixuje.

 

 

Nasleduje ošetrenie vnútornej strany kože. Pokiaľ by som tento povrch ponechal bez ošetrenia, mohol by do seba nasávať vlhkosť, prípadne nečistoty.

 

 

Vnútornú stranu ošetrujem nanesením prípravku "Tan Kote". Hrany, ktoré budem lepiť, si prelepím papierovou páskou, aby sa na ne prípravok nedostal. Pokiaľ by sa na lepené hrany prípravok dostal, bolo by obtiažné ich zlepiť. Takto ošetrený povrch by bolo potrebné pred lepením zdrsniť. Pokiaľ je to možné, používam prelepenie páskou.

 

 

Diel na pravej strane je už ošetrený prípravkom, dva diely na ľavej strane na ošetrenie ešte len čakajú.

 

 

Prípravok na ošetrenie vnútornej strany už uschol. Páska na ochranu lepeného povrchu je odstránená.

 

 

Na nafarbenú kožu by sa tiež lepidlo tažko uchytilo. Preto je potrebné tento povrch pred lepením zdrsniť. Na zdrsnenie používam nástroj s čiernou rukovaťou a zdrsnenou plochou.

 

 

Na lepenie používam lepidlo Chemprén, určené pre obuv. Na nanášanie lepidla používam plochý hrot na lyžičke. Je veľa rôznych lepidiel, ktoré si možeme na lepenie vybrať. Záleží len na každom, ktoré mu pri práci vyhovuje.

 

 

Diely sú nalepené na svojom mieste a môžeme začať šiť.

 

 

Pri takto tenkej koži si linku určenú pre šitie naznačím nástrojom, ktorý kožu len mierne zatlačí. Linka slúži pre lepšie uloženie nite pri šití.

 

 

Na prepichnutie dier pre šitie slúži viacero nástrojov. Delia sa na dva typy.

Vidlička je kovový nástroj s hrotmi. Diery pre šitie sa prepichnú poklepaním na vidličku kladivkom. Treba použiť kladivo, ktoré má gumenú alebo silikonovú hlavu. Kovové by nástroj poškodilo.

Druhý typ si šidlá. Existuje mnoho typov a druhov podľa tvaru hrotu. S ním sa prepichuje každá diera zvlášť.

 

 

Na šitie používam kvalitné voskované nite. Sú určené pre ručné šitie kože. Vyrábajú sa v rôznych hrúbkach aj farebnom prevedení. Táto na obrázku je hrúbky 0,8 mm. Ihly majú tupý hrot a sú dlhšie. Keďže diery na šitie sú už pripravené, ihly slúžia len pre vedenie nite. Ich dĺžka umožňuje lepšie uchopenie. Diel napravo je prešitý.

 

 

Diely su prešité a teraz ich treba uchytiť na spodný diel. Na obrázku je už takmer kompletná vnútorná časť peňaženky.

 

 

Nasleduje zrdsnenie plôch a príprava na prilepenie.

 

 

Začínam prišitím vrchnej časti každého dielu. Jeden diel označený dodatočne šipkami je prišitý. Druhá časť na prišitie len čaká. Kovové nožničky používam na strihanie nite.

 

 

Diely su prišité. K prišitým hranám by sme sa už neskôr nedostali, preto je potrebné hrany vyleštiť teraz. Koža už má svoju hrúbku, preto jej hrany mierne zrežeme, aby sa hrana dala lepšie vyhladiť. Na orezanie hrany slúži nástroj s drevenou rúčkou.

 

 

Hrany sú nafarbené a vyleštené.

 

 

Pohľad na vyleštenú hranu.

 

 

Nasleduje zadný diel, kde budú uložené bankovky.

 

 

Nafarbenie a po uschnutí farby nanesenie finiš prípravku.

 

 

Orezanie zadného dielu na požadovanú veľkosť.

 

 

Olepenie okrajov, ktoré sa budú lepiť papierovou páskou. Nanesenie prípravku na ochranu vnútornej strany.

 

 

Príprava na lepenie vnútorného dielu. Lepíme zatiaľ len jednu časť.

 

 

Nasleduje šitie hrany, ktorú som dodatočne označil, čierne šipky.

 

 

Vonkajšia časť je z hrubšej kože. Linku pre šitie naznačím iným typom drážkovača. Tento trocha materiálu odoberie.

 

 

Nasleduje šitie. Drevený prípravok, v ktorom je peňaženka uchytená, som si vyrobil sám. Uľahčuje to šitie. Peňaženka je pevne fixovaná, obe ruky sú voľné a môže sa šiť. Drevený prípravok na uchytenie sa nazýva "Sedlársky koník" .Je možné zohnať rôzne typy. Líšia sa veľkosťou, tvarom a druhom použitého materiálu.

 

 

Pravá časť je prišitá a teraz nasleduje príprava na šitie ľavej strany.

 

 

Šitie je dokončené a teraz treba vyleštiť hrany po obvode peňaženky.

 

 

Hrany sú nafarbené. Na fotke sú rôzne typy a veľkosti "orezávačov hrán", ktoré slúžia na mierne skosenie hrany pre jej lepšie vyleštenie. Čím väčšia velkosť orezávača, tým viac materiálu z hrany odoberie. Na peňaženke stačí menej. Hrubšie púzdra, ako napríklad na nože, znesú aj viac materiálu, ktorý sa z hrany odreže.

 

 

Detaily na hroty orezávačov na hrany. Čím vačší rozostup medzi hrotmi, tým viac materiálu odoberú.

 

 

Vyleštenie hrany po celom obvode. Na fotke je ukážka rôznych typov a veľkostí "hladítok".

 

 

Nasleduje posledný krok. Nanesenie finiš prípravku na všetky povrchy peňaženky. Preleštenie a hotovo.

Tak dobre, pri práci som mal ja dvoch pomocníkov.

Prajem pekný zvyšok dňa a veľa úspešných projektov.

Komentáre

soul.LIGHT Krásna práca, skvelý výsledok

2023-04-30 12:00:12

OleaTher Ďakujem

2023-04-30 17:39:42

Sandante Úúúžasne nafotené a vysvetlené, veľmi zaujímavé! Takto detailne to vidím prvý raz... koľko práce a remeselného kumštu je v jednej peňaženke! Výsledok je krásny :)

2023-05-02 09:58:27

OleaTher Ďakujem pekne.

2023-05-03 06:08:12

PohladnicePreRadost A ja len súhlasím, prekrásna práca :)

2023-05-04 18:53:44

OleaTher Ďakujem..

2023-05-04 21:13:23
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Peňaženka - 15594992_Peňaženka by OleaTher
 Páči sa 15 ľudom
52 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »