Domov » Žurnál+ » Autor: Monika Hustáková

Žurnál+

TILLANDSIE – AIR PLANTS – VZDUŠNÉ RASTLINY

Monika H. » Osobné Blogy / 2018-07-17 22:39:55 /  8 komentárov / 17 lajkov

Väčšina ľudí má zo školy zafixované, že rastliny majú koreň, listy, stonku, poprípade kvety. Keď vidia naše tillandsie bez pôdy umiestnené v sklenených guliach nazývaných aeráriá, alebo len tak položené v kovových geometrických nádobách myslia si, že sú umelé a často sa pýtajú, čo sú to za zvláštne rastlinky.

Sú to tillandsie – jednoklíčnolistové rastliny (to pre biológov), ktoré patria do čeľade broméliovité – mimochodom ich najväčší rod ( je ich vyše 400 druhov). Ich pôvodné územie je hlavne americké pobrežie zo západu od stredu Kalifornského poloostrova po južné Čile a na východe od Floridy, celý Karibik až po južnú Argentínu. Nazývajú sa aj „vzdušné rastliny“ – air plants, pretože väčšina z nich nemá korene a prijímajú len vzdušnú vlhkosť. Na listoch majú biele šupinky – trichómy, ktorými nasávajú z ovzdušia vlhkosť a živiny. Tieto útvary sú skonštruované tak, že zabraňujú úbytkom vody z ich tela v čase sucha. Tillandsie sú teda rastliny, ktoré vydržia aj dlhý čas bez vody a vo svojej domovine v čase sucha prejdú do stavu dormancie – čiže do stavu vegetačného kľudu, z ktorého ich zobudí dážď. Túto ich vlastnosť majú radi aj ľudia, lebo vydržia aj určitý čas bez ich opatery. Samozrejme o tillandsie sa musíte starať, ale nie tak intenzívne ako o ostatné rastliny. 

Tillandsie sú rôzne, niektoré tillandsie ako napr. Tillandsia streptophylla, Tilandsia capitata ale aj mnoho iných majú na listoch sivý, belavý povlak. To sú tillandsie, ktoré sú prispôsobené suchu a silnému svetlu. Niektoré rastú na skalách, niektoré na stromoch. Iné tillandsie ako Tillandsia brachycaulos majú lesklé zelené listy a pochádzajú z lesov, kde často prší. Tieto potrebujú viac vlhkosti, teplo a svetlo, ale nie priame slnko. Obidva typy tillandsií sa dajú úspešne pestovať v bytoch a domoch aj bez skleníka. Keby sme to zhrnuli, tak tillandsie uprednostňujú jasné, nie priame svetlo a cirkuláciu vzduchu. Nemajú rady veľké zamokrenie a chlad, nakoľko sú to prevažne rastlinky trópov a subtrópov. V lete ich môžete mať kľudne aj na terase alebo v záhrade. Pestujú sa hlavne pre listy, ale majú aj veľmi pekné kvety.

Kvitnúce tillandsie

Kvitnú však iba raz za život. Po odkvitnutí odumierajú. Nie hneď, ale začnú vytvárať dcérske rastlinky.

Tilandsia ionantha s dcérskou rastlinou


Dcérske rastlinky sa však nemôžu oddeľovať od materskej, pokiaľ táto ešte žije. Ak odumrie, dcérske môžeme oddeliť. Rastlinka po odkvitnutí vytvára aj plody, v ktorých sú semená. Tillandsie je možné vypestovať aj zo semien, ale nie je to jednoduché a vyžaduje si to pestovateľské skúsenosti. Veľkosť tillandsií je rôzna, tillandsie veľké okolo 30 cm sa považujú už za veľké. Môžu byť aj väčšie, ale väčšinou sa jedná o trsy materských a dcérskych rastliniek.

Prvá tillandsia s ktorou sme sa stretli osobne je Tillandsia usneoides –Tilandsia bradovitá. Je to tillandsia, ktorá nás očarila pri návšteve Floridy. Rastie v tejto oblasti až po Argentínu. Nazývajú ju a „španielsky mach“. Ak si preložíme jej druhový latinský názov tak dostaneme, že je „podobná lišajníku Usnea“. Rastie epifyticky ako veľká časť tillandsií, čo znamená, že ako podklad používa inú rastlinu. Na stromoch vytvára aj 7 metrové trsy, ktoré visia smerom dole. Niekedy máte dojem, že strom ani nie je strom, ale jedna veľká kopa tillandsií. Ak navštívite túto oblasť budete mať dojem, že sú všade. Posúďte sami.

Tillandsia usneoides Florida

Tillandsia usneoides zavesená na strome

Tillandsia usneoides a Tillandsia bulbosa v ulite

V tomto článku Vám však chceme predstaviť druhy tillandsií, ktoré sú nenáročné a ich starostlivosť zvládne aj úplný začiatočník.

Tillandsia ionantha
Je pomerne malá, ale tvarom zaujímavá tillandsia. Považovaná je za kráľovnú tillandsií, nakoľko je nenáročná a jej starostlivosť zvládne aj úplný začiatočník. Jej veľkosť je od 5 do 7 cm a kvitne nápadnými trúbkovitými kvietkami fialovej farby. Existuje veľa foriem a poddruhov tejto tillandsie, T. ionantha guatemala, T. ionantha mexican, T. ionantha rubra, a iné. Odlišujú sa farbou listov a habitusom.

Tillandsia ionantha

Tillandsia fuchsii

Základom tejto rastlinky je guličkovitá cibuľka, z ktorej vyrastajú tenké jemné lístky pripomínajúce suchú trávu. Má striebristé zafarbenie. Je veľmi obľúbenou a vhodnou práve pre pestovateľov amatérov. Aj keď tillandsia fuchsii vydrží dlhšiu dobu bez vlhkosti (bude však vyzerať ako uschnutá tráva) ideálne je ju rosiť 2- 3x do týždňa dažďovou vodou a dopriať jej polotieň.

Tillandsia fuchsii po odkvitnutí


Tillandsia brachycaulos
Ak máte dojem, že vidíte listy z ananásu – tak to je tillandsia brachycaulos. Jej listy sú zelené, ale pri kvitnutí sa môžu sfarbovať do červena. U tejto rastliny dávajte pozor na premokrenie. Uistite sa, že po ponorení do vody, alebo po silnejšom sprejovaní nemá vodu na dne ružice. Ak tam vidíte vodu, rastlinu otočte a nechajte vodu odkvapkať, inak by vám mohla odhniť.

Tillandsia brachycaulos


Tillandsia streptophylla 

Je to veľmi zaujímavá stredne veľká tillandsia so zamatovo zelenými listami, ktorej tvar ovplyvňuje množstvo vlhkosti. Žije epifyticky a v Amerike ju volajú aj menom kučeravej herečky Shirley Temple. Ak má vlhkosti dostatok listy sú rozvinuté, podlhovasté, ale ak jej vlhkosť chýba skrúca sa do guľovitého tvaru a listy má zaujímavo zvlnené. Takto pomocou vlhkosti viete meniť jej tvar.

Tillandsia streptophylla


Tillandsia caputmedusae

Je to tillandsia exotického vzhľadu, ktorá má striebornozelené listy hadovitého tvaru. V prírode rastie epifyticky. Jej pestovanie zvládne každý, teda aj hoby pestovateľ, ak dodrží niekoľko požiadaviek. Nemá rada priame slnko a potrebuje pravidelné rosenie dažďovou vodou. Vo voľnej prírode je kamarátka s mravcami, s ktorými žije v symbióze. Ona im poskytuje úkryt a oni jej za odplatu ochranu pred škodcami. Takto si navzájom pomáhajú.

Tillandsia caputmedusae kvitnúca

Tillandsia bulbosa

Je to na pestovanie veľmi nenáročná rastlinka. Dobre znáša aj priestory s horším svetlom a stačí ju rosiť dažďovou vodou 2-3x za týždeň. Túto tillandsiu nie je vhodné namáčať do vody, nakoľko sú listy na báze tesne vedľa seba. Ak voda medzi listy vnikne môže to spôsobiť hnilobu. Táto tillandsia má krásne tmavozelené listy, ktoré sa vlnia ako vlasy z hadov z mýtickej Medúzy. Vyrastajú z bazálnej časti cibuľovitého tvaru. Existujú dva rôzne poddruhy druhu bulbosa: T. bulbosa guatemala, ktorá je menšia tmavozelená a T. bulbosa belize, jasnozelená. Oba poddruhy majú málo trichómov a vyžadujú nepriame svetlo.

Tillandsia bulbosa


Tillandsia capitata
Názov tejto tillandsie je odvodený od toho, že jej kvetenstvo sa podobá hlave vyrastajúcej na krku. Má relatívne široké a pevné striebristo zelené listy, niekedy s broskyňovým nádychom. Listy sú na dotyk jemné. Je to tillandsia, ktorá toleruje aj dlhodobejšie sucho a priame svetlo. Pri zavlažovaní ponáraním ju vždy otočte a uistite sa, že medzi listami neostala voda – inak hrozí, že vám začne hniť. Je to rastlinka, ktorú môžete nájsť rásť na skalách pri návšteve Guatemaly, Dominikánskej republiky, Kuby, Hondurasu a Mexika, kde môže dosahovať veľkosť až 40 cm.

Tillandsia capitata


Tillandsia capitata

Tillandsia juncifolia

Tento druh tillandsie má vysoký, trávnatý vzhľad, ktorý nadobúda vďaka dlhým (asi 20 cm) ihlicovitým listom. Pripomína tillandsiu junceu, má však viac zelených listov ako sivých, takže pôsobí zelenšie. Konce listov môžu mať oranžovo-červenkasté sfarbenie. Dobre toleruje aj sucho, ale samozrejme ideálne je ju zavlažovať sprejovaním dažďovou vodou.

Tillandsia juncifolia


Tillandsia juncea
Je to vysoká tillandsia trávnatého vzrastu, ktorá môže dosahovať výšku 30 až 40 cm. Má svetlejšie zelené listy, ktoré sú v základni hnedé. Je to veľmi tolerantná tillandsia a dobre znáša aj sucho.

Tillandsia juncea


Tillandsia melanocrater
Tilandsia bez zreteľných trichómov-šupiniek s tvrdými, voskovitými listami. Sfarbenie ovplyvňuje aj množstvo svetla. Ak má svetla menej je zelená a ak viac, tak sa sfarbuje do odtieňov červenej. Základňa tejto tillandsie má hnedasté sfarbenie.

Tillandsia melanocrater


Všeobecne by sme mohli starostlivosť o tieto nenáročné druhy tillandsií zhrnúť do nasledujúcich bodov:

Rosenie (podľa vlhkosti vzduchu) minimálne jedenkrát týždenne dažďovou vodou poprípade destilovanou. Tvrdá voda im upcháva póry. Pozor rastlinky nesmú mať veľa vody v ružici listov, lebo vám začnú hniť. Najlepšie je rastlinky rosiť večer.
Svetlo nie priame a silné, ale filtrované.
Ak máte možnosť v lete ich umiestnite vonku, odvďačia sa vám lepším rastom a možno aj kvitnutím. 

Nebojte sa a pustite sa spolu s nami do pestovania týchto krásnych a nenáročných rastlín.

Monika a Lucia

Komentáre

Pere Niekoľko poznámok:

1. Tillandsie vytvárajú korene, dokonca v mladosti aj T. usneoides, inak by sa nemali ako prichytiť k podkladu.

2. V texte k jednotlivým Tillandsiám uvádzate, že sa môžu zalievať destilovanou vodou. To je chyba! Táto neobsahuje žiadne minerály a živiny, dokonca z rastlín minerály vyťahuje a rastliny hladujú. Ak používať destilovanú vodu, tak výhradne s prídavkom hnojiva.

3. Aerárium je najhorší z možných spôsobov pestovania týchto rastlín. Tillandsie potrebujú prudiaci vzduch, aby k nim privádzal vzdušnú vlhkosť a naopak, prebytočnú vlhkosť odvádzal. V tesnej sklenenej guli vzduch stojí a pri osvetlení slnkom sa nadmerne zahrieva.

2018-07-18 08:01:453x

Pere 4. Najlepší spôsob prichytenia rastliniek na podložku je, prilepiť ich chemoprénom, či väčšie druhy priviazať za korene prúžkami nastrihanými z dámskych silonových pančúch.

2018-07-18 08:05:271x

Sandante výborné, zaujímavé čítanie! ďakujem ...

2018-07-20 09:33:30

MonaLu My ďakujeme ;-)

2018-07-21 19:33:39

tmp_1435919230 Môžu byť tilandsie vložene do dutiny konára , kde je trochu trúchlivého dreva ? Teda aby mohli lahšie sa uchytiť k podkladu im prirodzeným spôsobom

2022-10-07 11:37:08

Pere Nie je to dobrý nápad, v dutine neprúdi vzduch, je tam málo svetla, práchnivé drevo v sebe udržiava vodu ktorá môže iniciovať hnilobu spodných častí rastliny.

2022-10-07 16:22:16

tmp_1435919230 ok , ako potom sa chytia ? Na kôre stromov podobne ako brečtan ?

2022-10-07 21:05:38

Pere Áno. Niektoré púštne druhy v podstate ani nekorenia. Ležia len tak na piesku.

2022-10-07 22:08:31

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
MonaLu
MonaLu
29 predaných ks, 10 hodnotení

Monika, Lucia a Matej, trojica ktorej učarovala krása rastlín bez koreňov. Tillandsie sú úžasné a nezvyčajné rastliny a my vám prinášame dekorácie ktorými si viete skrášliť váš dom, pracovňu alebo akýkoľvek priestor. Vstúpte s nami do nášho sveta...

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »