Domov » Žurnál+ » Autor: Monika Tomulcova

Žurnál+

Prírodné alebo laboratórne diamanty?

Monika T. » Rady a info / 2024-02-12 12:46:55 /  2 komentáre / 6 lajkov


Ešte minulý rok v októbri som sa zúčastnila Milánskeho týždňa šperkov - Milano Jewelry Week. Okrem výstavy množstva nádherných umeleckých šperkárskov, bolo v programe aj niekoľko odborných prednášok v angličtine. Jedna z nich, ktorá ma najviac zaujala, sa venovala rozdielom medzi prírodnými a laboratórnimi diamantmia na správanie používateľov. Prednášku viedla Ellen Jonckheere, CEO spoločnosti HRD Antwerp, laboratórium zamerané na oceňovanie a certifikáciu diamantov prevažne pre Európsky trh.

Laboratórne alebo tiež syntetické diamanty, majú rovnaké zloženie ako tie prírodné. Namiesto toho, aby vznikli v prírode počas miliónov rokov pôsobením tepla a tlaku, vznikajú v laboratóriách počas niekoľkých dní až týždňov. Chemicky aj vizuálne sú laboratórne a prírodné diamanty úplne totožné.


Dnes je bez špeciálneho náradia náročné určiť, či ide o laboratórny alebo prírodný diamant (7 z 10 predajcov diamantov to nedokáže určiť). Navyše, vzniká stále viac metód, ako upravovať laboratórne diamanty tak, aby boli nerozoznateľné od prírodných. Fakt, že ich výroba je energeticky náročnejšia ako ťažba z prírody, postupne prestáva platiť, a s technologickým pokrokom sa stávajú aj ekologickejšou alternatívou. Je potrebné si uvedomiť, že diamantový priemysel s prírodnými diamantmi stále vo veľkej miere prispieva k porušovaniu ľudských práv, ale tiež živí celé ekonomiky.

Etickému rozhodnutiu pri výbere prírodných diamantov nepomáha ani to, že zistiť, z ktorej bane diamant pochádza, je dnes veľmi ťažké. Rôzne laboratória poskytujú úplne odlišné výsledky pri analýze pôvodu kameňa. Avšak vďaka umelej inteligencii bude do pár rokov k dispozícii prístroj, ktorý bude schopný s vysokou presnosťou určiť pôvod diamantu s presnosťou na konkrétnu baňu, z ktorej sa vyťažil. Prekvapením bolo, že väčšina prírodných diamantov na americkom trhu dnes pochádza z Ruska, aj keď sú na Rusko uvalené sankcie, ktoré by mali zabrániť ich dovozu. Sankcie sa obchádzajú prostredníctvom brúsenia, najčastejšie vykonávaného v Indii. Tieto diamanty sa následne akceptujú na americkom trhu.

Zmena správania používateľov je najmä dôsledkom výmeny generácií, pretože mileniáli prinášajú iné nákupné správanie a hodnoty. Záleží im na informáciách o produktoch, ich pôvode a etických hľadiskách spojených s ich nákupom.

V roku 2023 počet predaných laboratórnych diamantov prekonal počet tých prírodných. Hlavným dôvodom je to, že laboratórne diamanty majú pri rovnakých karátoch o 75% nižšiu cenu a existuje pravdepodobnosť, že ich cena bude ďalej klesať.

Európsky a americký trh sa veľmi líšia v prístupe k prírodným a laboratórnym diamantom, najmä preto, že na americkom trhu sú obľúbenejšie nápadnejšie šperky a väčšie diamanty. To sa prejavuje aj vo väčšej popularite laboratórnych diamantov, keďže pri prírodných diamantoch platí, že väčší diamant je oveľa vzácnejší ako menší. To sa odráža na cene, ktorá exponenciálne rastie s veľkosťou. Pri laboratórnych diamantoch to neplatí, pretože cena za karát sa extrémne nelíši medzi menšími a väčšími kusmi.

Certifikáty zvyšujú predajnú cenu šperku o 30% oproti kameňu bez certifikátu. Veľkým rozdielom medzi laboratórnymi a prírodnými diamantmi je cena pri opätovnom predaji, pretože prírodné diamanty si udržujú svoju hodnotu a sú považované za investíciu alebo zábezpeku. Dôvodom je, že cena diamantov v minulosti stále rástla. Pri laboratórnych diamantoch to neplatí, čo môže byť spôsobené tým, že cena za karát laboratórneho diamantu stále klesá v dôsledku technologického pokroku a zvýšeného počtu firiem, ktoré sa ich výrobe venujú.
 

Veľká časť diskusie sa venovala otázke, či je dôležité, či si kupujeme prírodné alebo laboratórne diamanty. Prevážovali názory, že prírodný diamant je vzácny a jedinečný, a taktiež je vytvorený prírodou, na rozdiel od laboratórneho. Pri šperku s vysokou emocionálnou hodnotou pre kupujúceho je pravdepodobnejšie, že sa rozhodne pre prírodný diamant. Stále však existuje veľké množstvo ľudí, ktorí uprednostňujú prírodné diamanty, avšak tlak na nákup laboratórnych diamantov bude narastať vzhľadom na ich nižšiu cenu a neodlišiteľný vzhľad od prírodných kameňov.

Prednáška bola v angličtine a nie som odborník na tému laboratórnych diamantov. Budem rada ak ma na akékoľvek chyby v článku, či už faktické alebo spôsobené prekladom, upozorníte.

prednáška o laboratórnych diamantoch

Komentáre

AdharaDecor Mne by teda vôbec neprekážalo, keby mi niekto dal priemyselný diamant. :-)

2024-02-12 14:49:162x

PohladnicePreRadost ... zaujímavý článok, ani ja nie som v tejto oblasti odborník, ale z článku čítam, že nárast predaja "umelých" diamantov asi nespôsobuje zmena správania a informácie o produktoch, ich pôvode a etických hľadiskách , ale najmä cena ... a vezmime si, že tu máme pokrok, všetko sa vyvíja a ide dopredu aj čo sa týka výroby takýchto diamantov, takže pred nejakým časom ešte na trhu neboli "kvalitné umelé" diamanty ... ja osobne by som diamant ako investíciu ani zábezpeku nemala, najmä preto, že je ťažké určiť o aký diamant sa jedná, či prírodný alebo nie a ak sú pochybnosti ... :) ... takže čo sa týka investície, prikláňam sa k zlatu (ale nie vo forme šperkov) ... ale nič to nemení na tom, že šperky s diamantmi sú určite čarovné a potešia :) ... ďakujeme za zaujímavý článok :)

2024-02-13 12:42:10

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
MonikaTomulcova
MonikaTomulcova
159 predaných ks, 46 hodnotení

Výrazné šperky vyrobené zo striebra inšpirované prírodou. Šperky sú vyrábané v maličkej dielni na Orave. Kombinujeme tradičné šperkárske techniky s modernými prístupmi ako 3D tlač a parametrické modelovanie aby sme pre vás vyrobili jedinečné kúsky.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »