Žurnál+

Zo života trhovníka

P
Mydlica-ekokozmetika36 predaných ks, 6 hodnotení

Veronika M. » Blogy / 2024-02-03 17:00:01 /  4 komentáre / 43 lajkov

Trhy, jarmoky a iné milé podujatia so stánkami, kto by ich nemal rád. :) Pestré zaujímavé veci, vône, farby, živá atmosféra... ja ich obľubujem od malička. No určite som v detstve netušila, že budem mať možnosť spoznať tieto akcie aj z druhej strany, z tej trhovníckej.

 

 

Je to veru o čosi inom, ako len tak prísť, poprechádzať sa, pokochať sa, dať si niečo pod zub a kúpiť darček pre priateľov. Trhy pre remeselníka začínajú doma, pri počítači, keď vyhľadáva akcie, vypĺňa prihlasovacie formuláre a dúfa, že ho organizátori spomedzi všetkých záujemcov vyberú. Keď sa akcia priblíži, tak to nie len o tom pobaliť sa a vyraziť, ale všetky tie vecičky prichystať, povyrábať, podopĺňať, čo chýba, zabezpečiť si stánok, stolíky, obrusy, dekorácie. Je to veru práca na pár dní, pre niekoho viac, pre niekoho menej, záleží od sortimentu. Napríklad takí pekári ťahajú pred trhmi nočné, aby nám mohli priniesť to najčerstvejšie a najvoňavejšie pečivko :)

 

 

V deň akcie, no častokrát už deň pred ňou, sa treba zbaliť a na miesto presunúť so všetkými tými vecami, nehovoriac o svojich. Trhovníci cez sezónu strávia cestovaním naozaj veľa času. Ja sa občas cítim ako kočovník :) Kočovník, ktorý ide so všetkým, čo má a hlavne so svojou kožou na trh, a to častokrát s neistým výsledkom. Nuž, počasie si človek nevyberie, a to, že večer pred akciou je slnečno a príjemne naznamená, že tak bude aj ráno a počas akcie. A v daždivom počasí sa ani ľuďom nechce moc túlať s dáždnikmi medzi stánkami, takže celá tá niekoľkodňová námaha môže vyjsť úplne nazmar. Ale to, či ľudia na jarmok prídu a bude sa im chcieť nakupovať človek nikdy nevie vopred... Apropó ráno - to je tiež široký pojem a i keď trhy začínajú doobeda o 9 alebo 10, my sme tam kľudne od 6, a na nohách aj oveľa skôr. Ráno treba nájsť svoje miesto, vyložiť a ponosiť všetky veci, postaviť stánok, stoly, povykladať a naaranžovať svoj tovar a v neposlednom rade naladiť sa pozitívne na návštevníkov. Preto, ak vám občas príde trhovník v stánku "nejaký unavený"... asi to tak aj bude, pretože má za sebou už ten deň veľa :D

 

 

Ale, nemenila by som :) Vďačná som za všetky tie akcie, ktoré mi ukázali, že toho zvládnem oveľa viac, ako som si myslela, za nové miesta, ktoré som mohla spoznať, za ľudí, organizátorov i kolegov remeselníkov, s ktorými vždy fungujeme ako veľká rodina, navzájom si pomáhame, strážime stánky, nosíme si kávičky, požičiavame si kladivá, fixky, obrusy, stoličky, niekedy aj stoly a stánky, vymieňame si rady, tipy a navzájom sa podporujeme a ťaháme, keď už niekto nevládze.

 

 

Veľmi ma teší aj to, že vidím spätnú väzbu a mojich zákazníkov priamo na mieste. Môžem si vypočuť vaše potreby, poradiť vám z toho, čo viem, porozprávať sa o výrobkoch, komu čo vyhovuje a nachádzať spôsoby ako čo vylepšiť. Nesmierne ma teší vaša spokojnosť a dobré odozvy, a naozaj si neviete predstaviť, akú radosť mám, keď niekoho vidím, ako sa pristaví pri mojom stánku znovu :) Navyše - ja milujem vône, je to pre mňa veľmi podstatná časť života, rada sledujem, ako ma dokážu unášať a aké pocity vo mne dokážu vyvolať. Veľmi ma teší, že ich môžem priniesť aj iným ľuďom v mojich výrobkoch. A je pre mňa zakaždým veľký zážitok, keď vidím, ako unášajú aj vás :) 

 

 

Takže za mňa, trhy nie sú len pracovným dňom (neistého) predaja, ale najmä dňom plným stretnutí a zdieľania. A myslím, že hovorím za všetkých trhovníkov, že na konci akcie, aj keď náročnej, s budíčkom, keď sa mnohí ešte len obracajú na druhý bok, a s nekonečným balením a docestovávaním domov, cítime spokojnosť a povzbudenie. A keď sa aj prihodí niečo zlé, rýchlo na to zabudneme a pozeráme sa vpred, na ďalšiu akciu.

 

Komentáre

filipovadielna Veru pravda. A ak môžem, tak sa aj posťažujem, že ma napríklad udivuje, že v dnešnej "digitálnej" dobe, stále nemáme jeden portál, kde by boli zverejnené takéto akcie. Samozrejme, že sú, ale je ich milión a každý si prezentuje to čo mu organizátori pošlú. Viem si naozaj predstaviť jednu stránku, kde by sa pekne chronologicky zobrazovali všetky trhy s kontaktom na organizátora a podobne. :) ale to sú sny a raz sa možno splnia :D uvidíme.

2024-02-06 08:13:021x

Teresin Tá spomínaná neistota či to všetko nevýjde nazmar je žiaľ nie len na trhoch ale aj pri online prezentácií/marketingu. Častokrát sa hodiny práce nedočkajú žiadneho reálneho výsledku ale tak to asi býva aj pri iných povolaniach .. :))

2024-02-11 11:20:17

Mydlica-ekokozmetika @filipovadielna uvidíme :) ale dá sa nájsť už teraz pár stránok, kde sú vypísané trhy...ale poväčšine je to o tom hľadaní a samozrejme skúšaní akcií.

2024-02-16 18:29:44

Mydlica-ekokozmetika @Teresin Áno, nie je to len pri trhoch, tá neistota je spojená asi s akýmkoľvek podnikaním a predávaním...nuž, je to vždy risk, ísť s kožou na trh, ale musíme ho absolvovať :)

2024-02-16 18:32:30
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »