Žurnál+

Rituály nenáhlivej krásy proti stresu

P
ModraPupava5348 predaných ks, 1653 hodnotení

Elena K. » Blogy / 2019-11-23 13:00:01 /  2 komentáre / 23 lajkov

Predvianočné obdobie je typické zvýšeným náhlením a zhonom, a to nielen v práci, ale aj doma v rodine. A tak, kým sa dopracujeme k Sviatkom pokoja, je naším každodenným spoločníkom stres. Popri všetkej tej naháňačke často úplne zabúdame na seba a na to, že stres negatívne ovplyvňuje nielen naše zdravie, ale aj našu krásu.

To je dôvod, prečo by sme sa mali v duchu filozofie Nenáhlivej krásy zastaviť, zamyslieť sa a nájsť si svoj vlastný spôsob, ako sa s týmto nepríjemným fenoménom doby vysporiadať. Veď aj staré známe príslovie hovorí, že krása pramení zvnútra. Vnútorná harmónia je určite dôležitým kľúčom aj k príjemnému, príťažlivému vzhľadu.

 

 

A keď sa na to pozrieme z opačnej strany, tak práve rôzne skrášľujúce a wellness rituály sú nenáročným, dostupným spôsobom ako bojovať proti stresu. Vďaka nim sa aj cítime oddýchnutejšie, aj vyzeráme lepšie. Takže je to dvojitá výhra ;)

To, čo veľa z nás vie na základe vlastnej skúsenosti a intuície, má filozofia Nenáhlivej krásy vysvetlené a rozpracované v podobe tzv. rituálov krásy.

 

Rituály nenáhlivej krásy

 

Doprajme si každý deň pár minút navyše na precítené, láskyplné pestovanie svojej jedinečnej krásy. Ak sú bežné kozmetické úkony do nášho dňa začlenené vedome a s láskou, nielen že nás upokoja, ale pomôžu nám aj intenzívnejšie vnímať prítomný okamih a dostať sa takpovediac "bližšie k sebe".

Tieto pravidelne opakované príjemné úkony nenápadne formujú naše všedné dni či týždne a robia z obyčajných, banálnych vecí niečo pozoruhodné.

Vážne to vyskúšajte! Spísala som vám (nižšie) zopár tipov na príjemné rituáliky, ktoré si môžete podľa potreby zaradiť do svojej dennej rutiny.

Chcem však špeciálne zdôrazniť ich najdôležitejšiu "prísadu", ktorou je zdravá sebaláska. Tá nás chráni nielen pred preťaženosťou a nepohodou, ale aj pred vnútornou prázdnotou. Pretože ak nemáme zdroj lásky a istoty v sebe, hľadáme náhradu vonku. Ženieme sa za hmotnými vecami, povrchnými rozptýleniami, či znakmi sociálnej prestíže. Dostávame do začarovaného kruhu: prehnaný konzum a zháňanie prostriedkov naň.

Východiskom je práve zdravá sebaláska a pozornosť voči sebe. S láskou a rešpektom sa o seba starajme, vychutnávajme si každodenné maličkosti a vážme si to, čo máme - čo je práve tu a teraz :)

 


 

Tipy na rituály v priebehu dňa

 

Deň si môžete spríjemniť a prejasniť tým, že si do jeho priebehu zaradíte niektoré z nasledujúcich rituálov krásy.

 

1. Povzbudzujúci ranný peeling v sprche

Telový peeling slúži na hĺbkové čistenie pokožky, stimuluje cirkuláciu krvi a tok lymfy, odstraňuje odumreté kožné bunky a pomáha aj predchádzať zarastaniu chĺpkov. Tiež znižuje stres a svojou vôňou prebúdza zmysly. Po peelingu nezabudnite vypiť veľa vody, aby ste podporili rast nových kožných buniek.

Príprava peelingu: zmiešajte 5 polievkových lyžíc jemného cukru, 3 polievkové lyžice marhuľového oleja, 2 lyžice strúhaného čerstvého zázvoru a 10-15 kvapiek prírodného esenciálneho oleja - ideálne citrusového (grep, pomaranč, bergamot...).

 

 

Postup: peeling aplikujte 2x týždenne vždy na vlhkú pokožku priamo vo vani či sprche (do odtoku dajte sitko, aby ste ho neupchali strúhaným zázvorom). Začínajte od nôh a pokračujte smerom hore, pričom osobitnú pozornosť venujte drsnejším miestam, ako sú chodidlá či lakte. Nakoniec píling zmyte čistou vodou (už bez použitia mydla). Ak vám pílingová hmota zvýši, vydrží v chladničke cca. 2 týždne.


 

2. Obedné osvieženie pleti

Jemné orosenie tváre vodnou „hmlou“ pomocou rozprašovača je nielen prospešné, ale aj veľmi príjemné. Kľudne si ho môžete dopriať aj ak máte make-up. Vodná hmla vám osvieži a hydratuje pokožku. Môžete použiť minerálku, ktorú si prelejete do fľaštičky s rozprašovačom, no úplne ideálne sú pre tento účel 100%-tné kvetinové vody. Okrem pozitívnych účinkov ich rastlinných zložiek na pleť, vás ich jemná, prirodzená vôňa pohladí aj na duši. Neprekonateľnou klasikou v tomto smere je určite Ružová kvetinová voda.

 

 


3. Podvečerná celotelová masáž

Masáž je jednou z najstarších foriem prirodzeného ozdravovania organizmu a prispieva k fyzickej a psychickej pohode. V koži sa nachádza veľké množstvo receptorov, ktoré pri dotyku vysielajú do mozgu signály podnecujúce tvorbu „hormónov šťastia“. V chladnejšom období si môžete dopriať masáž aj niekoľkokrát týždenne.

Pri masírovaní samého seba (tzv. automasáži) máte vynikajúcu príležitosť k lepšiemu uvedomeniu si svojho tela. Ale môžete si dohodnúť aj vzájomnú masáž, pri ktorej sa vystriedate s partnerom. V oboch prípadoch je to výborný prostriedok na prebudenie vnímavosti, citlivosti a radosti z dotyku.

Na masírovanie môžete použiť napríklad Levanduľový olej pre ukľudňujúcu, relaxačnú masáž, alebo Jazmínový olej pre osvieženie a revitalizáciu.

Postup pri automasáži: Pred nanesením oleja na pokožku ho nezabudnite vždy aspoň trochu zohriať v dlani. Začnite jemne bruškami prstov masírovať tvár, uši a miesta za a pod ušami. Pokračujte masážou krku pomocou otvorenej dlane. Ruky si premasírujte pomocou krúživých pohybov od ramien až po lakte a pohybmi vpred a vzad na pleciach a predlaktiach. Naneste trochu oleja na chrbty oboch rúk a aj tie si jemne premnite. Ďalej pokračujte hrudníkom (priamy pohyb hore a dole cez hrudnú kosť) a bruchom (jemný kruhový pohyb v smere hodinových ručičiek). Nohy premasírujte energickými krúživými pohybmi v oblasti lýtok a zadných stehien, a potom pohybmi vpred a vzad na holeniach a vpredu na stehnách.

 


 

4. Večerný kúpeľ chodidiel

Na tento jednoduchý rituál budete potrebovať pár okruhliakov, ktoré dáte spolu s teplou vodou do lavóra (môžete si doň pridať aj odvar z bylín, či pol pohára morskej, resp. magnéziovej soli). 

Postup: pri kúpeli jemne našľapujete, hýbete a šúchate chodidlami po oblých kameňoch. Stimulujete tak reflexné body na chodidlách, čím pozitívne ovplyvňujete rôzne časti tela prislúchajúce daným reflexným zónam.

Napríklad ak sa sústredíte na prsty nôh (pritláčate na kamienky viac špičky), uvoľníte napätie hlavy a krku. Ak sa sústredíte na päty a viac našľapujete nimi, pomôžete si k lepšiemu nočnému spánku.

S nohami v lavóre relaxujte 10-15 minút. Po kúpeli si chodidlá ponatierajte a premasírujte olejom alebo bylinkovým balzamom.

 

 

Moje ďalšie tipy na pohodové rituály krásy nájdete aj v starších žurnáloch:

Prírodná starostlivosť o ruky v zime
Rozžiarte svoju pleť: hĺbkové čistenie olejom (+ videopostup)
Zahaľte sa do jazmínu - tipy na domáce použitie jazmínového oleja
Levanduľový kúpeľ nôh - rýchla a účinná relaxácia
Umyte si tvár medom,
atď. ...

 

Nakoniec ešte doplním, čo (okrem rituálov krásy :) najlepšie pomáha proti stresu mne. Príroda! A je to aj vedecky doložené - pobyt v prírode znižuje hladinu stresových hormónov v krvi, zmierňuje úzkosť, svalové napätie a dokonca aj intenzitu zápalových procesov. Tiež zlepšuje náladu, podporuje zdravý spánok, dodáva energiu.

Ideálne je stráviť vonku aspoň tridsať minút denne. Môžu to však byť aj každodenné krátke "spojenia sa" s prírodou, ako napríklad ranný pozdrav slnku, alebo večerné dychové cvičenie pri otvorenom okne.

 

Príjemné novembrové dni a čo najviac nenáhlivej krásy!
Vaša Eňa.

Komentáre

pjbijou Vždy veľmi rada čítam vaše články a aj rada používam olejčeky

2019-11-20 08:16:361x

ModraPupava @pjbijou Ďakujem, milá Judit, to ma veľmi teší! :)

2019-11-20 09:06:48
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ruža - kvetinová voda (100 ml) - 11598536_Ruža - kvetinová voda (100 ml) by ModraPupava
 9 komentárov
 Páči sa 167 ľudom
11,36 €
 - Pleťový a telový olej Sladká levanduľa (100 ml) - 11598569_Pleťový a telový olej Sladká levanduľa (100 ml) by ModraPupava
 13 komentárov
 Páči sa 203 ľudom
19,01 €
 - Božský jazmín - pleťový a telový olej (100 ml) - 11598527_Božský jazmín - pleťový a telový olej (100 ml) by ModraPupava
 8 komentárov
 Páči sa 133 ľudom
21,44 €
 - Marhuľový olej (100 ml) - 11370125_Marhuľový olej (100 ml) by ModraPupava
 2 komentárov
 Páči sa 161 ľudom
11,36 €
 - Darčekový tubus Ruža (3 produkty) - 11598553_Darčekový tubus Ruža (3 produkty) by ModraPupava
 Páči sa 63 ľudom
52,80 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »