SAShE - slovenský handmade design.
Domov » Žurnál+ » Autor: Alena Kovaříková

Žurnál+

Fotožurnál: Ako sa kedysi umývali riady

Alena K. » Tvorba / 2016-05-04 21:03:19 /  11 komentárov / 24 lajkov

Ako sa umývali riady pred saponátmi? 

Povypytovala som sa starších ľudí v rodine  a toto je zhrnutý výsledok:

- veľmi špinavé hrnce a nádoby sa čistili dreveným popolom. Na bežný riad dobre fungovala horúca voda,

- niekedy na lepšie umytie pridávali do jednej umývacej nádoby sódu bikarbónu a v druhej nádobe riad opláchli čistou vodou,

- keď sa varilo na peci hrnce bývali zašpinené od ohňa aj z vonkajšej strany (cez kruhový posuvný otvor - akási regulácia teploty - oblizovali hrniec aj plamene). Vtedy bol dobrý popol z uhlia.

Som rada, že moderné čistiace prostriedky plné umelých penidiel a agresívnych detergentov nahrádzajú prírodnejšie prostriedky na báze sódy bikarbóny. 

 

 

Ruku hore ak vám stôl na obrázku vrátil spomienky.......

Tento náš sme kúpili od pani, ktorá vypratával dom po svojej starej mame. Dala nám ho za symbolickú sumu, sľúbili sme jej, že sa o neho dobre postaráme a bude súčasťou našej Mydlárne. V kuchyni sa odohrával celý život rodiny. Ten stôl bol svedkom mnohých rodinných udalostí...bola by ho škoda.

A ako si umývanie riadu pamätáte vy?

--------------

Fotky vznikli popri fotení mydlových hobliniek našej Slovenskej mydlárne (Hlboké).

Foto: Biba Šimová - BibaDesign

Modelky: Mirka a Ivka, ktoré nielen dobre umývajú riady ale aj nádherne spievajú.

Komentáre

handmade.VieSka zabudli ste na vecheť dievčatá

2016-05-04 21:12:203x

Mydlaren Mysleli ste vecheť ako útierku na riad alebo vecheť ako handru na umývanie kuchynského riadu? Oba sme použili pri fotení. Jeden sa potápa a druhý sa slní.

2016-05-04 21:38:52

handmade.VieSka :-) no ten potopený som myslela - čím sa umýva som myslela lebo biely lavór na fotke dievčina len hladká rukou, lebo saponáty neboli tak sa muselo drhnúť, no a ja som musela drhnúť vechťom hrnce aj keď už saponáty už boli :-)

2016-05-04 21:54:17

TOYSbyJANE Krásne ste to nafotili :) A aj dobre napísali :))

2016-05-04 23:08:171x

jelloudesign aaach, moja babka mala takýto stôl....iný svet to bol. Posunuli sme sa do pohodlnejšieho, ale šťastie si pohodlím aj tak nevykúpiš....ako mne chýba pravá dedina...

2016-05-05 09:25:261x

BibaDesign Olala, zase prekvapko! :)

Ako si sama povedala, rovnaký stôl mali aj susedia vo vedľajšom dome (altánok za babami) a pri fotení ten stôl obzeral aj okolidúci, že presne taký zháňal. Som rada, že sa tieto staré a poctivo urobené veci a nábytok vracia späť do domácností ;)

2016-05-05 09:26:39

dudasi moja nebohá svokra tak vravievala - keď si neumyješ riady večer vechtíkom, umyješ ich ráno nechtíkom. Mala presne takýto stôl a to bolo také jej kráľovstvo. Keďže z vody, v ktorej riady umývali chovali aj ošípané, tak nepripadal do úvahy žiadny chemický prípravok. Bolo výhodou, že sa dali tie nádoby vybrať tiež položiť na sporák, vodu zohriala na teplotu akú len udržala jej ruka a umývala ďalej. A hneď aj utrela a odložila na ten stôl. Vôbec nedávala riady do kredenca, lebo sa to prácne vyberalo - jeden hrniec v druhom - nemala toľko času a takto si našla hneď, čo potrebovala. To umývanie riadu trvalo aj dve-tri hodiny, lebo mali kravku a spracovávali mlieko a tak bolo treba riady dlhšie "šuchať". Sedela pritom a takto vlastne aj relaxovala.

2016-05-05 10:20:253x

ZakaRya taký stôl som ešte zažila, mala ho moja babička :)

2016-05-05 12:52:39

fiula Nasa babicka mala presne taky stol, na starom dome ked este byvali :) Ja mam tento rok 40, no dokonca si pamatam, ze my sme na prvom stupni na zakladnej nemali v skole umyvadla, len v kute triedy take plechovy stojan a v nom plechovy lavor. Ked sa umyvala tabula, to aj zo tri razy trebalo ist na vodu, aby nebola smuhovata... To bolo take podobne trochu :)

2016-05-05 21:44:101x

artbodka presne pri takomto stole som umývala riady pri svojej babičke a ešte jeden malý poznatok , pri umývaní riadov sa používala aj voda, čo zostala z mútenia masla v mutelničke, neviem prečo, ale dobre odstraňovala mastnotu :-)

2016-05-06 09:43:552x

ludmilka4444 takyto isty mala moja stara mama a dodnes je vyuzivany v jej kuchyni mojou mamou :) obycajni ludia tak setria :) ked som bola mala, veru som jej pomoct nevedela, lebo tu horucu vodu v jednom lavori som nevydrzala, iba ak na oplachovanie v druhom lavore so studenou vodou ci utieranie riadu som bola suca :) :)

2017-02-02 10:10:44

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »