Domov » Žurnál+ » Autor: Elena Krátka

Žurnál+

Ako pripraviť pokožku na opaľovanie v duchu Slow beauty

Elena K. » Blogy / 2019-06-05 17:00:01 /  Pridaj komentár / 31 lajkov

 

V zajatí hektickej atmosféry dnešnej doby sme akosi prestali byť trpezliví a všetko chceme rýchlo, najlepšie hneď. Výnimkou nie je ani krásne opálená pokožka. Ak nám však nejde len o povrchný efekt, ale chceme, aby naše opálenie bolo zdravé a dlhodobé, mali by sme sa naň začať pripravovať v dostatočnom predstihu pred tým, než sa prvýkrát vyberieme na pláž. Čo by sme určite nemali pri príprave na letnú sezónu vynechať?

Najlepšia starostlivosť o našu pleť je holistická, a to platí aj vo vzťahu k opaľovaniu. Mala by teda zahŕňať nielen vonkajšie ošetrenie a ochranu pokožky prostredníctvom kozmetiky, ale aj vhodnú skladbu stravy pôsobiacej zvnútra.

Veľmi dobré usmernenie, ako pristupovať k opaľovaniu prirodzene a zdravo, nám môže dať aj filozofia Slow beauty, ktorá vyzdvihuje udržateľnú a neuponáhľanú starostlivosť o krásu.

V prípade opaľovania určite platí staré známe „pomaly ďalej zájdeš“. Ak chceme silou mocou za týždeň pri mori dobehnúť celoročnú absenciu slnka a opáliť sa do kávova, robíme naozaj veľkú chybu a naše telo nám to zráta.

Čas strávený na slnku treba zvyšovať len pozvoľne. Áno, táto stará rada je stále aktuálna. Treba začať s pár minútami a slnečné intervaly postupne predlžovať. Presný počet minút pre počiatočné fázy opaľovania sa nedá striktne stanoviť - záleží od nášho fototypu, ročného obdobia, v ktorom so slnením začíname, aj od miesta, kde sa opaľujeme. Pri vnímavom prístupe nám to však naše telo dozaista samo naznačí.

 

 

 

Píling a hydratácia - príprava pokožky zvonka

Kým nie je vonku príjemne teplo, nemáme dôvod vystavovať na obdiv pokožku nášho tela, a tak starostlivosť o ňu niekedy aj trochu zanedbávame. Preto môže byť pleť pred letom zhrubnutá, nedostatočne hydratovaná, šupinkatá, matná a sivastá. Ak by sme ju takúto vystavili slnku bez prípravy, mohlo by sa nám to vypomstiť nepeknými fľakmi. Poďme teda našu pokožku zjemniť a oživiť pomocou pílingu. Bude to zároveň aj výborná príprava na pravidelné, jednotné opálenie.

Na pokožku tváre si vyberme píling čo najjemnejší. Ideálny je v tomto smere kvalitný surový med, ktorý rozotrieme na navlhčenú pleť a krúživými pohybmi masírujeme. Enzýmy obsiahnuté v mede sa postarajú o dokonalú, a zároveň veľmi šetrnú, exfoliáciu.

Na telo si môžeme namiešať píling podľa vlastnej preferencie. Ten najjednoduchší zahŕňa zmiešanie kvalitného rastlinného oleja a soli, prípadne cukru. Alebo vyskúšajte tento kávovo-škoricový píling, ktorý našu pokožku nielenže zbaví odumretých buniek, ale ju aj krásne prekrví a vyhladí.

Suroviny:
- pol hrnčeka mletej kávy
- dve lyžice škorice
- štvrť hrnčeka morskej soli
- štvrť hrnčeka cukru
- olej (napr. Marhuľový alebo Arganový) podľa potreby.

 

 

Postup: zmiešame všetky sypké suroviny a následne do zmesi pridávame olej, až kým nám konzistencia pílingu nebude vyhovovať. Potom si naberieme za hrsť hmoty a vyšúchame ňou postupne všetky časti tela. Výsledkom bude hladká, svieža pokožka a krásna kávovo-škoricová vôňa okolo nás.

 

Ďalším dôležitým krokom v rámci našej prípravy na leto je dostatočná hydratácia pokožky. Osviežujúcou 100%-nou kvetinovou vodou nielenže hydratujeme pleť, ale potešíme aj zmysly. Vlhkosť v pokožke zase výborne uzamknú oleje. V tomto období krásne rezonujú s prírodou voňavé kvetinové oleje - napr. Jazmínový alebo Levanduľový.


 

Zjedzte svoj ochranný faktor - príprava pokožky zvnútra

Ukazuje sa, že potraviny z prírodných zdrojov, a najmä botanické zložky, sú veľmi cenné nielen pre naše zdravie a krásu, ale môžu nám poskytnúť aj dlhodobú, celotelovú ochranu pred negatívnymi následkami slnečného žiarenia.

Normálne bunkové procesy, ako je napríklad oprava a regenerácia, sa pri nedostatku vhodných živín spomaľujú. Na druhej strane, správne vyživená pokožka je schopná oveľa lepšie odolávať aj rôznym deštrukčným vplyvom. Čo si teda zaradiť do svojho letného jedálnička?

Určite sa nám zídu antioxidanty, ktoré nielenže neutralizujú voľné radikály, ale aj podporujú účinnosť použitých opaľovacích prípravkov. Postarajú sa o všeobecnú ochranu buniek a tiež antiaging. Jarné a letné obdobie je, našťastie, na antioxidačné potraviny bohaté. Patrí sem väčšina druhov bobuľovitého ovocia - jahody, čerešne, čučoriedky, ríbezle, černice, ale aj v citrusy, kivi, špenát či ružičkový kel, brokolica, paradajky, cvikla, cesnak či fazuľa.

 

 

Z antioxidantov nám špeciálne dobrú službu urobia karotenoidy. Tie nám okrem vnútornej ochrany zabezpečia aj krásnu farbu slnkom pobozkanej pleti. Prírodné karotenoidy sú bohato zastúpené napríklad v mrkve, paradajkách, paprike, marhuliach, broskyniach, červenom i žltom melóne. A karotenoidovou bombou odporúčanou na letné zobkanie je kustovnica čínska, teda drobné plody goji.

Karotenoidy však môžete svojej pokožke dopriať aj zvonka. Stavte na Astaxantín - karotenoid získavaný z červenej mikroriasy, ktorý je zároveň aj najsilnejším zo všetkých známych antioxidantov. Astaxantín stimuluje tvorbu kolagénu v koži, obmedzuje výskyt pigmentových škvŕn, bojuje proti foto-agingu a chráni pokožku pred rôznymi poškodeniami vplyvom slnka či znečisteného prostredia.

Nájdete ho napríklad v mojom oranžovom kréme Esenzia, ale aj v samotnom opaľovacom oleji Letný deň.

 

 

Ďalšími dôležitými vnútornými ochrancami sú rastlinné polyfenoly. Okrem protizápalových účinkov pôsobia aj proti voľným radikálom vyvolaným slnečným žiarením. Nachádzajú sa nielen v ovocí, zelenine či orechoch, ale tiež v čaji, červenom víne, tmavej čokoláde a v mnohých koreninách (kurkuma, klinčeky, bobkový list, fenikel, oregano, rozmarín, tymián...).

K všeobecnej podpore fungovania nášho imunitného systému prispieva zázračný beta-glukán. Jeho význam pri slnení spočíva v tom, že uľahčuje hojenie a upokojenie podráždenej pokožky a podporuje obnovu kožných buniek. Nájdeme ho v otrubách, pšeničných klíčkoch, hubách, ovse či jačmeni.

Pred poškodením UV žiarením, dehydratáciou a predčasným starnutím kože nás chránia aj omega 3 mastné kyseliny. Okrem rýb sa nachádzajú aj v panenských rastlinných olejoch, brokolici či kapuste. Ich výborným zdrojom sú tiež semienka chia.

Samozrejme, protizápalový, hydratačný a antioxidačný účinok na pokožku majú esenciálne mastné kyseliny v kvalitných, za studena lisovaných olejoch aj zvonka.

 

Za krásnu titulnú fotku ďakujem Sashe.sk :)

Želám vám príjemnú a pohodovú prípravu na leto,
vaša Eňa.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
ModraPupava
ModraPupava
5563 predaných ks, 1726 hodnotení

Poctivá prírodná kozmetika vyrábaná v súlade s filozofiou Nenáhlivej krásy - s rešpektom k zdraviu, prírode a prirodzenosti.
Vychutnajte si starostlivosť o seba s Modrou púpavou a ROZKVITNITE DO KRÁSY :)

Výrobky posielam kuriérom DPD najneskôr do 3 pracovných dní od prijatia platby.
Pri nákupe nad 80 Eur je poštovné v rámci Slovenska nulové.
Poštovné do zahraničia dohodnite, prosím, so mnou cez správu.
Ďakujem, Eňa.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ruža - pleťová kvetinová voda (100 ml) - 11598536_Ruža - pleťová kvetinová voda (100 ml) by ModraPupava
 9 komentárov
 Páči sa 178 ľudom
11,36 €
 - Letný deň - olej do slnečného počasia (100 ml) - 11996099_Letný deň - olej do slnečného počasia (100 ml) by ModraPupava
 26 komentárov
 Páči sa 221 ľudom
18,90 €
 - Božský jazmín - pleťový a telový olej (100 ml) - 11598527_Božský jazmín - pleťový a telový olej (100 ml) by ModraPupava
 12 komentárov
 Páči sa 142 ľudom
21,44 €
 - Esenzia - omladzujúci pleťový krém s astaxantínom (30 ml) - 8867027_Esenzia - omladzujúci pleťový krém s astaxantínom (30 ml) by ModraPupava
 10 komentárov
 Páči sa 164 ľudom
15,47 €
 - Céder a borievka - sprejový deodorant (50 ml) - 12059041_Céder a borievka - sprejový deodorant (50 ml) by ModraPupava
 5 komentárov
 Páči sa 97 ľudom
14,74 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »