Domov » Žurnál+ » Autor: Elena Krátka

Žurnál+

Srdcová záležitosť: príprava ružového oleja

Elena K. » Tvorba / 2022-04-22 19:17:12 /  3 komentáre / 10 lajkov

Ružový olej je hviezdou – stálicou v starostlivosti o pleť. V beauty-sfére už mnoho „veľkolepých“ účinných látok síce zažiarilo ako kométa, ale ako rýchlo sa rozsvietili, tak rýchlo aj zhasli a upadli do zabudnutia...
No ružový olej je tu s nami už mnoho storočí a určite ešte ďalšie storočia bude. Aspoň kým na Zemi budú kvitnúť čarokrásne a voňavé ruže...

Vývoju autentickej prírodnej kozmetiky sa venujem už 10. rok, no proces vlastnoručnej prípravy a samotnej výroby má pre mňa stále svoje zvláštne čaro. Jednou z mojich najobľúbenejších prác je príprava extraktov z bylín, kvetov či plodov. No a špeciálne miesto v mojom srdci (aj v mojej záhrade, v mojich rukách, na mojej pokožke... ;) majú ruže. Skúsim vás teraz vziať so sebou a vtiahnuť priamo do deja – do prípravy neskutočne voňavého extraktu z ružových lupienkov a následne môjho obľúbeného pleťového ružového oleja.

 

 

Ružová alchýmia

Ako teda prebieha príprava ružového extraktu? Obklopená ružovými lupeňmi sa ponáram do ich podmanivej vône a okolitý svet so svojimi bežnými starosťami zostáva mimo dosahu. Do okruhu ružovej vône má asi vstup zakázaný ;) Mne sa zatiaľ v mysli vynárajú slnkom prežiarené ružové sady, leto plné bzukotu včiel, spevu vtákov a jemné prúdenie vzduchu omamne voňajúceho ružami.

Potom príde fáza vmiešavania ružových lupienkov do mandľového oleja... ach! S vôňou mandlí sa ruže dopĺňajú neskutočne dobre. Moja predstavivosť pracuje na plné obrátky a tentoraz mi ponúka povznášajúce obrazy hájov s mandľovníkmi. Naozaj by som vám priala, aby ste ten pocit zažili aj vy!

Keď sa v zamatovom objatí snúbi starobylá vznešenosť ruží s hebkosťou mandľového oleja, pripadám si ako dávna alchymistka, ktorá podľa tajnej receptúry spája esencie vzácnych prírodných ingrediencií. Na duši mám radostný pocit, akoby sa dialo niečo výnimočné: dary kráľovnej kvetov a matky Prírody vstupujú do služieb ženskej krásy. Cítim vďačnosť za svoj podiel na tejto úžasnej transformačnej moci!


Prečo je ružový olej taký ospevovaný?


Účinok ružového oleja na pleť nie je žiaden mýtus. Voňavé ružové lupene obsahujú veľké množstvo rastlinných látok s regeneračnou silou. Hýčkanie ružovým olejom ocení najmä pleť, ktorá akútne potrebuje výživu a hydratáciu. Ružový olej taktiež pomáha takejto pleti obnoviť ochrannú bariéru, a tým spomaliť tvorbu jemných vrások. V dnešnej dobe smogu, prachu, agresívnych čističov a veľkých teplotných výkyvov sa ukazuje, že zrejme najdôležitejším faktorom pre zdravú, peknú pleť je práve jej povrchová ochranná bariéra. A ruže obsahujú špeciálne látky, ktoré túto ochrannú vrstvu podporujú a v prípade potreby aj regenerujú!

 

 

Podľa mňa je však moc ruže ukrytá aj v jej vôni. Vychutnávam si ju celoročne na svojej pleti po nanesení ružového oleja, no aj tak vždy netrpezlivo čakám na voňavé letné noci. Keď príde jún, teším sa na každý podvečer až denný ruch v našej domácnosti utíchne a ja mám chvíľku pre seba. Vtedy vyjdem do mojej ružovej záhrady a priam sa opájam tou čarovnou vôňou...


Ružová aromaterapia


Privoňanie k ruži je umenie, ktorému som sa naučila postupne. Najskôr úplne vydýchnem. Potom sa priblížim k ruži nosom – ten kvet akoby to presne vedel a vytvoril mi vo svojom strede na to priestor. Niekedy mám z toho až mystický pocit, že sme boli s ružou stvorené jedna pre druhú. Pomaly, z hlboka sa nadýchnem a sledujem, ako v rôznych fázach nádychu vnímam rôzne vône. Tá vôňa je ako živá – mení sa, rôzne prelína jednotlivé svoje fazety. Ako prvá prichádza výrazná klasická damašková vôňa spolu s jemnými tónmi citrónu, manga a marakuje na pozadí. Potom príde nádherný teplý akcent, pri ktorom mi vynára spomienka na broskyňový likér. A nakoniec vôňa úplne medovo zosladne...

Pomedzi posledné lúče zapadajúceho Slnka sa prepletá utíchajúci spev vtákov. Som spokojná, kľudná. S výdychom si naplno užívam tento okamih. Toto je to, čo ma ruže naučili – spomaliť, nadýchnuť sa a dopriať si krásu jedinečného okamihu.

Aj pri výrobe ružového pleťového oleja myslím na vzácne ruže stolisté z mojej záhrady a sústreďujem sa na to, ako opatrným a šetrným spracovaním uzatvorím do jedinej fľaštičky extrakt z ružových lupeňov až cca. 30-tich ruží. Čarovná ruža je pleťový olej, ktorý mi potom celoročne pripomína opojnú letnú vôňu ruží a moje najmagickejšie obdobie roka. Sila 30 ruží vo fľaštičke predstavuje omladzujúci elixír v tej najčistejšej prírodnej podobe. Prináša nielen regeneráciu pleti, ale aj radosť do mojej mysle.
 


Snáď vás už nemusím presviedčať, že ruže sú ozajstný prírodný skvost – krásne na pohľad a priaznivé aj pre našu krásu. A básnikmi (trošku aj mňou ;) ospievaná ružová vôňa má tiež výnimočné aromaterapeutické účinky – navodzuje pokoj, radosť, pohodu. Keď si vás podmaní a vy sa necháte unášať na jej zázračných vlnách, uvoľníte sa a všetok stres nazbieraný počas dňa pomaly odplynie. Aj to je veľmi dôležité, pretože stres našej kráse nesvedčí...


Ružový rituál krásy

Ponorte sa so mnou do letného ružového oparu a vyskúšajte ten najprirodzenejší rituál krásy, aký si môžete dopriať!

Najprv si čistú pokožku tváre oroste sviežou Ružovou vodou, ktorá ju tonizuje a navlhčí. Nečakajte kým ružový voda úplne na vašej pleti vyschne, naopak, kým sa na nej ešte držia jemnučké kvapôčky ružovej rosy, votrite do nej niekoľko kvapiek pleťového oleja Čarovná ruža. Tak ako je ruža je kráľovnou kvetou, aj tento ružový olej je hodný kráľovnej.
 


Pokiaľ máte trochu viac času a chcete si dopriať radosť a starostlivosť navyše, umocnite účinky ruží krátkou masážou tváre (napríklad aj pomocou ruženínového kameňa Gua-sha). A na záver dotiahnite ošetrenie pleti k dokonalosti jemnou aplikáciou omladzujúceho krému Inspiral Ruža.

Nezabudnite zhlboka dýchať a vychutnávať si tú neopakovateľnú vôňu, nechajte ju blahodárne pôsobiť na svoju psychiku!

Krásne jarné dni a nech žijú všetky voňavé ruže sveta!
Vaša Eňa

Komentáre

Teresin Nádherné fotky, z ktorých až citíť tú vôňu, a ktoré lákajú olejček vyskúšať.. :)) Hlavne v kombinácií s Gua Sha, na to sa už dlhšie chystám ♡

2022-04-22 19:24:331x

ModraPupava @Teresin Ďakujem krásne! To Vám naozaj odporúčam, je to mimoriadne príjemné :)

2022-04-22 19:30:37

Sandante náádherne napísané, celé voňavé, kráásne!!! ružová voda je mojou dlhoročnou spoločníčkou :))

2022-04-25 12:49:411x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
ModraPupava
ModraPupava
6664 predaných ks, 2038 hodnotení

Poctivá prírodná kozmetika vyrábaná v súlade s filozofiou Nenáhlivej krásy - s rešpektom k zdraviu, prírode a prirodzenosti.
Vychutnajte si starostlivosť o seba s Modrou púpavou a ROZKVITNITE DO KRÁSY :)

Výrobky posielam kuriérom (123 Kuriér) /cez Zásielkovňu najneskôr do 3 pracovných dní od prijatia platby.
Poštovné do zahraničia dohodnite, prosím, so mnou cez správu.
Ďakujem, Eňa.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Čarovná ruža - pleťový olej (50 ml) - 14111457_Čarovná ruža - pleťový olej (50 ml) by ModraPupava
 10 komentárov
 Páči sa 119 ľudom
21,74 €
 - Ruža - pleťová kvetinová voda (100 ml) - 12114962_Ruža - pleťová kvetinová voda (100 ml) by ModraPupava
 9 komentárov
 Páči sa 209 ľudom
13,76 €
 - Masážny kameň Gua sha – Ruženín - 13413894_Masážny kameň Gua sha – Ruženín by ModraPupava
 1 komentárov
 Páči sa 98 ľudom
32,84 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »