Domov » Žurnál+ » Autor: Elena Krátka

Žurnál+

Krása ide zvnútra: rozšírenie našej produkcie o novú oblasť

Elena K. » Tvorba / 2020-12-15 07:36:04 /  Pridaj komentár / 9 lajkov

Pred pár týždňami sme v Modrej púpave rozšírili našu rokmi zabehnutú výrobu prírodnej kozmetiky o novú oblasť – prírodné výživové doplnky pre podporu krásy zvnútra.
Tento krok sme mali v pláne už dávnejšie, no jeho realizáciu nám trochu (trochu viac ;) skomplikovala tohoročná situácia. Napriek tomu sme veľmi radi, že sa nám to podarilo stihnúť aspoň takto a na výsledok nášho vývoja sme hrdí. Budúci rok budeme v započatej práci pokračovať :)

V súlade s filozofiou Nenáhlivej krásy sme presvedčení o tom, že starostlivosť o krásu má byť komplexná, a teda zahŕňať nielen vhodnú kozmetickú starostlivosť, ale aj maximálnu snahu o vnútorné zdravie a pohodu. Ako hovorí staré známe príslovie: "Krása pramení zvnútra".

 

 

Hlavným vnútorným základom zdravej krásy je vyvážená strava bohatá na rozmanité živiny a vitamíny. V Púpave sme preto výber a zloženie našich doplnkov stravy starostlivo premysleli a naštudovali. Podľa nás sú totiž bežné vitamíny či minerály v zdravom jedálničku zastúpené dostatočne a nie je potrebné ich suplementovať. Pravidelný prísun čerstvého ovocia a zeleniny je tak lepšou investíciou do zdravia a krásy, než nakupovanie bežne dostupných vitamínov v podobe predražených doplnkov…
Je tu však pár látok, ktoré si náš organizmus nevie dostatočne zabezpečiť sám, a to ani pri perfektnej životospráve. A práve na tie sme sa sústredili.

 

 

Čo nám chýba?

Po dosiahnutí dospelosti nám začne hladina vlastného kolagénu v tele klesať. S pribúdajúcimi rokmi je pre náš organizmus čoraz ťažšie vytvárať si ho dostatok. Sprievodnými znakmi tohto procesu sú pribúdajúce vrásky, škvrny, suchá a ochabnutá pleť, krehké vlasy a nechty, ale aj bolesti kĺbov či osteoporóza. Samozrejme, nie je to len vekom. Pri poklese množstva kolagénu v tele hrajú rolu aj ďalšie faktory: znečistené prostredie, nadmerný stres, vystavovanie sa rôznym typom žiarenia... Naša prvá voľba teda padla na kolagén.

Hľadali sme však zmysluplnú alternatívu (t.j. nie rastlinný „kolagén“, ktorý v skutočnosti nie je pravým kolagénom) k bežne dostupným kolagénovým prípravkom. Tie totiž obsahujú kolagén získaný z mŕtvych tiel zvierat (bravčových či hovädzích koží), čo nás veľmi nelákalo.
Ja osobne ako vegetariánka by som taký výživový doplnok užívať nemohla. Ďalšia možnosť – rybací kolagén – navyše podľa mňa predstavuje ešte aj zvýšené riziko kumulácie toxických látok, ktoré na našu veľkú škodu (a hanbu!) ľudstvo vypúšťa do svetových vôd. Preto som sa nesmierne potešila, keď sme pri študovaní účiných látok natrafili na kolagén (pravý živočíšny kolagén), ktorý sa získava z membrán vaječných škrupín.

 

 

Ďalšou veľmi dôležitou, a pritom nedostatkovou látkou je vitamín D (de facto ide vlastne o hormón, ale zaužívané je označenie vitamín). Tu sme volili vegánsku formu, pretože práve vegáni majú zvýšenú potrebu tohto vitamínu (nekonzumujú stravu, ktorá by im ho pomáhala dopĺňať) a aktuálna ponuka vegánskeho D-vitamínu na trhu bola veľmi obmedzená.

Samozrejme, vieme, že aj u nevegánov je deficit tohto slnečného vitamínu značne rozšírený, pretože celkovo žijeme do veľkej miery "interiérovým" životným štýlom a potravín s prirodzeným obsahom vitamínu D nekonzumujeme dosť. Podarilo sa nám získať vitamín D3 z rastlinných zdrojov (rias), ktorý je však plne rovnocenný s D-čkom získavaným zo živočíšnych zdrojov a je tak vhodný pre všetkých – pre vegánov, vegetariánov, aj konzumentov mäsa.

 

Dizajn výživových doplnkov pre krásu

O navrhnutie dizajnu pre naše nové výrobky sme sa s dôverou obrátili na mladú grafickú dizajnérku Ivanu Palečkovú, s ktorou dlhodobo spolupracujeme a ktorá pre našu Púpavu minulý rok vytvorila aj novú vizuálnu identitu. Ivana je veľmi nadaná a šikovná – tento rok získala hlavnú cenu v kategórii "Kampaň" v súťaži Národná cena za dizajn 2020. S obalovým dizajnom Modrej púpavy sme sa práve vďaka Ivane dostali aj my až do finále tejto prestížnej súťaže slovenského dizajnu.

Ivana nám pre výživové doplnky vytvorila dizajn, ktorý pekne ladí s vizuálom Púpavovej kozmetiky. Nakoniec, naše výživové doplnky sú určené pre tú istú cieľovú skupinu, t.j. pre ženy, ktorým záleží na zdravej kráse. Na druhej strane však bolo potrebné, aby sa predsa len od kozmetiky dostatočne líšili, aby nedochádzalo k zámenám.

 

 

Dizajn fľaštičiek nám Ivana navrhla tak, aby sa od kozmetikých obalov odlišoval grafickým zalomením. Evokuje výživové tabuľky a v porovnaní so "vzdušným" rotovaným vizuálom našej kozmetiky je taký "technickejší".

Dizajn krabičiek postavila Ivana na koncepte nedostatku a následného dopĺňania (živín, vitamínov, či iných látok dôležitých pre zdravie a krásu). Na krabičky nám preto navrhla čiastočne vyfarbenú plochu, ktorá evokuje potrebu doplnenia. Kozmetika (plnofarebné krabičky) pritom zostáva nemenej dôležitým krokom starostlivosti nasledujúcom po doplnení chýbajúcich látok zvnútra a uzatvárajúcim komplexný rituál krásy.
Ivanin farebný návrh krabičiek tiež odkazuje na zaužívaný vizuálny štýl v oblasti liečiv a výživových doplnkov, no pracuje s ním konceptuálnejšie, veselšie a hravo.

 

 

Nakoniec mi dovoľte, aby som vám predstavila samotné novinky.

 

Juvenia – vegetariánsky kolagén s rakytníkovým extraktom

Hydrolyzovaná membrána vaječných škrupín obsahuje komplex veľmi zaujímavých látok. Okrem kolagénu je to napríklad aj elastín, kyselina hyalurónová, keratín, chondroitín sulfát a mnohé ďalšie bioaktívne látky, ktoré sú v prirodzenej konštelácii, a preto môžu pôsobiť synergicky. Zároveň ide aj o veľmi udržateľný a ekologický zdroj využívajúci vaječné škrupiny, ktoré by sa inak nespracovávali.

Doplnili sme k tomu extrakt z rakytníka rešetliakového, ktorý vaječný kolagén obohacuje nielen o prírodný vitamín C, ale aj o bioflavonoidy (na základe skúseností s kozmeticky účinnými látkami oveľa viac dôverujeme komplexným prípravkom než tzv. izolátom, ako by bolo napr. čisté syntetické C-čko). C-vitamín je veľmi dôležitý jednak pre zvýšenie biologickej dostupnosti prijatého kolagénu, a jednak aj pre tvorbu vlastného kolagénu. Rakytníkový extrakt obsahuje aj vzácny komplex omega kyselín, ktorý posilňuje ochrannú bariéru kože, zvyšuje hydratáciu pokožky zvnútra a bráni vysušovaniu očí, pier a slizníc.

Skrášľujúce účinky užívania kolagénových proteínov z vaječných membrán sú doložené viacerými výskumnými štúdiami*. Preukázalo sa:

 • zvýšenie elasticity a pevnosti pokožky,
 • prejasnenie pleti,
 • potlačenie zápalov a vybalansovanie tvorby kožného mazu,
 • zmiernenie pigmentových škvŕn a vrások,
 • celkové omladenie pokožky,
 • zlepšenie kvality vlasov a ďalšie.


 

Vitadea – vegánsky vitamín D s rakytníkovým extraktom

Zdravotné benefity vitamínu D sú všeobecne známe. Vitamín D prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, k zdravým kostiam, svalom a zubom. Možno vás však prekvapí, že tento vitamín je aj výborným pomocníkom našej krásy.
Výskumne sú doložené napríklad tieto účinky**:

 1. Vo vzťahu k pokožke: zmierňuje zápaly, opuchy, začervenania, zabraňuje predčasnému starnutiu, posilňuje ochrannú kožnú bariéru a zmierňuje prejavy psoriázy, ekzému, rosacey, či akné; tiež podporuje tvorbu vlastného kolagénu.
 2. Vo vzťahu k vlasom: reguluje bunkový cyklus vlasových folikulov a pôsobí proti vypadávaniu vlasov.

Pre krásnu synergiu účinkov sme aj k nášmu vegánskemu D-čku pridali extrakt z rakytníka rešetliakového a tiež slnečnicový lecitín (vitamín D je rozpustný v tukoch, tak sme pre jeho lepšie vstrebávanie pridali aj tento zdravý tuk). Vďaka nim zlepšuje Vitadea pleťový tonus, posilňuje nechty a chráni pleť, oči a všetky sliznice pred vysušovaním.

Práve v zime máme slnečného vitamínu najväčší nedostatok, takže táto vitamínová kúra príde naozaj vhod. Zároveň sa posledný rok D-vitamín skloňuje aj ako prevencia vírusových ochorení (vrátane Covid-19).⁠

 

 

Juvenia a Vitadea sú prvými v rade plánovaných výživových doplnkov. V budúcom roku sa môžete tešiť na ďalšie. Nakoniec ešte doplním, že pre toto rozšírenie našich "beauty" výrobkov do sféry výživy sme si zvolili aj nový claim: "Dúšok krásy" :)

 

Prajem nám všetkým čo najviac optimizmu do nového roku!
Srdečne, vaša Eňa.

 

Štúdie o účinkoch
* vaječný (vegetariánsky) kolagén:

 • Kalman, D. S., Hewlings, S.: The effect of oral hydrolyzed eggshell membrane on the appearance of hair, skin, and nails in healthy middle-aged adults. In Journal of Cosmetic Dermatology, 2020.
 • Gil-Quintana, E. et al.: Supplementation with Ovoderm® Reduces the Clinical Signs of Skin Aging. In Clinical Research in Dermatology, 2018.
 • Aguirre, A. et al.: Ovoderm® – an effective treatment to improve skin condition in patients with altered skin barrier function. In Journal of Skin, 2018.
 • Aguirre, A. et al.: Beneficial effects of oral supplementation with Ovoderm® on human skin physiology. In Journal of dietary supplements, 2017.

** vitaním D3:

 • Meenakshi, U. et al.: Vitamin D and the Pathopsysiology of Inflammatory Skin Diseases. In Skin Pharmacology and Physiology Journal, 2018.
 • Rhussell, M.: Assessing the relationshop between vitamin D3 and stratum corneum hydration for the treatment of xerotic skin. In Nutrients, 2012.
 • Gisondi, P. et al.: Vitamin D status in patients with chronic plaque psoriasis. In British Journal of Dermatology, 2012.
 • Rasheed, H. et al.: Serum ferritin and vitamin D in female hair loss: do they play a role? In Skin Pharmacology and Physiology Journal, 2013.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
ModraPupava
ModraPupava
6230 predaných ks, 1921 hodnotení

Poctivá prírodná kozmetika vyrábaná v súlade s filozofiou Nenáhlivej krásy - s rešpektom k zdraviu, prírode a prirodzenosti.
Vychutnajte si starostlivosť o seba s Modrou púpavou a ROZKVITNITE DO KRÁSY :)

Výrobky posielam kuriérom (123 Kuriér) /cez Zásielkovňu najneskôr do 3 pracovných dní od prijatia platby.
Poštovné do zahraničia dohodnite, prosím, so mnou cez správu.
Ďakujem, Eňa.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Vitadea - vegánsky vitamín D s rakytníkom - 13551149_Vitadea - vegánsky vitamín D s rakytníkom by ModraPupava
 2 komentárov
 Páči sa 71 ľudom
40,14 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »