Žurnál+

10 dôvodov, prečo nosiť vlnu

P
NightShiftAtelier802 predaných ks, 265 hodnotení

Miroslava B. » Rady predajcom / 2023-01-28 17:00:01 /  Pridaj komentár / 22 lajkov

Vlna je úžasný dar prírody, ktorý ľudstvo využíva už tisícky rokov. Už starí Sumeri sa naučili spracovávať vlnu, a tak sa z nej stala jedna z najstarších známych textílií.

V našom geografickom priestore sa chovali ovce, ktorých vlna ale bola drsná, hrubá, na textilné spracovanie sa veľmi nehodila. Preto sa nám často pri pojme "vlnený sveter" alebo "vlnené ponožky" vynára predstava niečoho škrabavého a nepohodlného. Vôbec to tak ale nemusí byť. V posledných rokoch sa už aj na Slovensku stáva čoraz populárnejšie napr. merino, z ktorého sa vyrába spodné prádlo, spodná vrstva oblečenia, oblečenie pre bábätká, také je jemnučké. 

 

Vlna má mnoho naozaj pozoruhodných vlastností a často sa o nej hovorí ako o supermateriále. Poďme sa teda pozrieť na to, čím je taká výnimočná. 

1. Vlna má schopnosť termoregulácie. Vďaka svojej štruktúre a vzduchovým kapsám, ktoré sa vo vlnenom materiále nachádzajú, dokáže držať teplo vyprodukované telom v jeho blízkosti a odvádza ho preč až v prípade, že ho je prebytok. 

 

 

2. Je priedušná, takže nahromadené teplo a telestnú vlhkosť dokáže prepúšťa v prípade potreby von. Vo vlnenom odeve sa teda neprehrejete, ani nebudete nadmerne potiť. Táto vlastnosť je neoceniteľná hlavne pri detskom oblečení. 

3. Hreje aj keď je vlhká. Dalšou zo superschopností vlny je, že dobre absorbuje vlhkosť, dokonca môže vstrebať vodu v objeme viac ako 30% svojej hmotnosti a napriek tomu bude na dotyk stále pôsobiť sucho.

4. Vďaka lanolínu, ktorý vlna obsahuje, je prirozdene vodoodpudivá. Samozrejme, vlna nie je pršiplásť :-) drobné mrholenie či sneženie však hravo zvládne. Prebytočnej vlhkosti sa zas veľmi ľahko zbaví, akonáhle sa dostane do suchého prostredia. 

 

 

5. Vďaka samočistiacim vlastnostiam a štruktúre vlny, špina nepreniká hlboko do vlákien ale zdržiava sa len na povrchu. Preto, ak sa vlna znečistí hrubou špinou (blato, hlina) stačí ju nechať uschnúť a špina sama opadá, jej zvyšky sa dajú vyprášiť alebo jemne odstrániť kefkou. Vlna taktiež nedrží cudzie pachy a veľmi rýchlo sa ich zbavuje. Stačí ju nechať prevetrať na čerstvom vzduchu, alebo zavesiť do kúpeľne, keď sa sprchujeme a vlhkosť urobí prácu za nás.

 

 

6. Vlna odpudzuje nielen špinu a pachy, ale taktiež aj roztoče a baktérie. A keďže ľudský telesný zápach je spôsobený práve množiacimi sa baktériami v podpazuží, vlna môže byť nápomocná aj v tejto oblasti. (Dosvedčiť to môžu všetci, ktorí zvyknú nosiť merino prádlo na šport alebo turistiku:-)

7. Nasledujúcu vlastnosť pri odevoch snáď nikdy nebudeme musieť využiť, ale vlna má veľmi vysoký bod vznietenia, je teda označovaná za ohňovzdornú. Aby som si to overila, skúšala som doma zapáliť kúsok vlneného filcu, ktorý používam na tvorbu aplikácii a naozaj len tlel, nehorel plameňom. 

8. Na rozdiel od iných umelo vytvorených high-tech vlákien je biologicky rozložiteľná, neuvoľnuje mikroplasty a nie je záťažou pre prírodu. 

 

 

9. S jej prírodným pôvodom súvisí aj nasledujúca vlastnosť. Vlnu nevyrábame, vlnu spracovávame, pretože nám rastie sama- je trvale udržateľná. 

10. Výber supervlastnosí vlny ukončím tým, že je v porovnaní s inými textilnými materiálmi veľmi odolná. Vlákno vlny zvládne nepomerne viac manipulačných cyklov než stratí svoje vlastnosti a zlomí sa.

Ako vidíte, vlna je naozaj "supermateriál" a keď mu poskytnete vhodnú starostlivosť odvďačí sa vám svojou dlhovekosťou.

 

Ak sa mi podarilo Vás čo i len trochu na vlnu navnadiť, nakuknite do mojej galérie, aké krásnoty sa dajú z vlny vyrobiť ;-)

Mimi

 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Vlnený kabátik so škriatkovskou kapucňou - 15226650_Vlnený kabátik so škriatkovskou kapucňou by NightShiftAtelier
 4 komentárov
 Páči sa 12 ľudom
65,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte