Domov » Žurnál+ » Autor: Ondrej Travnik

Žurnál+

Nástroje pre prácu s kožou

Ondrej T. » Fotopostupy a Návody / 2017-10-10 14:41:24 /  2 komentáre / 14 lajkov

Dobrý deň.

V mojom dalšom článku som sa Vám rozhodol ukázať náradie,ktoré používam pri tvorbe.Je možné vybrať si na trhu zo širokej ponuky nástrojov od rôznych výrobcov,kvality,spôsobu prevedenia a zaléží len na každom čo si vyberie.Zbierku svojich nástrojov som rozširoval postupne,podla potreby a svojich zručností.

Na rezanie kože používam bežný náraďový nôž s výmennými čepeľami.

Na rezanie drobných detailov a oblúkov používam sklapel.

Vyrezané časti kože spolu lepím lepidlom chemoprém.Lepenie má dva rôzne účely.Pri šití kože vám tieto diely pekne držia spolu a pri tlaku šidla na kožu zostanú na svojom mieste.Druhý účel.Zlepená hrana sa dá pekne vyleštiť.Uvedený typ lepidla je po zaschnutí priehľadný, ale netreba to s ním preháňať.Vela lepidla samozrejme škodí.Lyžička na fotke,jej tenký plochý hrot ktorý sa drží v ruke,sa mi výborne osvedčila na rozotieranie lepidla.

Další nástroj slúži na vytvorenie drážky v koži.V koži vytvorí miernu priehlbinu do ktorej sa pri šití ukladá niť.Táto priehlbina ale odstráni nafarbený povrch kože.Preto je potrebné pred začatím šitia priehlbinu vytvorenú v koži nafarbiť.Najlepšie štetcom s tenkým hrotom.

Další nástroj slúži tiež na vytvorenie drážky v koži.Tento ale v koži neurobí drážku,ale v mieste kontaktu s hotom kožu zatlačí.Takže vytvorí niečo ako " vtlačenú drážku ".Tento typ drážky používam ak je koža veľmi tenká,okolo 1 mm a menej.Má výmenný hrot a je možné ho zameniť aj za klasický drážkovač.

Do vytvorenej drážky je potrebné naznačiť rozostupy stehov.Uvedený nastroj má výmenné kolieska,ktoré majú rôznu veľkosť.Lepšie povedané,rôzne rozostupy hrotov.Kolieska sa dajú pohodlne vymeniť.Na peňaženku a drobné veci používam najmenšie koliesko s malým rozostupom stehov.Na masívne puzdrá veľký rozostup.Je ale na posúdení každého aký rozostup stehov si pre danú,konkrétnu vec vyberie.

Na šitie kože použím štandartné sedlárske ihly.Majú tupý hrot a sú dlhé takže sa dajú pevne uchopiť.Osvedčili sa mi aj malé " klieštiky " ktoré používam na strihanie niťe.

Další nástroj slúži na skosenie hrán.Majú rôznu velkosť,ktorá určuje množstvo materiálu,ktoré sa z hrany odreže.Slúži to k lepšej úprave hrany pred jej konečným leštením.Množstvo odobraného materialu z hrany záleží od konečnej hrúbky hrany.Tenké hrany,napríklad peňaženky a jednoduché puzdrá,stačí menej odobraného materiálu.Hrubé puzdrá znesú odobrať aj viac.

Na vyleštenie hrany používam tento nástroj ,ktorý sa mi plne osvedčil.

Ešte by som spomenul nástroj , ktorý sa označuje ako " kostička " .Slúži na výrobu rôznych tvarovaných púzdier.Tlakom hrotu alebo oblej časti sa na tvarovanom púzdre zdorazňujú rôzne detaily.

Niekedy je potrebné kožu v určitých miestach stenčiť.Na stenčovanie kože je množstvo nástrojov.Mne postačuje uvedený,má oblý,prehnutý hrot a výmenné čepele.

Ešte by som ale spomenul posledný nástroj,ktorý slúži na vytváranie dekoratívnej drážky na okraji hrany.Nástroj má plynule regulovatelný rozostup hrotov.Jeden kopíruje hranu a druhý vytvára drážku.Hrot sa pred použitím nahreje nad plameňom a kombinácia mierneho tlaku a tepla vytvorí drážku.Priznávam , že s týmto nastrojom sa ešte len učím pracovať.

Týmto nástrojom by som svoj pohľad na túto tému ukončil.Ak by mal niekto otázky rád mu na na odpoviem a prípadne bližšie použitie nástrojov vysvetlím.

Prajem pekný zvyšok dňa.

S pozdravom OleaTher.

Komentáre

Momino super

2017-10-10 17:20:111x

OleaTher Ďakujem

2017-10-10 23:08:13

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

OleaTher
OleaTher
51 predaných ks, 45 hodnotení

Ahoj.Volam sa Ondrej.Mojím záľubou je práca s kožou.V galérii Vám ponúkam prehľad mojej práce,ale rád skúšam aj nové veci..

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »