SÚŤAŽ: Moja handmade svadba [Prihlásiť tu]

Žurnál+

Gua-sha: detoxikačná a omladzujúca technika tvárovej masáže

P
ModraPupava6669 predaných ks, 2040 hodnotení

Elena K. » Blogy / 2021-05-31 17:00:02 /  2 komentáre / 30 lajkov / 1508x zobrazený

Tvárová masáž pomocou špeciálneho kameňa Gua-sha je adaptovaná zo starodávnej čínskej masážnej techniky. Pomáha uvoľniť svalové napätie, vyhladiť vrásky a spevniť kontúry tváre. Stimuluje tok lymfy a odvádzanie toxínov, zvyšuje absorpciu a účinnosť použitých kozmetických prípravkov.

Beauty rituál s kameňom Gua-sha je časovo i finančne nenáročný, ekologicky udržateľný a veľmi príjemný. Pravidelná automasáž tváre je tiež skvelou formou praktizovania sebalásky. V našom živote, ktorý je často o dotyky ochudobnený, môže mať nielen povrchové omladzujúce, ale aj hlbšie ozdravné účinky. Plne korešponduje s našou holistickou filozofiou Nenáhlivej krásy.

 

 

Kozmetická (tvárová) gua-sha masáž sa však od svojej tradičnej predchodkyne technicky líši. Namiesto veľkého tlaku a rýchlych „škrabacích“ pohybov po tele sa používajú jemné pomalé ťahy masážnym kameňom po pokožke v oblasti tváre, krku a dekoltu.

Masáž gua-sha pôsobí primárne detoxikačne, keďže povzbudzuje pohyb tekutín, či už ide o krv, alebo o lymfu. Výsledkom je menej zápalov a opuchov, ako aj lepšia výživa pokožky. Prináša tak okamžité účinky (uvoľnenie napätia, zmiernenie opuchov, zvýraznenie kontúr, vyhladenie pleti), ako aj dlhodobý efekt (zdravá, prejasnená, farebne jednotná, mladistvá pleť).

Pri masáži gua-sha sa ako masážna pomôcka používa špeciálny kameň. Vďaka nemu pôsobí tvárová masáž účinnejšie na podkožné fascie a svaly v porovnaní s masírovaním samotnými prstami. Masážny kameň môže byť vybrúsený z rôznych minerálov či kryštálov.

 

 

Pre naše kamene Gua-sha sme vybrali ruženín a čierny bian, ktoré sa pekne dopĺňajú – či už symbolicky, alebo aj niektorými vlastnosťami.

Polodrahokam Ruženín je hladký a chladivý. Považuje sa za symbol lásky a sebalásky.⁠ Je krásny aj sám o sebe, no v tejto forme – špeciálne navrhnutej pre účely masáže – tú lásku skutočne dáva. Veď čo je vzácnejšie ako pozorný, sústredený čas venovaný sebe, spojený s príjemnými dotykmi a láskyplnou starostlivosťou o seba? :)

Kameň Bian je zase starodávnou terapeutickou pomôckou (biany na území Číny používali už v dobe kamennej). Podľa legendy vznikol “spojením neba a zeme”, čo zrejme odkazuje na to, že sú v ňom prítomné stopy meteoritov. Biany sú príjemné na dotyk (pocitovo až akoby "hodvábne") a výborne držia teplo – v prípade potreby sa dajú pred masážou nahriať napr. v horúcej vode (s ruženínom to neskúšajte, ten mohol byť prasknúť).

Môžeme sa tiež stretnúť rozličnými tvarmi masážnych kameňov – od tých najjednoduchších v tvare asymetrického srdiečka, až po kamene špeciálne navrhnuté pre rôzne časti tváre a na rôzne typy masáže. Ideálne je, ak je masážny kameň multifunkčne použiteľný a každá jeho hrana má svoje špecifické určenie, pri ktorom je jej efekt maximálny.

Naše Gua-sha kamene sú vyrobené podľa vlastného autorského návrhu – ich hrany a výstupky sú prispôsobené anatómii tváre, ako aj jednotlivým cieľom masáže. Pri hľadaní optimálneho tvaru sme spolupracovali s odborníkmi na lymfomasáž a tvárovú jogu, ale tiež s našou grafickou dizajnérkou, aby bol tvar kameňa zároveň aj estetický. Tá pre nás tiež navrhla aj rozkošné, a zároveň praktické rozkladacie krabičky z ekologického papiera (certifikát FSC), kde z vnútornej strany nájdete odporúčania, ktorú stranu masážneho kameňa ako a na čo používať.

A aby to bola pomôcka, ktorá vám vydrží veľmi dlho (ideálne navždy), mysleli sme pri jej finalizovaní aj na ochranný systém proti rozbitiu či naštrbeniu. Kameň teda dodávame spolu s mäkkým zamatovým vrecúškom zo 100% bavlny, do ktorého si ho môžete po použití bezpečne odložiť.

 

 

Benefity masáže gua-sha

Masážou s kameňom Gua-sha dochádza k uvoľneniu napätia tvárových svalov, k prekrveniu pokožky a k odplaveniu toxínov. Pravidelná masáž spolu s použitím vhodného tvárového oleja pomáha zlepšiť kvalitu pokožky a pôsobí preventívne aj voči ochabnutému vzhľadu. Je vhodná pre všetky typy pleti od mastnej cez suchú či zrelú, dokonca aj pre pleť náchylnú na akné, a všetko medzi tým.

1. Gua-sha proti starnutiu a ochabnutiu pleti
Vieme, že podpora cirkulácie krvi má pre pokožku mnohé výhody. Jednou z nich je napríklad podpora tvorby kolagénu, čo je spojené s väčšou pružnosťou, vypnutosťou a menšou ochabnutosťou pleti. Masáž kameňom Gua-sha tiež manipuluje s fasciami, svalmi a inými podkožnými vrstvami, čo pri pravidelnom prevádzaní prispieva k spevneniu a zvýrazneniu kontúr tváre.

2. Gua-sha proti jemným linkám a vráskam
Každodennou masážou gua-sha dochádza k pravidelnej stimulácii prúdenia telesných tekutín v oblasti tváre, čo bráni stagnácii lymfy a zlepšuje cirkuláciu. Pozitívnym dôsledkom toho je pevnejšia a vyhladenejšia pleť. Tiež uvoľnenie hlbších fasciálnych záhybov pod povrchom kože pomáha vypĺňať a „vyžehľovať“ jemné linky.
Špeciálne ťahy kameňom Gua-sha umožňujú pôsobiť na vrásky priamo, špecificky a lokálne. Nasledujúce krátke video je napríklad zamerané na nasolabiálne (mimické) vrásky:

 

 

3. Gua-sha proti opuchom
Ako som už spomínala, práca s lymfou je jedným z kľúčových prvkov tvárovej masáže gua-sha. Či už je to z prílišného množstva soli v našom jedálničku, sezónnej alergie alebo ako následok „bujarej“ oslavy, na našej tváre môžu vzniknúť neestetické opuchy. Rozprúdením lymfy jemnými ťahmi najmä v oblasti krku (zboku pod ušami – lymfu posúvame smerom dole ku kľúčnym kostiam) uvoľníte zadržiavanú tekutinu a opuchy ustúpia.
Hovorí sa, že krk je „lymfatická diaľnica“ k tvári a pri každom (aj krátkom) masírovaní sa odporúča zakončiť masáž práve v oblasti krku. Veľmi dôležité tu však je postupovať naozaj jemne a zľahka.

4. Gua-sha proti vyrážkam a akné
Masáž gua-sha pomáha predchádzať vzniku zápalov, stimuluje procesy hojenia a pomáha pri redukcii jazvičiek. Toto všetko sa dá pozitívne uplatniť aj pri problémoch s akné. Určite neodporúčam masáž kameňom priamo cez zápaly a narušenú pokožku. Existujú však postupy a techniky, ktoré sa dajú účinne uplatniť aj v takomto prípade (pripravujem k tomu samostatný článok).

5. Gua-sha proti pigmentovým škvrnám
Ďalším pozitívnym účinkom zlepšenej cirkulácie krvi a toku lymfy je zmierňovanie hyperpigmentácií. Pravidelná masáž kameňom Gua-sha podporuje hojenie mikroskopických trhliniek a stimuluje obnovu kožných buniek, vďaka čomu dochádza k rýchlejšiemu vymiznutiu pigmentových škvŕn, najmä ak je to navyše spojené aj s lokálnym pôsobením účinnej prírodnej kozmetiky (z našich výrobkov napr. kúra Anti-age, či krémy Esenzia a Inspiral Ruža).

6. Gua-sha pre žiarivý pohľad
Pri pravidelnom praktizovaní tvárovej masáže gua-sha (aj keď len pár minút denne) môžeme postrehnúť, ako sa náš vzhľad mení na celkovo bdelejší. Spôsobuje to najmä pozdvihnutie horných viečok očí, zmiernenie opuchov, rozžiarenie pokožky v očnom okolí, uvoľnenie napätia medzi obočím a zblednutie tmavých kruhov pod očami. Tento efekt môžete ešte umocniť aplikáciou očného balzamu Sedem byliniek tesne pred masážou, alebo (napr. ráno) vychladením masážneho kameňa jeho krátkym vložením do chladničky.

7. Gua-sha pre podporu rastu vlasov
Prekrvenie a stimulácia vlasovej pokožky vedie k lepšiemu metabolizmu vlasových korienkov, čo podporuje rast vlasov nielen v zmysle rýchlejšieho rastu do dĺžky, ale aj v zmysle rastu nových vlasov. Na masáž v oblasti vlasatej časti hlavy majú niektoré masážne kamene Gua-sha (aj naše) veľmi vhodnú hranu s hrebeňom. Ideálnu súčinnosť v prospech zdravej vlasovej pokožky a silných vlasov dosiahnete, keď masáž hlavy spojíte s použitím vlasovej kúry Rozmarína. Naozaj vrelo odporúčam!

Ďalšie informácie o našich kameňoch Gua-sha spolu s ukážkami rozmanitých možností ich použitia si pozrite nasledujúcom videu:

 

 

Olej na masáž gua-sha

Nezabudnite ani na pleťový olej, ktorý k masáži potrebujete a ktorý zároveň jej blahodarné účinky ešte zvýrazní. Najvhodnejšie sú ľahké, “riedke” oleje, ktoré nekladú pri masírovaní odpor a vďaka ktorým sa kameň po pokožke dobre kĺže. ⁠To nakoniec platí pre každú masáž tváre.

Určite sa treba vyhnúť príliš hustým, viskóznym olejom (pozor napríklad na ricínový olej, či granátové jablko – oleje s ich obsahom nie sú na masírovanie vhodné, pretože sa s nimi príliš naťahuje a/alebo “krčí” pokožka). Dôležité je, aby sme si pri masáži tváre nevrásnili pleť a neprispievali tak k vzniku nových vrások (tých sa chceme práve zbaviť a nie získať nové “do zbierky” :o)⁠

Ideálny masážny olej je aj príjemne voňavý. Mne sa na tvárovú masáž najlepšie osvedčili oba naše čistiace/odličovacie oleje Harmónia a Fantázia, ale aj kvetinové oleje s aromaterapeutickým účinkom: upokojujúca Sladká levanduľa na večerný rituálik, alebo povzbudzujúci Božský jazmín, keď sa chcem trochu zaktivizovať, nabudiť.

 

 

Jednou z najlepších vecí na tvárovej masáži gua-sha je, že každá z nás si ju môže kedykoľvek dopriať doma. Aj pár minút masáže denne prinesie pleti skvelé benefity, nehovoriac o pozitívnom, uvoľňujúcom a ozdravnom vplyve všímavej starostlivosti o seba na našu psychiku.

Krásne predletné dni vám želám!
Vaša Eňa.

Komentáre

KetyS Gua-sha kámen sama používám (sice zakoupený jinde), ale můžu potvrdit pravidelným užíváním jsou výsledky opravdu viditelné ;). Super žurnálik. M.

2021-05-29 14:17:161x

ModraPupava @KetyS , ďakujem krásne :) Áno, áno, ja mám rovnako pozitívnu osobnú skúsenosť a tiež aj mnohé ++ referencie.

2021-05-29 22:03:111x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Harmónia - odličovací a čistiaci olej (100 ml) - 11598518_Harmónia - odličovací a čistiaci olej (100 ml) by ModraPupava
 36 komentárov
 Páči sa 379 ľudom
19,77 €
 - Fantázia - odličovací a čistiaci olej (100 ml) - 13047359_Fantázia - odličovací a čistiaci olej (100 ml) by ModraPupava
 4 komentárov
 Páči sa 112 ľudom
20,30 €
 - Masážny kameň Gua sha – Bian - 14143227_Masážny kameň Gua sha – Bian by ModraPupava
 Páči sa 92 ľudom
28 €
 - Masážny kameň Gua sha – Ruženín - 13413894_Masážny kameň Gua sha – Ruženín by ModraPupava
 1 komentárov
 Páči sa 99 ľudom
32,84 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »