Domov » Žurnál+ » Autor: Elena Krátka

Žurnál+

Zdravý slnečný kúpeľ: Zostaňte v kontakte so svojím telom

Elena K. » Blogy / 2018-06-26 17:00:00 /  2 komentáre / 28 lajkov

Posledné roky sa zo slnenia robí taký strašiak, že už pomaly rozmýšľame, či sa radšej na celé leto neukryť ;) Z každej strany na nás kýva varovný prst a s hrozbou rakoviny (ktorú, samozrejme, nikto neberie na ľahkú váhu) zdôrazňuje nutnosť dôslednej ochrany pred slnečnými lúčmi.

Tak sme sa pod vplyvom toho (spolu s "interiérovým" životným štýlom) dopracovali k druhému extrému. Trpíme nízkymi hladinami slnečného vitamínu D, ktorý má v našom tele dôležité komplexné funkcie a ktorého nedostatokzávažné dôsledky.

K danej problematike som pomerne veľa študovala (aj v súvislosti s prírodnou kozmetikou pre čo najzdravšie a najprirodzenejšie opaľovanie), tak sa chcem s vami podeliť o získané vedomosti. Myslím si totiž, že k slneniu sa dá pristupovať rozumne, a zároveň bez zbytočných obáv.

 

Slnečný vitamín pre ZDRAVIE a KRÁSU

Nesporným pozitívom slnenia je, okrem vychutnania si hrejivých lúčov, aj tvorba zdraviu veľmi prospešného vitamínu D. Pod jeho epidemiologický nedostatok sa spolu s obmedzeným pobytom na slniečku podpisuje aj smog vo veľkomestách a opaľovacie krémy s vysokým UV-faktorom. 

Vitamín D prispieva k využiteľnosti vápnika a fosforu zo stravy, čo okrem zdravých kostí podmieňuje aj zdravé zuby či nechty. D-čko je nevyhnutné pre fungovanie imunitného systému, priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku, ale napríklad aj psoriázu. A je to práve vitamín D, ktorý pomáha predchádzať nielen poškodeniam kože zo slniečka, ale aj zhubnému kožnému melanómu!

Náš popredný dietológ MUDr. Bukovský uvádza (ako výsledok analýzy mnohých výskumných štúdií), že ochranný účinok vitamínu D pred niektorými druhmi rakoviny je taký silný, ako nič iné. Aj švédsky vedec a lekár B. Marklund zastáva názor, že opaľovanie je zdravé a že je lepšie slniť sa, ako neslniť. „Na jedného človeka, ktorý zomrie na rakovinu kože, pripadá 30 ďalších, ktorí zomrú na nedostatok vitamínu D."

Podľa Bukovského je primerané vystavovanie kože slnečným lúčom tým najzdravším spôsobom ako si dopĺňať vitamín D, pričom však platí: OPÁLIŤ SA, ale NESPÁLIŤ SA!

 

                                         

Čo je však PRIMERANÉ slnenie a kde je tá príslovečná „zlatá stredná cesta“?

Čo je ešte opodstatnená opatrnosť a čo už zámerné vytváranie strachu ženúceho "vodu na mlyn" distribútorom ochranných opaľovacích prostriedkov?

Ako si užívať pobyt na slniečku a dopĺňať si potrebný vitamín D, no zároveň sa vyhnúť spáleniu a s ním súvisiacim rizikám?

Pozrime sa najprv na to, čo nám ponúka kozmetika.

 

CHEMICKÉ UV-faktory

Štandardné opaľovacie prostriedky obsahujú chemické UV-filtre, ktoré sú veľmi diskutabilné. Výskumy dokladujú ich prenikanie cez pokožku a následnú prítomnosť v krvi, moči, aj materskom mlieku, pričom existuje riziko, že práve ony sú karcinogénne (paradoxne!).

Majú aj ďalšie nepriaznivé účinky nielen na človeka (alergie, narušenie hladiny hormónov atď.), ale aj na prírodu (ekologicky negatívny dopad kvanta zmytých opaľovacích krémov s chemickými UV-filtrami na morský život).

 

MINERÁLNE UV-faktory

Tu ide vlastne o fyzikálne blokátory UV žiarenia, ktoré sú v porovnaní s chemickými faktormi určite lepšou voľbou. Používa sa Oxid titaničitý a Oxid zinočnatý - tieto vytvárajú na pokožke film (zväčša jemne biely), ktorý neprepúšťa UV-B žiarenie.
Práve UV-B žiarenie však v koži podmieňuje tvorbu vitamínu D, čomu teda tieto blokátory „úspešne“ bránia. A je otázne, nakoľko blokujú aj nebezpečnejšie UV-A lúče.

Každopádne, minerálne blokátory UV-žiarenia môžu byť užitočné tam, kde nie je cieľom prirodzené opálenie a získavanie vitamínu D, ale vyslovene OCHRANA pred slnkom - napríklad pri nemožnosti regulovať si pobyt na slnku a v tieni, či pri nutnosti tráviť dlhý čas na priamom slnku v exponovanom čase od 11-tej do 15-tej hodiny a pod.

(Aj keď ja osobne sa v takom prípade radšej chránim ľahkým oblečením a klobúkom ako vrstvou titánu či zinku priamo na pokožke ;)

P.S.: Minerálne filtre treba potom z kože dôsledne odstrániť - inak môžu viesť k upchávaniu pórov.

 

BOTANICKÉ UV-faktory

Podľa mňa sú pre zdravé opaľovanie najlepšou alternatívou botanické, čiže čisto rastlinné ochranné a podporné faktory. Sú založené na sile rastlinných farbív, vitamínov, mastných kyselín a ďalších fytozložiek a na výdatnej podpore vlastných obranných a regeneračných funkcií pokožky.

Treba si uvedomiť, že hlavnými deštruktormi nie sú samotné slnečné lúče, ale voľné radikály vznikajúce v pokožke. Tieto negatívne pôsobia v rôznych vrstvách kože a tiež zvyšujú riziko nádorových ochorení. Na ich vzniku sa však podieľa aj stres, nevhodná životospráva, aktuálna choroba či únava a pod. (preto naša citlivosť na pôsobenie slnka závisí do značnej miery aj od nás samotných).

Veľmi účinnou prevenciou pred voľnými radikálmi sú rastlinné antioxidanty, ktoré zároveň stimulujú prirodzenú regeneráciu pokožky. Nielenže zvyšujú jej foto-ochranu, ale prinášajú pokožke aj ďalšie benefity: zachovanie pružnosti, prevencia vrások, pigmentových škvŕn, aj vážnejších dermatologických problémov.

 

 

V súvislosti s uvedenými typmi UV-faktorov stojí za zmienku, že chemické a minerálne filtre vlastne "vypínajú" komunikačný kanál, ktorým nám naše telo signalizuje, že už má slnka dosť. Tieto filtre totiž niektoré typy slnečných lúčov filtrujú, no iné prepúšťajú, a tak nám vlastne robia "medvediu službu" - lúče môžu byť oveľa nebezpečnejšie a škodlivejšie, keď pôsobia izolovane. Pre náš organizmus je prirodzené pôsobenie celého slnečného spektra - tomu máme uspôsobené aj naše obranné a signálne mechanizmy.

Rastliny nespôsobujú izoláciu či frakcionáciu lúčov - botanický faktor funguje najmä podporou zdravia našej pokožky, jej dobrej kondície a jej primeranej reakcie na oxidačný stres.

 

Benefity RASTLINNÝCH OLEJOV pri opaľovaní

Výbornú podporu a ochranu v zmysle botanického UV-faktora poskytujú koži niektoré rastlinné oleje a olejové extrakty. Okrem toho sú aj prirodzene vodeodolné, vyživujú pokožku, udržujú jej hydratáciu a predchádzajú šúpaniu. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov majú tiež silný anti-agingový účinok.

V súvislosti s opaľovaním sa najčastejšie skloňuje pšenično-klíčkový, olivový, malinový, arganový, sezamový, mrkvový, levanduľový, či nechtíkový olej. Pri niektorých z nich sú k dispozícii aj výskumne doložené čísla ochranných faktorov (viac informácií k SPF konkrétnych olejov, aj s odkazmi na vedecké štúdie, nájdete v mojom staršom žurnáli).

Najefektívnejší je však určite olej nakombinovaný z viacerých rastlinných zložiek tak, aby sa jeho ochranné a podporné účinky navzájom dopĺňali, umocňovali a zároveň, aby bol na slnku dostatočne stabilný.

Bonusom pri prírodnom opaľovacom oleji je to, že si nemusíte robiť starosti, či ste ho zo seba dôkladne odstránili. Rastlinné oleje nevedú k vzniku komedónov, sú bezpečné a čisté. Môžete ich používať PRED aj PO opaľovaní a kľudne sa nimi natrieť aj tesne pred spaním - ich prospešné zložky tak budú môcť pôsobiť po celú noc :)

 

 

PRIRODZENÉ a ZDRAVÉ opaľovanie

Americkí vedci zistili jednu veľmi zaujímavú vec. Takmer ¾ ľudí, ktorí používali špeciálne opaľovacie krémy s vysokým ochranných faktorom, sa napriek tomu na slnku spálili. Čo myslíte, prečo?

Podľa mňa to bolo práve tou "stratou kontaktu" so svojím telom :(

Skúsme byť teda pozornejší voči svojim reakciám a potrebám, nenechávajme všetku zodpovednosť len na použitom opaľovacom prípravku (ani ak má deklarovaný ultra-vysoký SPF) a všímajme si signály vysielané našou pokožkou.

Diktát letného zhnednutia za každú cenu a čo najrýchlejšie (vrátane excesívneho "vypekania" sa na slnku a návštev solárií) je v príkrom rozpore s aktuálnym trendom Slow Beauty. Naopak, zdravý prístup k opaľovaniu zahŕňajúci vyhýbanie sa extrémom, využívanie botanických UV-faktorov a pozorné "počúvanie" svojho tela krásne s týmto trendom korešponduje :)

 

Na záver teda ešte zhrniem jednoduché, no účinné ZÁSADY zdravého opaľovania:

1. Deti do 1 roka nepatria na priame slnko, malé deti tiež len na starostlivo zvolený a sledovaný čas.
2. Slnečnému žiareniu sa vystavujte v primeraných dávkach (nie nárazovo!), postupne môžete predlžovať časový interval trávený na slnku.
3. V lete sa nevystavujte bez ochrany priamemu slnečnému žiareniu medzi 11.-15. hodinou a aj s ochranou len na krátky čas (samozrejme, v zime je to iné - vtedy je aj poludňajšie slnko žiaduce kvôli vitamínu D).
4. Počas pobytu na slnku nanášajte opaľovací prípravok v pravidelných intervaloch.
5. Dbajte na dostatočný príjem tekutín.
6. Po opaľovaní napomôžte upokojeniu, regenerácii a rehydratácii pokožky vhodnými prípravkami.
7. Podporte kondíciu svojej pokožky aj správnou výživou bohatou na vitamíny, flavonoidy, omega-3 mastné kyseliny...
8. Rizikové skupiny (veľmi svetlý fototyp, ľudia so slnečnou alergiou, oslabení, starší, chorí a užívajúci lieky zvyšujúce fotosenzitivitu) = zvýšený dôraz na OCHRANU pred slniečkom (vhodný odev, pobyt v tieni, príp. minerálny UV-blokátor).


Krásne leto plné pohody želá
Vaša Eňa.

 

zdroj ilustračných obrázkov: pinterest.com


 

Komentáre

Dresperk supeeer, ďakujeme za cenné rady :)

2018-06-27 09:59:002x

ModraPupava S radosťou, @Dresperk a aj ja ďakujem :)

2018-06-27 10:48:58

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
ModraPupava
ModraPupava
6648 predaných ks, 2031 hodnotení

Poctivá prírodná kozmetika vyrábaná v súlade s filozofiou Nenáhlivej krásy - s rešpektom k zdraviu, prírode a prirodzenosti.
Vychutnajte si starostlivosť o seba s Modrou púpavou a ROZKVITNITE DO KRÁSY :)

Výrobky posielam kuriérom (123 Kuriér) /cez Zásielkovňu najneskôr do 3 pracovných dní od prijatia platby.
Poštovné do zahraničia dohodnite, prosím, so mnou cez správu.
Ďakujem, Eňa.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Letný deň - olej do slnečného počasia (100 ml) - 12283406_Letný deň - olej do slnečného počasia (100 ml) by ModraPupava
 26 komentárov
 Páči sa 244 ľudom
23,50 €
 - Pleťový a telový olej Sladká levanduľa - 11598569_Pleťový a telový olej Sladká levanduľa by ModraPupava
 13 komentárov
 Páči sa 216 ľudom
23,02 €
 - Arganový olej kozmetický (50/100 ml) (100 ml) - 13057858_Arganový olej kozmetický (50/100 ml) (100 ml) by ModraPupava
 4 komentárov
 Páči sa 173 ľudom
29,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »